Eurovíkendy Tipy a triky

10 evropských měst, kam se nejezdí, ale mělo by se

[su_wiloke_sc_company_website]

Amsterdam, Paříž, Londýn? V Evropě toho máme daleko víc. Popíjení s místními, malebné, ale neotřelé výhledy, domácí jídlo i podzemní techno – to všechno najdete v deseti městech, která nejsou okoukaná, přeplněná turisty a ani trochu banální.

Tavira (Portugalsko)

Portugalská Tavira je sice v ultra turistickém regionu Algarve, ale nějak se jí podařilo udržet šarm malého, skoro nezkaženého městečka, kde můžete vyrazit na pláž bez davů, objevovat starobylý hrad (vlastně jeho zbytky, ale taky nádherné hradní zahrady) nebo jen tak sedět na kafi a kochat se. Nezapomeňte, že když si v Portugalsku objednáte „um café“, dostanete podobně jako v Itálii malé, silné a černočerné espresso. Stojí ale za ochutnání, i když jste jinak zvyklí popíjet spíš obří lattéčka.

Pláž Barril funguje jako nekonvenční památník nebo se tomu taky říká “hřbitov kotev”. Vzomínka na dobu, kdy se portugalští rybáři po celá staletí plavili po oceánu a lovili tuňáky. To je všechno je pryč.

Portugalci jsou mlčenliví melancholici, zato v sobě mají zakořeněnou obrovskou hrdost na svou zemi, za kterou podle mě stojí jejich dávné mořeplavecké úspěchy. Bez náznaku ironie vám tak řeknou, že jejich země má nejčistší přírodu, nejkrásnější architekturu, nejmonumentálnější mosty, nejbohatěji vybavené kostely nebo nejlahodnější sladkosti na světě. Stačí pár dnů strávených v Taviře, a všemu uvěříte. Pokud jde o mosty, rozhodně se vypravte na ten, kterému tu říkají „římský“, protože se možná zachoval už z doby římského impéria, i když podle historiků spíš ne. Ze sladkostí určitě ochutnejte úžasné portugalské koláčky pastel de nata nebo zajděte na zmrzku do cukrárny Gelateria Delizia. Mají tam nejlepší fíkovou zmrzlinu na světě. Fakt!

Bukurešť (Rumunsko)

Rumunská demokracie je sice stejně stará jako ta česká, ale tamní hlavní město turisti objevili daleko později než Prahu. Ani teď jich nejsou mraky, hip faktor ovšem rychle stoupá. Pokud si chcete užít stylové kavárny a kluby s ryzím technem bez nádechu zprofanovanosti, jaký má třeba Berlín, rychle do Bukurešti. Je velká šance, že do ní dorazíte dřív než gentrifikace a ještě si stačíte užít autentické východní metropole se západním přístupem.

Opulentní atomový bunkr diktátora Nicolae Ceaușescu. Postaven v šedesátých letech jako jeho “Jarní sídlo”. Dvacet let bylo toto místo v Bukurešti zavřené, ale v roce 2016 se opět otevřelo pro veřejnost. Vstup je maskovaný polstrovanými dveřmi. Dvě patra, 80 pokojů!

Dějiny města i celého Rumunska nejlíp vystihuje poněkud chaotická architektura. Velká část historické zástavby byla za komunistického režimu zbourána a přestavěna, takže se nedivte, když na vás zpoza secesního domu vykoukne panelák a neoklacististní paláce si spletete se socialistickorealistickými. Dominantou Bukurešti je obří Parlament, který nechal v 80. letech minulého století zbudovat diktátor Ceaușescu. Nejtěžší budova na světě, která váží čtyři miliony tun, je vážně monumentální, ale nenechte se zastrašit a vydejte se do jejího nového skleněného křídla. Najdete tam muzeum moderního umění, které stojí za to projít.

Znáte někoho, kdo jede do zahraničí? Pošlete mu slevu 50 % na cestovní pojištění od našeho partnera AXA Assistance.

Hipsterskou krasojízdu pak můžete odstartovat přímo v centru poctivou snídaní ve stylovém bistru Boutique de Pain, hlad po vědomostech zase nasytíte v krásném několikapatrovém knihkupectví Cărturești Carusel. V Alt Shift, kde se o pátcích scházejí místní, vám mezi bílými odhalenými cihlami uvaří skvělé domácí těstoviny a o patro níž si můžete trsnout na tvrdé beaty. A jestli je aspoň trochu teplo, nevynechejte skrytý poklad, který se jmenuje Grădina Eden a uspokojí vaši touhu po ambientní hudbě, pivu z malých pivovarů a posezení v romantické zahradě jako z Trnkových pohádek. V podzemí pak lokální DJs hrají lokální techno.

Uppsala (Švédsko)

Letět do Stockholmu, ale nezůstat ve Stockholmu? Proč ne? Z letiště Arlanda tentokrát nemiřte do hlavního města, ale vlakem přímo do Uppsaly. Městečko se 150 tisíci obyvateli, z nichž skoro třetinu tvoří vysokoškolští studenti, je malebnost sama: jeho dominantami jsou nízký červený hrad Uppsala Slott obklopený botanickou zahradou a gotická katedrála se štíhlými věžičkami, která ční přímo naproti němu. Mezi nimi je spousta zeleně, vody i domků, které jsou upravené tak, jak to umějí jen v páté nejbohatší zemi světa.

Gamla Uppsala, nebo taky Stará Uppsala je fara a historicky významné místo kus od nového města. Ve 3. a 4. století to tu fungovalo jako rezidence švédských králů.

Tenhle Oxford severu je rájem hlavně pro gastroturisty. Chuť gravlax – marinovaného lososa – z rybárny Hamberg Fisk se lépe zažívá, než popisuje, a v cukrárně Güntherska Hovkonditori & Schweizeri mají nejlepší semlu, sladké pečivo plněné mandlovou pastou a šlehačkou, co kdy okusíte. To vám odpřísáhnou přespolní i místní. Zachtělo se vám party? Dorazte na konci dubna, kdy se v ulicích Uppsaly slaví Valpuržina noc a počet obyvatel se zdvojnásobí. Nebo se přece jen na noc vydejte do Stockholmu, vlakem to trvá asi tři čtvrtě hodiny a za cestu zaplatíte tři sta korun. Těch českých.

Nantes (Francie)

Bretaňské Nantes vás na první pohled možná neoslní – ale při bližším prozkoumání zjistíte, že je to jedna velká okouzlující galerie moderního umění. Město má svou vlastní a velmi vyhlášenou uměleckou vysokou školu, je plné studentů a platí za jakési „art centrum“ celé oblasti. Lidé se sem už deset let jezdí svézt na obřím mechanickém slonovi, který pojme až padesát pasažérů; je tak oblíbený, že si jízdu musíte rezervovat dopředu. Pokud se vám nechce nebo to nestihnete, můžete si ho užít aspoň zespoda, až vás cestující budou kropit vodou z jeho chobotu. Takže pláštěnku s sebou.

A to nejdůležitější: V Bouguenais, kousek od Nantes, má továrnu Airbus. Díváte se na kus A350, kterým možná poletíte na dovolenou.

V Gallerie des Machines najdete ještě spoustu podobných pohyblivých zvířat, vychytávek a vynálezů, které propojují odvážné nápady Leonarda da Vinciho s výmysly Julese Verna. Kdo touží po dalších a dalších uměleckých zážitcích, může se projít po náplavce Loiry, kde večer září hypnotické neonové kruhy umělce Daniela Burena, nebo zaplout do ulic. Díla jsou úplně všude! Za chvíli si možná budete připadat jako v alternativním pohádkovém vesmíru. Celé to doporučuju zakončit ve stylovém baru Le Nid ve 37. patře mrakodrapu Tour Bretagne, kde se sedí na sedačkách ve tvaru vajíček a odkud je super výhled na celé město.

Bonn (Německo)

Rodiště Beethovena a bývalé hlavní město Západního Německa neláká tolik návštěvníků jako jeho porýnští sourozenci Kolín nebo Düsseldorf, ale to považujte za výhodu. Přes den je poměrně poklidné, elegantní a upravené, takže sem klidně můžete vzít babičku, ale má i vyhlášenou klubovou scénu. Za prvotřídní elektronickou hudbou vyrazte do Tante Rike, kde hrají zahraniční DJs po boku těch místních a kde potkáte spíš Němce než hlaholící americké pub crawls.

No dobře, najedete tu spíš pokleslejší melodické techno, ale co by turista pro poznání cizí země neudělal.

Ráno se můžete zchladit pohledem na řeku, bonnská promenáda kolem Rýna zvlášť v letních měsících opravdu stojí za dlouhou procházku. Jen pár set metrů od břehu je Haus der Geschichte – historické muzeum, které není nudné. Opravdu. Jeho tým vymýšlí plno interaktivních výstav, momentálně třeba o Němcích a proměnách jejich neutuchající lásky k autům, a vstup do celého Hausu je zdarma. Jen o blok dál pak najdete muzeum moderního umění, které sice zadarmo není, zato má stylovou budovu z roku 1992 a nepřekonatelnou sbírku německých expresionistů.

Utrecht (Nizozemí)

V Amsterdamu už jste asi byli, tak co příště záběr trochu rozšířit? Nizozemsko je ideální země pro road tripy a jedním z nejkrásnějších měst, která na cestě potkáte, je podle mě Utrecht. Má všechno: kanály, původní středověké centrum, skvělé sýry, lokální piva, půjčovny kol, stylové kavárny s venkovním posezením, které mu může závidět Paříž i Milán, a hlavně obyvatele, kteří si to posezení dokážou opravdu užít. Mluvíme teď o hodinách a hodinách vysedávání a povídání. Možná proto jsou to čtvrtí nejšťastnější lidé na světě, aspoň podle BBC Travel.

Utrecht, hlavní nádraží. Tak asi tak.

Všemu vévodí věž místního dómu, která je nejvyšší věží v celém Nizozemsku a díky které se zaručeně neztratíte. Pozor, nejkrásnější výhled ve skutečnosti není odtud, ale z docela obyčejné restaurace La Place v horním patře obchodního domu V&D, který je součástí obřího nákupního centra Hoog Catharijne. Jídlo si ale dejte až dole ve městě, pro gastroturisty je to tu ráj. Nejlepší tipy, jak se skvěle najíst po boku místních a neutratit bambilion, najdete na facebookové stránce „I know this great little place in Utrecht“.

Vilnius (Litva)

Most pro pěší a cyklisty přes řeku Neris.

Zpáteční letenky do hlavního města Litvy seženete už od čtyř tisíc, takže je to ideální začátek pro cestování po pobaltských státech, ale i skvělý cíl sám o sobě. Hodně lidí si při cestě sem představuje depku, mráz a paneláky; prostě to, co přijde na mysl, když se řekne postsovětská země. Město na soutoku řek Vilnia a Neris je ve skutečnosti placaté, zelené a v jarních i letních měsících je v něm příjemné, skoro přímořské počasí. Lidé jsou usměvaví a vedle paneláků je tu spousta barokních staveb i gotických kostelů; to všechno ve výborném stavu.

Vilnius nezklame klasické turisty (renesanční Jitřní brána), fanoušky historie, a to ani té nepěkné (Muzeum obětí genocidy), ale ani gastrocestovatele: v letních měsících se každý pátek koná street food festival Open Kitchen. Můžete si na něm dát burger, donut, paellu, ale i tradiční litevské cepelinai, což jsou bramborové knedlíky plněné sýrem, houbami nebo mletým masem. S plným břichem se pak vydejte do čtvrti Užupis, která není jenom centrum umělců, hipsterů a hipíků, ale taky republika sama pro sebe. Má vlastní vlajku, měnu, prezidenta i ústavu. A taky skvělé bary, jako je Snekutis, kam místní chodí na pivo a zaujatě probírají všechny problémy světa.

Newcastle (Velká Británie)

Je to sice důležité průmyslové centrum severovýchodní Anglie, ale turisty Newcastle upon Tyne moc netáhne. Snad kromě fanoušků fotbalu. Je to ale chyba – tohle město kousek od Skotska nabízí přesně tu směsici ohromující středověké architektury, zašlé, ale stylové atmosféry anglického industriálního městečka, nezkaženého venkova a naprosto nesrozumitelného přízvuku, kterou máme na Velké Británii tak rádi. Všechno si to nejlépe vychutnáte v jedné z venkovních kaváren na náplavce. Podle mnoha Britů je Newcastle tím úplně nejlepším místem pro noční život, takže večer zaplujte do jednoho z místních barů, třeba do Alvinos na Pilgrim Street, kde mají skvělou terasu, DJs, co hrají minimal techno, a výběr piv z lokálních i přespolních mikropivovarů.

No dobře, tak jako ilustraci města dáváme ne fotbal, ale rugby.

Abych byla upřímná, úplně nejvíc se mi na Newcastlu líbila cesta po mořském pobřeží a dál. Za patnáct liber se vlakem dostanete do rybářského městečka Bambourgh a odtamtud malou výletní lodí na ostrovy Farne Islands. Na tenhle výlet si rezervujte celý den a ujistěte se, že bude hezky. Nebudete litovat, uvidíte hejna vzácných ptáků papuchalků, co by vyděsila i Hitchcocka, a zastavíte jen pár metrů od útesů, na kterých se rozvalují tuleni. Na návštěvy jsou zvyklí, takže žádný strach, že by se schovali. Spíš si nebudete jistí, jestli vlastně pozorujete vy je, nebo oni vás.

Varšava (Polsko)

Kafkova kavárna. Něco jako Kino Oko v Praze na Letné.

O Varšavě se už dost dlouho píše, že je to nový Berlín a budoucí Mekka hipsterů, ale davy ji naštěstí pořád ještě neobjevily. Využijte toho a vyrazte do polské metropole, dokud jsou její bary čerstvé, kluby správně zapadlé, móda neokoukaná a nájmy na Airbnb až neuvěřitelně levné. A předtím se nezapomeňte podívat na hraný dokument All These Sleepless Nights, který věrně zachycuje momentální atmosféru tohohle města a hlavně jeho nočního života.

Nejvíc cool kavárna ze všech varšavských kaváren je Kawiarnia Kafka, kde v létě stojí za to urvat lehátko v trávě, a největší kulinářský zážitek nabízí restaurace Dziurka od Klucza, kde mají domácí těstoviny a obrovský výběr mořských plodů. Sladké, smažené a pořádně vydatné koblihy, kterým se v Polsku říká paczki, si dejte v cukrárně Pawłowicz a následně je zapijte a vytancujte v party ulici Nowy Świat. Bizarní a o to zábavnější jsou hospůdky Pijalnia Wódki i Piwa, jakési lepší nonstopy, kam můžete kdykoli zasednout a popíjet až do druhého dne. V létě je ale nejlepší posadit se s lahváčem na náplavku a jenom nasávat. Atmosféru, samozřejmě.

Aarhus (Dánsko)

V tomhle dánském městě prostě neumějí říkat ne postmoderní architektuře a progresivnímu urbanismu. Výsledkem není žádný maglajz, ale eklektický mix, na který jen tak nezapomenete. Při pohledu na skupiny obytných domů Aarhus Ø a Isbjerget (Ledovec) možná začnete zvažovat, že se už nikdy nevrátíte domů a v Aarhusu začnete nový, lepší život. Ostatně na žebříčcích, které zjišťují životní spokojenost, se umisťuje vždycky vysoko.

Střešní terasy a zahrady, muzeum Moesgaard, Aarhus.

Určitě se vypravte k řece do budovy Dokk1, kde je kavárna s výhledem, obří knihovna, dětské hřiště nebo třeba koncertní sál. Zvlášť impozantně to celé vypadá večer a v noci. A jestli milujete výhledy, nezapomeňte se stavit ani na střeše galerie AroS, kde se na město můžete podívat skrz panorama se sklem ve všech barvách duhy. Na profilovku kašlete, pořizuje si ji tu každý. Radši se vyfoťte s domácí limonádou v zavařovačce na terase trochu zapadlé, ale extrémně stylové kavárny LYNfabrikken. Mají tu i skvělou, silnou kávu a trendy avokádový toast ze žitného chleba.

Marie Barvínková

Na volné noze píše a věnuje se PR. Nejradši vyráží kamkoli, kde je hodně vitaminu D a super lokálního jídla. Jednoho dne se přestěhuje do Lisabonu a napíše tam knihu (nebo bude ve stánku prodávat mazagran).

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK