Kulturní šok

10 skutečných míst, která vypadají jako photoshopová montáž

[su_wiloke_sc_company_website]

100% naturální fotky skutečných míst, u kterých se vám nebude chtít věřit, že je nikdo neprohnal žádným Photoshopem. Fakt ne! Přísaháme na smrt našeho křečka a rybenek k tomu.
 Havaj, Kamoukuna 

1. Peklo tě dostane!

(K tomuhle patří i ta fotka nahoře.)
Zdá se, že někdo v laboratoři zkřížil geny Hieronyma Bosche a H. R. Gigera jen proto, aby stvořil monstrum. Nebo unikly fotky z natáčení posledního prequelu Vetřelce? Anebo někdo namontoval fotku southparkovského pekla do fotky toalety na dovolené nakrmené živočišným uhlím?

Co je to sakra za ženskou, která v reflexní vestě vesele pózuje na hromadě zčernalých hříšníků, kteří se pokoušejí uniknout spárům nenasytného a věčně hořícího pekla? Foto: Laszlo Kestay, USGS.

K velkému zklamání všech náboženských fanatiků toto není fotka pekelné zívající brány (nebo řiti, chcete-li), ale jevu, kterému geologové říkají „vikýř“. Což je lávová formace, vzniklá propadem lávové krusty na povrchu sopky. A ano, možná už tušíte, opravdu se to stává tak často, že si tento „zázrak přírody“ vysloužil svou vlastní přezdívku. Tenhle vikýř (ve videu) se objevil v lávové deltě na západní straně havajského ostrova Kamoukuna.  Láva pod otvorem proudí rychlostí 1 až 2 metry za sekundu.

Zde video z té přírodní úchylárny:

 Velká Británie, Lake District 

2. Démon, co vás zamorduje ledovou vodou

Na první pohled může tahle fotka vypadat jako nic extra – hromada kamení, jeskyně a jezírko. Kromě toho, že tohle místo evokuje masovými vrahy vyhledávané odkladiště mrtvých těl, co je na něm tak mimořádného?

Koupat se či nekoupat se? Toť otázka.

Ano, souhlasíme s vámi. Dokud nenakloníte svou ctěnou hlavu doleva (dobře, my vám tu fotku otočíme, takže nevzbudíte pohoršení svých spolužáků, kolegů a spolucestujících v autobuse).

Nyní je zcela zjevné, že se díváme do tváře obřího nemrtvého titána, který povstal z dimenze děsuplných kostí, aby nás všechny, ale úplně všechny pohltil…

Ve skutečnosti se to, co se zdá být reinkarnací čisté smrti, jmenuje Hodge Close Quarry a je to obrovský bývalý břidlicový lom v Lake Districtu v Anglii. A přestože vypadá jako ta poslední věc, kterou všechny živé bytosti spatří při odchodu z tohoto světa, masově si ho oblíbili horolezci i potápěči. Jeho ledové, přes 40 metrů hluboké vody už připravily o život minimálně tři lidi… Což znamená mimo jiné to, že jejich těla se rozkládají někde hluboko v očích tohoto hřbitovního pána.

 Rusko, Karské moře 

3. Nejvíc houpací krajina na světě

Tohle je nejspíš video z deníčku někoho ze štábu natáčejícího nový Nekonečný příběh nebo nějaký vtipálek položil trávník z Hornbachu na fólii zakrývající bazén. Nebo obojí?

Nikoliv! Tohle je fakticky kus země v Rusku, kde vědci objevili více než 15 téměř metrových plynových kapes, schovaných pod zemským povrchem na ostrově Bílý na Sibiři. Tenhle těžko uvěřitelný jev má perfektně logické vysvětlení: globální oteplování. Dříve věčně zmrzlá půda rozmrzá a uvolňuje se z ní metan a kysličník uhličitý. Ten zůstává uvíznutý pod drny, a vytváří tak doslova podzemní bubliny. Když povrch propíchnete podpatkem nebo jehlicí, bublina praskne a plyn unikne ven. Doufáme, že to zní spíše, jako když se vypouští balonek než jako tisíce prehistorických příšer, které se zrovna rodí z podsvětí.

 Francie, na půl cesty mezi Nice a Cannes 

4. Smutný kolos, který neschvaluje vaše nákupní poklesky

To, co vidíte, je evidentně depresivní Kolos projevující nesouhlas se zlem kapitalismu tím, že narval svou obří hlavu skrz budovu distribučního centra amerického prodejce elektroniky Sharper Image.

Možná vás nepřekvapí, že tenhle barák je součástí nákupního a zábavního centra Polygone Riviera na francouzské Riviéře, inspirovaného americkými nákupními destinacemi, jako je slavný hollywoodský Sunset Strip. Od ostatních se ale liší tím, že jen tady váš zátylek propalují oči tohoto chromového bastarda, zatímco vy cpete do auta všechny ty zbytečné věci, co jste tak výhodně nakoupili.

Znáte někoho, kdo jede do zahraničí? Pošlete mu slevu 50 % na cestovní pojištění od našeho partnera AXA Assistance.

„Hlídač“ neboli v originále Le Guetteur od sochaře s legračním jménem Sacha Sosno je čtyřpodlažní monstrum sestávající ze dvou pater plných restaurací, odosobněné smutné kovové tváře a dvou horních podlaží, která slouží jednak jako kanceláře managementu obchodního centra a jednak jako nejhustší pokrývka hlavy na světě.

 USA, San Francisco 

5. Krvavý záliv

Když přistáváte v San Francisku, spatříte důsledek řádění mořské příšery, která v zálivu pohřbila minimálně několik desítek místních občanů v krvi a děsu.

Takže ne. To, co se zdá být sbírkou bazénů pro rituální lidské oběti, jsou ve skutečnosti nádrže na solanku, roztoku pro získávání soli. Tak, záhada vyřešena.

Transformace mořské vody na sůl, kterou si koupíte v krámě, je téměř laboratorní a velmi pinktlich proces. Během pětiletého cyklu voda postupuje systémem nádrží, jejich hloubka je čím dál tím menší. Jak se voda vypařuje, zvýšená koncentrace soli ovlivňuje flóru a faunu ve svém okolí. Zelené řasy ustupují rostlinám bohatým na betakaroten a spolu s krevetami způsobují červenou pigmentaci.

Je to divné, ale je to přírodní.

Nakonec, když se veškerá voda vypaří, zůstane jen čistá sůl. Tedy pokud nepočítáme výše zmíněné rostliny a živočichy. Ale nemusíte se bát. Jsme si jistí, že je někdo vyluxuje předtím, než se sůl dostane na poličky supermarketů.

 USA, Delaware 

6. Barák s mimikry

V životě každého z nás přijdou okamžiky, kdy si přejeme, aby se náš domov rozplynul jako v kouzlu Davida Copperfielda. Třeba když už míra nepořádku v něm předosáhne únosnou hranici nebo když máte chuť vyzmizíkovat všechny ty až příliš viditelné sousedy. Budova State University Optical Science Center for Applied Research v americkém Delawaru, které se přezdívá Oscar, touto nadpřirozenou schopností evidentně disponuje.

Optické výzkumné cetrum v Delaware. Příhodná architektura pro zkoumání optických klamů.

Ba ne, musíme vás zklamat, věda ještě nedošla v technologii optického maskování tak daleko. Zatím s ní experimentují jen vědci z Tokijské univerzity. V Tokiu na to jdou pomocí projekce na zrcadlové povrchy. Na poloprůsvitné zrcadlo se promítá obraz věcí na druhé straně předmětu. Maskování celých baráků je ale ještě příliš daleko.

A stejně tak americký Oscar je jen velký zrcadlový dům. Ale jeho jedinečný spektrální vzhled umožňuje využití sluneční energie k vytápění a klimatizaci budovy za minimálního proudění vzduchu v ultracitlivých laboratořích uvnitř. Takže ta jeho skoroneviditelnost je vlastně jen jeho vedlejším efektem.

 Pákistán a Indie 

7. Zeměkoule praskla!

Na fotce pořízené z vesmírné stanice vidíme cosi, co se jeví být naprosto nezvratným důkazem toho, že Země má napříč Asií ránu, skrz kterou se pomalu, ale jistě dere na světlo její žhavý střed. Buď. Anebo si gigantičtí mimozemšťani začali mezi sebou rozdělovat planetu předtím, než na ni zahájí invazi…

Nejdrsnější světelný smog na světě.

Ve skutečnosti je to, na co se díváte, 2000 kilometrů dlouhá hraniční zeď mezi Indií a Pákistánem, jedno z mála míst na Zemi, kde v noci můžete vidět hranice mezi státními útvary. Není zcela jasné, proč si někdo myslel, že je nutné, aby byla vidět z vesmíru, ovšem jedno je jisté, supersilná záře bezpečnostních světel zajišťuje, že se nepřátelé nepřehlédnou.

 Japonsko, Kitakjúšú 

8. Tunel vůně

Zde, vážení, vidíte klasickou kýčovitou sprejeřinu nastříkanou na zeď budovy vedle lavičky, kde mohou v poklidu spočinout vyčerpaní byznysmeni i důchodci na odpolední procházce.

No tak ne, toto je opravdická neretušovaná fotka z botanické zahrady Kawači Fudžien v Japonsku. Každý rok ve stejnou dobu se 2,5 akru velké zařízení promění ve zhmotněnou barevnou explozi. A to především s laskavým svolením melancholických vistárií, které tu oldschooloví zahradníci trpělivě kultivovali celé století do nejrůznějších tunelů, kopulí a mřížoví. V závislosti na světlu a barvě se zážitek, který si z těchto květinových mostů odnesete, může podobat cestě na gay parade nebo návštěvě kulis z filmu Avatar.

 Brazílie, Maranhao 

9. Tohle je jedna z planet z Interstellaru?

Níže vidíte, co se stane, když planeta Země zničehonic začne trpět schizofrenií. Když se na fotku díváte dostatečně dlouho, uvidíte oceán. Nebo poušť. Nebo ledovou pláň.

Pohádka i zrakový klam. Foto: Iolanda Fresnillo, Lençóis Maranhenses

Jde o to druhé, tak trochu. To, co vidíte, je obrovské moře běloskvoucího písku, v němž jsou pravidelně roztroušeny bazénky s dokonale modrou vodou.

Národní park Lençóis Maranhenses v Brazílii je symfonií zmatku, který vznikne, když se obrovitánská vyprahlá poušť potká s mořem. Něco, jako když se bojovník proti pornografii potká s Roccem Siffredim. Protože čistě technicky Lençóis Maranhenses vlastně není poušť, jelikož tu ročně spadne 120 cm srážek, což je pětkrát více, než je oficiálně povoleno na jakékoliv poušti.

Tahle fotka byla byla pořízena z ISS. Před koncem každého kalendářního roku fouká tak silný vítr, že přesune část pobřeží Atlantiku do vnitrozemí a vytvoří moře písečných dun. Poté, když přijde dešťová sezona, tzn. zhruba v první polovině roku, vzniknou tu křišťálově čisté laguny, z nichž některé jsou i 3 metry hluboké. Foto: NASA.
 Kanada, Alberta 

10. Jezero plné sněhových koulí, nebo larev?

Tady vidíme tisíce nedokončených pokusů o sněhuláka uvězněných v ledovém arestu. Nejspíš čekají, až přijde požehnaný Armagedon, nebo co. A do toho si někdo hrál s photoshopovými filtry. Nebo ne?

Ne, je to reálné. Potratiště vadných sněhuláččích embryí se ve skutečnosti jmenuje jezero Abraham v kanadské Albertě. A sněhové koule nejsou ze sněhu, ale jde o zamrzlé bubliny metanu. Ve dne jsou působivé a v noci spektakulární. Barvy na fotce způsobuje polární záře. Metan se v jezeře tvoří rozkladem organických látek. Znamená to, že bakterie sežerou všechno, co tam popadá, a „vyprdí“ metan. Místňáci se baví tím, že prorážejí led a u děr škrtají se zapalovačem a čekají, co se stane. Už chápeme, z čeho byli stvořeni Terrance a Phillip.

Natálie Veselá

Cestuje ráda do všech směrů, nejradši ale na jih a na východ. Miluje orient se všemi jeho chutěmi, vůněmi a kraválem a sní o tom, že si na důchod pořídí plážový bar někde u Černého moře.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK