Češi žijící v cizině Kulturní šok

10 tipů, jak zapadnout mezi místňáky

[su_wiloke_sc_company_website]

Pomocí těchto rad narušíte svou cestovatelskou bublinu a budete se cítit doma všude na světě

Pravidla, která fungují stejně dobře, ať už se chcete cítit dobře mezi českými venkovany obklopeni podnikatelským barokem, nebo v nejchudších slumech světa. V tomto článku popisuji rozhovory a komunikaci. Vůbec ničemu ale nevadí, pokud neumíte místní jazyk. Stačí i jen místní pozdrav (a pokročilí mohou přidat „děkuji“ :-)) a zbytek už obstarají vhodně zvolená gesta, úsměvy a občas kdyžtak nějaká slůvka v primitivní angličtině nebo co umíte. Přátelství na život a smrt tak nejspíš nevznikne, ale malé příjemné ostrůvky komunikace a dobrého pocitu to rozproudí určitě. 

A ničemu neuškodí, když se trochu zorientujete v jejich slavných osobnostech. Třeba na této stránce jsou slavní lidé setřídění podle národností. Prohodit pár jmen je skvělé. Mimochodem podle mých zkušeností je na Zemi stále nejslavnější Čech Pavel Nedvěd a u inťoušů Václav Havel. To je asi tak všechno.

Choďte pěšky

Čím jste pomalejší, tím lepší. Pokud prosvištíte vypůjčeným autem nebo tágem, vytváříte bariéru. Asi nikdo si nebude chtít povídat s cizinci projíždějícími okolo autem. Už z principu je to dost nemožné. Pokud se ale pomalu krok za krokem a třeba i s batohem na zádech pošouráte ulicí nebo přírodou, jste v nejdostupnější, nejpomalejší rychlostní kategorii. A když bude někdo rychlejší, třeba vás sveze.

Dávejte si výzvy a buďte originální

Sympatie vzbudíte, když dokážete něco fyzicky úctyhodného. Je lepší, když přejdete pěšky hory, kde i místní sami mají dost, nebo když pojedete na kole tam, kde cyklistu ještě neviděli, nebo když vyrazíte cestu po vesničkách na Moravě v rozhrkaném trabantu. Určitě bude vyšší pravděpodobnost, že se s někým dáte do řeči, než když vylezete z busu, v ruce Lonely Planet a jako už 378. člověk dnes, se někoho budete ptát, kde že je ten Karlův most.

Zapomeňte na funkční oblečení

Nenoste prosím na cestách to trapné turistické funkční oblečení. Oblečte se příjemně, jako když si chcete udělat hezké odpoledne v přírodě s přáteli. Ale s funkčností to nepřehánějte. Stejně jsme jen zmasírovaní outdoor průmyslem. Funkční oblečení většina z nás využije na 2 % aktivit.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

Do mozku se mi navždy zaryl obraz turistů v těžkých vysokých pohorkách, v rukou turistické hůlky, na hlavě safari klobouk, procházející se po luxusním obchoďáku v Bangkoku, jako by jen čekali na chvíli, kdy se na ně odněkud z vitrín s taškami Louis Vuitton vrhne jedovatý had. Třeba já si vystačím s converskami, džínami a tričkem. V horách pak doplním černým tričkem z vlny merino. Tohle je univerzální celosvětové oblečení. Mají ho místňáci v Pařížské, lidé na letišti i pastevci v horách a dělníci v kolumbijské džungli. Speciální celošedivé syntetické rychleschnoucí khaki hadry, kalhoty s odepínacími nohavicemi a plastové boty s vibram podrážkou… to už si můžete rovnou nechat na čelo vytetovat: turista.

A klidně si odpusťte i druhý extrém, kdy se turisté převlékají do místního oblečení. Pokud je vám to příjemné, tak klidně. Ale aby v tom člověk vypadal přirozeně, zabere nějaký čas. Nejspíš v tom totiž budete jen zbytečně působit směšně a ztratíte ten punc lehké exotiky a výjimečnosti (pro ně). Náš cíl není vypadat jako oni. Náš cíl je vypadat přirozeně, povědomě, srozumitelně a hezky.

Dejte jim čas

Když už se dostanete na turisticky exponované místo, kde se na vás vrhne 10 dětí a touží vám prodat propisku, nocleh a svou sestřičku, nezmatkujte. Vydýchejte to a dejte tomu čas. Nechte místní, ať si na vás zvyknou. Když si na půl hodiny sednete někde na roh, už po chvíli to všechny přestane bavit a přestanou vás otravovat. A když budete jen tak sedět, koukat a občas se na někoho i usmějete, začnete nejspíš za chvíli i někoho zajímat a přijde s vámi prohodit pár slov. A po úvodních zdvořilostech právě přišel čas na to, poptat co potřebujete. Chcete si někde něco koupit? Chcete se zeptat, u koho by se dalo přespat? Teď máte šanci na větší upřímnost. Oni už ví, že nejste jen tak nějaký hejl, kterého by měli oškubat. Vezmou vás spíš za svého.

Moc neplánujte

Organizovanost a cílevědomost je v turistice v dnešní době totálně dokonalých komunikací vyloženě na obtíž. Jak si nalajnujete přesné trasy (podle průvodců a informací na netu, tzn. stejné jako všichni ostatní) a svůj timing načasujete jako dokonalá sekretářka, nebude místo pro nudu, ale ani pro překvapení. Když vás místní pozvou k sobě domů na čaj, ale vy „nestíháte“, pak nejste na dovolené, jen jste si vytvořili vlastní a dobrovolnou sérii mítinků a úkolů. Možná to jinak neumíte, ale chováte se stejně jako v práci.

image
Lokálové, mezi které chcete zapadnout, jsou i jinde, než ve zbědovaných destinacích třetího světa. Slavná říjnová výstava skotu v Appenzellu ve Švýcarsku. Foto: Profimedia

Schválně zabluďte

Zkuste schválně zabloudit na místo, kde nic není. Ať si místní klidně klepou na hlavu, proč jdete nikam, když jste mohli přece „na Staromák“?! Turistika se často scvrkává na cestování po „zajímavých místech“, čímž se myslí ty kulisy (architektura, příroda) okolo vás. Jenže cestování je o zážitcích. Kulisy jsou jen jedna malá část toho, co vytváří finální zážitek. A co je platné, když je ten chrám tak krásný, ale okolo jsou debilní lidé? Stejně jako vy zmanipulovaní turisté s velkými a nesplnitelnými očekáváními a místní za jediným účelem zisku (z vás). Není lepší méně atraktivní lokalita o kousek dále, ale s o mnoho kvalitnějšími ostatními parametry?

A jestli si nemůžete pomoci, ale tu katedrálu potřebujete vidět, využijte přesunu v časoprostoru. V noci nebo brzo ráno je spousta provařených míst naprosto opuštěná. Spěte v poledne.

Usmívejte se

Ne nijak opatrně a vystrašeně ani ztuhle křečovitě a pořád. Stačí občas, ale upřímně. Zkuste si to kdekoli na ulici. Klidně tam, kde teď jste. Když se na někoho jen tak usmějete, i u toho největšího škarohlída možná nejdřív uvidíte v očích zmatek, ale zaručujeme, že skoro každý za chviličku roztaje a oplatí úsměv úsměvem. Je to zázrak!

Ptejte se na to, co zajímá je

Klidně i na věci, které už víte, a klidně jen posunkovou řečí. Potřebujete prolomit bariéru. Ale ptejte se na věci, které zajímají je, ne vás! Ne kde je Staromák, ale jestli je štve vláda, jestli jdou ceny benzinu dolů nebo jak jsou spokojeni s tímhle samsungem a jaké mají svoje oblíbené appky. Ukažte jim, že jste člověk stejně jako oni, ne jen turista.

Nevtírejte se

Ale žádné ezoláskyplné vtírání prosím. Tím, že budete obdivně hladit jejich děti po hlavičkách a přehnaně se usmívat, budete jen za slabochy. A s těmi se nikdo přátelit nechce. Stačí se krátce usmát a pokývnout hlavou. Někdo pookřeje, jiný jen kývne zpátky.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Cestujte sami

Když jste dva a víc, vytváříte vlastní sociální bublinu, do které je komukoli cizímu velice nepříjemné vstupovat. Když jste sami, je to úplně jiné. Působíte naopak zranitelně a lidé mají tendenci vás ochraňovat, ptát se vás, jestli něco nepotřebujete nebo jestli třeba nechcete někam svézt (v těch příjemnějších a chudších státech). Navíc prožitek z cesty je mnohem intenzivnější. A v dnešní době konektivity už odpadá i argument, že nemáte zážitky s kým sdílet. I když já upřednostňuji hodit se záměrně offline, elektronicky detoxifikovat a užít si to všechno v sobě. Psát si můžete třeba elektronický deníček a sdílet vše až po příjezdu domů. Zkuste to, a uvidíte, jak budou vaše zážitky mnohem intenzivnější.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK