Tipy a triky

Jste zamilovaný páreček nebo sociopat? Kdo je kdo v hostelu

[su_wiloke_sc_company_website]
V hostelech se potkávají mýtické postavy z celého světa.

Nakonec se v nějakém dříve nebo později ocitnete. Řeč je samozřejmě o hostelech. Podivných kapsách časoprostoru, které fungují podle svých vlastních pravidel a kde na ploše několika málo metrů čtverečních potkáte celou planetu. Kdo je kdo?

Prepodnikatelé a diginomádi

Lidí putujících světem a řídících svou firmu pomocí laptopu je méně, než by se mohlo zdát z počtu článků, které se o nich píšou. Když na nějakého narazíte, patrně zjistíte, že nejde o pravého diginomáda, ale o jeho larvální stadium, tedy absolventa, který vyrazil do světa vymýšlet, kam nasměruje svou budoucí kariéru. Celý hostel považuje za určitou obdobu coworkingového prostoru, a jelikož je založením norm-core slušňák a netrpí kocovinami, je ho všude plno. Výhodou je, že vás ochotně nechá připojit se na jeho vysokorychlostní hotspot. Bude za to ovšem vyžadovat účast na  brainstormingu o jeho sedmadvaceti nápadech na novou appku a urazí se, když mu upřímně poradíte, že by měl jít radši do hospody, protože stejně skončí v kanclu jako všichni ostatní.

Střídmost je první pravidlo hostelové kultury.
Hned po střídmosti následuje pravidlo chaosu.

Britové na tahu

Sedíte v maličkatém hostelu v zastrčené uličce obskurní vesnice na kraji středoasijského státečku, který ani nedokážete najít na mapě. Rozlévá se ve vás přesně ten pocit, který jste vždycky od cestování očekávali. Stáváte se součástí všehomíra, reinkarnací Jiřího Hanzelky a jste připraveni vyrazit vstříc jakémukoliv dobrodružství. Vtom se rozletí dveře a dovnitř se nahrne parta přismahnutých pořízků v chemlonových parukách, tričkách „Steve’s Stag Night“ skandujících „Let’s go fuckin’ mental!“.

Americký student na zkušené

Zvláštní postava, která se hlavně svým fyzičnem poněkud vymyká zbytku hostelového osazenstva. Většinou na sobě bude mít bezvadně vyprané a vyžehlené tričko s límečkem, plátěné kraťasy s puky a sněhobílé ponožky v neposkvrněných sportovních botách s odpruženou podrážkou. S oblibou vysedává přibližně od šesté ranní ve společenské místnosti, kde vyhlíží kohokoliv, komu by se mohl svěřit se zážitkem z návštěvy zámecké galerie, historické zvonice a dalších sedmadvaceti pamětihodností odškrtnutých z pečlivě připraveného itineráře. Nic vás tak nepotěší, jako když se v půl sedmé ráno vpotácíte do kuchyňky zapít ibuprofen a z kouta se ozve bezvadně artikulované: „Hi, my name is Kevin. Where are you from?“

Z tohohle se narodí něco nového.

Kaliči

Dost možná jsou to spolužáci studenta na zkušené. Na rozdíl od něj ale nemají v itinerářích muzea vyvřelin, ale hospody s nejdelší otvírací dobou, a pokud se vyskytují ve společných prostorách hostelu, tak ve stavu, který Švejk popisoval jako „maličký delirium“. Na cesty vyrazili s cílem doputovat do země s co nejbenevolentnějšími pravidly servírování alkoholu a zůstat v ní co nejdéle. Pokud vám nebude vadit, že každému říkají „bro“ nebo „dude“ a vypijí a vykouří cokoliv, co jim přijde pod ruku, může s nimi být vlastně docela legrace.

S příchodem Airbnb, couchsurfingu a dalších vymožeností už hostely nejsou pro cestovatele tak esenciální, jako tomu bývalo ještě před pár lety. Tohle jsou ale nezapomenutelné bizarní chvíle.

Dredaři

Mírně zašlá a zvláštně aromatická postava, která se v šestnácti vydala na cestu a od té doby se potlouká světem. Vystačí si s jedním trikem, maskáčovými šortkami a ubíhající roky se na něm podepisují pouze délkou dredů a přibývajícími vrstvami tetování. Je to osoba celkem sympatická, která si vystačí s málem a ráda a dobrosrdečně poradí, kde se dá večer na trhu sehnat nějaký gáblík zadarmo. Jediné nebezpečí, které představuje, je to, že vás stáhne o poslední krabku cigaret nebo že od něj chytnete vši.

Hardcore begpekři

Brouci Pytlíci cestovatelského světa, kteří všude byli, každého znají, viděli všechno, a něco dokonce dvakrát. Pokud potkáte jejich přátelskou podčeleď, máte štěstí, protože s ubytováním na zapadlém ostrůvku na Andamanech vám poradí lépe než Lonely Planet. Horší je, když natrefíte na begpekra, který považuje svůj životní styl za posvátný a pohrdlivě přehlíží každého, kdo v Afghánistánu nestopoval velbloudy. S takovým totiž bývá zábava asi jako se spolužákem, který dojede na třídní sraz v mercedesu s espézetkou končící číslicí 007.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Zamilovaný páreček

Dvojka hrdliček, která si vyrazila na low-cost výlet. Hostelové atmosféře sice dodává nádech romantiky, ale jinak jde o poměrně neužitečné tvory, kteří blokují společné sprchy a nočními hlasitými projevy frustrují zbytek osazenstva, jimž dělá v loži společníka maximálně krosna.

Environmentální aktivisté

Vzhledem poněkud připomínají dredaře, se kterým často sdílejí styl účesu. Rozeznáte je podle toho, že na nohách nebudou mít sešmajdané flipflopy, ale mohutné pohorky potřísněné naftou, kterou ještě před pár dny drhli z želv ohrožených havárií tankeru. Nic proti snaze pomáhat naší těžce zkoušené planetě. Lidé, kteří se rozhodli přispět k boji proti znečištění oceánů nebo nešetrnému zacházení s chrámovými opicemi v Nepálu, si nezaslouží nic než obdiv. Když si ale chcete v klidu vypít kafe, nemáte vždycky náladu na přednášku o vykácených deštných pralesech ani na pohrdavé pohledy, kterých se dočkáte, když talířek od párků umyjete saponátem.

Dneska musím fakt pracovat.
Potkáte tu přátele na celý život. Nebo aspoň do rána.

Snobové

Rozdíl mezi hotelem a hostelem spočívá v písmenku „s“, které je zkratkou pro „svinčík“. Když se zde ubytujete, nemůže vás rozhodit zahnědlá sprcha ozdobená použitými náplastmi nebo kvetoucí ponožky přilepené ve skříni. Pokud tedy ovšem nejste zvláštní typ cestovatele, co všechny tyto radosti nevítá s mladistvým optimismem a neustále na všechno nadává. Najdete ho většinou u recepce, kde nevybíravými výrazy požaduje slevu, protože polystyrenový chleba obložený zvlhlými kornflejky a hnědá voda uvařená ze čtyř zrníček neskafé nezapadá do jeho definice snídaně.

Sociopat

Hostel je pro něj pouze a jedině prostorem, kam se může za lacino upíchnout v cizím městě a trochu se vyspat. Nemá náladu ani chuť se s někým družit, nejradši je zalezlý v koutě, kde buší do laptopu a nevrle odráží konverzační gambity. Přestože tím pádem působí poněkud socipaticky, jde většinou o zdaleka nejnormálnější postavu hostelového osazenstva, ke které si můžete přisednout bez nebezpečí, že vám z něj během deseti minut hrábne. Nesmíte ho ale rušit, protože jinak by mohlo hrábnout jemu z vás.

Jiří Holubec

Publicista na volné noze, sběratel gramofonových desek a DJ Rádia1. Nejraději cestuje do Indie, jihovýchodní Asie a podniká roadtripy po USA.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK