Dobrodružství Tipy a triky

10 ultimátních trendů v cestování

  • Technologie
    10
  • Alkoholismus
    2
  • Ekologie
    10
[su_wiloke_sc_company_website]

Elektronika, nomádi, WWOOFing nebo chudoba? 10 momentálně nejvýznamnějších trendů v turistice.

Americko-francouzský pár Sabrina a Jimmy Horelovi (oba 26 let) bydlí ve svém nomádském služebáku (VW z roku 1972) a živí se prací online.
1 Digitální nomádství

Technologie nám přinesla možnost odpoutat se od mateřské továrny a pupeční šňůry zaměstnavatele. Cestujete a současně pracujete. Vyžaduje to obrovskou sílu vůle. Pracovat v místě, kde ostatní korzují s míchaným nápoji v rukou, usmívají se a snaží se zapomenout na to, že za týden budou zpátky u pomyslného výrobního pásu. Vy si vozíte svou továrnu s sebou. Nikdy úplně nevypnete a současně nikdy ani úplně nepracujete. Barevný svět volného času a temný svět práce se prolnul v něco šedivě flekatého. Je na vašem uvážení, jestli je to opravdu to pravé. Zatím technicky dostupné jen několika málo profesím, většinou se točících okolo IT.
Naše recenze Nomádské bible je tady.

2 Nový hedonismus

Rozmařilé plavby ultraluxusními cruisery nejsou lákavé už jen pro důchodce, ale i pro mileniály. Určitý typ mladého turisty se už nespokojí jen se studenou vodou v hostelu nebo nedej bože se spaním pod širákem. A taky nechce strávit celý týden jen čuměním do telefonu na ušmudlané pláži. Chce chodit do kina na aktuální blockbustery, koupat se v pečlivě vydezinfikovaném bazénu, dopřávat si kvalitního alkoholu a prostě užívat si luxusu. V módě jsou opět plavby na obřích zaoceánských lodích. Nálada Titaniku je zpátky.
Jestli vyrazíte, doporučujeme náš článek: Co ukrást v hotelu?

image
Bell Helicopter stejně jako ostatní hráči pracuje na autonomních letadlech. Tohle je kabina helikoptéry, kterou spolu s NASA a Uber vyvíjejí pro Los Angeles. Fungovat to má už za dva roky.
3Elektronické motory

Po 135 letech od vynálezu motoru na střídavý proud přichází nová vlna elektrifikace dopravy. Není to díky vylepšeným bateriím, na to se stále čeká, ale díky vyspělým elektronickým čipům, softwaru a bezdrátovým technologiím. To všechno dohromady dokáže zázraky v ovládání miniaturních strojků i hospodárně pracovat s těmi velkými. Třeba IT vizionář Honza Beránek ze svého elektrického longboardu Boosted Board nesleze (náš rozhovor o podnikání v USA tady). Pak jsou tu vozítka všeho druhu od Segwaye (toho času na ústupu) po trend elektrokol. U aut dominuje Tesla (jasně, především díky chytrému čerpání dotací), ale na elektro přecházejí prostě všichni. A za pár let tu máme osobní dopravu drony a první elektrická dopravní letadla.

Proč to všechno tak frčí? Často jde jen o pohodlí přinášející používání elektřiny. Stejně jako kodek MP3 vytlačil cédéčka nikoli pro kvalitu zvuku, ale vyloženě jen pro pohodlí a možnost online distribuce (což je zase o pohodlí a rychlosti). Někdy je to o dotacích a ekologickém tlaku (i když časem možná zjistíme, že jsou elektroauta při dnešním stavu technologií stejně pitomě neekologická jako bionafta). Ale většinou je to prostě technologický skok, který bez elektronicky ovládaných elektromotorů nejde. Dron poháněný spalovacím motorem? Blbost.

image
Dva kluci z Londýna Dekel Jacobi a Jack Chalk přecházejí náhorní plošinu Meseta na své novodobé sebeurčující pouti z Francie do Špáňa. 800 kilometrů pěšky a stylový oslík k tomu.
4Slow travel

Důsledek globalizace. Cestování se už nezrychluje. Legendární přístup, kdy cestujeme rychle (a povrchně) „jako Japonci“ je pryč. Všechno hezké v životě jsme už viděli na Instáči nebo na YouTube. Proč tedy někam spěchat? Stihnu to všechno vůbec vidět? A nezklame mě to nakonec?

Naopak: je lepší cestovat pomalu nikam. Tenhle trend je o vychutnávání si pohybu sám v sobě. Je to o prožívání krásy niterných změn a cestovního minimalismu. Hláška „cesta je cíl“ tak dostává opět nový náboj. Viděli jste (virtuálně) všechno, takže na ta místa ani nepotřebujete dorazit. Vy jen chcete cestovat (někam).

Novodobí poutníci se tak měsíc plazí pěšky do Santiaga de Compostela, kam by jinak dorazili po směšných pár hodinách letu. Cestovatelé v ekologii zase dřepí opatlaní h***y na farmách, kde zdarma kydají hnůj a hledají kořeny. Pomalu.

5Autonomní auta

Tohle souvisí s elektronickým pohonem, ale musíme to vypíchnout samostatně. O autonomních vozidlech už futuristé sní desítky let, ale zdá se, že se toho opravdu dožijeme. Už nyní jsou dostupné špičkové modely s částečnou autonomií řízení (Tesla, BMW…). Mediálně jsou nejvíc vidět giganti jako Google a Uber (a zdá se, že svůj projekt opět oživil i Apple), ale dělají na tom i jiní. Na takovouhle věc zatím potřebujete přístup k big datům. Souvisí to s pokrokem v umělé inteligenci a VR. Ale je jen otázkou času, kdy bude autopilot k dostání formou kitu na namontování do čehokoli od velikosti velorexu.
Tohle je tedy zatím hodně v plenkách. Ale čeká nás drastická změna.

Apple pro své nové obří sídlo Apple Park právě nakoupil 1000 těchto kol a rozmístí je po svém areálu volně k užití. U technologických korporací (Google, Facebook…) je to běžná praxe. Pro srovnání, na celou Prahu měly Rekola loni podle našich informací 500 kousků. Ale zase udržovaných ve vynikajícím stavu.
6Všechno se dá půjčit

Auto a žena se nepůjčují. Jenže co když se půjčí samy? Autor textu je fanoušek služby Rekola. Od té doby, co s nimi jezdí, jeho cannondale stojí smutně v koutě doma. Elektronické půjčovny jsou totiž ohromě praktické. Jedete tam, kam potřebujete, a další cestu to tam necháte a zvolíte jiný dopravní prostředek (prší, tak pojedu dál MHD / mám nákup, tak si vezmu carsharingové auto nebo Uber atd.). Neparkujete, nevlastníte, jste pružnější, o tu věc se starají profesionálové atd. Autor taky zbožňuje službu Car4Way (svou čipovou kartou odemknete auto kdekoli a jedete). Potřebujete van nebo dodávku? Chcete si jet za město opéct buřty? Skoro nové auto máte během minut. Tohle je budoucnost. Automobilky už nebudou prodávat auta lidem, ale pomocí takovýchto služeb pronajímat na jednotlivé cesty. V Německu už to částečně dělá BMW, v Nizozemsku mají zase tento servis skvěle zfúzovaný s jednotlivými formami veřejné dopravy (auto, vlak, kola…). Někde mezi tím jsou služby jako HoppyGo, kdy si auta mezi sebou půjčují jednotliví lidé.
Pořád si nejste jistí? Vy potřebujete mít auto svoje? Důkaz, kam směřuje trend půjčování, je Airbnb.

Ani si toho nevšimneme a automobilový průmysl se jednoho dne změní ze zákaznicky orientovaného B2C (business to consumer) na B2B (business to business). Nebude už vůbec rozhodovat, jestli má ten výrobce fajn image a lidé jeho značku mají rádi. Důležité bude, jestli si ji vybere provozovatel služby. Možná Uber nebo třeba státní správa. Let si taky nevybíráme podle toho, jaké zrovna letí letadlo. O oblibě boeingu a airbusu nerozhodují cestující. Ostatně když nastoupíme do tramvaje, vůbec netušíme, že výrobce se jmenuje Inekon (fotka z Olomouce). Je nám to fuk. A s auty to bude stejně tak.

7Výstředně za každou cenu

Trend pro generaci Instagramu. Chceme se bavit. Takže proč jet na dovolenou autem, když mohu letět na nafukovacích baloncích? Dnešní doba podporuje blbnutí, i když je to často jen pro sebeprezentaci na sítích nebo pro získání sponzorské podpory. Když jste youtuber, nemůžete nudit.

Dřív se tomu opovržlivě říkalo: cestovat prstem po mapě. Dnes tak žijeme všichni.
8Cestujeme virtuálně

Jen nezodpovědný hazardér by dnes jel na místo, které nezná z YouTube / Instagramu / Street View. A co vzít si ubytko bez přečtení recenzí na Bookingu/TripAdvisoru/Airbnb? Vy jste si jídlo v restauraci nejdřív neprohlédli na Yelpu? To, co kdysi bývalo v cestovních průvodcích a v Lonely Planet, je dnes mnohem podrobněji na netu.

Je to až únavné a člověk se musí neuvěřitelně krotit, aby toho o místě, na které chce jet (a za chvíli už vlastně znuděně ani nechce), nezjistil víc, než je milé. Ve spojení s prokrastinací a hyperlinkovým peklem je nemožné odolat pokušení.

A bude mnohem hůř. Nová generace virtuálních brýlí (prý na nich pracuje Apple), virtuální asistenti, rozšířená realita (augmented reality), online překladače… Tohle všechno jsou geniální vynálezy, které nám ulehčují život i cestování, ale které současně genia loci neznámých míst posílají stále více do kopru.
Vrchol virtuálního cestování je virtuální stát. Náš rozhovor o Liberlandu tady.

Tohle je trochu kruté, ale populární. Chlapec (12) pokoušející se propašovat na španělské území přes marocký přechod Beni-Enzar v Melille. Do palubky si ho zabudoval 65letý Maročan. Byli zatčeni.
9Bez peněz

Když nedávno začal příliv uprchlíků do Evropy, chvilku to vypadalo, že je svět v další etapě stěhování národů. Jak to nakonec dopadne, je otázkou, zdá se ale, že si státy zatím dokážou udržet své status quo. Cestování s minimálním budgetem je ale i tak příjemným opakem rozmařilého hédonistického trendu. Více například v našem článku o nízkonákladovém závodu LowCost Race. Není to totiž jen o chudých cestovatelích z třetího světa. I bohatý Západ znovuobjevuje třeba dumpster diving (neboli vybírání jídla z odpadků) a udělal z toho cool věc.

image
Fairtrade turistika celebrit v Etiopii. Samozřejmě bio, eko, vegan a snad i dokonce gluten free.
10Fair travel

Momentálně cestovatelsky nejaktivnější generace mileniálů zbožňuje dobro. Takže to posouvá celý cestovní průmysl k odpovídajícím nabídkám služeb. Už se nechcete jet projet do Kambodži na slonech. To je odporné. Vy se chcete jet podívat do pralesa, který se vykupuje z darů dobrovolníků. Svou návštěvou si navíc zaplatíte kousek svého slona, který se tu promenuje po našem společném kickstarter-fairtrade pozemku. Nebo tak nějak.
Možnosti konání dobra jsou nekonečné. Nezapomeňte ani na WWOOFing, tedy práci skoro zdarma u farmářů. Viz náš článek tady.

Autor mj. založil a dlouhé roky vedl časopis T3 (Tomorrow’s Technology Today).

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK