Tipy a triky

11 triků, jak urvat nejlevnější letenky

[su_wiloke_sc_company_website]
Cenné tipy k nákupu letenky. Cena toho jak se někam dostat, se může lišit stonásobně.
1 Pokud už máte vybranou lokalitu, nastavte si ve vyhledávači letenek (třeba Kiwi nebo SkyScanner) upozorňování mailem na výhodné lety podle vašich parametrů. Oba zmínění roboti vědí, že lidé často řeší cenu a až potom místo, a tak nabízejí i jako cílovou destinaci dobrodružné ANYWHERE/KAMKOLI.

2 Pokud víte, kam chcete letět, prozkoumejte vývoj cen letenek (je na to i speciální aplikace Hopper) a podle toho zvažte nákup. Všeobecně vychází jako ideální doba nákupu tři měsíce před odletem, ale je to samozřejmě jen statistika. Statisticky nejdražší jsou pak letenky s dvoutýdenním předstihem.

3 Vyhledávejte v anonymním režimu (v základu má VPN prohlížeč Opera) nebo alespoň s vymazanou historií prohlížení. Protože pokud stránka vidí, že často vyhledáváte nějaký let, a pokud je hodně vyhledávaný, napálí cenu nahoru. Vy dostanete strach, že to poleze pořád výš a výš, a radši si to hned koupíte a zvýšíte stránce provizi. Připadá vám to jako konspirační teorie? Zatím to nikdo nebyl schopen potvrdit ani vyvrátit, na druhou stranu zabezpečení proti tomu vás nic nestojí.

4 Létejte v neoblíbené hodiny a dny, bude to levnější. Nejvíc lidí logicky létá začátkem týdne, v pátek a v neděli.

 

Takhle elegantní je to zvenku.
5 Čím flexibilnější budete s datem příletu a odletu, tím spíš vychytáte lepší cenu. Stejně tak pokud dáte vyhledávat všechna letiště v zemi nebo městě. Jen pozor, aby vás pak přesun z jiného letiště do vašeho cíle nevyšel na víc, než je rozdíl v ceně letenky. Z Brna do Vídně je to brnkačka, Mnichov snesitelný a Frankfurt šílenství.

6 Že máte volit nízkonákladovky, to je asi jasné. Sice nedostanete krabičku s jídlem neznámého původu a vlhčený kapesníček na osvěžení, ale ušetříte na ceně. Jen dejte pozor na to, že za každou službu navíc si připlatíte. Takový RyanAir vám naúčtuje poplatek 50 eur, pokud si nevytisknete letenku nebo ji nemáte nahranou v jejich aplikaci. Stejně tak pokud potřebujete přikoupit víc než kabinové zavazadlo, cena u krátkých letů vystřelí nahoru.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat
7 Některé nízkonákladovky nejsou ve vyhledávacích stránkách a je lepší prověřit ceny letenek ručně přímo u nich. Seznam nízkonákladových společností máte třeba tady. Díky brněnskému vyhledávači Kiwi ale tohle dnes už tolik neplatí.

8 Kupování letenek u nízkonákladovek bývalo problém. Neručí za přesné přílety, a tak „navazující“ lety s různými společnostmi často nenavazují a propadnou. Naštěstí opět Kiwi (nemáme s nimi nic společného) si postavili byznys model na tom, že vám ručí za to, že když přes ně koupíte letenky, poskytnou vám nové v případě zpoždění letů.

9 Nejlepší doba na koupi bývá úterý až čtvrtek, to většina společností vypisuje nové lety.

A takovýhle dobytčák je sedmtřisedmička zevnitř. Ryanair.
10 Vyhněte se hlavním turistickým sezonám, stejně se nechcete mačkat mezi davy lidí, kteří mají zažité, že k moři se jezdí v srpnu. Přitom třeba ve Španělsku je v říjnu příjemných pětadvacet až třicet a voda ještě nestihla vystydnout.

11 Chybička se vloudí a občas se to stane, někdo se někde sekne v nastavení měny nebo se prostě uklikne. A na světě je letenka na Island za pětikilo. Na tyhle chybky se specializují stránky jako Secret Flying nebo Holiday Pirates. Chce to ale pohotové rozhodování, protože letenky mizí rychlostí blesku.

A co dělat když vám dojdou peníze…

…na střechu nad hlavou

Zkuste WWOOFing (World Wide Opportunities on Organic Farms) neboli dobrovolničení. Skvělá možnost, jak se za pár hodin práce zbavit těch většinou největších výdajů – za nocleh a stravu. A navíc získáte spoustu cenných zkušeností. Náš speciální článek najdete tady.

Dá se to ale zařídit i zadarmo. Stačí se nebát se zeptat místních, jestli nepotřebují s něčím pomoct. Vybrat brambory, udělat webovky, doučovat děti angličtinu. Na stránkách WorldPackers si můžete založit profil, vyplníte, co umíte, a můžete začít hledat lidi, kteří vás ubytují výměnou za vaše více či méně odborné služby.

…na jídlo

Nebojte se zeptat. Třeba při zavíračkách v pekárnách se často neprodané věci vyhazují, ačkoli by vám ještě klidně mohly zaplnit místo v žaludku. Pak je tu ne vždy úplně legální dumpster diving / popelnicové potápění (popelnice u supermarketů nebo restaurací často skrývají hromady jídla, které je úplně v pohodě), takže je dobré si nejdřív trochu prozkoumat terén. Zkuste se zeptat v restauraci, jestli nepotřebují výpomoc přes obědy za oběd. Během náboženských svátků a slavností je v některých státech na ulicích často jídlo zdarma nebo za příspěvek. A ochutnávky v obchodech. V tchajwanském supermarketu jsme si takhle byli schopni obstarat celé večerní menu s předkrmem, aperitivem, hlavním chodem, vínem i dezertem.

Dumpster diving je pro ty otrlejší. Na druhou stranu, ty potraviny jsou neprodyšně zabalené a možná čerstvější než v ledničcce u nás doma. Je to jen v naší hlavě.

…na autobus

Nejekonomičtější doprava je vám asi jasná – stopování, ideální způsob přepravy na krátké vzdálenosti – je to zadarmo, a ještě se dostanete do kontaktu s místními, kteří vám můžou poradit s vašimi dalšími plány. Jen pozor na gesta, třeba v Íránu zvednutý palec znamená to samé co ve většině zemí prostředníček. Takže byste u té silnice mohli stát docela dlouho.

Stopovat se dá i po vodě, poptejte se v přístavu, jestli někdo nepotřebuje pomoct na lodi a posunout vás na oplátku o ostrov vedle.

Pak už to chce jen pečlivou přípravu u počítače: sežeňte svou vysněnou letenku, domluvte si couchsurfing, dobrovolnictví na farmě, plaťte svojí prací… Založte si skvělý cestovatelský blog. Když můžou módní blogerky dostávat zdarma hadry z háemka, můžou i vás platit za to, že cestujete bez koruny.

Čekujte také naši speciální podstránku, kde jsou články týkající se levného cestování.

Simona Ondráková

Hledá se. Postrádá orientační a několik dalších smyslů. Zkusila vejšku, práci, bohémství a nyní zakládá farmu zvířat. Autorka několika nikdy nenapsaných blogů.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK