Architektura Kulturní šok

5 nejkreativnějších podvodů s nemovitostmi. Čapí hnízdo je čajíček

[su_wiloke_sc_company_website]

Místa z celého světa, kde nejkreativnější lumpové zbohatli na blbosti jiných.

Rozebíratelné domy z kamení

Alberobello, Itálie

Začněme u Italů o šest století dříve. Na kotníku kozačky leží region Apulie a v něm městečko Alberobello. Tvoří ho kolem 1400 domů, takzvaných trulli, s lehce rozkladatelnou kónickou střechou. Historie této architektury padá až někam k Mykénám. Slovo totiž vychází z řeckého výrazu trullos (kupole). Zdi jsou tlusté 2 až neuvěřitelných 5 (!) metrů, přitom původní trulli měly jen jednu místnost, takže obyvatelé měli doma víc kamení než vzduchu.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

Názory, z čeho ten tvar vznikl, se různí (prý inspirováno syrskými homolemi cukru), ale místním to bylo nejspíš srdečně fuk. Co je zajímalo, je zásadní fakt, že se z kamenů poskládané střechy dají snadno rozebrat. Na tehdejší dobu to bylo stejně praktické jako pro nás dnes toitoiky.

image
Kamenné italské domky jsou dnes atrakcí UNESCO. Foto: Profimedia, Gaetano Piazzolla/Alamy

V té době se totiž platily v Itálii nemalé daně za hotové domy. A hrabě Acquaviva tak místním poradil, aby si místo klasických domů postavili trulli a vyhnuli se tak poplatkům za nemovitosti. Vždy před tím, než do městečka dorazil výběrčí daní, obyvatelé své domy částečně rozebrali a nemuseli platit nic. Zřejmě předstírali, že bydlí v chlívě (viz náš článek z Íránu Jak si postavit na noc kamenný hrad). Italové hru s místním berňákem a domovy postavenými ve stylu lega vydrželi hrát téměř 300 let. Cena za nejlepší herecký výkon od UNESCO je už jen příjemný bonus. Má šanci na podobné ocenění i hrabě Babiš?

Čech, který prodal Eiffelovku na šrot

Paříž, Francie

Ve své době nejvyšší stavba na světě (300 m), která si navíc prvenství udržela celých 41 let, dokud v New Yorku nevyrostl mrakodrap Chrysleru (318 m). 35 let po tom, co se francouzsky hrdě tyčila a začínala reznout rychleji než železniční most v Praze na Výtoni, si extrémně drahých oprav a počínající ošuntělosti všiml český profesionální podvodník Viktor Lustig. Pomocí zfalšovaných vládních dokumentů se představil šesti obchodníkům s kovovým odpadem na schůzce v megaprestižním Hotelu de Crillon jako zástupce ředitele ministerstva pošty a telegrafů. Dodnes to místo existuje a noc přijde na 25 tisíc korun a výše. Luxusní prostředí oblbne i největší cyniky.

image
Viktor Lustig (vepředu) na fotce s Al Caponem (2. zleva), kterého se mu taky podařilo obelstít. Lustig si půjčil od Al Caponeho 50 tisíc dolarů na spekulaci s akciemi. Po dvou měsících peníze vrátil s tím, že se obchod nepovedl. Al Capone, ohromený Lustigovou čestností mu daroval 5 tisíc dolarů jako přátelské gesto. Právě to bylo ale cílem celého triku. Foto: Profimedia, Topfoto

Lustig nahodil návnadu opatrně. Nejdřív odprezentoval pár „slajdů“ prezentace toho, jak to s Eiffelovkou jde z kopce a jak nákladné jsou opravy a že si ji město už nemůže dál dovolit, takže ji tímto posílá do šrotu. Pak mužům zalichotil s tím, že zúčastnění byli vybráni proto, že jsou nejsolidnějšími obchodníky na trhu. Pak postrašil, protože přece všechno musí být zachováno v tajnosti, aby obchod hladce proběhl a veřejnost se zbytečně nevyplašila. Dopředu měl vytipovanou nejhloupější kavku, obchodníka Andreho Poissona (ve skutečnosti teda Poisson znamená ryba). Ten se totiž zrovna toužil dostat do vyšší ligy a byl pro to ochoten udělat cokoli. Nakonec to dopadlo tak, že Lustig svolal ještě jednu schůzku a tentokrát si navíc zahrál na úředníka, který je zkorumpovaný. Takže od Poissona vyinkasoval nejen hromadu peněz za legendární šrot nastojato, ale ještě masitý úplatek za výhru v imaginárním tendru. Dokonalé!

Po předání peněz Lustig s kufry peněz okamžitě zdrhá do Vídně, ale kavka alias Ryba se cítila tak ponížená, že se styděla jít i na policii. 

Úspěšnou akci se Lustig dokonce pokusil zopakovat ještě jednou a prodat orezlou věž znovu. Tentokrát to sice neklaplo, oběť ho udala policii ještě před uzavřením transakce, ale Lustig utekl bez zatčení.

Nejmenší mrakodrap na světě 

Wichita Falls, Texas, USA

Jak napálit bohaté burany v Texasu? McMahon se v roce 1919 rozhodl (ne)postavit kancelářský mrakodrap v tehdy čerstvě zbohatlém ropném městečku Wichita Falls. Ropný průmysl vyžadoval spoustu nových kancelářských prostor, kancelářské krysy se navzájem zběsile množily jako dnes u nás v Karlíně a McMahon přišel s ambiciózním plánem 146 metrů vysokého mrakodrapu, který vyřeší všechny realitní problémy. Jen pro srovnání, nejvyšší pražská budova City Tower na Pankráci má 109 metrů. Takže to měl být fakt velký barák. Investoři se jen hrnuli, všechno vypadalo růžově a ještě před vykopnutím se vybralo 200 000 dolarů (v dnešních cenách cca 3 miliony dolarů). 

V budově Newby-McMahon nebyla postavena žádná schodiště, protože v plánech ani nikdy nebyla zakreslena! Pro vstup do horních podlaží byl přistaven alespoň žebřík. Foto: Wikimedia Commons
V budově Newby-McMahon nebyla postavena žádná schodiště, protože v plánech ani nikdy nebyla zakreslena! Pro vstup do horních podlaží byl přistaven alespoň žebřík. Foto: Wikimedia Commons

Jak to, že je ten barák nakonec tak mrňavý? McMahon totiž připravil plány budovy Newby-McMahon tak chytře, že si ve výkresech nikdo nevšiml záměny stop za palce. Zatímco výkresy počítaly s výškou 480 palců, investoři žili v domnění, že jde o 480 stop, tedy 146 metrů. Při stavebních pracích ale už jen nevěřícně zírali, že se jejich mrakodrap smrsknul na čtyřpatrový domek vysoký 12 metrů.

Samozřejmě došlo na soudy, ale při nich se ukázalo, že si McMahon dal velký pozor, aby nikdy nic o velikosti a proporcích stavby neprohlásil ústně. Vše slíbil jen v plánech a na nákresech. A všechny tyto mravenčí proporce do puntíku dodržel :-). Takovouhle lumpárnu můžete jen obdivovat. 

image
Všechno vyřešila ropná krize, hospodářská krize, požár, vichřice... a když nakonec tu ostudu místní vydýchali, budova se stala kulturní památkou státu Texas. V budově je odporný obchod s domácím dekorem a... kancly. Foto: Wikimedia Commons
Francouzi utopili peníze v bažině

Louisiana, USA

Skotskému ekonomovi Johnu Lawovi se v roce 1719 povedlo přesvědčit francouzskou vládu, že je skvělý nápad investovat do akcií pro rozvoj infrastruktury v americké Louisianě.

Byl to první experiment s centrální bankou (Banque générale), kterou od Ludvíka XIV dostal za úkol založit Law. Ta měla stimulovat stagnující francouzskou ekonomiku. Jenže místo toho se stimuloval vznik velkých monopolů (jako společnost Mississippi Company) a následné missisipské realitní bubliny. Francie kvůli tomu opustila centrální bankovnictví na téměř sto let a nejspíš to způsobilo i Velkou francouzskou revoluci. Foto: Wikimedia Commons
Byl to první experiment s centrální bankou (Banque générale), kterou od Ludvíka XIV dostal za úkol založit Law. Ta měla stimulovat stagnující francouzskou ekonomiku. Jenže místo toho se stimuloval vznik velkých monopolů (jako společnost Mississippi Company) a následné missisipské realitní bubliny. Francie kvůli tomu opustila centrální bankovnictví na téměř sto let a nejspíš to způsobilo i Velkou francouzskou revoluci. Foto: Wikimedia Commons
image
Podnebí, časté hurikány a tak vůbec všechno způsobují, že tohle místo je zapadákov dodnes. New Orleans po hurikánu v roce 2005. Foto: Profimedia, AFP

Výborné na tom bylo to, že nikdo netušil, jak Louisiana ve skutečnosti vypadá a že jsou to bažiny bez budoucnosti. Něco jako naše Letňany, kde končí metro hrdě v polích. Lawovi se povedl skvělý mediální hype a ve Francii tehdy vyletěla poptávka po „atraktivní“ zaoceánské pohádkové investici do stratosférických výšin. Když konečně investoři zjistili, jaké bahno a marasmus je v Louisianě čeká, realitní bublina splaskla a Law se jen těsně vyhnul lynči. Unikl díky přestrojení za žebráka a zemřel v chudobě o devět let později. Tak nějak se to dalo čekat. Ostatně Louisiana je s výjimkou New Orleans až do dneška stále jen zatuchlá bahnitá díra.

Borec, který prodal neexistující letiště

Abuja, Nigérie

Nigerijský podvodník Emmanuel Nwude před 25 lety prodal velké mezinárodní bance neexistující letiště za 242 milionů dolarů.

Nwude se vydával za Paula Ogwuhu, tehdejšího guvernéra centrální banky Nigérie. Úspěšně přesvědčil Nelsona Sakaguchiho, ředitele brazilské banky Banco Noroeste, aby investoval do nového letiště v hlavním městě Abuji. Na podvod se přišlo až o 3 roky později, když se „podojenou“ banku rozhodli převzít Španělé. Když se úředník španělské banky začal divit, jak to, že je většina majetku banky „odložena“ kdesi na Kajmanských ostrovech, rozjelo se velké vyšetřování. Ukázalo se, že Sakaguchi kolegovi Nwudeovi mezi lety 1995 a 1998 vyplatil 191 milionů dolarů a ještě další peníze v akciích. To vše za letiště, které nikdy neexistovalo.

image
Nová železniční trať z existujícího letiště v Abuje. Fotka z letošního května. Tohle je zase trik s nemovitostmi od Číňanů. Foto: Profimedia, Zuma Press

Jak už to tak bývá, africký případ vyzněl do ztracena. Ztráty zaplatili vlastníci banky (která nakonec zkrachovala) a během soudního šetření probíhaly pokusy o bombové atentáty, vraždy a další „komplikace“. Po odsezení si krátkého trestu byl Nwude v roce 2006 propuštěn z vězení. Se vší svou drzostí požádal zpět o svůj majetek a opravdu dostal 52 milionů dolarů. Nyní je ale opět zatčen pro podezření z vraždy.

Alespoň teď už trochu začínáme chápat, jak to chodí v rodišti slavných nigerijských vyděračských dopisů. Nemáte po tomhle chuť poslat peníze černouškům do Afriky?

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Tereza Vaisová

Sbalí si krosnu a psa kdykoliv to jde a vyráží, kam se jí zrovna chce, a kam jí to vlak a auto dovolí. Má totiž tak panickou hrůzu z létání, že se tak jednoho dne musí dokodrcat až do Vietnamu a Kambodži, kde třeba zůstane. A možná i nakonec vymění box za Muay Thai!

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK