Lowcost triky

6 důvodů, proč nejezdit na dovolenou s cestovkou

[su_wiloke_sc_company_website]

Ideální dovolenou si každý představuje jinak a vždycky trvá hodiny a hodiny, než najdete něco aspoň trochu odpovídajícího. A už vás napadlo nespoléhat na cestovky? Máte strach, že se ztratíte, nedomluvíte s místními nebo nakonec zaplatíte ranec a houby si užijete? Ale upřímně, copak organizovaný zájezd je nějaká jistota? I s cestovkou zažijete fůru zdržení, depresivní výhled z okna nebo fakt hnusné jídlo. Jistě, můžete si stěžovat, třeba vám něco vrátí, ale pachuť nepovedené dovolené ale stejně zůstane.

Pokud vyrazíte z domova po vlastní ose, ubytování si najdete sami a jídlo si objednáte tam, kde se vám to zrovna bude líbit, můžete nadávat leda tak sobě a nikdo vám nic nevrátí. Ale jestli budete poslouchat vlastní intuici a troufnete si na trochu té nejistoty a dobrodružství, možná najednou zjistíte, že lepší dovolenou jste v životě neprožili.

Nebát se a mluvit

Spousta lidí radši svěří organizaci své dovolené cestovní kanceláři, protože se bojí zbytečných komplikací a neřešitelných situací v cizím jazyce. Ale budete se divit, i s jazykovými dovednostmi na úrovni žáka 1. stupně základky se k vlastnímu překvapení domluvíte kdekoli na světě překvapivě dobře. A navíc jistě nejedete bez cestovního pojištění. Takže kdyby bylo nejhůř, máte po ruce asistenční služby v češtině. Tak kde je problém? 

Koneckonců ani oxfordská angličtina vám nebude k ničemu, když se budete v albánských horách ptát na cestu zdejšího horala nebo až na maďarském venkově začnete shánět nocleh. Věřte tomu, že rukama a nohama se domluvíte kdekoliv na zeměkouli.

Pro skutečné jistotáře pak vývojáři vymysleli spousty chytrých aplikací, jako jsou offline překladače nebo slovníky, takže vám v nesnázích stačí jen vyndat z kapsy chytrý telefon a snadno pokecáte s každým.

Navíc je empiricky dokázáno, že po pár sklenkách pálenky nebo půllitrech piva se jazykové schopnosti člověka výrazně zlepšují, což hravě zjistíte při prvním večeru stráveném s domácími na terase u grilu nebo se sousedy v kempu, ať už přijeli z Austrálie, nebo z Polska. Existuje zkrátka spousta dobrých důvodů, proč se letos odhodlat vyrazit vstříc dobrodružství. Ale nebojte, adrenalinu si můžete dávkovat jen tolik, kolik snesete. Cestovat na vlastní pěst neznamená jen hodit batoh na záda a vzít to stopem kolem zeměkoule. Ve vlastní režii se dá jet i s dětmi nebo s babičkou po Evropě, stačí naložit všechno potřebné do auta, píchnout prst do mapy a vyrazit. Chcete argumenty, proč to zkusit? Chachá, tady je máte:

1. Můžete si vybrat čas odjezdu, trasu i zastávky

Noční čekání na opožděný check-in na letišti s batoletem, kodrcání autobusem po nástupních místech po celé vlasti nebo vykládka ostatních rekreantů v deseti různých hotelích, než konečně dojde na ten váš… I ta nejkrásnější dovolená trochu zešedne, když coby organizovaný cestovatel podstupujete klasické příjezdové a odjezdové martyrium. A to nemluvíme o nutnosti vyklidit před odjezdem pokoj do desíti hodin, která generuje otravná zavazadlová “škatulata, hejbejte se” a další nepohodlí.

Měli jste vždycky hrůzu, že se někde v cizině budete muset dopravit někam sami? Zbytečně. Nezapomeňte, že máte školu Českých drah. Jestli umíte jezdit vlakem v Česku, všude jinde to bude nejspíš jenom snadnější. 🙂

Jedete-li po vlastní ose, prostě naskládáte do auta všechno potřebné a vyjedete na cestu přesně v ten čas, kdy se vám to nejlépe hodí. Díky šikovným navigačním programům navíc dnes už nemusíte mít strach, že cestou zabloudíte. Někdo raději cestuje přes noc, kdy jsou dálnice volnější a menší děti se prospí. Jiný typ nezávislých cestovatelů se vydává na cestu ve dne s mottem: “I cesta je cíl.”

Taková strategie vám – zejména při delších cestách – umožňuje všimnout si zajímavostí, které se nabízejí cestou a jež je vám líto minout. Zajížďka k hradu nebo zoologické zahradě sice cestu prodlouží, ale komu to vadí. Také chvíle na svačinku nebo čůrání můžete dávkovat podle potřeby posádky.

Nestane se vám tak, že musíte uprostřed noci budit dítě na parkovišti u benzinky, protože víte, že další zastávka autobusu bude až za pět hodin.

2. Nikdo vás po cestě neotravuje

Určitě to znáte. Cizí ufňukané děti vám na cestě na dovolenou nikdy nepřipadají ani trochu roztomilé a “strýčka Pepina”, neboli hlučného a bodrého účastníka zájezdu, byste za hodinu společného cestování nejradši umlátili katalogem. To se vám coby individuálnímu cestovateli nikdy nestane. Vlastní děti člověk nejen snáší lépe, ale také je umí zabavit. A na náladě v autě se podílejí všichni členové rodiny společně, tudíž je v zájmu každého neprudit a být radostně natěšen na věci příští.

3. Lépe poznáte navštívenou zemi

Když vás delegát ubytuje v hotelu, nasměruje vás k nejbližší pláži, restauraci a samoobsluze. Maximálně vám ještě nabídne nějaký ten fakultativní výlet k nejvykřičenější pamětihodnosti okolí, ale to je tak vše. Zejména v exotičtějších zemích se pak málokdo vypraví za hranice resortu. Ale byla by přece škoda cestovat stovky a tisíce kilometrů a nic nevidět.

Samostatní cestovatelé poznají mnohem víc už proto, že nemusejí strávit celou dovolenou na jednom místě, ale mohou po několika dnech zvednout kotvy a přestěhovat se do jiné oblasti. Nebo se ubytovat na jednom místě a autem či místní dopravou vyrážet na poznávací výlety po okolí. Vsaďte se, že takhle objevíte spoustu zajímavého a nečekaného. Pevnosti, kde se turisté nemačkají jako sardinky, ale které mají skvělou atmosféru. Přírodní parky nebo církevní památky, o kterých jste nikdy neslyšeli, nebo starobylá městečka s malebnými uličkami a osobitými kavárnami, odkud se vám nebude chtít odejít.

Cestujete-li na vlastní pěst, snadno se seznámíte s místními lidmi i specialitami. Tak jen dávejte pozor, co ochutnáváte. Takhle ty medy a marmelády budou jistě OK, ale pokud vás někdo pozve na panáka, pozor ať se neprobudíte po týdnu v jiné zemi. 🙂

4. Když se vám někde nelíbí, pojedete jinam

Podobné je to i s ubytováním. Díky internetu a vychytaným ubytovacím systémům (booking.com, trivago.cz, airbnb.cz aj.) si můžete místo svého pobytu vybrat a zamluvit i z domova, za pokus ale stojí vyrazit na cestu “na blind”. Nejen v přímořských oblastech, ale i v horách nebo jiných zajímavých oblastech docela snadno najdete ubytování v soukromí nebo menších penzionech či kempech. Většinou vás to nebude stát moc peněz, zato vám tahle volba poskytne naprostou volnost a svobodu. Když se vám někde zalíbí, prostě se zdržíte déle. Pokud to ale nebude ono, zkrátka se posunete kousek dál a vyzkoušíte zase něco jiného.

5. Třeba budete na pláži sami

Na dojezd z České republiky se nachází spousta krásných lokalit, kde se dá strávit báječná dovolená. A zdaleka nemusejí nést jen jména známá z katalogů cestovních kanceláří. Všechny ty “riviéry” a “costy” jsou sice nádherné, ale v sezóně je tam doslova hlava na hlavě. Porozhlédněte se po méně známých místech, ve kterých to tolik nežije, ale kde se vám může stát, že najdete pláž u moře či jezera, na které budete docela sami.

Nejde ale jen o koupání. Ať už se vydáte na sever, na západ, na jih nebo na východ od domova, ta nejpohádkovější místa se zásadně skrývají daleko od turistického ruchu.

Kdo někdy stanoval v kempu v rumunských horách, bydlel v útulném apartmánu nebo pokoji v Černé Hoře nebo na venkovském statku v Toskánsku, ten už se nikdy do resortu rekreovat nepojede.

6. Ochutnáte jídla, která jedí místní

Zapomeňte na stále se opakující nabídku švédských stolů. Lokální kuchyně kteréhokoliv státu světa je tomu, co se nabízí hotelovým hostům, na hony vzdálená. Ne snad proto, že by chtěli hoteliéři své zákazníky šidit (i když i to někdy může být smutná realita), ale z toho důvodu, že se snaží přizpůsobit většinovým evropským chutím.

Jděte raději tam, kde jedí domácí. Navštěvujte malá bistra v zapadlých uličkách, rodinné restaurace, cukrárny, pekárny a nenápadné kavárničky. Cokoliv zavání komercí a fast foodem obejděte obloukem, sledujte místní a jděte v jejich stopách. Nezapomeňte také, že v mnoha zemích na jih od nás se drží polední siesta, která trvá několik hodin. V tu dobu nedostanete ani chleba. Zato večer, kdy horko trochu opadne, se nechte unášet vlastní intuicí a vydejte se na gastrotoulky. Když budete mít kliku, vaši domácí vás pozvou ke stolu. Nežinýrujte se. Za prvé byste je urazili a za druhé byste se připravili o jedinečnou příležitost poznat navštívenou zemi tím nejpříjemnějším způsobem – pomocí chuťových pohárků.

Johana Krizkova

Miluje cestování na motorce nebo autem, nejradši spí pod stanem někde daleko od civilizace a je nadšenou gastroturistkou.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK