Kulturní šok

6 moderních hraničních zdí

[su_wiloke_sc_company_website]

Fenomenální stavby, které chrání, rozdělují, štvou i slouží jako turistické atrakce. Kam se na ně jet podívat?

Na fotce nahoře je Tijuana v Mexiku. Konkrétně v mapě tohle místo.

Budování zdí není jen hobby Donalda Trumpa. Ačkoli nám to může být nepříjemné, zdi sloužily od nepaměti jako součást řešení regionálních konfliktů. Ostatně hradby mělo každé pořádné město. A jak to funguje ve větších měřítcích? Velká čínská zeď byla postavena na ochranu před kočovnými Mongoly, bariéře mezi Severní a Jižní Koreou se daří dodnes a Berlínská zeď byla stržena s koncem studené války.

Jenže v roce 1989, kdy se strhla zeď v Berlíně, byla situace jiná než dnes. Tehdy se vytratil se její smysl. Svět byl naladěn na sjednocování. Dnes, v době teroristických útoků a postupném rozpadání Evropy, je tomu naopak.

image
Donald Trump v červnu roku 2015 představil svůj plán zdi za 18 miliard dolarů. Zaplatit to má Mexiko. Má oddělit mexické „zločince“ a „násilníky“ od amerických dobrých lidí. Tohle jsou prototypy sedmi různých techologií. Zdi jsou postavené u města San Ysidro na hranici s Mexikem.
Pohraničníci testují odolnost jednotlivých vzorků zdi oproti zdolání různými typy horolezecké výstroje, nastřelování skob do betonu, odolnost proti podkopání i vůči výbušninám.
Tada je mapa zdí, o kterých píšeme dále:

Afričtí migraté se snaží zdolat plot v Melille, španělské enklávě v Severní Africe. Každá překážka se dá překonat.

Španělsko nejsou jen koupačská letoviska. Taky mu patří dva kousky země na severu Maroka. V podstatě dvě 80tisícová města Ceuta a Melila jsou na pobřeží Afriky vykousklé z Maroka (a to si na ně dělá samozřejmě nárok). V Ceutě nic moc není, jen tam má Španělsko vojenskou základnu na vrcholu kopce Monte Hacho. Melila je mnohem zajímavější a historičtější. Hradbami se začaly chránit už v 16. století.

Obě „města“ často využívají Afričané k ilegální migraci do EU, což znamená, že bylo potřeba to zazdít. První moderní zeď Španělsko postavilo v roce 1995 a v posledních letech ji už jen vylepšovali v souvislosti s aktivitou ISIS. Mnoho lidí samozřejmě napadlo to obplavat, nicméně významná část skončila na dně.

Všichni víme, že Izrael obestavěl „svou“ hranici, tedy východní hranici pásma Gazy. Jenže stejně špatné je to i na druhé straně s Egyptem. Obyvatelé se snaží přežít a obejít obchodní blokádu. Pašují přes hranice úplně všechno. Zvlášť potom co Hamás převzal kontrolu nad Gazou v roce 2007, Egypt udělal zeď ještě impozantnější. Přechod v Rafahu je úplná středověká pevnost. Díky tomu, že se z Egypta pašují i zbraně a výbušniny podzemními tunely, jen tak nějaký plůtek nestačí. Zeď je zapuštěna do hloubky 30 metrů!

Izrael tvrdil, že se po zvýšení zdi počet násilných incidentů snížil až o 90 %.

Ano, to je ten kousek země, který aktivisté z Izraele nadšeně osidlují s tím, že „když už se tam jednou nastěhuju, nemá mě kdo co vyhazovat“. Z naplánovaných 700 kilometrů je už přes polovinu hotových. Beton a několikavrstevné drátěné ploty s elektronickými systémy se budují od roku 2002. Škodolibě se tomu říká taky zeď apartheidu. Izrael tvrdí, že zeď staví proto, aby zabránil útočníkům v pronikání na své území. Palestinci zase tvrdí, že to nejsou žádná území Izraele a je to jen záminka pro zabírání jejich půdy.

Mezinárodní soudní dvůr v Haagu považuje zeď za nelegální a v roce 2004 vyzval Izrael, aby ji odstranil. Ten namísto toho zeď zvýšil… A nic.

image
Autor článku na cestě za Banksyho arty. Jestli jich chcete pár vidět, musíte docela hledat. Pár dní to zabere, i když si půjčíte auto. Tenhle holub je na domě hned u hlavní silnice na kraji Betléma. Místo je přesně označeno v naší mapě nahoře.
Honza: “Navštívil jsem nejdražší veřejné záchodky na světě. A taky největší. Izraelci tyhle věci berou ale docela vážně. Když jsem jim zvědavě vlezl do zakázané zóny, vystartovalo po mně komando s odjištěnými automatickými puškami. Ta holka, co jsem do té situace zavlekl, už se mnou nechodí. Ha ha.”
Na Kypru to se zdí moc nehrotí. I proto, že je mezi oběma státy nárazníková zóna Spojených národů. A taky koho by to válčení 40 let bavilo.

V roce 1974 napadlo tureckou armádu zabrat ostrov Řekům. Místo ztracené ve Středozemním moři od té doby klimbá v politickém spánku, rozdělené stejně důkladně jako kdysi Berlín. Obě země si tvrdohlavě stojí na tom, že ostrov je celý jejich, takže rozpolcená ekonomika i životy lidí podle toho vypadají. Svět uznává jen jižní řeckou část ostrova. Turky tohle zavzpomínání na Osmanskou říši stálo nepřijetí do EU.

Sikhové jsou vynikající vojáci. Mimochodem turbany původně vznikly právě něco jako bojová helma. Sikhové mají v indické armádě vyjímku, nemusí používat přilby. A ostatně ani civilisté, když řídí motorku.

Indie s Pákistánem bojují od roku 1947. Tedy od té doby, co z obou států odešlo britské koloniální impérium. Obě země mají jaderné zbraně a odhodlání, takže jde o všechno. Teatrální vojenské akty střídání stráží slouží jako hlavní turistická atrakce. Jenže vše není, jak se zdá na první pohled být. Obrovská délka hranice (2800 km), jejíž kousky jsou podkopané tunely a celá hranice má vůbec spousty slabých míst. Indie se snaží používat kamery, velbloudy i kravské zvony pro zvýšení účinnosti, ale napětí mezi státy je stále stejně vysoké. Ostatně Indie a Pákistán měly už mezi sebou tři války, při kterých zahynulo více než 115 000 lidí.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Ve druhé polovině 20. století se Severní Irsko samo roztrhlo. Britští protestanti a irští katolíci už to nemohli vydržet pohromadě a šli si po krku. Jedni chtějí být ve Velké Británii a druzí součástí Irska. Jak to řešit? Postavíme zeď. Přímo uprostřed hlavního města Belfastu tak v roce 1960 začali budovat svůj plůtek s cílem omezit násilí. Zpočátku dočasné řešení se osvědčilo a rozšířilo dále.

V Belfastu najdete spoustu míst, kde se na sebe sousedé nemohou vzteky ani podívat. Foto: Frankie Quinn.

Dohoda v roce 1998 zastavila všechno to bratrovraždění, ale… zeď stojí stále. Tak nějak pro jistotu.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK