Lowcost triky Tipy a triky

Stopařův průvodce: 60 000 km stopem? Naučte se básničku v místní řeči

[su_wiloke_sc_company_website]

Cestovatel Slávek Král nám už jednou dal nalejvárnu o tom, jak si na cestách vydělávat. Všechno o WWOOFingu najdete v našem článku tady. Slávek objel 2x svět a nastopoval přes 60 000 kilometrů. Dnes nás nabifluje, jak nejefektivněji stopovat!

Stopujte na ostrovech

Na stopování jsou nejlepší ostrovy. Jako třeba Havaj, Island, Nový Zéland, nebo dokonce i Japonsko. Na malých ostrovech není infrastruktura tak propracovaná a stopování je normální, protože se lidi navzájem víc znají. Je to úplně stejné jako v těch experimentech, kdy leží někdo na ulici a psychologové testují, kolik lidí mu pomůže. Tam, kde je nejvíc lidí, dostane nejmenší pomoc. Na velkých ostrovech jako Japonsko možná zase funguje jakási genetická pospolitost jednoho kmene.

Slávek (uprostřed) a v závěsu dva houmlesáci. Stopařský závod přes Austrálii.

Pyreneje a mafiánské státy jsou na prd

Nejhorší na stopování je Španělsko a nikdo vlastně neví proč. Vzdálenost, kterou v jiné zemi jedu den, ve Španělsku jedu dny čtyři. Podobné je v tomto směru i Portugalsko.
Špatné je to taky v Brazílii a Argentině, tam je důvodem strach, protože si lidé myslí, že všichni na světě jsou zabijáci nebo mafie. Takže radši neberou nikoho. Ani Itálie není žádná hitparáda.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Ve Skandinávii se to se stopem zlepšuje

V Čechách stop naopak funguje docela dobře. Ve Francii se stopuje dobře, v Turecku je super jet s holkama, to vám zastaví skoro hned. Severské země, tam se to zlepšuje, ale třeba ještě před deseti lety v Norsku lidé nevěděli, co to stop vůbec je a proč stojíme uprostřed silnice a máváme na ně.
Další místa v Evropě jsou takový průměr. Blbě se přejíždí hranice nebo se dostává z letišť. Třeba z Prahy, to je peklo.

Guatemala. Lidé vás občas vezmou na pivko.

V Americe je stopování občas nelegální

V USA je docela problém se dostat ven z měst, ale pak už to docela jde. Stopaře berou i starší lidé, kteří v mládí stopovali taky. Já jsem USA přejel úplně celé odshora až dolů. Fungovalo to dobře, i když jsem trochu bojoval s počasím. U moře je pěkně, ale ve vnitrozemí může sněžit, takže ty rozdíly jsou fakt extrémní.
V USA je dokonce stopování v některých státech nelegální. Na druhou stranu vás za to nikdo nezavře. Když potkáte při stopu policajta a řeknete, že jste z Evropy, vysvětlí vám, že to dělat nesmíte, a doprovodí vás třeba na vlak. Jinak ve státech, kde je to legální, jsou USA v kvalitě stopu zhruba srovnatelné s Evropou.

Jižní Amerika je zábavná

V Latinské Americe je to super. Zastaví vám klidně auto, kde už je šest lidí, a vezmou vás aspoň do kufru (viz náš rozhovor s Peruáncem Carlosem).Někdy vám zastaví i motorka a někdy taky policajti. Chtějí vám pomoct.
V Kolumbii jsem si udělal ceduli Lima, která byla na začátku vzdálená 5000 kilometrů. Dost často na mě pak řidiči koukali divně. Pořád se mě ptali, proč to dělám, že je tam přece nebezpečno. Není to ale tak hrozné.
Jak se jmenuješ? Kolik ti je? Vodkaď seš a nemáš hlad? Kolumbijci jsou hrozně pozorní z hlediska jídel. O hladu vás rozhodně nenechají. Pozvou vás třeba na rýži s fazolemi a jsou hrozně zvědaví a rádi poslouchají vaše příběhy.
V Jižní Americe ale nedoporučuju říkat, že je člověk ateista. Připadá jim to divné a sympatie jsou pryč.

V Číně zastaví uprostřed dálnice

Ve východní Asii vám zastaví všichni už jen proto, že jste bílý. Nejvíc doporučuju Tchaj-wan. Je to maličká země, lidi boží a je to super. A jaký je rozdíl mezi Koreou a Čínou? V Koreji vůbec stopaře neznají a nevědí, co si s tím mají počít. Lidé vždy jedou kolem vás, koukají a teprve pak se vrátí. Potřebují čas na to, aby zpracovali to, jak vám mohou pomoct. V Číně zase dupou na brzdu, klidně uprostřed dálnice.

I v Thajsku se dá stopovat.
V Nikaragui jsem si stopnul koně.

Naučte se básničku v místní řeči

V Japonsku jsem se naučil japonsky básničku, kterou jsem vždy recitoval řidičům. Byli nadšení. Dostal jsem pak dárek jako třeba čokoládku. Úplně jako ve škole. Dárky jsem ale pak posílal dál v dalším autě.
Japonci jsou extrémně pozorní. Nechtěli mi ani říct, kam jedou oni, a chtěli jen vědět, kam jedu já. A pak přestože sami jeli do deset kilometrů vzdálené vesnice, odvezli mě „tajně“ sto kiláků a pak se museli vracet.

Protinožci jsou příjemní

Austrálie, Oceánie a Nový Zéland, tam je to pecka. Lidi jsou hrozně milí, a navíc si pokecáte. Nový Zéland býval považován za ráj stopařů – a ano, funguje to tam moc dobře.
Afrika je pro mě velká neznámá. Ale je to můj aktuální plán, takže pokud mě budete sledovat na FB, dozvíte se brzy všechno. Chystám i dobrovolničení, chci Afriku zažít, ne vidět.

Japonci jsou přátelští. Stačí říct básničku.

Co potřebuju s sebou?

Potřebuješ úsměv, červené kraťasy a vlajku. Ať lidi hned poznají, že jsi turista, a také jsi vidět. Taky ať vidí, že nejsi zabiják, ale výletník.

Slávek Král

Vyznavač low-cost cestování (autostop, kempování, dobrovolničení) je na cestách střídavě už 5 let. Nedávno dokončil svoji druhou cestu kolem světa stopem. 100 000 km stopem, projel 53 zemí a ve 13 z nich pracoval.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK