Sport Tipy a triky Zdraví

8 jednoduchých triků, které vás mohou zachránit na moři

[su_wiloke_sc_company_website]

Když ztroskotáte na moři, nemusíte být superplavec. Stačí si přečíst tento článek a vaše naděje na přežití raketově vzrostou!

8/ Uklidněte se!

Ze všeho nejdřív se uklidněte. Lidé, kteří se ocitnou na otevřené vodní hladině, často bojují se svým strachem. Panika vám ale nikdy nepomůže. Hysterická reakce zamlží váš správný úsudek a rozhodí vaše dýchání. Budete se nadechovat mělce a rychle, což je přesný opak toho, jak to má vypadat správně. Takže než začnete vyšilovat, radši se pokuste uklidnit.

7/ Vyberte si správný plavecký styl

Potlačili jste paniku, ale je na čase se začít posunout pryč. Jsou ale rozdíly. Pamatujte si tato dvě pravidla. V klidné vodě je lepší plavat na zádech. Maximálně tak šetříte energii a můžete rovnoměrně dýchat.
Pokud jsou kolem vás vlny a šplouchá to na vás, je lepší otočit se na břicho a plavat prsa. Hlavu s nádechem zvedněte nahoru a při výdechu ji sklopte a vyfoukněte do vody. Pokud budete držet hlavu stále nad vodou à la paní Radová, budete plýtvat energií.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

6/ Najdětě něco, co plave

Jestli jste se ocitli na hladině moře třeba v důsledku srážky nebo třeba po přistání letadla do vody, kolem vás musí být spousta věcí, které vám pomohou udržet se na hladině. Samozřejmě pokud najdete záchranný člun nebo kolo, jste na dobré cestě domů.

Naše základy plavání jsou tady.

5/ Zachraňte svoje oblečení

Otevřená vodní hladina a pražící slunce jsou vysoce agresivní a náročné prostředí pro přežití. Neodhazujte své oblečení pryč do vody. Sedět polonazí celý den na sluníčku není dobrý nápad. Jestli vám něco zůstalo, zkuste si vyrobit zastínění. Namotejte si z hadrů turban na hlavu. Nebo v ideálním případě si postavte něco jako stan, kdy jakákoli plachta poslouží jako cenný stín a taky se do ní dá chytat dešťová voda a rosa.

4/ Sežeňte si jídlo

Je skvělé, když v troskách najdete balíček s jídlem. Rozdělte ho na malé denní porce. Tak vydržíte mnohem déle. Jestli najdete něco jako rybářský prut nebo si vyrobíte síť ze záclony, zkuste rybařit. Ryby zkuste chytat, i když máte jídlo. Obsahují tekutiny. Nikdy nejezte zkažené jídlo. Ať už máte jakýkoli hlad.

Základní princip nouzového odsolování. Slaná voda, odpařování, zachytávání, pití :-). Ilustrace: Wikimedia Commons

3/ Sežeňte si pití

Voda je mnohem cennější než jídlo. Pokud jste uvízli na troskách nebo v záchranném člunu, skoro se nehýbete a nepotřebujete ani moc energie. Pijte průběžně trochu vody, ale nikdy ne vodu mořskou! Tady jsou možnosti, jak získat sladkou vodu:

A/ Potřebujete dvě nádoby, nepropustnou látku (např. igelit) a závaží. Vezměte jednu nádobu a do ní nalijte trochu slané vody. Vezměte druhou nádobku a postavte ji na dno té první, doprostřed. Celé to zakryjte igelitem a uprostřed igelitu dejte malou zátěž, jen aby se igelit lehce prohnul.
Pitná voda, která se začne srážet na igelitu, začíná kapat do nádobky.

B/ V případě, že to vypadá na déšť, připravte všechny nádoby pro pochytání toho pitného zázraku.

2/ Nezmatkujte

Je jasné, že chcete stát na pevné zemi tak brzo, jak jen to bude možné. Cesty do pekla jsou ale dlážděny dobrými úmysly. Pokud nevíte, kde jste, nikam nepádlujte. Když zůstanete na místě, máte víc šancí, že vás někdo najde.
Neskákejte do vody, když vidíte někde v dálce projíždět loď. Nezkoušejte ji doplavat. Je to v podstatě nemožné. Je lepší dát signál posádce. Zrcátkem nebo třeba kouskem plechovky. Nedávejte ohňové signály. Zapalovat cokoli na (nejspíš nafukovací) kocábce je prostě blbost.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

1/ Neztrácejte víru

Zoufalství je váš největší nepřítel. Nevzdávejte to. Věřte, že budete v bezpečí. Existuje spousta historek, kdy lidé na moři přežili i neuvěřitelně dlouhou dobu po tom, co se ztratili. Například v roce 1943 přežil na moři čínský námořník Poon Lim šílených 133 dní. Pil zvířecí krev a zabil žraloka nádobou na vodu. To dáte.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK