Kulturní šok UNESCO

8 nádherných nových míst v UNESCO. Vyrazte tam dřív než davy

[su_wiloke_sc_company_website]

V seznamech UNESCO je už 1092 pozoruhodných míst světového kulturního dědictví ze 167 zemí a právě se objevily nové kusy. Vybíráme 8 nejlepších.

Hora Fan-ťing (Fanjing, Fanjingshan, 梵净山), Čína

Opičáci i Buddha

Nejvyšší hora (2570 m) čínského pohoří Wu-ling (fotka nahoře). Pod statusem biosférické rezervace je oblast organizací UNESCO chráněna už od roku 1986. Teď se význam posunul na vyšší úroveň. Ostatně v čínském buddhismu je hora považována za místo osvícení Maitrea Buddhy. Oblast duchovně vzkvétala především v době dynastií Ming a Čching. Po tom, co byla dynastie Čching smetena, smetlo to i všechny chrámy, což dorazila komunistická výchovná „kulturní revoluce“.

Celá oblast (560 kilomerů čtverečních) je dost izolovaná, takže má vysoký stupeň biodiverzity. Jen tady (endemicky) žijí zlaté opice guizhou a stejně tak jedle fanjingshan rostou jen tady. Na místě ale žije spousta dalších vzácných druhů. Celkově je to největší souvislý subtropický bukový les ještě z doby pravěku na světě. Na samotné hoře žádnou samotu nečekejte, stejně jako všude v Číně se na vás řítí davy větší než na Sněžce.

V celé oblasti žije spousta etnických minorit. Takže pokud je Číňané dodnes všechny ještě nevyvraždili, můžete se tu s někým roztomilým vycvaknout. Fotka dračího tance wu long ze Songtao, což je „autonomní stát“ v Tongrenu (provincie Kuej-čou).

Tady jsou všechna místa v mapě, rozklikněte si seznam obdélníčkem vlevo nahoře:

Chaîne des Puys, Francie

Sopky ve Francii

iamge

Zlomová tektonická oblast uprostřed Francie. Můžete se tam zastavit, třeba až si pojedete půjčit loď do Digoinu (u Lyonu) a hrát si na kapitána bez kapitánských zkoušek na místních kanálech.

Oblast Limagne kousek dál je francouzské středohoří a tektonická oblast, která vznikla jako vedlejší produkt, když vznikali velikáni Alp. 35 milionů let už je hotovo. Je to úrodné a malebné místo stále plné tektonických zlomů. Právě v těchto místech zlomů najdete desítky minerálních pramenů.

Sansa, Korea

Kláštery jak z kung-fu filmu

iamge

Sedm komplexů buddhistických horských klášterů, které najdete rozptýlené po jižních provinciích korejského poloostrova. Uspořádání míst je tradičně korejské, tedy otevřené nádvoří madang obklopené čtyřmi budovami (Buddhův sál, velký sál, přednáškový sál a ubytovna). Je kolem toho spousta zajímavých staveb, artefaktů a dalších sarapatiček. Místa byla vybudována a dodnes fungují jako základny živoucí víry v moři všedního života.

Ivrea, Itálie

Průmyslové město

iamge

Region Piemont všichni známe jako domov skvělých sýrů a vína. Ale co takhle místní unikátní ČKD nebo Baťa city? Italská oblast vznikla kolem značky Olivetti, což býval významný výrobce psacích strojů, počítačů a všeho kolem kanclu. Celé město navrhli významní architekti své doby. Vznikalo mezi lety 1930 a 1960 a jde o ztělesnění idejí politické organizace Movimento Comunità. To byla politická strana založená právě podnikatelem Adrianem Olivettim. Hnutí úspěšně propagovalo liberální socialismus (a bylo v opozici proti v Itálii populárním komunistům), ale vše skončilo infarktem a smrtí zakladatele v roce 1960.

Údolí Tehuacán-Cuicatlán, Mexiko

Kaktusy a agáve

iamge

Území s největší biodiverzitou v celé Severní Americe. Nejhustší porosty sloupovitých kaktusů cereus, agáve i juka. Patří do toho tři části: Zapotitlán-Cuicatlán, San Juan Raya a Purrón. Samozřejmě nechybí archeologické blbinky, protože území bylo osídleno už dávno, ale vám stačí užívat si tequilu.

Lidová řemeska jsou v Mexiku mnohem živější než cosi ve skanzenu na Valašsku.
Aasivissuit-Nipisat, Dánsko

Kdysi lovecká oblast Inuitů

iamge

Tohle je za polárním kruhem v Grónsku. Pozůstatky staré 4200 let, zbytky velkých domů pro zimní období a stopy zdejšího lovu sobů.

Když už se dohrabete do Grónska, potkáte tam Krtečka.
Národní park Chiribiquete, Kolumbie

Kolumbijský ráj a graffiti

iamge

„Dlouhý dům jaguára“ je v Amazonii na území Kolumbie. Je to jejich největší chráněná oblast. Typické jsou tu takzvané tepuis, což jsou strmé pískovcové stolové hory. Kolem jejich základen najdete 60 skalnatých převisů pokrytých více než 75 000 malbami. Místní graffiti loveckých scén, bojů i tanců jsou staré až 20 000 let. Nechybí kresby jaguárů, což je v této části světa symbol moci a plodnosti. Místňáci oblast pokládají za posvátnou.

Desetitisíce kreseb všude kam se podíváš. Proč proboha nezavolají službu na odstraňování grafitty?
Pohoří Sichote-Aliň, Rusko

Ještě větší divočina

iamge

Tohle už je chráněno od roku 2001, ale území se čtyřnásobně rozšířilo. K pohoří Sichote-Aliň se přidává ještě údolí řeky Bikin. Bavíme se tu o více než milionu hektarů divočiny. Potkáte tam tygra ussurijského, rosomáka sibiřského i kabara pižmového (to není ten oblíbený nůž). Jestli do divočiny, tohle je ono.

Třeba potkáte i Vladimíra Putina projíždějícího se hrdinně na tygru.
https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

A už trochu nudný zbytek letošního UNESCO seznamu:

Pohoří Barberton Makhonjwa, JAR

Jedno z nejstarších míst na světě. Tedy samozřejmě že je celý svět stejně starý (řekněme od vzniku tohoto vesmíru). Myšleno je to tak, že se v Jihoafrické republice dochovalo uskupení vulkanických a sedimentárních skal, které jsou stále zhruba v této podobě už 3,6 miliardy let. To byla taková ta doba, kdy se formovaly první kontinenty a to, co bylo tehdy na povrchu země, později zajelo někam dolů pod litosférické desky nebo bylo roztaveno ve výhni sopek nebo tam byl postaven Kaufland.

Pimachiowin Aki, Kanada

V překladu to znamená „Země, která dává život“ a úplně to jméno chápeme. Tahle lesní krajina je úplně jiné kafe než pouště a kamení z destinací Středního východu. Jde o kmenové území původních obyvatel Anišinábe severozápadně od Velkých jezer. Lovci, rybáři a sběrači v krajině plné jezer, kroutících se řek, močálů a lesů. Patři tam povodí řeky Bloodvein, Little Grand Rapids, Pauingassi a řeka Poplar. Do chráněného komplexu patří i stezky a obřadní plochy těchto lokálů. Krása!

Hedeby a Danevirke, archeologický komplex,
Německo

Zase ty šutry. Archeologické pole pozůstatků obchodního města.
Kdysi rušný obchodní uzel, dnes uvidíte jen kopečky. Můžete se procházet po polích a představovat si jak tu kdysi dělníci hrabali v hlíně.

Sasánovská archeologie, Írán

Hlína a ruiny. Série archeologických nalezišť. Trosky paláců a dalších míst v regionu Fars. Včetně tehdejšího hlavního města, postaveného někdy v prvních 500 letech začátku letopočtu. Skvělá ukázka přírodní typografie (což znamená využívání chytrých věcí jako to, že pevnost nestavěli v ďolíku, ale na kopci 🙂 ).

Naumburská katedrála, Německo

Prostě katedrála. Chrám s románskou strukturou, lemovaný gotickými prvky. Můžete mít pocit, že takových jste viděli už spousty, ale UNESCO je UNESCO.

Thimlich Ohinga, Keňa

Hromady kamení. U jezera Victoria jsou pozůstatky vesnice ze 16. století. Kamenné valy. Hodně kamení. Tenhle způsob stavění místňákům vydržel až do poloviny 20. století. Tady si můžete hrát na Flintstoneovy.

Bombajské art deco, Indie

Viktoriánské baráky v Indii. Jestli vám Londýn přijde moc blízko, máte rádi knížky Chiny Miévilla a chcete si to užít ještě víc exoticky, vyrazte do Bombaje. Pod vlivem kolonizátorských šéfů se veřejné budovy projektovaly ve viktoriánském novogotickém stylu a později i v art deco. Indové si to vylepšili vybavením do tepla jako balkony a verandami. Nikde jinde nic podobného není. Takže si dejte pořádné vindaloo a kochejte se pohledem na tu zašlou slávu. Kadit můžete pod sebe.

Oáza Al-Ahsá (Al-Hasa), Saúdská Arábie

Největší oáza na světě. To díky 2,5 milionu datlových palem. Něco jako místní řepka. A díky tomu je to taky místo, kde se dají sledovat kontinuální stopy lidského osídlení od neolitických dob až do dneška. Komplex historických budov, archeologických nalezišť, kanálů, zahrad i pramenů. Jedinečný příklad funkčního propojení lidí a přírody. A hlavně v SA už mohou nově řídit i ženy, takže vás tu možná ani nezavřou 🙂

Kalhat, Qualhat, Omán

Hlína a ruiny. Tohle je speciálně pro ty, kdo se rádi hrabou v prachu historie. Starověké město s hradbami a spoustou rozpadlých památek. V 11. a 15. století za vlády Hormuzových princů to byl hlavní přístav východního pobřeží Arábie.

Medina Azahara, Španělsko

Hlína a ruiny blízko. Jen několik let trvala sláva toho města. V polovině 10. století ho založili Umajjovci jako sídlo Córdobského chalífátu. Občanská válka město i chalífát smetla z povrchu světa. Objeveno bylo až za 1000 let, na počátku 20. století. A je to opět hrabání v šutrech. Tento kompletní městský soubor (silnice, mosty, vodní systémy i předměty každodenní potřeby) je úžasný způsob, jak poznat zmizelou islámskou civilizaci Al-Andalu na vrcholu své slávy.

Göbekli Tepe, Turecko

Turecký Stonehenge. Uskupení monumentálních megalitických staveb v designu obřího Lega, nebo spíš Dupla. Bavíme se tu o době téměř deset tisíc let před naším letopočtem. Pro srovnání menší Stonehenge vznikalo 3000 let před naším letopočtem. Typické sloupy ve tvaru písmene „T“ jsou ozdobené vyrytými malbami zvířat.

Neznámá křesťanská místa v Nagasaki, Japonsko

Krucifixy v akihabarové zemi. Na ostrově Kjúšú je 10 křesťanských vesnic, hrad a katedrála. Výsledek nejranějších misionářských výbojů a taky propadák křesťanské expanze do země božského slunce. Zajímavé na tom je hlavně 17. století, kdy Japonci přitvrdili a místní křesťané se museli naučit žít v undergroundu. Pro nás je to samozřejmě trochu tahání dříví do lesa. Trochu jako český Banát v Rumunsku.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK