Tipy a triky UNESCO

8 nejromantičtějších míst na Zemi. Zamilujete se

[su_wiloke_sc_company_website]

Jedna z nejlepších věcí na partnerském vztahu je společné sdílení zážitků a volného času, tedy i cestování. Kam si jet rozpumpovat vztah a zažít něco nového? Tipy na váš společný životní zážitek.

image
Je to tu dokonalé, ale počítejte že s tím, že v plné sezóně bude nahuštěno.


Pořiďte si cestovní pojištění celoroční. Ušetříte a nemusíte na to myslet. Díky našemu webu teď máte 50% slevu. Celý rok je za 806 Kč Klikněte tady a zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50 a zaškrtněte dlouhodobé pojištění / platba ročně. 

Santorini, Řecko

Santorini je rozhodně ideální instagramová lokalita. Je to jako oáza obklopující cestovatele éterickými fantaziemi. Romantika ostrova se prodává skoro sama. Putujete přes hornaté vnitrozemí, sluncem a větrem popraskanými ulicemi, obklopeni jasně bílými stěnami a modrými střechami připomínajícími oblaka i moře zároveň. Večer budete mít místo v první řadě kina sledujícího západ slunce. A jakmile se město rozsvítí, domy, kostely a restaurace se rozzáří jako hvězdy. Škoda jen, že jim ten Lidl vyretušoval kříže. Mohlo to mít ještě duchovní aspekt. S tím samozřejmě vtipkujeme, na ostrově je 400 kostelů, což je prý dokonce víc než domů.

Geograficky jde o sopečné souostroví (a to znamená super půdu pro víno), které bylo kdysi jediným kulatým ostrovem. To změnil výbuch sopky Théry (3600 let zpátky), který všechno rozmetal a způsobil dokonce i zánik Minojské civilizace. Na ostrově je i archeologická lokalita Akrotiri, připomínající Pompeje. Okouknete tam sofistikované vícepatrové budovy, kanalizační systém i fresky. To všechno leželo staletí pod vrstvou popela. O Santorini se dokonce mluví jako o bájné Atlantidě.

Díky měkkému sopečnému materiálu obyvatelé souostroví své bydlení pak s oblibou dlouhá staletí hloubili v místní skále. Dodnes si můžete rezervovat svůj prázdninový příbytek lásky vydlabaný v sopečné stěně. A zakousněte si tam i místní pochoutku, vinné listy dolmades plněné rýží, česnekem a kořením.

Pláže na ostrově jsou tu v nejrůznějších barvách. Bílé, červené, šedivé i černé… i to je jedním z místních receptů na turistickou nudu.

Miláčku jsme tady, na místě našich snů… A s kým si to píšeš?
image
Rýžová políčka, Bali. Jedna z nejromantičtějších věcí, které můžete spatřit na Zemi.
Bali, Indonésie

Bali neboli ostrov bohů je univerzální útočiště, které něco nabídne každému typu párů. Pokud jsou vaší verzí romantiky procházky nebo treky zelení, lesy plnými opic a šlapání na kole mezi rýžovými políčky, je to tady. Uprostřed ostrova je i sopka. Pokud si myslíte, že romantika je tančit až do časných ranních hodin, jste tu taky správně. Bali je známé pro klubovou scénu. Chcete se cítit duchovně osvícení? Bali má nespočet chrámů a svatyní lákajících k návštěvě. A pokud je vaší svatyní slunce, oceán a vaše tělo, najdete tu všechny druhy pláží. Od bílého písečného pobřeží na jihu po neobvyklý černý písek na severním a západním pobřeží.

Autor článku projel na motorce kdeco, ale když si půjčil skútr na Bali, extrémně rušná doprava a styl jízdy start/stop mu způsobily tyhle krásné otlačeniny. S láskou vzpomíná.

Zatímco některé části ostrova zůstávají v romantickém stavu polorozkladu, současně je ostrov oblíbenou turistickou destinací a zvlášť kolem Kuty extrémně rušným místem. Turistická infrastruktura je tu na maximální úrovni. Najdete samozřejmě i něco levného se šváby, ale vyberete si především v kategorii designových surfařských nebo jóga hotelů vlastněných Čechy. Anebo si najdete něco rozmazlovacího od globálních řetězců jako Accor s lázněmi a designovými kavárnami v hipstersko-australském stylu.

image
Úrodné svahy Kilimandžára jsou obdělávány kmenem Chagga. Hora Kilimandžáro je jednou z nejhustěji obydlených oblastí v Tanzanii.
Safari v Tanzanii


Jediné cestovní pojištění bez limitů. Klikněte tady a máte slevu 50%. Zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50 Maximální jistota za 78 korun na den. 

Váš výlet do Tanzanie bude buď na strašidelně vysoké Kilimandžáro (5859 metrů), nebo se bude týkat safari. Země má vynikající ochranu volně žijících zvířat, takže jejich Národní park Kilimandžáro je plný lákadel (od roku 1987 je i v UNESCO). Celý masiv má všechna podnebná pásma, takže přestože jste na rovníku, nahoře panuje arktické podnebí včetně ledovců. Obvyklý výstup zabere 5–6 dnů.

Jestli se chystáte jen na safari, otevřete oči neznámému světu. Vy i váš partner nejspíš poprvé uvidíte lva ve volné přírodě, když budete projíždět přes africké pláně poseté baobaby. Poprvé tu taky potkáte nějakého naháče z místního kmene.

Určitě budete chtít navštívit i kráter Ngorongoro. Největší neaktivní a neporušenou vulkanickou kalderu na světě. Označuje se za osmý div světa. Leží 180 kilometrů od města Arusha a je to opět v UNESCO. Je tu dokonce kombinovaná ochrana přírody a místního obyvatelstva, takže je tu zakázáno i obdělávat půdu. Pobíhají tu zebry (4000), gazely (3000) i zmínění lvi (62) a buvoli (4000). Za velkou turistickou pětku se tu považuje lev, gepard, nosorožec, slon a buvol. Další populární safari destinace je park Serengeti kvůli hromadným tahům pakoňů a zeber.

Zezhora vypadá nejvyšší hora Afriky ještě zajímavěji.
image
Stejně jako naše první fotka, tohle je romantické Turecko. Příběhy tisíce a jedné noci.
Kappadokie, Turecko

Pro pohádkovou dovolenou není nic vhodnějšího než krajina posetá doslova pohádkovými komíny. Najdete to kolem města Göreme v Turecku. Národní park Göreme je ve stejnojmenném údolí a opět v UNESCO. Pozoruhodné věžovité útvary vznikly erozí z tufových nánosů a jsou do nich vytesány stovky jeskyní. Prozkoumávat tu můžete vesnice pravěkých jeskynních lidí, podzemní města ze čtvrtého století a jeskynní kostely. Je to tu plné byzantského umění z pozdního ikonoklastického období. Celé je to jako středověký Disneyland, ale ještě bez nevkusného plastu. A jestli si za romantiku ještě víc připlatíte, můžete nad tím vším plout v horkovzdušném balonu a budete se cítit jako astronauti objevující zaniklou civilizaci a kanály na Marsu nebo Měsíci.

Některá místa vypadají už moderně.
https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430
Podzemní kamenná města obyvatelům sloužila původně jako úkryt v dobách dobyvačných válek Peršanů, Arabů i Mongolů. Když římský císař Konstantin Veliký v roce 313 vyhlásil toleranci křesťanství, až do 13. století tu začal divoký stavební boom kostelů a kláštěrů.
Romantiky je tu stále dost.
image
Pohled od chrámu na horu Fuji. Národní park Hakone-Izu v centrálním Honšů.
Hakone, Japonsko

I když to není tak zromantizovaná věc jako procházky třešněmi rozkvetlými ulicemi sousedního Kjóta, Hakone je skvělé pro útěk z Tokia, který nabízí intimní únik z městského cestování nejvíc možným relaxačním způsobem: lázněním v horkých pramenech. Kromě relaxace v onsen (horké lázně) v tradičním rjókanu (tradiční japonský hostinec) můžete prozkoumat i přírodu.

Užijte si výlet lodí po jezeře Ašino-ko, vyšlápněte nebo vyjeďte lanovkou na sopečnou horu Fudži, navštivte muzeum sochařství nebo si udělejte delší výlet ke všem pěti místním jezerům. Celé se to dá ale podniknout především jako jednodenní výlet z Tokia.

image
Domov porstkého a Jindřicha Mořeplavce.
Porto, Portugalsko

Druhé největší portugalské město vás přenese do středověku s moderním životem. Staré domy, barokní kostely a dodnes fungující rodinné podniky. Právě odtud se vyváželo portské víno. Dodnes se sváží po řece Douro, jejíž hluboké údolí dodává dramatickou náladu koloritu města. Centrum starého města je stejně architektonicky rozsekané jako Praha, takže se tu budete cítit jako doma. Když přijedete ve správnou dobu, můžete si dokonce vyzkoušet tradiční způsob zpracování hroznů přešlapáváním v kádích. Sladký, těžký, dolihovaný nápoj dokáže slepit a rozehřát i narušené vztahy.

image
Pohled na polární záři z ostrova Senja v Norsku.
Polární záře v severním Norsku

Pokud jste někdy považovali sledování hvězd za romantický zážitek, severní Norsko je opravdu nebeská záležitost. Region, který tvoří asi třetinu Norska, je považován za top místo, kde tento úkaz sledovat. Ideální doba je od podzimu do poloviny dubna. Ani v létě není ale nic ztraceno. Od května do července tu zase můžete sledovat na obloze slunce i o půlnoci. Tomuto fenoménu se říká půlnoční slunce. Je součástí takzvaného polárního dne. Směrem k pólu se tato doba prodlužuje a přímo na pólech trvá půl roku.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Jestli se odvážíte až na Špicberky (Svalbard), což je nejsevernější obydlený region v Evropě, v létě budete mít neustále den a naopak v zimě nejdéle času zalézt někam ke krbu nebo do sauny a kochat se aurorou borealis. Varování: pokud se na cestu vydáte se svou/svým milou/milým, po vašem návratu už pak nikdy noční obloha na vaší zahradě nebude vypadat tak romanticky.

image
Historické trosky hned u moře. Skvělá kombinace.
Tulum, Mexiko

Dva základní požadavky nutné pro romantickou dovolenou jsou intimní atmosféra a exotické zážitky. Tulum má obojí. Můžete si vybrat lenošení na tropických plážích se šnorchlováním v „zábavním parku“ Xel-Ha Park a koupáním v přírodních propadlištích a jeskyních (cenote). A pak taky můžete cestovat po jedné z nejzachovalejších a nejromantičtějších mayských památek Mexika. Po dni stráveném v ruinách nebo chladivém moři už bude poslední třešničkou na dortu jen míchaný nápoj na baru, který bude v místním počasí působit spíš jako otevřené dveře do divoké džungle.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK