Tipy a triky Zdraví

8 tipů, jak zatočit s depkou po dovolené

[su_wiloke_sc_company_website]

Víme, co dělat, když máte po příletu náladu na bodu mrazu a další volno je v nedohlednu.

Ve výsledku je jedno, jestli jste si váleli šunky v all inclusive resortu na Hurghadě, projeli Evropu na koloběžce, nebo právě ukončili třítýdenní aférku s thajskou trans prostitutkou. Úzkosti nebo i deprese z konce dovolené můžou přijít na každého.

Poznáte je podle přetrvávající podrážděnosti, problémů se soustředěním, pocitů beznaděje nebo ztráty zájmu o cokoli, co dosud tvořilo váš každodenní život. Patří k nim i příznaky fyzické. Možná vás permanentně bolí hlava, žaludek máte jako na vodě, trpíte nechutenstvím nebo se přejídáte, v noci špatně usínáte a vstávání do práce je peklem samo o sobě… Takže co s tím?

1. Plánujte další dovolenou!

Ne, není to divné. Na Booking.com si každý pátý uživatel rezervuje další ubytování do 24 hodin po návratu z cesty. Doporučují to i odborníci. „Dovolená nám často připadá jako něco pomíjivého – něco, co je vmžiku pryč –, ale ‚živit‘ se můžeme i očekáváním nových zážitků. Prospěšné je i to, že se o nich bavíme s ostatními,“ říká například psycholog Amit Kumar z Chicagské univerzity. Jinými slovy: těšení se naší duši svědčí podobně jako samotné cestování. 

2. Dejte si terapii šokem

Než si pozvolně zvykat na něco, na co si nikdy nezvyknete, je lepší skočit do toho rovnýma nohama. Žádné rezervní volno po příjezdu. Jen budete bezmyšlenkovitě lelkovat, koukat z okna a truchlit, „že to tady stojí za…“. Dejte si cestu tak dlouhou, jak to maximálně jde, maximálně si to užijte, ale pak skočte do další fáze života rovnýma nohama. Třeba vás čeká nová kolegyně/kolega v práci nebo šéf vyhodí sousedního debila. Vždycky je na co se těšit.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

3. Překonejte jet lag

To, že jste při návratu přeskákali pár časových pásem, je sice cool, ale může vám to slušně zamávat s biorytmy i s psychikou. Trik je v tom, najet hned po příletu na běžný režim. Navečeřte se, jak jste zvyklí, a jděte spát v klasickou hodinu, i když se vám nechce. Přinejhorším tam šoupněte tabletku s melatoninem. Jdete-li další den do práce, odolejte touze schoulit se pod pracovní stůl a prochrápat odpoledne. Je to potřeba zlomit.

4. Srovnejte si žaludek

Prochází jím nejen láska, ale i psychická vyrovnanost. Když je rozhašený, hůř vám to myslí a hůř se soustředíte. Úzkostné stavy se zase můžou promítnout do  trablů s trávením. Všechno souvisí se vším a to, jak se po dovolené budete cítit, souvisí i s tím, co žaludku naložíte. Vsadíme se, že na cestách jste mu nakládali pořádně – tak ho teď zklidněte pravidelným jídelníčkem a jednoduchými jídly. Smážo si nechte na jindy, radši si dopřejte pořádně pálivé české phočko. Rozproudí krev, zrychlí metabolismus a vyplaví endorfin a serotonin, hormony štěstí! Chilli a horký vývar vás vytáhne ze všeho! 

5. Nealko, nealko, nealko

České pivo vám určitě chybělo, ale na totální alkoholovou smršť pro zabití smutku chvíli počkejte. Alkohol zdánlivě uklidňuje napjaté nervy, jenže dlouhodobě úzkosti zhoršuje. Tak si dejte pár dní pauzu alespoň s destiláty. Na dně panáka ten smysl života, co jste ani po cestě neobjevili, stejně nenajdete.

6. Zkuste videohry

Atraktivní destinace, krásná příroda, to dávno neumí nejlépe Hollywood. Mnohem víc vás atmosféra vtáhne do počítačových her. Vrátili jste se z Kalifornie? Pusťte se do Grand Theft Auto: San Andreas. Na dovolené tak zůstanete v pohodě další měsíc. 

image
Poflakování po místech Kalifornie. To je GTA. Foto: Sony.

7. Nebojte se vzpomínat

Fotky z dovolené nepovažujte za smutné střípky zázraků, které čas už nevrátí; spíš za pomůcku, se kterou můžete všechnu tu radost prožívat znova a znova. Pokud jste si dovezli opravdu zajímavý suvenýr – a nemyslíme tím tasemnici, spálený nos ani nového človíčka, co vám roste v děloze –, vystavte si ho třeba v práci na stole. Nebo si na plochu dejte fotku místa, kde jste se cítili nejlíp. Berte to jako připomínku toho, jak vzrušující může život být. A zase bude!

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

8. Vymlaťte to ze sebe

Stres z návratu nevyplavíte chlastem, ale adrenalinem. Najděte si nový sportovní koníček. Power jóga, nebo KMG? Je to jedno. Pomůže vám vybít podzimní depku, zlepšíte si fyzičku na příští surf trip anebo na přechod Grónska. Hodí se i na modelování postavy do příštích plavek, až pojedete s plnou penzí k bazénu v Řecku. A díky sportu zapomenete snad konečně i na ten průjem v hotelu posledně 🙂

Marie Barvínková

Na volné noze píše a věnuje se PR. Nejradši vyráží kamkoli, kde je hodně vitaminu D a super lokálního jídla. Jednoho dne se přestěhuje do Lisabonu a napíše tam knihu (nebo bude ve stánku prodávat mazagran).

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK