Tipy a triky Írán

8 zásadních důvodů, proč právě teď vyrazit do Íránu

[su_wiloke_sc_company_website]

Írán je nový hit! Dřív zapovězená a cizincům skoro nepřístupná země se postupně otevírá okolnímu světu. Jeďte tam dřív, než toho bude až moc.

Uzavřenost ortodoxně islámského Íránu má svoje výhody. Je tu levně a země si zachovala zvláštní ráz bez větších západních vlivů. Turisty tu skoro nepotkáte a historickým památkám se budete obdivovat skoro sami. Do Íránu jezdím opakovaně od jara 1994. Země šíitských muslimů se sice za to skoro už čtvrtstoletí dost proměnila, ale pořád je to jeden z nejzajímavějších koutů, kam se můžete vypravit. Třeba proto, že v Íránu…

Úvodní fotka: Fotbal je tu populární. Zápas Ligy mistrů AFC mezi al-Saddem a Persepolisem na Azadi Stadium v Teheránu letos v dubnu. Kdo vyhrál ligu, se dozvíte na konci našeho článku.

1. Budete takřka v absolutním bezpečí

Těmi, kdo plavou v zeměpisu a neorientují se ve světové politce, bývá Írán často zaměňován se sousedním Írákem. Omyl nemůže být větší! V Iráku probíhá už třicet let skoro nepřetržitá a nepřehledná válka a navíc tam sídlil i teroristický Islámský stát, vraždící cizince na potkání. Írák a Írán zní skoro stejně, ale rozdíl mezi nimi je naprosto zásadní: pro cizince je v Íránu paradoxně bezpečněji než ve většině západních zemí. Důvodů je hned několik.

Íránské holky propagují bezpečnost své země na prvním mezinárodním maratonu v Persepolis (2016). Dřív by byla jakákoli podobná mezinárodní akce nemyslitelná.
image
Na druhou stranu, Íránský národní sport je stále ještě pálení izraelských a často i amerických vlajek. Stačí když se vrátí napjatější mezinárodní situace.

Íránci jsou už svým založením velmi přátelští, zdvořilí a pohostinní lidé. Protože do jejich země mnoho cizinců nejezdí, budete tu středem pozornosti. Každou chvíli vás někdo pozdraví, zastaví, pozve na čaj nebo i nabídne výlet či přespání doma. Íránci to dělají částečně ze zvědavosti, ale hlavně z dobroty srdce. “V Íránu jsou lidi tak pohostinní, až z toho jde člověku hlava kolem,” napsal slavný americký dobrodruh Richard Halliburton.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

Íránské úřady se k cizincům chovají velmi korektně. Násilná kriminalita je tu nevídaná a krádeže jsou zanedbatelné, za což mohou velmi přísné tresty. Čas od času se vyskytne nějaký ten kapsář, ale to je ze zdejších nástrah asi tak všechno. Žádné teroristické útoky, ozbrojené bandy lupičů ani únosy českých blondýnek do orientálních harémů tu nehrozí. Úplně proto vystačíte s běžnou ostražitostí, kterou používáte doma.

V žádném případě se nemusíte obávat potíží, plynoucích z vaší odlišné víry (nebo nevíry), kterou šíitští muslimové naprosto respektují. Pokud se vás na to někdo zeptá, řekněte, že jste “masíhí” (křesťané). Odpovědí vám bude uctivý úklon hlavy. Nebojte se ani návštěv mešit. V polovině 90. let jsem se opakovaně bavil historkou, která tehdy kolovala v českých médiích. Pojednávala o cizinci, který prý přes varování vstoupil do íránské mešity, aby ho už nikdy nikdo nespatřil. Ta historka byla stejně děsivá jako naivně vymyšlená a blbě nesmyslná. Mešit jsem v Íránu prolezl desítky a místo smrti byl vždy vítán úsměvy a potřesením rukou.  

2. Užijete si čajovny a vodní dýmky

Oba tyto klasické symboly Orientu jsou v Íránu doslova na každém kroku. V čajovnách vysedávají íránští muži stejně, jako my vysedáváme v hospodách. Čajovna je pro ně základní socializační institucí, kam chodí odpočívat po práci, probírat politiku, postěžovat si na manželky, pokecat… Prostě “řešit svět”. Protože islám zakazuje alkohol, muslimům nahrazuje pivo jiná návyková psychoaktivní látka – thein, obsažený v čaji. 

Šíša a sladký čaj v této části světa nahrazuje alkohol.

Čaj je v Íránu základní součástí tradiční pohostinnosti. Často vás na něj pozve i někdo úplně cizí jen proto, že jste cizinci. V čajovnách (čajchané) jen takřka nikdy nepotkáte místní ženy, protože v patriarchální společnosti je prostě čajovna mužský svět. Jako cizinku vás ale nikdo vyhazovat nebude.

Kolik stojí Španělsko?

Zlomenina ruky:
5000 – 7700 Kč.
Šlápnutí na ježka:
až 7000 Kč.
Operace slepáku:
510 000 Kč.
Akutní zuby:
10000 Kč.
Zánět ledvin, močáku:
7000 až 130 000 Kč.
Přitom pojištění od AXA Assistance máte díky nám s 50% slevou, takže za jeden den zaplatíte pouhých 11 Kč!
Klikněte tady a zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50 

Uvnitř často najdete vyvýšená sedátka (takht) s koberečky a polštáři v přítmí, které osvětlují barvené lucerničky. Orientální atmosféru dotváří i tichá hudba. K silnému černému čaji, který se srká přes kousky sekaného cukru, někdy dostanete vodní dýmku – další typický východní symbol. “Čaj a dýmka ve veřejné čajovně, před níž se hemží proud lidstva, to je pro Orientálce vrchol požitků!”, shrnul v roce 1915 český misionář Tomáš Hudec v knize Obrazy z Východu. “Hodiny a hodiny dovede tam stráviti v sladké nečinnosti, usrkuje chvílemi z malinké číšky nebo pouštěje do vzduchu oblaka modravého dýmu, zatímco myšlenky jeho bloudí kdesi v krajinách snů!”

V Íránu se vodnici říká qualyan. Dýmat vydrží asi hodinu. Po celou tu dobu nasloucháte uklidňujícímu bublání, bavíte se efektním vypouštěním kroužků dýmu a opájíte své čichové buňky vůní tabáku, obohaceného o aroma nejrůznějšího ovoce (klasika je stejně jako u nás jablko). Prostě královský odpočinek a jeden z vrcholů cestovatelských zážitků!

3. Podíváte se do minulosti

I přes západní embargo je Írán na asijské poměry překvapivě moderní a rozvinutou zemí. Hotely jsou čisté, technicky dobře vybavené autobusy jezdí na čas, v hlavním městě je kromě výškových budov i rozvětvená síť metra… 

Přesto se ale vypravíte do 14. století. Muslimové totiž letopočet nezačínají od narození Krista, ale od tzv. hidžry (odchodu proroka Mohameda z Mekky do Medíny). V Íránu se navíc používá starý zoroastriánský kalendář (od 21. března do 20. března následujícího roku), který je stejně jako náš gregoriánský o 10 (v přestupném roce o 11) dnů delší než muslimský lunární kalendář. Proto se zhruba za každých 32 let íránský kalendář rozchází s běžným muslimským kalendářem o jeden rok. V našem roce 2018 začal 21. března v Íránu rok 1397. Ve stejném roce v Čechách vládnul Václav IV.

image
Írán rozkročen mezi středověkými kořeny a futuristickou současností (ropné bohatství). Nicméně toto je fejkový Apple store. Stále ještě platí embargo dovozu amerických výrobků.
image
Teherán rozhodně žádná vesnice není. Tohle město má 8 milionů obyvatel.

4. Budete mezi příbuznými

Máte pod vlivem českých médií strach z tmavých Arabů? V Íránu se s nimi nesetkáte – Peršané totiž patří do úplně jiné etnické skupiny. Jsou to Indoevropané, stejně jako my a další evropské národy. Jejich kůže je světlá a oči nejsou šikmé. Na první pohled je nerozeznáte třeba od obyvatel Brna, Děčína nebo Bruntálu.

Kromě Peršanů ale v Íránu žijí i menšiny Kurdů, Turků, Ázerbajdžánců, Lorů, Balúčů a dalších etnických skupin. Prostě ideální mix příbuzných a cizinců, ve kterém si přijde na své jak xenofob, tak i milovník národnostní exotiky. 

5. Užijete si “jiné” oblečení

V Íránu je třeba dodržovat zásady islámské mravnosti, což se týká především oblečení. Pro muže jsou nevhodné krátké kalhoty, tílko bez rukávů a odhalená hruď. Tričko s krátkým rukávem je v pohodě. Místní ho sice nenosí, ale u vás ho budou brát jako tolerovatelný “západní výstřelek”.

image
Na fotce je vidět rozdělení zón v MHD podle pohlaví.
image
Koupání v Babolsaru. Letovisko na pobřeží Kaspického moře.

Íránští muži teoreticky nesmějí mít nic, co by je přiblížilo ženskému vzhledu: dlouhé vlasy, řetízky, náhrdelníky, piercing, tetování… Vás za to ale nikdo honit nebude, nebojte se. Mnoho Íránců z mladší generace se přes zákaz snaží západní kulturu kopírovat často až do směšných detailů. V Zandžánu jsem potkal kluka, který si říkal Fredy, měl tričko s obrázky dolarů, čepici s blyštivým kšiltem nakřivo, na krku pozlacenou žiletku a vyprávěl mi, že je “Cool gangsta rapper, but islamic”.

“Íránci jsou velmi citliví na dodržování tradičního oblékání, hlavně u žen na veřejnosti,” uvádí české ministerstvo zahraničí. “Není sice vyžadován čádor, nutné je však svrchní volné oblečení (kabát), které zakrývá šíji, boky, stehna a ruce po zápěstí. Nejsou dovoleny krátké sukně, délka sukní musí být pod kotníky. Ženy jsou také povinny nosit šátek zakrývající vlasy, což platí bez výjimky pro všechny ženy včetně cizinek.”

Považujete vše výše uvedené za omezení, buzeraci a prudu? Právě naopak – berte to jako osvěžující hru. Kde jinde než v Íránu si můžete na chvíli vyzkoušet, jak se cítí muslimské ženy? 

6. Zbavíte se předsudků

Dávná perská říše je považována za obávaný stát náboženských fanatiků, kde jde nevěřícím o život. Pokud se sem ale vypravíte, rychle zjistíte, že opak je pravdou. Írán vás bude asi nejvíc šokovat rozporem mezi mediálními mýty a realitou. Do žádné jiné země světa napoprvé nepojedete s tak velkým strachem z „nebezpečných“ muslimů, abyste se z ní vrátili s údivem: „Jak mně taková blbost vůbec mohla napadnout?!“ 


Sjednávat si cestovní pojištění stále znova je otrava a navíc drahé. Pořiďte si pojištění celoroční! Díky našemu webu teď máte 50% slevu. Celý rok za 806 Kč nebo celá rodina už za 1214 korun. Obrovsky ušetříte! Klikněte tady a zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50 a zaškrtněte dlouhodobé pojištění / platba ročně. 

Íránci jsou k cizincům velmi přátelští. Důsledně rozlišují mezi konkrétními turisty a politickými systémem zemí, ze kterých turisté pocházejí. “Vás máme rádi a považujeme vás za hosty v naší zemi. Vaše vlády ale rádi nemáme, protože západní svět Írán podceňuje, škodí mu embargem a chce mu zakázat technologický pokrok,” dalo by se to shrnout výrokem jednoho muže, se kterým jsem se setkal na autobusovém nádraží v Teheránu.

Íránci vás často zastaví na ulici jen proto, aby si s vámi popovídali. Pozvou vás na piknik na náměstí, případně i na výlet na zajímavá místa v okolí města. Na rozdíl třeba od Pákistánu nebo Indie to takřka vždy dělají bez postranních úmyslů. Jsou zvědaví, protože ve své před světem uzavřené zemi mnoho cizinců nepotkají. Chtějí se díky vám něco dozvědět o Západu stejně, jako vy díky nim o Východu. “Jak je váš názor na Írán? Jak se vám u nás líbí? Připadáte si tu dost bezpečně?”, znějí jejich nejčastější otázky.    

Zatímco v jiných asijských zemích na vás domorodci stále pokřikují své kolovrátkovité “Hallo, mister!”, Íránci nejsou vlezlí a dotěrní. Nikdo vás tu nebude chytat za rukáv, obtěžovat, přemlouvat a mámit z vás bakšiš. Írán se v tomhle v pozitivním slova smyslu vymyká. Peršané mají důstojnost, která zřejmě pramení z vědomí pěti tisíc let jejich historie. Nejčastěji se s vámi dají do řeči vzdělaní a kultivovaní lidé. Třeba profesor náboženství, který mi na terase paláce Alí Kapu v Isfahánu trpělivě vysvětloval jemné nuance šíitského islámu. Já mu zase na oplátku vyprávěl, co je to sekulární stát. Taková debata s “domorodcem” je přínosná pro obě strany. 

A navíc jsou Íránci vtipní a sebeironičtí. V paměti mi asi nejvíc utkvěl výrok: “You are tourist, I am terorist, hahaha!” 

7. Zažijete si na vlastní kůži Pelíšky

V dnešním Íránu je na každém kroku cítit stejné společenské napětí a přicházející změny, jako v naší zemi těsně před Sametovou revolucí, tedy Československo před listopadem 1989. Tamní atmosféra se nedá plně pochopit bez krátkého historického vysvětlení. 

image
Vařená řepa na ulici v Teheránu je oblíbený Íránský pouliční pamlsek. Dělají se z toho i saláty. Taky tu milují pistácie a granátová jablka.

V srpnu 1941 se do čela tehdejší Persie dostal šáh Mohammad Rezá. Zemi orientoval na USA a v 60. letech se pustil do rozsáhlých reforem. Jeho necitlivé pokusy o odstranění muslimských zvyků ale vedly ke vzniku náboženské opozice, která se cítila být silně ohrožena agresívní západní kulturou, rozvracející íránské tradice a ničící národní identitu. Postupně vznikla náboženská opozice, jejímž vůdcem se stal ajatoláh Rúholláh Chomejní. V lednu 1979 stanul v čele islámské revoluce, která šáha svrhla. Tehdy měl obrovskou podporu Íránců. Vytvořil konzervativní teokratický stát. Modernizace země se zastavila, „bezbožná“ západní kultura byla zakázána a ženy se musely začít povinně zahalovat.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Menší část íránské společnosti podlehla fundamentalistickým náladám, které zemi přechodně vrátily do středověku. Do Íránu se třeba nesměla dovážet “bezbožná” západní hudba. Dnes ale ledy postupně tají. Nové íránské vedení se snaží o postupnou liberalizaci přísného islámského režimu, aby tak zemi vyvedlo z mezinárodní izolace. Mladá generace chce stejné věci a svobody, které si užíváme my: Facebook, YouTube, pivo, večírky, předmanželský sex, cestování po světě, západní módu…

Z toho všeho pramení jak napětí mezi generacemi, tak i napětí v politice. Zdá se, že v Íránu už brzy přijde změna. Ve vzduchu je cítit svoboda. Užijte si to…  

image
A je to tady! Fanoušci z Persepolis oslavují vítězství Ligy mistrů AFC nad al-Saddem. Blahopřejeme! A nebojte se, na fotbal do kotle chodí i ženy!

8. Odpočinete si od chlastu

Coby ortodoxní muslimská země je Íran “suchý” stát a užívání alkoholických nápojů je zde zcela zakázáno. Na pivo, víno  a kořalku zapomeňte, což ale můžete brát pozitivně jako očistu těla i ducha.

Alkoholické nápoje smějí v Íránu popíjet jen členové křesťanských náboženských menšin. Muslimům za skleničku alkoholu hrozí osmdesát ran bičem a pokud je pachatel přistižen potřetí, může být odsouzen až k trestu smrti. Alkohol je tedy v Íránu skutečný zabiják. 

Zákaz alkoholu je jedním z důvodů, proč v Íránu nenajdete “noční život” v evropském slova smyslu. Našim hospodám a klubům se vzdáleně blíží jen čajovny a kuřárny vodních dýmek. Oběd ale můžete zapít nealkoholickým pivem, respektive sladovým nápojem, který pivo vzdáleně připomíná.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK