Lowcost triky

9 tipů, jak získat peníze na cestování

[su_wiloke_sc_company_website]
„Já škudlim celej rok na deset dní v Chorvatsku a on už skoro měsíc sype na Facebook fotky z celý Asie. Kde na to bere?“ Taky někdy cítíte zášť při sledování cestovatelských zážitků vašich známých? Tak to možná trpíte častou mylnou představou, že k cestování je potřeba spousta peněz. V tomto článku vám přinášíme několik tipů, jak cestovat za málo.

Udělejte ze sebe poslíčka

A rozhodně tím nemyslíme pašování drog. Stránka Grabr spojuje lidi na cestách s lidmi, kteří by potřebovali něco dovézt z ciziny, ale nedá se to poslat poštou nebo je poštovné přepálené. Pokud máte dost místa v kufru, můžete si takhle zařídit fajn přivýdělek a ještě někomu uděláte radost.

Omezte fantomové výdaje

Jasně, aspoň nějaké drobné se vždycky hodí, protože třeba na Island by se vám stopovalo těžko a radši byste letenku.
Zkuste si začít zapisovat svoje příjmy a výdaje. Najdete na to hromadu mobilních aplikací, my máme ozkoušenou třeba českou Spendee. Je zadarmo a přehledná, můžete si nastavit rozpočet pro danou kategorii (jídlo, drinky, kultura) a snadno zjistíte, kolik za jaký časový úsek ušetříte. Nebo naopak utratíte.

Díky tomu přesně vidíte, kam se vám rozutíkala výplata, a snadno odhalíte výdaje, které možná až tak nutné nebyly. Jasně, ty boty jsou fakt pěkný a ten tatarák z lososa byl výbornej, ale do botníku už se vám stejně nevlezou a stejně jste se pak v kanclu ještě museli dorazit rohlíkem.

Nejzrádnější jsou pak ve výsledku ty malé částky, kdy si řeknete: „Proč bych nejel domů taxíkem, vždyť to stojí kilo.“ Akorát už si nespočítáte, kolikrát do měsíce to uděláte. Nebo si to kolikrát nepamatujete. Ve finančním světě těmhle útratám říkají fantomové výdaje (phantom expenses). Mrknete a peníze jsou fuč.

Ušetřit můžete i jako pán na fotce. Místo speciálního batohu na husu (který se dá jistě koupit v čínském Hudysportu), si vezmete jen obyčejný pytel. Chengdu, Jihovýchodní Čína. Lowcoast vlak nejnižší třídy.

Neprožerte výplatu

Nechoďte každý den na jídlo do hospody, vařte si. Na internetu najdete návody i pro lidi, jako je náš redaktor Honza Strmiska, co si ještě do včerejška mysleli, že sporák je odkládací plocha na krabičky z Mekáče. A zkuste samozřejmě snížit i ty největší výdaje, jestli jste mladí tělem nebo duchem, nejekonomičtější je samozřejmě spolubydlení.

Sdílejte sami sebe

Sdílená ekonomika hýbe světem a s peer-to-peer projekty se roztrhl pytel. Lidi si vzájemně půjčují byty, auta, vrtačky, outdoorové vybavení a samozřejmě i rovnou peníze. Vzkvétá směnný obchod, kdy už není vždy podmínkou platit za něco penězi, ale rovnou protislužbou, která se zas hodí tomu druhému. Zamyslete se, jak byste se do tohohle trhu mohli zapojit. Jednak si můžete celkem jednoduše přivydělat a navíc ještě potkáte spoustu fajn lidí, kteří sdílí stejnou filosofii.

A ideální je využívat ji i na cestách, protože se tak snadno dostanete k místním lidem. A kdo jiný vám dá rady, kam jít, co vidět, kde nakoupit nebo kde se najíst, než právě domorodci?

Sdílejte svůj pokojíček

Máte volný pokoj nebo dokonce byt? Založte si profil na Airbnb a začněte pronajímat. Poznáte spoustu lidí z celého světa, kteří vám pak rádi dají tipy, kdybyste se někdy rozhodli navštívit zase jejich zemi. A z druhé strany zase často najdete super ubytování za cenu palandy v hostelu. Můžete si vybrat, jestli vám stačí pokoj u někoho doma nebo preferujete celý byt pro sebe.

Pozvěte si domů cizince

Pokud máte volný jen gauč v předsíni, nevadí. U couchsurfingu vám sice na účtu nic nepřistane, zato se vám ale většinou nabídne na oplátku ubytování zdarma u vašich hostů z ciziny. Pokud chcete naopak vy přespat u někoho doma a nemáte možnost poskytnout nocleh u sebe a získat tím dobré reference, mrkněte na stránky a zajděte na jeden ze srazů couchsurferů ve vašem městě. Konají se celkem pravidelně a čím víc přátel budete na svém profilu mít, tím větší šance, že vás u sebe někdo nechá složit hlavu. Více na stránkách komunity.

Znáte někoho, kdo jede do zahraničí? Pošlete mu slevu 50 % na cestovní pojištění od našeho partnera AXA Assistance.

Auto může vydělávat peníze. Ne jen žrát!

Jestli máte auto, pravděpodobně docela dost času tráví nevyužité na parkovišti. Půjčte ho někomu přes carsharing. A nemusíte jen půjčovat vlastní auto. Pokud často jezdíte na větší vzdálenosti, nabídněte lidem, ať se svezou s vámi za peníze. Aplikace BlaBlaCar skvěle funguje po celé Evropě. Tahle služba měla být původně spíš o tom, že si v autě pokecáte, seznámíte se a dozvíte se blablabla… Dnes je to spíš o penězích, ale o to nám právě teď přeci jde.

Zkuste si vyhledat carsharing nebo peer-to-peer rent podle názvu země, do které se chystáte. Neomezujte se jen na osobní auta, půjčují se takhle i kola, motorky nebo obytné vozy.

Pohlídejte Azora

Pokud jste milovníci zvířat a nevadí vám strávit delší dobu na jednom místě, je pro vás jako stvořený tzv. house sitting. Jak už název napovídá, jde o hlídání domu nebo bytu v době nepřítomnosti majitelů. Nájem je zdarma, jen jim na oplátku pohlídáte psa, kočku nebo jednou za čas hodíte do terárka myšku hadovi. Nebo třeba zalejete opečovávanou zahrádku. Navíc máte k dispozici kuchyň a můžete si vařit sami, což je další velká úspora. Zkuste TrustedHousesitters, za roční členství zaplatíte necelé dvě stovky výměnou za tisíce nabídek. Funguje to slušně i v Česku.

Nechte se provést místňáky

Tyhle rady vám může dát lokál, u kterého bydlíte přes couchsurfing. Pokud ale přiletíte letadlem, bydlíte v Ibisu a chcete se jen procházet po městě… I vy máte šanci na něco komornějšího. Zkuste stránky Vayable. Průvodci, ať už profíci či nadšenci, tu nabízejí prohlídky pro menší počet osob. A můžete si vybrat podle toho, co vás nejvíc zajímá. Naučí vás třeba, jak si objednat kávu v pařížské kavárně, aniž by vám do ní číšník naplival, nebo vás provedou brooklynským street artem. Nebo napište do vyhledávače „free walking tour“ spolu s požadovaným městem. Průvodci pak můžete hodit něco do kasičky podle vlastního uvážení.

Co se týče muzeí a pamětihodností, často jsou vstupy zdarma nebo se slevou v určité dny. Někde musíte vychytat jeden den v měsíci, ale třeba v Barceloně skoro všechna muzea nevybírají vstupné každou neděli odpoledne.

Simona Ondráková

Hledá se. Postrádá orientační a několik dalších smyslů. Zkusila vejšku, práci, bohémství a nyní zakládá farmu zvířat. Autorka několika nikdy nenapsaných blogů.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK