Lowcost triky Tipy a triky

9 triků, jak ušetřit v cizině. A s dětmi.

[su_wiloke_sc_company_website]

Pořídíte si rodinu a bojíte se, že tím cestovatelský život skončil? Je to přesně naopak – nomádství teď bude mnohem zábavnější. Putování s dětmi vám s nimi zaprvé poskytne mnohem těsnější kontakt. Doma musíte přes den sedět v práci, ale na cestě je rodina pospolu v režimu 7/24. Prostě pořád. Společné zážitky jsou zadruhé vůbec nejpevnějším sociálním tmelem, jaký si lze představit. I po letech budete s už odrůstajícími dětmi nad fotkami z cest vzpomínat, co se vám kde přihodilo. A zatřetí je cestování s rodiči pro děti nejlepší škola, protože rodiče vidí “v akci”. Učíme se nápodobou a přejímáním vzorů. Jak asi otec vyřeší problém s batůžkem zapomenutým v autobuse? Jak matka zařídí víza do sousední země? Děti si na cestě všímají každého detailu.
Že na dlouhé rodinné putování nemáte peníze? Jako všechno v životě je i tohle jen otázka priorit. Na cestách se dvěma dětmi po Evropě i po Asii jsem prožil mnoho měsíců. Všechny prázdniny a dovolené jsme trávili “někde jinde”. Peníze se na to vždycky našly – i za cenu, že jsme je v rodinném rozpočtu prostě museli ušetřit někde jinde. Tady je pár tipů, jak na to.

1. Pečlivěji vybírejte cíl

Děti by měly poznat Eurozónu, tedy vidět Eifellovku, zalyžovat si v Rakousku, podívat se do Legolandu a Disneylandu, navštívit Nordkapp… Jenže ve všech západoevropských destinacích je draho. Zkuste raději Polsko, Rumunsko, Maďarsko nebo třeba Slovensko. V bývalém Eastbloku pořídíte rodinnou dovolenou za mnohem přijatelnější peníze. A rozhodně nebudete zklamáni – všude je tam toho spoustu k vidění a poměr cena/výkon je mnohem příznivější. Dodnes vzpomínáme třeba na týden v penzionu ve Ždiaru v Belanských Tatrách s výlety na Skalnaté pleso, Pieniny, do Bardejova nebo do Zakopaného. Za velmi slušnou cenu jsme zažili to, co někde na Dachsteinu.

Ivan Brezina, Balúčistán, Pákistán
Ivan Brezina. Na pozemní cestě do Indie při průjezdu pákistánskou provincií Balúčistán s policejní eskortou. Tentokrát zrovna bez dětí.

2. Stravujte se ze svého

Restaurace v cizině jsou bezesporu důležitým místem výchovy a socializace potomků – už proto, že tam ochutnají různé cizokrajné speciality. Jenže restaurace jsou drahé, respektive dražší, než když si budete vařit sami. Najměte si pokoj s kuchyňkou a každé ráno vyběhněte do obchodu nebo ještě lépe na lokální trh. Vlastní stravování zabere trochu času, ale dá se na něm ušetřit opravdu významná suma. Bonus? Pokud vaše děti odmítají jídlo, na které nejsou zvyklé, připravíte jim přesně to, co jim chutná.

 

Jak cestovat s dětmi. Sloni, Vietnam
Domácí mazlíčci k dětem patří.

3. Cestujte mimo sezónu

Láká vás Thajsko nebo jiná země Jihovýchodní Asie? Nejlepší dobou k návštěvě je listopad až březen, kdy je tam nejpříjemnější klima. Právě v této době ale logicky ceny letenek i ubytování vystřelí ke hvězdám. Do Thajska, Laosu nebo Vietnamu proto jezdíme zásadně v létě – tedy v době, kdy bychom tam podle rad průvodců neměli co dělat. Ano, přes poledne je nesnesitelné horko, ale prostě zalezeme do chatky. Ano, každý den přijde monzunový liják, ale buď se jdeme najíst, nebo se prostě koupeme v teplém dešti. Ceny jsou dole, takže si letní exotiku můžeme dovolit. Bonus? Právě v té době mají děti prázdniny, takže je nemusíme složitě uvolňovat ze školy.

4. Domluvte se s jinou rodinou

Dovolená s malými dětmi u moře třeba v Chorvatsku vyjde levněji, pokud si pronajmete celý dům. Jste jenom čtyři jako my? Jistě máte známé se stejně starými dětmi. Bonus? Vaše děti budou mít kamarády.
K ubytování historka z Indie, kde nám v hotelu vykradli batoh. Nezmizelo nic podstatného, jen starý a levný mobil. Zavolali jsme policii, která si hned vzala do parády poskoka z recepce. Muži zákona na něj nejdřív řvali a pak ho začali mlátit bambusovými pendreky. Proti drsné “vyšetřovací metodě” jsme protestovali, ale měla úspěch. Bolestí křičící poskok otevřel zásuvku stolu a ukradený mobil nám s tisícero omluvami vrátil.

5. Zkuste outdoor

Jak cestovat s dětmi, Rumunsko, Karpaty.
Rumunské hory dokážou být výživnější, než nejsladší tropy na ležácký způsob.

All inclusive v resortu je jistě fajn, ale za prvé to není právě levné a za druhé přitom vlastně nic moc nezažijete. Pokud už máte děti větší, vyražte raději s batohem přes hory včetně vlastního vaření a spaní pod stanem. Nejen že tak ušetříte spoustu peněz, protože je to vlastně skoro zadarmo. Snad ještě důležitějším “ziskem” jsou mnohem silnější zážitky dětí. Několik prázdnin jsme trávili přechody rumunských pohoří. Sýr od bači, noční ohně, medvědí stopy, průtrž mračen ve stanu… Na tohle se prostě nezapomíná. Co si ale vaše děti zapamatují z Hurghady, Korfu nebo Tunisu?

 

6. Nebojte se streetfoodu

Většina rodičů se na cestách bojí exotických nemocí. S dětmi se proto stravují jen v “čistých” dražších restauracích. Ve většině zemí Jihovýchodní Asie ale vychází mnohem levněji jídlo u pouličních stánků, kde se stravují domorodci. S dětmi jsem tam na řadě cest prožil mnoho měsíců a nikdy to neskončilo ničím horším, než občasný lehký průjem. Bonus? Stravování na ulici je pestrým kaleidoskopem chutí a neustálých překvapení. “Jak asi chutná tahle palačinka? Bude tohle jídlo sladké nebo slané?” Nekonečná hra, kterou děti mlují.
Jen pozor, aby vaše děti nedopadly jako můj tehdy osmiletý syn David. V Bankoku jsme mu u pouličního stánku koupili maso s rýží, ale hned po prvním soustu se rozeřval, jako kdyby ho někdo vraždil. Ochutnal jsem a rozeřval se taky. Jídlo pálilo, jako kdyby do něj snad kuchař nasypal strouhané žiletky…

Vietnam, cestovani s dětmi, Ivan Brezina
Vietnam. Cestování je i v chudších státech dnes nprosto bezproblémové i s dětmi a rozmazlenými dospělými.

7. Hádejte se o slevy

Rodina je skupina, a skupina si snadněji domluví lepší cenu. V hotelu, v restauraci nebo na nákupech se proto vždy ptejte na “family price” a požadujte slevu za “good byznys”. Bonus? Děti tím učíte asertivnímu chování, průraznosti a šetření. Smlouvání o cenu je navíc zábavná hra, kterou si většinou užívají obě strany.
Klasickým způsobem, jak vás před nákupem nenápadně „zpracovat“ a vzbudit váš zájem, je hra na národnostní strunu. Prodavači a jejich poskoci se kdovíkde naučí pár slov v češtině, nebo třeba jména našich fotbalistů a hokejistů (to samé ale samozřejmě ovládají v desítkách dalších jazyků). Na istambulské ulici se nás seriózně vyhlížející mladý muž zeptal, odkud jsme. Když jsme řekli, že z Česka, naučenou češtinou vypálil: „Dobrý den! Jak se máš? Poborský! Baroš! Semtex bum bum! Vaklaf Havel!“, načež nám začal vyprávět, že kamarád jeho prastrýčka žije kdesi u Brna. Je to banální trik, jehož jediným účelem je vzbudit vaši důvěru a zájem. „Skorokrajanovi“ se totiž jen těžko odmítá návštěva obchodu s koberci nebo dřevořezbami.

Ivan Brezina

Na desítkách výprav do asijských zemí prožil více než tři roky života. Je autorem legendárního cestovního průvodce Cesty na východ (o pozemní trase z Česka do Indie) a jako novinář se specializuje hlavně na cestování. Píše třeba pro přílohu Víkend MF Dnes, také pro Travel Digest, Koktejl nebo Elle. Pro cestovatelský pořad Objektiv České televize natáčí reportáže, kterých bylo až dosud odvysíláno více než osmdesát.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK