Dobrodružství Tipy a triky Afrika

Afrika není jedna černá díra. Kde si to užít?

[su_wiloke_sc_company_website]

Alena Machálková se rozhodla procestovat Afriku od nejjižnějšího cípu až ke Středozemnímu moři. Sama, často stopem a někdy až bolestivě pomalu. Už teď je tam celé roky. Které státy stojí za návštěvu a které nebrat?

Na fotce nahoře stojí muž z Konga na břehu Albertova jezera vedle svého majetku. Vyhnaní konžští, kteří uprchli před komunistickým násilím v oblasti Ituri v Konžské demokratické republice hledají lodě, aby si zajistili přechod do uprchlických táborů v Ugandě. Kongo je podle nás jedna z no go zón.

Konžský člověk, který byl vnitřně vysídlen, stojí vedle svých věcí na pobřežní čáře jezera Albert 4. března 2018 v Tchomii. Vyhnaní konžští, kteří uprchli z komunistického násilí v oblasti Ituri v Konžské demokratické republice, se dostanou do Tchimie na straně DRC u jezera Alberta, kde hledají bezpečnost a lodě, aby zajistily přechod k bezpečnosti uprchlických táborů v Ugandě.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Afrika má 55 států a zdaleka ne ve všech dnes uvidíte pobíhat nahaté děti s nafouklými bříšky či polonahé ženy tančit kolem ohně. Tahle Afrika je dnes už pryč. Něco takového najdete spíš v odlehlých a nerozvinutých regionech. Hlavní města všude po kontinentě dnes už hýří neonovými billboardy a reklamami na hubnoucí tabletky a rychlá auta. Vystresovaní lidé tu spěchají do kanceláří stejně jako u nás. I když Západem oblíbené KFC, McDonald’s nebo Starbucks působí jen asi ve 20 afrických státech, kuřecí křidélka a hranolky dostanete úplně všude.

image
Pohled na oblíbenou restauraci Mama Africa. Na rohu ulice Long Street a Pepper Street v Kapském Městě (JAR).
Jižní Afrika – bohatá, hipsterská i neokoloniální

Sem spadají hlavně JAR, Namibie, Botswana a Zimbabwe. Jsou to země nejvíc podobné Evropě, žije tu nejvíc bílých Afričanů (jen JAR jich má okolo 5 milionů) a ti si samozřejmě udržují své západní standardy. Přestože i tady existují obrovské rozdíly mezi venkovem a městy, jejich zdravotnictví, vzdělání i infrastruktura jsou minimálně na úrovni Česka. Tyto země nabízejí krásnou divočinu s wi-fi připojením. Až na výjimky je to tady bez malárie, epidemií a ceny za každodenní komodity jsou hodně podobné Česku. Jestli chcete do Afriky za bláznivými barevnými kmeny a zachraňovat malá Afričančata, tak tady určitě ne.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

Třeba Kapské Město je přímo ráj pro hipstery a musím se přiznat, že za ty dva roky, co jsem tu bydlela, jsem měla více raw-veganských dortíčků než v Česku, zvládla jsem tu vystudovat magisterský program a ani jednou nespatřit lva.

Víno je jednou nejdůležitějších komodit v Jihoafrické republice. Takhle načančaně vypadají všechny významné vinařství. Tohle je mezi Stellenbosch a Franschoekem (Jižní Afrika).

Jihoafrickou republiku jsem i prostopovala, a i když na venkově to je chudší, hranolky a kuře z mekáče dostanete všude. Je ale pravda, že JAR má poměrně dost slumů a v jejich blízkosti je větší kriminalita.

Všichni mí přátelé jezdí pravidelně na výlety do Botswany a Namibie a z jejich vyprávění vím, že tam je to stejné jako v JAR. V Zimbabwe jsem právě teď (březen 2018). Před pár měsíci po více než 30 letech rezignoval Mugabe, a tak i atmosféra ve vzduchu je plná naděje, optimismu a lepších zítřků. Infrastruktura se od doby, co jsem tu byla naposledy (2 roky), moc nezměnila, ale ono se toho moc nezměnilo už od šedesátých let. Najdete tu krásné budovy, obrovské rodinné domy, nemocnice i univerzity, ale vše je v jakémsi starém britském imperiálním stylu a dnes už dost zašlé. Svého času bylo ale Zimbabwe nejbohatším státem Afriky a alespoň v některých ohledech si svou pozici na předních příčkách drží stále. V Zimbabwe si ale dejte pozor na to, čím platíte. Je dobré vybrat si jednu měnu a té se držet, ať víte, jaký máte kurz. Zimbabwe totiž teprve nedáno začalo experimentovat s novou měnou a dodnes tu paralelně můžete platit eurem, dolarem, jihoafrickým randem nebo botswanskou pulou.

Takhle to vypadá když kýchá žirafa. Národní park Amboseli v Keni (Východní Afrika).


Jediné cestovní pojištění bez limitů. Přitom od Slávanazdarvýletu máte slevu 50 %, to si může dovolit každý! Co za to? Pojištění léčebných výloh bez omezení, pojištění rizik souvisejících s terorismem na pět milionů korun, v ceně pojištění cestování letadlem atd. Maximální jistota za 78 korun na den. Klikněte tady a zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50 

Východní Afrika – safari ráj to na pohled

Jestli si pod pojmem Afrika představíte savanu plnou lvů, slonů a žiraf, tak tohle je váš region. Keňa a Tanzanie mají tolik zvířat, že by je mohly rozdávat k happy mealu. Téměř každý stát v Africe nabízí nádherné safari, ale všemi chtěnou „Big-Five„ máte největší šanci spatřit právě zde. Mimo safari je to region, který po desetiletí navštěvují miliony turistů, a tak i infrastruktura pro ně ve formě hotelů, hostelů, cestovek i průvodců mluvících pěti jazyky je všudypřítomná. Ceny se špatně odhadují. Jestli přijedete v khaki kraťasech s dolary, může to tu pro vás být jako Švýcarsko, ale i tady je mnoho lidí žijících jen na pár dolarech za den a oproti jihu Afriky tu najdete mnohem více jídla na ulici (za hubičku) a všude se dá smlouvat. Žít se tedy dá na úplném minimu. Kolem ohně vám za pár desítek dolarů zatančí třeba Masajové, ale to je vyloženě jen pro turisty. Místní i tady mají chytré telefony, džíny, Facebook a ti zaměstnaní i pracovní dobu.

V Keni jsem strávila téměř 6 měsíců (mezi lety 2012 a 14), z toho 2 měsíce jsem bydlela v blátěné chatičce s minimem elektřiny a bez tekoucí vody a zbytek mezi slumem a městy. Byly doby, kdy jsem jedla za 1,5 dolaru na den, ale ve městě si nikdy neodpustím čokoládový dort s kafíčkem za 7 dolarů. Každopádně vždy je nejlepší spřátelit se s místními a dostat se tak na lokální ceny.

V Mombase na mě vždy cestou do práce čekala Mama Mary s mahindi choma (grilovanou kukuřicí) a stačilo prohodit několik správných svahilských slovíček, a věděla jsem, že mě nikdo nebude chtít natáhnout při koupi vody. Ta slovíčka se vám budou hodit po celé východní Africe. V Tanzanii (2015) mi svahilština pomohla asi nejvíc. Lidé jsou tu úžasní, ale anglicky neumí tak dobře jako třeba v Keni nebo Ugandě. Uganda je nádherná země, která má trochu horší cesty a trochu větší nepořádek. Když jsem projížděla hlavním městem, připadala jsem si, jako bych zrovna vykouřila krabičku cigaret. Východní Afrika je ale moje srdcovka, někteří z mých nejlepších přátel jsou právě z této části Afriky. Jejich smysl pro humor mě nikdy nepřestane bavit.

image
Skupina katolíků 25. února demonstruje před kostelem sv. Františka De Salese. Vedle hlídkují vojáci. Protest iniciovala katolická církev. Požadují aby odstoupil prezident Konžské demokratické republiky. Jedna osoba byla zabita a nejméně 4 další zraněny. Policie na potlačení demonstrací používá ostrou munici. Protesty podporované církví v Demokratické republice Kongo přicházejí po měsících napětí, které vyvolalo dlouhé vládnutí Josepha Kabily v obrovské a chronicky nestabilní zemi. (Kongo, Střední Afrika)
Střed Afriky – no go zone

Je to tu krásné a lidé jsou úžasní, ale je to ten region, odkud pocházejí všechny ty záběry zubožené Afriky, co každý zná z televize. Je tu taky nejvíc konfliktů, špatná infrastruktura a ne bezdůvodně málo turistů. Jde hlavně o Kongo (DRC), Čad, Súdán a Středoafrickou republiku. Takže napoprvé, možná i na potřetí si vyberte jinou část Afriky.

I když lidé jsou tu opravdu milí a nápomocní, rebelové dělají z jinak nádherné země opravdu nebezpečnou oblast – hlavně tedy DRC. Kvůli velké nezaměstnanosti města hýří kapsáři, ale co hůř, už od hraničního přechodu budete terčem pro policii, která po vás bude chtít úplatky v dolarech za nejhloupější věci. Jen na té hranici po mně chtěli o 300 dolarů víc, než mají víza opravdu stát.

Egyptská žena prodává z velké části importovanou zeleninu. Mezinárodní den žen, 8. března 2018, Káhira (Severní Afrika).
Severní Afrika – není Afrika

Turistické resorty, moře, potápění – kdo by to neznal z dovolených v Tunisku a Egyptě? Pro většinu Afričanů tohle není Afrika. Svět na druhé straně Sahary je pro ně tak vzdálený, že to je zkrátka jiný kontinent. Mnoho zemí ale i tady umožňuje vidět krásné památky. A to i pro batůžkáře, kteří nemusí zrovna přespávat v hvězdičkových resortech. Třeba Maroko je přímo snem sólo cestovatelů.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

I jako líná turistka v hotelu v Egyptě jsem měla možnost výběru ze spousty turistických balíčků do nedalekých i dalekých historických památek: pyramidy, palác Nefertiti, hrobky faraonů – jen si vyberte! Památky to byly dechberoucí, jen jsem se tam jako 15letá blondýnka v těch davech turistů ztratila. Kamarád cestoval po Egyptě před Vánoci sám a s batohem. Říkal, že hodnější lidi už dlouho nezažil a nejednou byl pozván k rodinné večeři.

image
Na okraji města Accra (v Ghaně) je největší místo na likvidaci odpadu v Africe. Místní tomu podle Bible říkají 'Sodoma a Gomorra'. (Západní Afrika)
Západní Afrika – zajímavá divočina

Pokud chcete do míst, které se teprve začínají objevovat v cestovních magazínech a nejsou ještě tak profláknuté, pak můžete zkusit právě tento region. Je tady mnoho i opravdu chudých států, ale také někteří z největších ekonomických tahounů kontinentu. Zkusit můžete třeba Ghanu nebo Senegal. Infrastruktura je v mnoha státech mnohem horší než ve východní Africe, ale zato tady můžete zažít mnohem více té autenticity. Politicky i ekonomicky se vše velmi stabilizovalo, a tak jde spíš o pohodlí a komfort (méně bankomatů, hůř vybavené pokoje, méně wi-fi) než o bezpečnost. Mluví se tu převážně francouzsky.

image
Národní mešita v Abuji, Nigérie. S přibližně 174 miliony obyvatel je Nigérie nejlidnatější zemí v Africe. Její ekonomika se v roce 2014 stala největší z celé Afriky. Foto: AFP/Profimedia.

Západní Afrika, to je ta divoká Afrika, která všechny přitahuje. Kamarád projel stopem z Portugalska do Senegalu a loni se vrátil do Senegalu, aby cestu dokončil. Já ho potkala v JAR na konci jeho cesty. „Dej si tam při cestování pozor na roční období,“ bylo jeho jediné upozornění. „To se pak ze dne na den z cest stanou řeky, a to je pak teprve divoké!“

FB stránka cesty po Africe Aleny Machálkové je tady.

Alena Machálková

Posledních 6 let strávila studiem, prací a cestováním hlavně v Africe, Asii a Jižní Americe. Založila neziskovku Bookfeeding Project, která se snaží zpřístupnit vzdělání komunitám v Africe a Asii pomocí knihoven. Momentálně cestuje z nejjižnějšího bodu Afriky, aby ukázala, že ne všechno, co se o tomto kontinentu říká, je pravda.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK