Kulturní šok USA

Arkansas. Stát USA, o kterém jste nejspíš neslyšeli. Natož abyste tam jezdili

 • Příroda
  8
 • Ethno
  1
 • Památky
  1
 • Party faktor
  4
 • Pro děti
  8
 • Cenová dostupnost
  3
[su_wiloke_sc_company_website]

Tušíte, kde na mapě hledat Arkansas? Ne? Nápověda: Sousedí s Oklahomou a Missouri. Pořád nic? Kolem je ještě Tennessee, Mississippi, Louisiana a Texas. Řekněme, že se nebavíme zrovna o nejznámější a nejnavštěvovanější části Ameriky.

Rozhodně by mě nenapadlo, že můj první zaoceánský let a první návštěva USA bude Fayetteville v Arkansasu. Z Prahy dvě mezipřistání a 16hodinová cesta. Mimochodem během jednoho roku jsem do USA letěla třikrát, z toho ve všech případech do Fayettevillu. Při třetí pasové kontrole se to zdálo podezřelé i pracovníkovi TSA (Transportation Security Administration) a byla jsem podrobena hodinovému výslechu, protože nikdo nelétá třikrát do roka do Arkansasu za turistikou.

 

Tady jsou naše tipy na zajímavá místa Arkansasu. Pro informace stačí kliknout na fotku:

Arkansas je stát s hustotou zalidnění 22 obyvatel na km2. Jenom pro srovnání: V případě Manhattanu je to 27 000 obyvatel na km2. Ruchu velkoměst a přelidnění se tu tedy opravdu bát nemusíte. Nezahlédnete tu ani pro americká města tolik typické výškové budovy nebo mrakodrapy. Tady je to trochu jiná Amerika. Na severu země jsou kopce, uprostřed planina, na jihu a východě delta řeky Mississippi. Arkansas jako stát bývá ve všech měřitelných statistikách uváděn jako 48., 49. nebo 50. nejhorší země v libovolné kategorii – místo pro život, chudoba, úroveň zdravotnictví, vzdělání (pozn. – států USA je celkem 50). Řekněme, že ač je Arkansas atraktivní asi tolik jako Šluknovský výběžek pro obyvatele Karlína, potvrzuje rčení novináře a spisovatele Thomase Friedmana, že svět je placatý a všude může vzniknout něco nečekaně světové kvality.

V Arkansasu je to Walmart. Největší firma na světě. Na jihu Ameriky je to navíc nejen síť obchodů, ale v podstatě i centrum sociálního života. Walmart je tu pro vás 24 hodin denně. Ponechme stranou neuvěřitelně špatné pracovní podmínky pro zaměstnance, víceméně neexistující pojištění, práci od nevidím do nevidím jen za minimální mzdu. Jinak je Walmart nákupní sen, protože tam koupíte opravdu cokoli, co vás napadne, včetně pušky s krabičkou plnou nábojů. Jediné, co zde nepořídíte, je alkohol – alespoň ve Walmartech v Arkansasu a v dalších jižanských zemích (není to pravidlo pro všechny Walmarty napříč USA). Což je ale v kombinaci s možností vlastnit zbraň bez zbrojního průkazu vlastně asi dobře.

Tohle je jedna z hlavních ulic v Arkansasu. Před deseti lety tu nebylo skoro nic, dneska je tu díky dobrému plánování a urbanismu spousta barů a restaurací. Všimněte si mála chodců na chodnících, to není náhoda. Autem se tu jezdí i do vedlejší ulice.
To není masový hrob, to jsou absolventi školy a Markétiny hezké nožky.

Sam Walton, zakladatel Walmartu, byl ze severozápadního Arkansasu. Tam sídlí význačná univerzita a celkově je to velmi dynamicky se rozvíjející region v rámci USA. Takže ačkoli je Arkansas chudá a svým způsobem nezajímavá země, je zde velký rozdíl v tom, jestli jste na severozápadě nebo máte tu smůlu, že žijete někde na zbylém území země. Tam lidé často bydlí v mobilních přívěsech, drtivá většina z nich je silně věřící a mnohé z nich lze označit za náboženské fanatiky. Tamní lidé jsou zblbnutí z permanentního adorování republikánů, mají problémy s autoritami, ale naopak extrémní důraz kladou na „čest“ a rodinu, což v kombinaci s možností vlastnit zbraň, jejich hašteřivou povahou a nízkým IQ přispívá k poměrně vysoké kriminalitě. Neposledním problémem je nadváha. Nezdravé jídlo je tu mnohonásobně levnější než ovoce a zelenina, takže lokální chudoba přispívá k tloušťce všech.

Bohužel jde o oblast s častým výskytem tornád. Člověk by řekl, že když je bůh skoro členem vaší rodiny a v kostele jste víc než doma, postačí přidat na intenzitě modlení. Ale asi to tak nefunguje a bůh nešťastníky v Arkansasu stále za něco trestá.

Když se tornádo prožene oblastí, kterou obývají mobilní domy, nemají přívěsy žádnou šanci. Jejich obyvatelé se ale nechtějí stěhovat jinam, protože jsou zaprvé chudí a zadruhé se tam narodila bába jejich báby a rodina a tradice se nebudou kvůli počasí měnit.

Příroda je v Arkansasu krásná. Čumilové na slavné Hawksbill Crag. Více o prohlídkách tohoto místa na: http://www.buffaloriver.com/pages/whitaker-point-trail-hawksbill-crag/

Ale pokud máte to štěstí a bydlíte na severozápadě Arkansasu, konkrétně ve Fayettevillu nebo v jeho blízkém okolí, jste v místě s podobnou hustotou kaváren, restaurací, parků a studií jógy jako v Praze na Letné. Je tu příjemně teplé podnebí, krásná příroda, univerzita a kampus, spousta pracovních příležitostí a levné hezké bydlení. Dalo by se říct, že je to ideální místo k žití.

 Věděli jste že: 

 • Z Arkansasu je Bill Clinton. Nicméně je to jeden ze států, kde ve volbách vyhrál s přehledem Trump o desítky procent.
 • V Arkansasu je Crater of Diamonds, státní přírodní rezervace s možností půjčit si krumpáč a vykopat si diamant. Ročně jich tu lidé najdou asi 600. Svůj úlovek, ať už je jakkoliv velký, si mohou nechat.
 • V Arkansasu měli v roce 2011 na stadionu amerického fotbalu největší digitální obrazovku na světě. Bohužel ještě v tomtéž roce je někde jinde na světě předběhli.
 • V Arkansasu je největší soukromé muzeum na světě s nejdražší sbírkou amerického umění. Založila je rodina Waltonových a nechala tam přestěhovat kompletně celý dům od význačného architekta FL Wrigtha – dům koupili odněkud z Ohia, rozebrali jej, převezli a znovu sestavili.
Arkansas, hippie, new age
Jestli si myslíte, že dělat domácí hummus a jíst jen kuřata z volného výběhu je hitem současné doby, to jste asi v posledních 30 letech nebyli mezi arkansaskejma hipíkama.

Jihovýchod USA sice nepatří mezi hlavní turistické trháky, obzvlášť když se jedná o vaši úplně první návštěvu USA. Přes všechny jeho podivnosti je tu krásná panenská příroda, moderní univerzitní město Fayetteville, pár dalších hezkých historických měst a vlastně i neuvěřitelná milost těch často jednoduchých lidí, kteří vás budou oslovovat „sugar“ nebo – pokud jste v baru po 22. hodině –„sweet tits“.

Markéta Patková

V dětství byl jejím favoritem Willy Fog a jeho cesta kolem světa za 80 dní - drží se toho do dnes. Sice si nemůže vzít 2,5 měsíce dovolenky, ukořistit spoustu peněz a sfouknout to na jeden zátah, ale s radostí si to procestování světa rozloží do následujících 50 let života.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK