Kulturní šok

Bude ďas mořský jako emoji?

  • Instagram index
    9
  • Pozitivní vzhled
    1
  • Hloubka
    8
[su_wiloke_sc_company_website]

Dva oceánologové doufají, že se jim podaří diverzifikovat náš komunikační ekosystém.

Zamyslete se nad ďasem mořským. Je to ikonická ryba. Naplňuje naše animální strachy fascinujícím způsobem. Stejně jako při pohledu na nějakého odporného politika fascinovaně zůstáváme zírat na jeho ústa a nejsme schopni odtrhnout zrak. Jak to, že máme emoji nudného tuňáka a desítky lichokopytníků, které od sebe ani nejde rozeznat, ale chybí tak důležitá víla zubnička?

Hlubinný ekolog Andrew Thaler a socioložka Amy Freita bojují za nový symbol chuti k jídlu v naší komunikaci.

Ďas je druhem kostnaté ryby, která se vyvinula na počátku křídy. Je známá pro hřbetní ploutve modifikované v dlouhé útvary připomínající tykadla. Na prvním je světélkující útvar, připomínající lucerničku, který slouží jako návnada při lovu. Bioluminiscenční návnada je ve skutečnosti kolonie světélkujících bakterií. Ďas žije v hloubkách od 20 metrů do jednoho kilometru (a ostatní příbuzní s baterkou až do minus 4 kilometrů). V takové hloubce spatřit světlo musí být pro kořist lákavá podívaná. Možná to v rybí teologii znamená něco mytického jako předsmrtné světlo na konci tunelu. To poslední, co v životě uvidíte.

Není malých ďasů. Z dětských animáků mají lidé pocit, že je to nějaká legrační rybka tak akorát do akvárka. Jenže největší zdokumentovaný ďas měl 57 kilo. To už je jako modelka nebo průměrný dostihový jezdec. S většími zuby a čelovkou.

Přiznáváme, při přípravě tohoto článku jsme se úplně ztratili v zoologii. Existuje asi 150 variant této ryby se světýlkem před ústy. V tomto článku používáme pro zjednodušení jedno označení ďas mořský. Je toho ale celý telefonní seznam a dá se to číst i jako poezie. Ďasové: ďas, rozedranec, hlavičník, ďasovčík, udicovka, žaboškleb, chřestivec, čertovník, hrotozubka, velkotlamec, kulovník, hltavec, břichatka, hlubník, tykadlovka, hrotoústka, bradovous… Hlubinovky: lampičník, lampař, lampovnice, palampovník, lampuše i lampovníček. Hrujovci: hruj, hrujovník, jeskyňovka, hlubinář, slimulovka… Tohle fakt nevymyslel Čapek. Jsou to skutečné české názvy jednotlivých rodů.
Ďas má za sebou taky kariéru herečky v animáku Hledá se Nemo:

Hodně divný sex

Nejenom vzhled, i partnerské vztahy jsou originální. Partnerka je desetinásobně větší než samec. Dorůstá až do délky dvou metrů a ano, jen ona má tu lampičku. Jak se dozvíte dále, jde v tomto vztahu i v dalších věcech o extrémní pohlavní dimorfismus (dvojtvárnost).

image
Nový druh této ryby, konkrétně Genus Lasiognathus Regan (Oneirodidae) byl objeven v Mexickém zálivu v roce 2015. Žije v hloubce 1000 až 1500 metrů. Fascinující.
Rybář pracující pro luxusní restauraci Signum na ostrově Salina. To je nejsevernější z unikátních a nádherných Liparských ostrovů severně od Sicílie.

Zmíněné světýlko má kromě lákání kořisti totiž ještě další funkci. Slouží k nalákání samečka. V hlubinách, kde tyto ryby žijí, totiž panuje tma, která by se řečeno slovy klasika „dala krájet´“. A hledejte si v takovém prostředí partnera! Samci tak jsou přitahováni světlem podobně jako lidští muži blýskavou kabelkou. V každém vztahu je potřeba nejdřív zaujmout.

Ďasi jsou jiní než ďasice. Hodně jiní

Samec má zvláštní žlázy, těsně pod očima. Ty vylučují určitou „vůni“ lákající samice. A když se muž setká se samicí, jediná věc, kterou může udělat, je zakousnout se jí do břicha. Samec pak začne vylučovat enzym, kterým se přilepí k partnerce. Navždy. Až do své smrti totiž zůstává zakousnutý do své manželky a dodává jí své semeno. Za to z krevního řečiště dostává živiny a společně tak sdílí stejný krevní oběh i orgány. Pokud samice zemře pro nedostatek potravy, umírá taky. Dokonalý sen všech romantiků.

Vědci se zpočátku domnívali, že to malé je mládě. Ne. Je to samec zakousnutý do své životní lásky. Až tak velký rozdíl mezi ženami a muži u ďasů je.
V této strategii páření se samec stává parazitem, naprosto závislým na samici. Rozmnožování není možné dokončit, dokud nevznikne parazitický vztah.
Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

A kdy to tedy budu moci poslat jako emoji?

Uvidíme, jak to dopadne. Každopádně minulý týden hlubinný ekolog Andrew Thaler a socioložka Amy Freitag předložili sdružení Unicode žádost o to, aby se příští rok rozšířila sada emoji právě o ďasa mořského. Tento manželský pár oceánologů se zajímá o hlubinné ďasovité ryby, a protože si neustále píší přes instantní zprávy, chyběly jim ty správné obrázky.

Andrew se svou manželkou hrají přes Twitter šachy a chybějí jim do hry ty správné figurky.

Rodina vědců se rozhodla k problému přistoupit aktivně. Navrhli tak postupem času vlastní ikonku a poslali ji do Unicode. Sdružení jednou za rok přijímá návrhy na nové znaky a celý rok jim trvá schválení. Ale jestli se zadaří, tento nejuniverzálnější lidský jazyk dnešní doby bude obohacen o portrét manželky hlubinného parazita.

A vy už víte, jaký mají doma sex.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK