Kulturní šok Počasí Austrálie

Bydlím v díře. Nejrozpálenější australské město. Pod zemí.

[su_wiloke_sc_company_website]
Jedno z nejžhavějších měst na světě, kde žijí a pracují lidé je australské Coober Pedy. Lidi se tu zahrabali pod zem.

Coober Pedy na první pohled opravdu nevypadá jako město, kde byste se chtěli nějak dlouho zdržovat. Poušť s postapokalyptickou krajinou, minimem zeleně, o vodě si nechte samozřejmě leda zdát, všude prach, písek a otravné mouchy. K tomu si připočtěte teploty kolísající mezi čtyřiceti a padesáti stupni a vzduch, co vám propaluje plíce. I přesto se v téhle pekelné díře rozhodly žít skoro dva tisíce lidí. Co je sem přivedlo? Někde pod tou hromadou písku se totiž ukrývají cenné opály. (Mimochodem až do objevení Ameriky pocházely nejcennější opály „na světě“ ze Slovenska, z okolí vesnice Červenica.)

Kulábr v hotelovém baru (Levels Underground Bar). Na fotce nahoře je ministrant místního srbského kostela.

Bydlím v bělošské díře

Název Coober Pedy vychází z aboriginského spojení kupa-piti, což znamená něco jako „díra bílého muže“. Domorodci se svou tmavou kůží jsou totiž na místní pekelné podmínky zvyklí a nepotřebují zalézat do děr a natírat se každou půlhodinu krémem padesátkou. Dnes se tu těží 80 % světové produkce opálů a většina budov se nachází v podzemí v tunelech po těžbě. O zabydlenosti kopců napovídají jen ze země čouhající trubky větracích šachet.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Nikde ani noha. Přesně jako z apokalyptických filmů

Všechno začal nicnetušící puberťák Willie Hutchison, když si tu v roce 1915 krátil dlouhou chvíli hledáním zlata. Ale místo toho objevil jiný vzácný nerost a odstartoval v australské zemi nikoho opálovou horečku. A s vlnou hledačů pokladů vzniklo i město. Potíž s hledáním opálu je taková, že nemáte žádnou indicii, kde by tak mohl být. Prostě kopete a kopete, a buď máte štěstí, nebo ne. Proto se sem stěhují lidé z celého světa a každý z nich tak trochu sní o tom, že třeba jednou náhodou najde poklad.

250 000 hromad vytěženého prachu. 3500 lidí 48 různých národností. Žijí v měsíční krajině.
Pokojíček. Získat nové těžební licence je velice těžké. Takže obyvatelé pod záminkou rozšiřování svých bytů kopou v naději, že tím vytěží i nějaký ten opál.

Život v pískovcovém sklepě

Jelikož ale tenhle kraj nechce vydat svoje poklady úplně zadarmo a přírodní podmínky tu nejsou právě přívětivé k bydlení, rozhodla se většina hledačů zavrtat pod zem.

Vyhloubili si nejdřív malé jeskyně v úbočí kopců. Ale jak hledali hloub a hloub, zvětšovaly se jim i příbytky a z garsonky bylo kolikrát hned pět plus jedna. Pískovec je v tomhle ideální materiál, snadno se opracovává, ale zároveň je silný a stabilní. Někteří si tak svoje hnízdečka vystavili vlastníma rukama jen s krumpáčem a lopatou. Dneska už si na to ale samozřejmě spíš přizvou těžkou techniku.

Tak pro tohle se to podzemní dobrodružství podniká. Díváte se na vyleštěný řez opálu nalezeného v Austrálii. A neprošlo to žádným Photoshopem. Barevné blyštivé efekty v opálu (tzv. opalizace) vznikají díky průchodu světlem a prolínáním různými vrstvami obsahující až 20 % vody. Blyští se vlastně mikroskopické vrstvičky gelovitých kuliček opálu. Krása oxidu křemičitého.

Každý člověk potřebuje bagr

Navíc výstavba téhle jeskyně vyjde finančně asi tak nastejno jako stavba klasického pozemního domu. Tam navíc musíte řešit dostatečně efektivní klimatizaci, abyste v tak extrémním místě byli schopni přežít. Naproti tomu skála drží celoročně příjemnou teplotu kolem dvacítky. A když ve své noře čekáte „sviště“, nemusíte řešit stěhování do většího. Stačí jednoduše nechat vykutat pokojík navíc.

Turisté welcome

Pokud se sem vypravíte nalapat zdejší unikátní atmosféru, nabídka ubytování je široká. Od podzemního kempu, kde můžete přespat pod „širákem´“ v chodbách, až po klasické hotely s kabelovkou a minibarem. A pokud nemáte problém s uzavřenými prostory, vyspíte se tu skvěle. Je tu ticho, klid a ráno vás slunce a horko z postele nevyženou. Bez hodinek se tu musíte řídit jen rytmem vlastního těla. A nevíme, jak u vás, ale naše tělo je v takto nestandardních situacích docela zmatené. V podzemí najdete i kostel, internetovou kavárnu, obchoďák, restaurace nebo se můžete v baru propít až do svítání. Pokud se na něj zajdete podívat nahoru.

846 kilometrů severně od Adelaide.

Znáte někoho, kdo jede do zahraničí? Pošlete mu speciální slevu 50 % na cestovní pojištění. Je to dárek od partnera našeho webu, pojišťovny AXA Assistance.

Dovolená bez golfu?

Nejbližší zdroj vody je dvacet kilometrů daleko, takže moc zeleně tu dle očekávání nepotkáte, ale i přesto tu nějakého vtipálka napadlo rozjet byznys s golfovým hřištěm. Akorát na green zapomeňte, to by bylo hodně náročné a drahé zavlažování, odpaluje se v písku a vzhledem k denním teplotám se začíná hrát až po západu slunce se svítícími míčky.

Judy McLean předvádí svou skoroIKEA ložnici.

Kamení jedině ze sekáče

Jestli máte zálusk na nějaký ten kamínek, máte v zásadě dvě možnosti. Koupit si ho trapně v místním giftshopu nebo můžete zkusit tzv. noodling neboli přehrabování se v již vytěžené zemině. I tam totiž občas nějaký opálový skvost proklouzne. Turistům je totiž kopání zakázáno.

Simona Ondráková

Hledá se. Postrádá orientační a několik dalších smyslů. Zkusila vejšku, práci, bohémství a nyní zakládá farmu zvířat. Autorka několika nikdy nenapsaných blogů.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK