Carloz Meza
Cizinci mezi námi Peru

Carlos: V kufru auta jsem jel 120 kilometrů. U nás v Peru je to běžné.

[su_wiloke_sc_company_website]
Na to, abyste dobře poznali jiný národ, se tam musíte odstěhovat. Anebo vyzpovídat někoho, kdo žije tady, zná naše podivuhodné libůstky a dokáže je porovnat s libůstkami vlastního národa. Pro expaty žijící v Česku jsme si připravili zákeřné otázky, na kterých zkoušíme jejich smysl pro humor a taky duchaplnost příslušníků různých národů. Zaujme vás Kanaďan, Rus nebo snad Američanka? Vybírejte si cíl dovolené na základě lidskosti.
Carlos Meza je právník, který k nám přišel z Peru. Provedli jsme výslech o tom, jaké je to u něj doma.
Souvisí tvoje práce se zabíjením Čechů?

Někdy. Tedy, co to povídám, vůbec ne.

Odkud jsi a proč ses přestěhoval právě sem?

Narodil jsem se a vyrostl v Peru. Do Česka jsem přijel před deseti lety. Vždycky jsem chtěl zkusit žít v Evropě a nikdy předtím jsem neměl příležitost. Můj táta mě povzbuzoval, ať jedu do Česka, protože můj pradědeček byl Čech. Z Pardubic. Takže ve chvíli, kdy jsem poprvé vytáhl paty z Jižní Ameriky, jsem se zastávkou v Amsterodamu zamířil rovnou do Prahy. A od té doby jsem tu.

Co je tady lepší než u tebe doma?

Nevím, jestli lepší, spíš bych řekl, že to kontrastuje. V Peru máme vodopády a hory a tady divadla, balet a operu. Velmi si užívám všechny druhy kulturního vyžití, co tu máte.

Cestoval jsi v kufru auta víc než 1 000 kilometrů?

Ne. Největší vzdálenost, kterou jsem v kufru auta ujel, bylo zhruba 120 kilometrů. V Peru. Bylo mi asi jedenáct a dovnitř do auta jsem se prostě nevešel. Možná vás to překvapí, ale v Andách to není nic neobvyklého.

Znáte někoho, kdo jede do zahraničí? Pošlete mu slevu 50 % na cestovní pojištění od našeho partnera AXA Assistance.

Co se ti na Češích líbí?

Líbí se mi, jak se umí zorganizovat. A taky to, že mají vždycky chuť zkoušet nové věci, způsoby a cesty. Asi nejvíc mě ale překvapilo, když mě moji čeští kolegové žádali o více pracovních povinností s tím, že nejsou dostatečně vytíženi. To byl pro mě největší úlet.

Co ti na Češích vadí?

Řekl bych, že existuje velmi tenká hranice mezi vaší tolerancí a netrpělivostí. V mých očích jsou Češi hodně tolerantní, ale nedokážou vystát zpoždění a když se věci dějí jinak, než bylo předem dohodnuto. Ale zároveň díky tomuhle svému puntičkářství jsou tam, kde jsou. Takže mi to sice vadí, ale ve skutečnosti to pracuje v jejich prospěch.

Žiješ v komunitě expatů, nebo spíš mezi Čechy?

Díky tomu, že mám stále jazykovou bariéru, spíš mezi expaty. Mám ale i pár dobrých přátel mezi Čechy.

Co ti tady chybí?: Rodina a naše jídlo. Peruánská jídla a koření.
Jaké místo se ti v Česku nejvíc líbí?

Moc se mi líbí Šumava. Je nádherná.

Co bys tady změnil?

Prezidenta.

Co Češi porušují a u vás by to byl problém?

Peru je těžce katolická země. I když to ve skutečnosti vede spíš k dvojí morálce, oproti Česku jsou tam některé věci striktně tabu. Třeba tolerance ke konzumaci ilegálních substancí je tady obrovská, u nás žádná. Ruku v ruce s tím jde fakt, že u nás se ve finále konzumují víc.

Do jakého podniku nejradši chodíš?

Bar Fly. Můj sousedský bar na Vinohradech, kde bydlím. Na české jídlo a pivo chodím rád do Vinohradského parlamentu.

Natálie Veselá

Cestuje ráda do všech směrů, nejradši ale na jih a na východ. Miluje orient se všemi jeho chutěmi, vůněmi a kraválem a sní o tom, že si na důchod pořídí plážový bar někde u Černého moře.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK