Architektura Street art

Cestování za mrakodrapy. 7 nových a úžasných

[su_wiloke_sc_company_website]
Jasně, vás přece nebaví cestovat za stovky let starými baráky, které vás nudily už v hodinách dějepisu. Máme tu sedm obrovských, krásných a zbrusu nových ultravěžáků. Nechte se ohromit!
Rčení o měsíčku na hnoji tu rozhodně neplatí.

Dubaj, Spojené arabské emiráty: Iris Bay

Vypadá to jako laciné topidlo, ale dokáže to fungovat jako energeticky pasivní i aktivní stavba.

170 metrů vysoký, třicetidvoupodlažní krasavec na skvělé adrese. V Dubaji, speciálně v prestižní čtvrti Bussiness Bay, je těžké překvapit. Město na sebe díky odvážným stavbám strhává pozornost každou chvíli, ale Iris Bay je prostě výjimečný za všech okolností. Jeho design sestává ze dvou identických zaoblených skořápek. Celé to trochu vypadá jako půlka měsíce. Obrovská a přesto étericky lehká.

Celý tenhle půlměsíc sedí na čtyřpatrovém perforovaném sýru a nabízí 36 tisíc metrů čtverečních obchodních i bytových prostor (pro srovnání: OC Nový Smíchov má podlahovou plochu 85 tisíc metrů).

Jedinečná expresivní forma Iris Bay je rukavicí hozenou všem, co trvají na tom, že mrakodrap má být především vysoký.

Ty nemáš na střeše bazén? Socko.

Singapur: Sky Habitat

38 pater, 12 výtahů a 509 bytů.

Singapur je i přes obrovské množství lidí a přesto, že je to vlastně jedna velká nákupní ulice, příjemné místo na život. Atrakce jako lanovka na ostrov Sentoza místu dodává lidskou dimenzi. A město se rozhodně nezmenšuje. V roce 2016 dokončila firma Safdie Architects ve čtvrti Bishan zajímavou stavbu. Dvojici balkóny pokrytých věží spojují tři mosty v různých výškách. Tyhle „ulice“ slouží jako zelená odpočinková zóna a „zahrada“ pro obyvatele vyšších pater. Ten nejvyšší z mostů má kromě toho ještě 50metrový bazén, že kterého se vám zatočí hlava.

Sky Habitat má 509 bytů, z nichž každý (!) disponuje balkónem s výhledem na bazén a zahrady umístěné uprostřed ve volném prostoru mezi věžemi. Tedy žádný mrtvý byt s „ocean view“ bez oušnu.

„Výsledkem architektonického řešení je, že dům působí otevřeně, může jím proudit vzduch a denní světlo se dostane hluboko do jeho struktury,“ tvrdí architekt Moshe Safdie. Moshe je obzvlášť hrdý na kaskádový tvar budovy, který prý připomíná vesnickou usedlost na kopci. Moshe by si asi měl zajet do Šumavských Hoštic, aby viděl, jak vypadá opravdová vesnická usedlost, ale i tak smekáme. Spolu se zmíněným ostrovem Sentoza je to nejefektnější koupačka ve městě. A jestli si chcete koupit hnízdečko lásky 103 metrů nad zemí, máte šanci. Byty jsou ještě volné. Při bydlení v Singapuru pak zase neuvěřitelně ušetříte na falešných rolexkách.

Není to žádný obr, pouhých 56 metrů. Ale všichni víme, že co je malý, to je hezký. Někdy.

Bejrút, Libanon: The Cube

Betonové prvky halabala poskládané na sebe. Chaos je teď trendy.

Stavba bejrútské hromady hracích kostek byla dokončena minulý rok. Najdete ji ve východní části Bejrútu a koncept, navržený studiem Orange Architects, je vlastně jednoduchý: Dostat maximum z klientova přání, potenciálu lokality, okolních budov i fantastického výhledu na Středozemní moře. A opět jsme svědky toho, jak se tradiční mrakodrapová architektura mění a vyvíjí. Jde vlastně o sousoší vytvořené jednotlivými vilami s perfektním výhledem. Střechy nižších pater tvoří terasy těch vyšších a poskytují tak panoramatické výhledy. Každé patro sestává z jednoho nebo dvou bytů, ve čtrnácti patrech tak najdete dohromady 19 bytů.

Pod zemí a částečně pod přilehlým kopcem se skrývá třípodlažní parkoviště. Dům se opírá o stabilní betonové jádro vedené jeho středem. Krásná práce.

Je to ta nejvyšší tyčka. Šen-Čen je jedna z nejrychleji rostoucích aglomerací na světě. Leží v jižní Číně u hranic s Hongkongem.

Šen-Čen, Čína: Ping An Finance Center

Kancl 562 metrů nad zemí. Impresivní.

Jde o prototyp nové generace asijských mrakodrapů: vysoký, kompaktní a prostě super. Nachází se v prominentní lokalitě a mezi své sousedy zapadá, jako by tam snad stál odjakživa.

Jeho výška přes půl kilometru (599 m) symbolizuje neuvěřitelně rychlý růst celého města. Počet obyvatel Šen-Čenu vyletěl během posledních 35 let z 300 000 na 10 milionů. Věž, která se zdá spojovat nebe se zemí, je na vrcholu zakončena pyramidou a její aerodynamický tvar není jen vizuálně impresivní, ale i praktický. Snižuje totiž nápory větru o téměř 35 %.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

I fasáda tohoto finančního centra stojí za zmínku. Pokrývá ji totiž neuvěřitelných 1 700 tun nerezové oceli. To proto, aby budova odolávala slanému pobřežnímu vzduchu. Jen jsme zvědaví, jak to bude vypadat, až dole napnou sítě, když přepracovaní workoholici začnou skákat z oken.

A ještě fotka z ilegálního výšlapu těsně před dokončením baráku od rooftopera Sean Yu.

Dvě oddělené lodě? Místo uprostřed je zřejmě ohleduplně určeno pro anarcho demonstranty.

Frankfurt nad Mohanem, Německo: Evropská centrální banka

183 metrů. Oproti Číňanům jako když plivne.

Zvenku docela tuctový skleník je jako kinder vejce. Uvniř totiž ukrývá starou budovu. Stojí na místě původní tržnice z roku 1928, kde nacisté shromažďovali Židy před transportem do koncentračních táborů. Architekti tak prostě památkově chráněnou budovu obestavěli a vcucli do nového mrakodrapu. Historie se tak stala součástí ECB.

Na první pohled to není tak zřetelné, ale jsou to dvě věže propojené po celé své výšce prostorem, kterému se přezdívá vertikální město.

Celý mrakodrap má samonosný plášť a vystačí si tak bez sloupů, které by rušily interiér.

Mexico City: Torre Reforma

57 pater je rozděleno do 14 sekcí po 4 patrech a každá sekce má svou vlastní zimní zahradu. Jako kdyby to v Mexiku potřebovali.

Čerstvě nejvyšší budova v Mexiku (246 m) a podle nejrůznějších soutěží nejlepší mrakodrap v Latinské Americe. Torre Reforma dokazuje, že extrémně vysoká stavba nemusí být jen klasický blyštivý skleník (ano, koukáme na vás, nudní bankéři z ECB).

Mexikáni na to šli jinak. Beton a ocel použili zábavně disharmonicky. Ze tří stran je použita struktura z betonu, která nám úplně bere dech. Na jihozápadní straně je pak dvouvrstvá skleněná fasáda Duovent, a to pro zlepšení tepelné a zvukové izolace, a vršek je ve tvaru diamantu.

Betonová kráska je navržena tak, že se při častých místních zemětřeseních lehce „ohne“, ale nezřítí se.

Stejně jako v Německu i tady na místě nechali památkově chráněný dvoupatrový zámeček. Hacienda je tak součástí vstupního lobby mrakodrapu. Díky samonosné struktuře to ale vypadá, jako by se nad ní celý mrakodrap vznášel. Úchvatné!

Našemu favoritovi přidáváme ještě pár fotek pro pokochání. Užijte si Mexickou vlnu:

Znáte někoho, kdo jede do zahraničí? Pošlete mu speciální slevu 50 % na cestovní pojištění. Je to dárek od partnera našeho webu, pojišťovny AXA Assistance.

Nikósie, Kypr: The White Walls

Dvě patra obchodů, šest pater kanceláří a především deset pater bytů. Unikátní prvek v panoramatu města.

No dobře, to o favoritovi bereme zpět, tohle je minimálně stejně dobré jako mrakodrap v Mexiku. Architekt Jean Nouvel má velmi originální rukopis. Zářivě bílá byla navržena tak, aby dovnitř i ven prostupovalo maximum světla. A taky pro zeleň, která byla instalována vzápětí.

Organické obliny připomínají styl Kaplického, zářivě bílá zase Středomoří a kytky přírodu. Výřezy na východní a západní fasádě nechávají nahlédnout do vnitřních zahrad. Ostrá fasáda kontrastuje s kulatými balkóny v severní stěně a fasády s rozpixelovanými otvory poskytují obyvatelům stín a zároveň dovolují světlu, aby proniklo hluboko dovnitř budovy.

Středomořská architektura reloaded, chtělo by se říct.

Celá stavba působí neuvěřitelně vzdušně a současně domácky. Necháváme slintání a jdem koupit letenky.

Natálie Veselá

Cestuje ráda do všech směrů, nejradši ale na jih a na východ. Miluje orient se všemi jeho chutěmi, vůněmi a kraválem a sní o tom, že si na důchod pořídí plážový bar někde u Černého moře.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK