Zdraví

Cestovní lékárnička. Co fakt potřebuju?

[su_wiloke_sc_company_website]

Potřebujete ji vůbec? A co by měla obsahovat?

Základem je zamyslet se nad třemi otázkami: kam přesně jedete (a na jak dlouho), jakým aktivitám se tam chcete věnovat a jak daleko od kvalitní a profesionální zdravotní péče se v navštívené zemi budete pohybovat. Zkusme si představit tři modelové alternativy od nejbanálnější k nejsložitější.

Ať už máte jakoukoli lékárničku, jako základ je samozřejmostí cestovní pojištění. Máme pro vás speciální slevu 50 % od AXA Assistance. Klikněte na tento link a zadejte promokód: SLAVANAZDARVYLETU50

1. Eurovíkend v Londýně

Pořizovat si na něj cestovní lékárničku by bylo přehnané. Pokud dlouhodobě berete nějaké léky, nezapomeňte si je doma. Nanejvýš přibalte ještě Brufen a Acylpyrin, kdyby vás snad nenadále začaly bolet zuby nebo jste na pařížském Montmartru, ve vídeňské katedrále sv. Štěpána či na benátském mostě Ponte Rialto nastydli. Nic víc ale potřebovat nebudete – zaprvé jste v Evropě a zadruhé budete za dva tři dny doma.

2. Cesta do tropů bez cestovky

Konkrétně třeba prázdninová poznávací cesta do jihovýchodní Asie na vlastní pěst, tedy bez cestovky. Jedete do exotické oblasti, kde už vás může postihnout třeba průjmové onemocnění (podrobněji jsme o něm psali tady). Ve větších městech jsou ale smluvní nemocnice vaší zdravotní pojišťovny. I v menších městečkách pak najdete dobře zásobené lékárny, kde vám v případě lehčích zdravotních obtíží kvalifikovaný personál poradí, co si koupit a jak to užívat. Pro pocit jistoty se ale hodí léky na tzv. „velkou trojku“ (horečka, bolest a průjem) a věci na ošetření drobných poranění (náplast, obinadlo, dezinfekční krém).

3. Expedice

Může to být třeba půlroční jízda na kole napříč pustinami Tibetu, tříměsíční expediční trek odlehlými údolími peruánských And, výprava autostopem na Sibiř a podobné drsné akce, na kterých se na delší dobu dostanete do oblastí s horší nebo nulovou dostupností lékařské péče. Pak budete potřebovat léky a výbavu, která vám umožní zvládnout i závažnější zdravotní obtíže. Tedy maximalistickou variantu, popsanou níže.

Na menší průšvihy stačí lékárnička. Papír od pojištění ale uvezete vždycky.


Sjednávat si cestovní pojištění stále znova na každou cestu je neskutečná otrava. Pořiďte si pojištění celoroční! Díky našemu webu teď máte 50% slevu. Celý rok za 806 Kč nebo celá rodina (dva dospělí + všechny děti) už za 1214 korun. Obrovsky ušetříte! Klikněte tady a zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50 a zaškrtněte dlouhodobé pojištění / platba ročně. 

Maximalistická varianta

Pozor – pro naprostou většinu běžných cest po světě je tahle „megalékárnička“ zbytečná. Oceníte ji jen v případě, že onemocníte třeba při stanování na odlehlém indonéském ostrově nebo při výstupu na argentinskou Aconcaguu (6959 m).

– lék proti horečce (např. Anopyrin, Paralen nebo Acylpyrin)

– analgetikum (lék proti bolesti, např. Paralen, Ibuprofen, Korylan)

– lék na zastavení průjmu (Imodium, Reasec, Carbosorb /živočišné uhlí/)

– lék na střevní dezinfekci při lehčích průjmech (Endiaron, Endiform)

– lék proti amébám (pozor: Entizol /metronidazol/, který je k dostání v českých lékárnách, je balen tak, že jej k jedné léčebné kúře budete potřebovat minimálně dvě krabičky!)

– dva až tři odlišné druhy antibiotik na silný bakteriální průjem (např. Normix, Ercefuryl, Sumamed, více podrobností opět náš článek tady)

– dva až tři odlišné druhy širokospektrých antibiotik na různé jiné druhy zánětlivých onemocnění (např. Ampicilin, Augmentin, Deoxymykoin, Rulid)

– antihistaminikum proti alergické reakci při poštípání včelami nebo štěnicemi, požahání medúzami nebo při styku s nějakou alergizující látkou (např. Dithiaden, Zyrtec, Fenistil)

– oční kapky (Opthalmo-septonex)

– mast proti kožním mykózám (Canesten nebo Mykoseptin)

– mast nebo zásyp na hnisající a nehojící se rány (Framykoin)

– protizánětlivou mast na otoky, podvrtnutí či namožení končetin (Voltaren, Aulin nebo Ibuprofen)

– elastické obinadlo na utažení namoženého kolene, výronu či podvrtnutého kotníku

– sterilní obvaz, několik náplastí s polštářkem i bez

– Panthenol gel, urychlující hojení spálenin, škrábanců a ran
– malý dezinfekční sprej (Septonex)
– nerozbitný teploměr, malé nůžky a žiletku

V závorkách uvádíme vždy několik druhů podobných léků – po poradě s lékařem vyberte jen jeden z nich. Většina léků je v lékárnách k dostání volně i bez předpisu, ale pokud vám je lékař předepíše, budou vás stát výrazně méně. Jiné léky (např. antibiotika) jsou pouze na předpis a lékaři je běžně nedávají k volnému použití laikům. Zdůrazněte proto svému lékaři, že se možná budete pohybovat i v oblastech se špatnou dostupností odborné péče, kde vám často nic jiného než samoléčení nezbude.

Vaše konkrétní balení si samozřejmě upravte podle svých specifik. Přidejte náhradní antikoncepci a prezervativy, rezervní brýle, podklady od cestovního pojištění, rezervní antihistaminika pro alergiky atd.

Náš tip na to, jak to optimalizovat

Cestovní lékárnička je vždy kompromisem mezi potřebností a lehkostí. Na všechno připraveni být nemůžete, ale základní situace byste měli být schopni vyřešit i bez návštěvy lékaře. My jsme si pořídili klasickou komerční soupravu, která se asi za 500 Kč prodává v outdoorových obchodech. Vejde se do dlaně a váží jen asi 100 gramů, takže nás nezatíží. Navíc má výrazný obal s červeným křížem a každý si jí všimne. Doplnili jsme do ní léky na „velkou trojku“ (viz výše) a velký kus náplasti. Získali jsme tak cestovní lékárničku, kterou si bereme i na outdoorové víkendovky v Česku.

Na delší a dobrodružnější cesty pak přibalujeme navíc i maximalistickou variantu, popsanou nahoře. Tahle dvoukombinace nám umožňuje zvládnout vše od puchýřů při výletu na Kokořín přes kocovinu v Thajsku až po chřipku v Indii, vše bez návštěvy lékaře.

Samoléčení

Jak postupovat, pokud na cestě onemocníte? Především nepanikařte a vzpomeňte na píseň Jiřího Schellingera: „Co dělá Indián, když nemoc zákeřná tělo schvátí? Sedí a bigbítem čas si krátí, zpívá si, život jde dál. Bacily časem zhynou, tělo jen ozdobí šrám, dny stále báječně plynou, proč by se Indián bál?“

Menší zdravotní problémy zvládnete na cestě většinou sami bez pomoci lékaře (často se stačí zeptat prodavačů v lékárnách, jejichž znalosti medicíny bývají obstojné). V odlehlejších oblastech s nižší úrovní lékařské péče vám ale nezbude než se i ve vážnějších případech spolehnout jen sami na sebe a na obsah vaší lékárničky.

Při samoléčbě jakýmikoliv léky je nezbytné přesně dodržet dávkování a způsob užívání. Některé léky mají kontraindikace (nesmějí se brát v kombinaci s jinými léky nebo při určitých zdravotních potížích), na jiné můžete být alergičtí (což platí třeba pro antibiotika).

U antibiotik musíte vždy dobrat celou léčebnou dávku, i když příznaky nemoci pominou dříve. Některá antibiotika jsou na určité druhy infekcí neúčinná – pokud nezabere jeden druh, nasaďte jiný. O všech těchto věcech se ale poraďte předem doma se svým lékařem.

Na co si dát pozor?

Součástí lékárničky by měla být kartička, na kterou si podle rad lékaře vypíšete, na co který lék přesně je a jak se užívá. Ti, kdo trpí nevolností v dopravních prostředcích, by měli navíc přibalit Kinedryl. V poskakujících autobusech ho budou proti blinkání potřebovat. Pokud vám na cestě některý lék dojde, lze jej většinou bez problémů přikoupit v lékárnách ve velkých městech.

Jedete ve skupině? Pak byste měli navzájem vědět o svých případných závažnějších problémech v minulosti. Trpí někdo z vás třeba alergií či epilepsií nebo prodělal infarkt? Ať to řekne ostatním a ukáže jim, kde má pro případ průšvihu léky a jak se berou.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Vyrážíte na cesty opakovaně? Pozor, léky mívají expirační dobu, po jejímž uplynutí už nejsou bezpečné! Některé se navíc mohou v horku zkazit. Polykat deset let staré prášky, které s vámi procestovaly půl světa v batohu mnohokrát vystaveném slunečnímu žáru, není dobrý nápad. Čas od času proto svou lékárničku projděte, prošlé léky bez milosti vraťte do lékárny a nahraďte novými.

Nepřehánějte to s empatií

V horách a odlehlejších oblastech zemí třetího světa je pod vlivem zahraničních pomocných akcí mezi domorodci rozšířena představa, že každý běloch je lékař nadaný kouzelnou uzdravující mocí. Všichni tu hrozně rádi polykají barevné pilulky bez ohledu na to, na kterou nemoc jsou určeny a jestli jim právě něco je. Každou chvíli vás bude někdo žádat o léky a mastičky a vysvětlovat vám, že ho bolí hlava, břicho nebo noha a že jeho příbuzní bez vašich zázračných prášků určitě umřou. Opravdu nemocným je samozřejmě dobré pomoci, ale pozor, abyste se nestali obětí této pilulkové mánie.

Autor vystudoval parazitologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Ivan Brezina

Na desítkách výprav do asijských zemí prožil více než tři roky života. Je autorem legendárního cestovního průvodce Cesty na východ (o pozemní trase z Česka do Indie) a jako novinář se specializuje hlavně na cestování. Píše třeba pro přílohu Víkend MF Dnes, také pro Travel Digest, Koktejl nebo Elle. Pro cestovatelský pořad Objektiv České televize natáčí reportáže, kterých bylo až dosud odvysíláno více než osmdesát.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK