Cizinci mezi námi Chorvatsko

Chorvatsko podle Lucy Birkić: Pokaždé je jistá jen jedna věc: nikdy nevíš, kde a jakým způsobem skončíš

[su_wiloke_sc_company_website]

Na to, abyste dobře poznali jiný národ, se tam musíte odstěhovat. Anebo vyzpovídat někoho, kdo žije tady, zná naše podivuhodné libůstky a dokáže je porovnat s libůstkami vlastního národa. Pro expaty žijící v Česku jsme si připravili zákeřné otázky, na kterých zkoušíme jejich smysl pro humor a taky duchaplnost příslušníků různých národů. Zaujme vás Kanaďan, Rus nebo snad Američanka? Vybírejte si cíl dovolené na základě lidskosti.

Původem: Chorvatka. Je z místa, na které jezdí všichni Češi na dovolenou. Proč se stěhovat z ráje k nám? Luca rozumí a mluví česky. Otázky dostala v češtině a hezky česky odpovídala.

Odkud jsi a proč ses sem přestěhovala?

Narodila jsem se v Záhřebu. Potom co jsem vystudovala bohemistiku (ano, přímo v Záhřebu), jsem se rozhodla, že se mi tam žít nechce… Sbalila jsem věci o odjela do Prahy. Jsem ze Záhřebu, což je hlavní město Chorvatské republiky. Je to typické evropské město se středoevropským duchem, ale od Prahy se odlišuje:

 1. Cenou piva a kvalitou piva všeobecně.  V Chorvatsku nejde najít dobré pivo.

 2. Kvalitou MHD.  Ta v Chorvatsku není tak dobře zorganizovaná.

 3. Kávou.  Ano, tam se káva pije úplně jiným způsobem a stylem. Češi si zajdou na pivo a Chorvati si dávají kávu. Průměrná „káva“ trvá minimálně hodinu a půl. Témata, která se otáčejí kolem jednoho šálku kávy za hodinu, jsou různá. Jako například politika, drby a pomlouvání, weltschmerz a léčení komplexu občanů malé země. Prostě balkánský patos.

 4. Trhy.  V Záhřebu je hodně míst, na kterých je možné koupit úplně čerstvou zeleninu made in babiččina zahrada. Každý den.

 5. Jídlem.  Je to kombinace Středomoří, Maďarska a Mitteleuropa kuchyní. Češi sice maso umí péct výborně, ale vzhledem k tomu, že moje rodina je původem z Dalmácie, jsem zvyklá na ryby, chobotnice ispod peke (pečená), dagnje na buzaru (mušle). Paradoxní je, že specialita záhřebské kuchyně je agram schnitzel.

Poznámka redakce: Když jsme hledali, co znamená slovo agram, zjistili jsme, že Agram 2000 je chorvatský samopal podobný UZI. Vychází z modelu Beretta 12. Je populární u chorvatských speciálních jednotek a poté, co je na něj k dostání i tlumič, zbožňuje ho i podsvětí. Ale proč sakra řízek?

 6. Studiem.  Máme strašně dobré vysoké školy (jako například FER, což je ekvivalent českého ČVUT, medicínu – chorvatští lékaři často úspěšně emigrují do západních zemí) a méně dobré školy, které svůj nedostatek kvality balancují strašně vysokým sociálním citem. (Na filozofické fakultě každý rok studenti tradičně stávkují proti děkanovi a dostávají různé benefity. Aspoň na měsíc.)

 7. Nočním životem.  Tak v tom je obrovský rozdíl! Nejsem si jistá, jestli je to jenom kvůli tomu, že jsem v Záhřebu žila trochu jinak, ale paří se každý pátek a sobotu. V klubech a barech jsou všude spousty lidí. A chlastá se strašně hodně. Lidé se také často navzájem zvou (jako u vás runda). A je standardem, aby každý z party alespoň jednou za noc zaplatil „rundu“ každému.

Chorvati nemyslí na peníze, žijí víc tím momentem. Je to strašně energické a pokaždé je jistá jen jedna věc na 100% – nikdy nevíš, kde a jakým způsobem skončíš.

 8. Denním životem.  Chorvatky tráví strašně moc času tím, aby vypadaly dobře, a strašně řeší módu. Každou sobotu v jedné ulici v Záhřebu (Bogovićeva ulice) je tzv „špica“. V podstatě jde o promenádu, na které se nacházejí bary, pije se káva a fotografové fotí fashionable Chorvatky a upravené Chorvaty. Je to takový vanity fair, ale musím se přiznat, že i když je to strašně hloupé, nikdy jsem si v sobotu nedovolila to, abych se tam objevila v džinech!

Co je tady lepší než u tebe doma?

Není tady balkánský pesimismus, rozumění světu a svědomí o existenci různých teorií o ovlivňování světa.

Cestovala jsi v kufru víc než 1000 kilometrů?

Nééé. Ale to je můj životní sen!

Co se ti na Češích líbí?

Nejsou pod stresem.

Co ti na Češích vadí?

Nejsou pod stresem.

Žiješ v komunitě expatů, nebo spíš mezi Čechy?

Půl napůl. Mám svoje „české rodiče“ a „českou rodinu“, ale míň inteligentní věci domlouvám s expaty.

Jaké místo se ti v Česku nejvíc líbí?

České Švýcarsko a Poříčí nad Sázavou.

Co ti tady chybí?

Moře a sluníčko.

Po jakém jídle se ti nejvíc stýská?

Maminčině.

Co bys tady změnila?

Počasí.

Co Češi porušují a u vás by to byl problém?

Čurají všude!!!

Do jakého podniku nejraději chodíš?

Do Starbucksu 🙂 Nemáme ho v Chorvatsku.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK