Gereja Ayam
Kulturní šok UNESCO Urbex Indonésie

Chrám kuřete opět ožívá

[su_wiloke_sc_company_website]

Pozor, jdou k vám kuřátka! Opuštěný chrám Gereja Ayam v indonéské džungli oživl díky vám, internetovým fanouškům

Právě jste navštívili chrámový komplex Borobudur v Indonésii, další UNESCO na odškrtnutí. V největší buddhistické stavbě světa jste museli protrpět 504 variant soch Buddhy, všechny vypadající, jako kdyby je autoři tiskli na jediné obrovské 3D tiskárně a měli jen jediný zdrojový soubor. Náboženští fanoušci prostě nemívají originální imaginaci. Takže máte toho fakt plné zuby a jaké je řešení? Zajít si na Kuře. 

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430
Slepičí úlet po Indonésku. Co by tomu řekli v našich koncentrákách maskovaných za drůbežárny? Foto: Profimedia, Barcroft Media
Slepičí úlet po indonésku. Co by tomu řekli v našich koncentrácích maskovaných za drůbežárny? Foto: Profimedia, Barcroft Media

To mají v Indonésii kult Colonela Sanderse?

No vlastně taky. Jen na samotné Jávě jsou desítky restaurací KFC. Nejbližších 7(!) poboček káefcéčka je v Jodžakartě (Yogyakarta), což je slabých 30 kilometrů od zmíněného skladiště Buddhů. Jihovýchodní Asie prostě drůbež miluje, ať už v bojovém provedení nebo na talíři.

image
Svět očima slepice. Fenomenální místo pro zírání na východy slunce. Foto: Profimedia, Barcroft Media

Na kult smaženin z kyblíku vás ale rozhodně nelákáme. Po buddhistické vymývárně budete spíš potřebovat občerstvit svou pošramocenou duši. Podivně fascinující stavba, která může pomoci, je jen pouhé 2 kilometry západně od turistického UNESCO hitu, a jmenuje se Gereja Ayam (Bukit Rhema). 

To teda postavili barák ve tvaru kuřete?

Stavba připomínající Titanik s kuřecí hlavou, který před lety zakotvil na vrcholu hory, vlastně nemá zobrazovat kuře, jen tak vypadá a místní mu tak začali přezdívat. Na internetech dokonce letí pojmy jako kuřecí církev. Jenže tak to není. Stavbu si vysnil Daniel Alamsjah, kterému je nyní 75 let. Daniel pracoval jako manažer pro německou chemičku BASF a jednoho dne, když se pokoušel vypátrat zaměstnance, který se nevrátil z dovolené po ramadánu, vyrazil za ním do jeho rodného města Magelangu. Pak něco, něco, a najednou spolu stojí na vrcholku hory, kochají se východem slunce a Daniel si vzpomíná na svůj sen letící holubice. Vize byla tak neodbytná a neustále se vracející, že se rozhodl postavit chrám, oslavující tohoto ptáka. To bylo v roce 1989.

Jestli nevíte kde je Jáva, odzoomujte si:

Takže je to kostel?

Ani ne. Alamsjah je křesťan, lokálové jsou především muslimové, takže výsledek má být jakési modlitební místo “pro všechna náboženství”. Nebo moderní řečí New Age meditační místo. 

Daniel neztrácel čas. Za dva týdny už kupuje 5000 metrů pozemku za tehdejších asi 2000 dolarů a sám navrhl chrám ve tvaru holubice (alespoň podle něj holubice). Lidé, kteří tehdy pracovali na stavbě, tvrdí, že to zpočátku opravdu vypadalo jako holubice. Jenže potom tomu Daniel nechal doslova nasadit korunu (pro lepší podtržení image svatosti), která ale spíš připomíná slepičí hřebínek. A od té doby to zlidovělo jako sídlo slepičího kultu.

Takhle zdevastovaně vypal hlavní sál v roce 2013. Foto: Profimedia, TEMP Rex Features
Takhle zdevastovaně vypadal hlavní sál v roce 2013. Foto: Profimedia, TEMP Rex Features
image
A ten samý sál dnes. Foto: Profimedia, Barcroft Media

Na některých fotkách to ale vypadá nějak omšele

Projekt měl problémy od začátku. Křesťan stavící si chrám v muslimském teritoriu, to není lehká pozice. Stavební úřad byl zavalen stížnostmi občanů a neúspěšně se pokoušel zastavit stavbu. Vyřešily to až peníze. Bůh je nejspíš pomstychtivý a slepičí zobrazení ho uráželo, takže v roce 2000 Danielovi peníze došly a stavba byla zastavena. Celých patnáct let rozestavěný objekt chátral, nastoupili sprejeři a vandalové. Džungle si začala ještě nevylíhlou slepici brát zpět.

Tak nakonec dorazil zázračný sponzor?

Stal se zázrak jiného typu. Grafity pokrývané torzo stavby začalo působit stále podivněji a podivněji, ale zároveň i atraktivněji. Což nakonec přilákalo zájem internetových čumilů a začala stoupat návštěvnost. Poté, co se tu natočil populární indonéský film Ada apa dengan cinta? (Jak je to s láskou?) a o divné ruině napsala velká světová média, začali sem ve velkém přijíždět turisté. Daniel začal vybírat vstupné. V přepočtu to byl jen jeden dolar, ale najednou dělalo i 2000 USD týdně. To stačilo na opětovné oživení stavby.

Je ráno a my věříme zářivou budoucnost. Foto: Matt Smith/Flickr
Je ráno a my věříme v zářivou budoucnost. Foto: Matt Smith/Flickr
image
Na dnešní podobě interiéru dnes zapracovalo mnoho umělců. Můžete nadávat, že to ztratilo patinu a postkatastrofickou atmosféru, ale musíte smeknout nad sveřepou vytrvalostí Daniela Alamsjaha. Foto: Profimedia, Barcroft Media

V současnosti (2018) je stavba už téměř dokončena. Příjezdová asfaltka, nové dlažby, tašky na střeše i okna, vesele pomalované zdi. V hlavním sále je expozice historie stavby a v budově je i malá kavárna s tradičním indonéským občerstvením a kávičkou (tentokát ne KFC). Alamsjah je už dědula, který stále pracuje v areálu, ale dědula, který si dokázal splnit sen. A o to v životě jde.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK