Kulturní šok Indie

Hledáte v Indii osvícení? Tak hodně štěstí!

 • Příroda
  10
 • Památky
  8
 • Party faktor
  0
 • Pro děti
  4
 • Cenová dostupnost
  10
[su_wiloke_sc_company_website]

Cestování po Indii je náročné. Proč? Protože s vámi tenhle záhadný kontinent neustále mává nahoru a dolů. Jedete si v pohodě po liduprázdné silnici a najednou najedete do zácpy. Uprostřed silnice si totiž ustlala kráva. Jídlo je tu neuvěřitelně lahodné, dokud se vám z něj jednoho dne neudělá strašlivě zle. Lidi jsou tu naprosto zlatí, ale nedělá jim problém naúčtovat vám za cokoliv trojnásobnou cenu a ještě si říct o spropitné. A ke všemu se všude pinoží hledači osvícení.

V Indii už jsem byl asi devětkrát. Přesto jsem nikdy nebyl v ašramu, necvičil jógu, nemeditoval, ani se neoddal ajurvédským masážím. Nedělám to proto, že se mi stereotypní obraz podporovaný západní ezoturistikou docela příčí. Jakkoliv si my, moderní Evropané, zakládáme na politické korektnosti, v Asii se chováme jako nejzabedněnější koloniální fundamentalisté. Žijeme v představě, že každý Ind nosí turban, živí se jako zaříkávač hadů nebo jako učitel kámásůtry a ve volných chvílích cvičí jógu. Realita je naprosto jiná.

Barevnější než Evropa

Už samotná tendence vnímat Indii jako jednu zemi je nesmysl. Až do doby, kdy sem vtrhli Angličané, subkontinent nikdy společně nefungoval. Mačkalo se na něm bezpočet států a státečků, dodnes se zde mluví skoro osmi sty jazyky a nářečími, které se od sebe liší stejně výrazně jako zvyky, náboženství, kuchyně a historie jednotlivých regionů. Lidé z Keraly a Bengálci mají společného asi tolik jako Portugalci a Laponci – čili skoro nic. Co se týče turbanů, ty nosí vesničané v Radžastánu, aby se jim v poušti neupekl mozek a Sikhové, kteří si celý život nesmí stříhat vlasy a padala by jim ofina do karí. Jinak tu naprostá většina chlapů chodí v košili a kalhotách od obleku a každý (včetně žebráků) má smartfon. Pokud zde tedy potkáte člověka v kalhotách s rozkrokem u kotníků a batikované hazuce ověšené rituálními zvonečky, je to zaručeně Evropan nebo Američan, kterému nedochází, že chodit v Indii oblečený Alibaba dává stejný smysl jako se vypravit do New Yorku v kostýmu náčelníka Apačů nebo na Hanou v kroji.  

New Delhi, ulice
Nové Dilií. Buď typická dopravní situace anebo si na cestě ustlala kráva.

Duchovno jako byznys

Asi největší kulturní šok čeká v Indii hledače duchovního osvícení. Indie je sice velmi duchovně založený kontinent. Chrámů, mešit a kostelů tu najdete dost, ostatně jen dominantní hinduismus má údajně 330 milionů bohů (i když většina z nich jsou reinkarnace), takže je asi nutné je všechny někde ubytovat. Disciplíny, které tu hledají cestovatelé ze západu tu ale paradoxně skoro nikdo nezná. Meditovat tam uvidíte maximálně pomalovaného svatého muže, který u silnice trpělivě čeká na almužny.

Svatý muž, Goa, Indie
Goa. Sádhu, čili svatý muž. Poznáte ho podle barevného čela a očekává se, že mu dáte bakšiš.

Tantru a kámásůtru už vůbec nevytahujte, protože Indové jsou velmi prudérní národ.

Není to tak dávno, co se v bollywoodských filmech nesměl objevit ani polibek a namísto rozněžnělých rtů zamilovaného páru se k sobě na plátně klonily květiny. Dotazy na tajemné sexuální praktiky a podobná témata je akorát uvedete do trapných rozpaků. Rozdíl mezi Indií našich představ a Indií reálnou ale neilustruje nic lépe, než jóga. Její kořeny sice sahají hodně hluboko do indické historie, ale na rozdíl od našeho gymnastického pojetí šlo spíš o duševní nauku, která postupem doby málem zanikla a přežívala jen v několika málo školách, hlavně v Madrasu a Půně. I dnes se jí v Indii věnuje málokdo. Většinou proto, že zdejší školy jsou určeny takřka výhradně turistům a pro obyčejného Inda jsou nedostupně drahé.

Bombaj, lokální byznysmani
Mumbai. Indičtí muži v typickém místním kroji. Počet cvičenců jógy: 0.

Beatles a spol.

Jestli tedy jedete do Indie za jógou, meditací, masážemi a duchovnem, jedete sem konzumovat produkty, které sem zanesla až psychedelická vlna konce 60. let. Tehdy se spousta západních celebrit – v čele s Beatles – oddala do rukou více či méně falešných guruů, jala se meditovat a kouřit hašiš. Ti nejzapálenější ezoterici toužili zažít duševní obrození přímo u kořenů, a protože spousta duchovních vůdců pocházela z Indie, usoudili, že jde o zemi prosáknutou tajemnými orientálními naukami.

Místním to pravda připadalo divné, protože turisté zde hledali něco, co v samotné Indii v podstatě nikdo neznal.

Jelikož ti podivíni přiváželi dolary a libry, nesnažili se jim to ani v nejmenším rozmluvit. Jestli totiž mají Indové něco společného, je to úžasný smysl pro obchod.  

Tádž Mahal, Agra smeťák
Agra. Odvrácená, ale autentická tvář Taj Mahalu

Potěmkinova Indie

Dnes je z ezoturistiky jedno z nejvýdělečnějších odvětví indického turistického ruchu a celá země je doslova posetá ašramy. Původně to byly kláštery a duchovní centra hinduismu. V moderním pojetí jde o křížence mezi hotelem, kongresovým centrem, tělocvičnou a nalejvárnou lehce stravitelné ezoteriky.

Nevyučují v nich guruové se stoletou tradicí, ale podnikatelé, kteří si přečetli Paula Coelha a nechali si narůst plnovous.

Výhodou těchto ašramů je, že v nich návštěvníci dostanou naservírovanou přesně tu Indii, jakou si vysnili. Tu opravdovou, ve které se perou smrady s vůněmi, krása s hnusem a krutý kastovní systém s nekonečnou tolerancí, nechávají bezpečně zamčenou za vraty. Je to tak lepší, protože na skutečnou Indii nemá každý žaludek a setkání s realitou hledače osvícení jen zbytečně mate.

Goa, Indie , meditace
Goa. Moment tichého porozumění s krávou. Nejautentičtější ezoterický zážitek, který si z Indie můžete odvézt

Proč, proboha, ten kokos?

Vážně jsem zažil turistku, která se celá rozesmutnila, když jí jeden Ind nebyl schopen vysvětlit nějaký záhadný svatební rituál. „Ale vždyť to musíte znát, ne?“ dožadovala se, „Ženich s nevěstou sedí na houpačce z květin a pak přijde ten kněz a rozbije o zem kokos.“ „Já jsem to několikrát viděl, ale opravdu nevím, co to znamená,“ vysvětloval jí trpělivě tázaný. „Ten rituál je hinduistický. Já jsem křesťan a ženil jsem se v katolickém kostele. V Londýně.“ 

Jiří Holubec

Publicista na volné noze, sběratel gramofonových desek a DJ Rádia1. Nejraději cestuje do Indie, jihovýchodní Asie a podniká roadtripy po USA.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK