Kulturní šok Lowcost triky

Couchsurfing. Jak jsem se změnila v mamahotel

[su_wiloke_sc_company_website]
Naše kamarádka Zuzka má dlouholeté zkušenosti s couchsurfery. V jejím malém domku už složilo svou chudou hlavu nespočet cestovatelů. Pět let vše naprosto bez problému. Jenže Zuzka je až příliš hodná! Budiž vám ponaučením její příběh.
A to nejen v cestovatelském životě.

Tak jsem si po delší odmlce zase vzala domů couchsurfery. Ne snad proto, že by tomu předcházela nějaká špatná zkušenost, ale proto, že jsem na to neměla čas nebo energii. Teď jsem se na to zase cítila a tak jsem přijala request dvou mladých holek ze Zélandu s tím, že si aspoň zavzpomínám, jak jsem tam 3 měsíce putovala. Více věcí, méně zábavy.

Více věcí, méně zábavy

Inu, holky přijely. Obě mají krosny 85l+, každá sportovní tašku (odhaduji 40l) a příruční zavazadlo. Nejsou to téměř schopné unést. Už z toho jsem pochopila, že to asi nebudou zkušené cestovatelky, ale to nevadí, každý nějak začínal. I moje maminka by vám řekla, že já jsem si toho dle ní dříve brala zbytečně moc, a to jsem se balila do 45l krosničky.

My máme hlad

Holky byly hrozně fajn. Akorát…

Nu, přijely jsme domu (čti: do mojí malé krychle) v pondělí ve 4h a holky se mě slušně zeptaly, zda nemám nějaký “snack”, že mají hrozný hlad. Ok, chápu, otevřela jsem šuplík a nabídla jim sušenky. Po svačince jsme se vydaly na “českou” večeři do restaurace u nás v ulici s tím, že pak vyrazíme do centra. Večeři jsem musela zaplatit (stejně jako jízdenky na mhd), protože ony neměly koruny a kartou prý zaplatit nemůžou. To už chápat trochu přestávám a začíná se mi to nelíbit…

Něco jim už asi řeknu

Do centra jsme nejely, neb holky řekly, že jsou moc unavené. Ok, chápu, šly jsme zpátky domu, holkám jsem ustlala dole (ta jedna si ani nedokázala povlíct postel) a já si zalezla nahoru na patro a od sedmé večer byla jako myška, protože jsem slušně vychovaná a nebudu je přeci rušit. Druhý den ráno jsem udělala snídani, protože stále nic neměly, tak je nenechám o hladu žejo. Holky se šly sprchovat a následně jsem zjistila, že si vzaly ručníky, že používají mé šampóny atd. (neb mi ta druhá hlásila, že mi došel šampon tak jestli mám další…?! ). To vážně v těch svejch obřích zavadlech nemaj tyhle věci?! Pak odešly do centra. Odpoledne jsem si šla vzít do lednice nektarinku a hle? Ony tam žádné nejsou? Aha? Holky si nabalily svačinku?

Rezignuju. Nemá cenu jim něco řikat

V 9 večer mi píšou kam si mají zajít na večeři, poradím. Ve 12 přijedou domů (už jsem spala) a začnou dole něco vařit…což mi přijde bezohledné… Chce se mi čůrat, slezu dolů a zjistím, že jedna dojídá mou pizzu, co jsem měla k večeři a druhá si ohřívá můj oběd na DNEŠEK! Rozespalá, v šoku, neschopna s tím něco dělat. Nicméně se mě zaptaly, zda mám ráda kaši, že jí udělají k snídani. Řekla jsem, že ano. Následovala otázka, zda mám mléko, vločky a ovoce…… no comment…. začla jsem se (trochu hystericky) smát a řekla jsem že ano a odešla zase spát.

Dáš si svojí kaši?

Dnes ráno jsem hodinu a půl poslouchala řeči o tom, jak jdou vařit kaši a následně i teda “dostala” kaši (ze svých surovin :D). Byla slaná, (čti: fakt hnusná). Následoval one bright point, neb holky po sobě po 3 dnech umyly nádobí. Ano, rozbily mi přitom skleněnou konvici na čaj, ale to se stane, chápu.

Následně odešly do centra, šla jsem ke koši vyhodit zbytek oné slavné slané kaše a zjistila, že dokonce používají i mé dámské hygienické potřeby?! Dále jsem pokračovala k šuplíku plným sušenek a musli tyčinek, abych si dala něco místo té slané kaše a hle? Ono v něm skoro nic není?

Pod nablýskanou skořápkou se často skrývají temné věci. Už víme, proč David Lynch natočil Twin Peaks. Že by taky ubytovával couchsurferky ze Zélendu?

Chceš bydlet v mamahotelu?

Asi bych je nejradši vyhodila, ale tu bagáž nejspíš neuzvednu. Ale jinak jsou milé a fajn, a takový lidi je těžký poslat do p****e. A já jsem na to prostě moc hodná. Takže nakonec je ze mě mamahotel.

Takže pardon, ale couchsurfing, kterej jsem vždycky milovala, půjde zase k ledu, tyhle dvě pijavice totiž vyčerpaly mé zásoby jídla, peněz, energie, všeho.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

…o několik dní později.

Požádala jsem holky, aby mi v den odjezdu pomohly s kompletním úklidem, protože v sobotu přijedou tátovi kamarádi. Řekly, že moc rády, tak doufám, že to dodrží, protože to sama (s chřipkou) nedám. A taky jim rozhodně dám ten účet z restaurace. Projednou mě to sice nezruinuje, ale kdyby byly alespoň z nejake poor country!

Kamarádi mi radí, ať je vyhodím nebo jim alespoň domluvím

Řeknu jim to až budou odjíždět, potřebuju, aby mi aspoň pomohly uklidit 🙂 a pak jim musím vysvetlit, že takhle couchsurfing nefunguje. Jinde už by letěly. Jenže já neumím někoho vyhodit na ulici. Nedat mu najíst když má hlad… I ježka jsem se ujala, protože má podváhu! Další vyžírka na celou zimu.

Proč je ručník na mopu? Protože je to jedno, když si můžou vzít další… Proč je zmuchlaná mokrá utěrka na nádobí venku na verandě celá od bahna? Promluva asi moc nepomohla.

Poslední kapka

Tak jsem přišla večer domů, zjistila že si vzaly čisté ručníky a převlíkly si prostěradlo, které bylo u mě nahoře (tzn. hrabaly se v mých věcech na mém spacím patře). To už jsem nevydejchala a na rovinu jim řekla, že takhle CS nefunguje. Měla jsem dlouhej monolog, odkejvaly mi to, omluvily se, prostěradlo vysvětlily. Tak snad pochopily…

Odešly !!!

Dluh za večeři v restauraci se rozhodly (po druhém vyzvání) uhradit v eurech. Bylo to 18€. Dostala jsem 14, protože jinak měly už jen 20ti eurovku a já jim nemohla 2€ vrátit ?

Uklidit, jak slíbily, mi nepomohly a já jsem se při úklidu koupelny a záchodu málem pozvracela (a to jsem na cestách zažila už hodně velký nechutnosti). Ale Heureka, jsou pryč. Už teď je mi líto toho kluka v Budapešti, ke kterýmu maj namířeno.

Jste zkušený cestovatel a máte zajímavý příběh s cestováním? Chceme to vědět!

Zuzana Březinová

Ve dvanácti se projela transibiřskou magistrálou, obešla Bajkal s báglem na zádech a od té doby i spoustu dalšího. Backpackerka, dogtrekerka, "ta holka co žije v krychli" a taky trochu sociální pracovnice. Neznáme totiž většího nadšence pro couchsurfing.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK