Kulturní šok Sport Zdraví Indie

Jak cvičit v horku? Indové ví

[su_wiloke_sc_company_website]

My změkčilí Evropané v těchto dnech žijeme jen na přístrojích. Dýcháme za pomoci větráků a naše srdce bijí díky podpoře výkonných klimatizací. Do toho zvládáme jen sténat a mačkat záchranné tlačítko obsluhy zmrzliny a piva. A to je směšných 29 stupňů! Jak v tom mohou Indové cvičit?

Indo-pákistánská varianta zápasu se jmenuje bharatiya kushti (v Pákistánu spíš pehlwani). Oproti řeckořímskému zápasu sahá mnohem víc do historie. Nejméně 5000 let. Je to nejstarší forma kodifikovaného boje v této části planety. Už Krišna prý bojoval ve starobylém umění boje malla-yuddha (ze kterého kushti vychází) a stejně tak Siddhártha Gautama. Ještě před tím, než se stal Buddhou, sám sebe označoval za špičkového experta v zápase i dalších formách boje (idealizovaný zápaďácký pohled na buddhismus samozřejmě o krvelačných buddhistech nechce nic slyšet, ale stačí se podívat na to, jak buddhisté vesele vraždili loni v Barmě).

Jdeme si zamakat do akhary

Akhara je indické slovo pro místo, kde se vyučuje a provozuje bojové umění. Takový specializovanější gym. Ale na rozdíl od jiných kultur tam zápasníci většinou nežijí (jako v klášteře, akademii nebo gurukulu), ale mají vlastní osobní život. Je pak už na konkrétním „klubu“, jak moc jim nakládá a jestli vyžaduje totální soustředění včetně celibátu a nehromadění majetku, nebo jestli tam fighteři chodí jako do práce.

Zápasníci bojují v aréně nebo akhaře s hliněným nebo prašným povrchem. Půda na podlaze se mísí různými přísadami, jako je například máslo ghí. Před tréninkem se podlaha uhrabe, aby tam nebyly žádné kamínky, a přibližně každé 3 dny se to kropí pro udržení optimální vlhkosti. Musí to být dostatečně měkké, aby nedošlo ke zranění, a dost tvrdé na to, aby měli zápasníci oporu. Nechybí rituály jako házení hrstí hlíny na vlastní tělo během zápasu a oltář boha Hanumana.

image
Trénink v hliněné jámě akhary. Mladí zápasníci v Amritsaru, městě na severu Indie (Paňdžáb) u hranic s Pákistánem. Trénink obyčejně probíhá brzo ráno a večer, 6 dnů v týdnu.
Oproti MMA a soutěži UFC je indický zápas ještě čajíček. Indové dokonce uvažují o tom, že indický zápas také přesunou z hlíny na pevný povrch aby byli trochu konkurenceschopnější. Na druhou stranu v Indii existují i další boje, například vajra-mushti. Bojovníci vajra-mushti mají na pravé ruce boxera vyřezaného ze slonové kosti (válečné varianty měly ještě zabudované dýky). Sám boj je bez pravidel, ale podobné strategie používá i brazilské jiu-jitsu. Co se týká nebezpečnosti, je to čistý středověk. Uff.

Takže jak se v horku trénuje zápas kushti?

Pokud jde o děti, ty začínají s tréninkem až ve věku kolem 10 let. Aby díky přílišné zátěži nedošlo k zakrnění růstu, cvičí nejdřív jen s váhou vlastního těla. Je to něco mezi naší gymnastikou a jógou. Až později se přidávají pomůcky. Požívají se i běžné činky a lana, ale my vybíráme ty exotičtější nástroje:

Gada mace
Palice nebo tupý palcát

Na první pohled to vypadá jako obyčejná koule na bambusové tyči. Ano, má to kulovitou hlavu, ale na konci je ta koule lehce zašpičatělá. Celé je to vyrobené z kovu nebo dřeva. Gada byla už podle legend zbraň hinduistického boha Hanumana. Z naší fotky je jasně vidět, že to byl vlastně indický Žižka. Gadu drží v jedné ze svých rukou i Višnu a tahle zbraň je ostatně oblíbená v celé jihovýchodní Asii. Pro tréninkové fitness účely se používají různé váhy a velikosti, podobně jako u činek.

Předpokládá se, že Hanumanova gada byla největší na světě. Prostě boží! Foto: Atmasblog

Funguje to tak, že se s tím vestoje nejrůznějšími rytmickými způsoby máchá ve vzduchu a za zády. Něco jako u nás mnohem provařenější kettlebell. Za takovéhle zlehčování slavné techniky by nám ale mistři gada-yuddha (bojové umění zaměřené na boj s gadou) určitě dali palicí po hlavě.

Indický zápasník kushti jmenující se Rohtas v Novém Dillí. Tento tradiční sport pomalu ztrácí lesk a vytlačuje ho moderní zápas a MMA. Jeďte se podívat, dokud je..
image
Pantheon obtloustlých bohů s palicemi. Už víte odkud pochází královské žezlo?

Koukněte na to, jak šikovně zacházet se svým palcátem:

Dokonce se v tom dělají i závody:

Existují samozřejmě i surovější verze tohoto nástroje, jako brick gada, kdy je krychle z cihel a betonu na tyči. Foto: Indianclubs.com.au
https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430
image
Bollywoodsky romantická lovestory z prostředí zápasu. Zápasník staré indické školy (Salman Khan) má uspět v moderním prostředí ultimátních zápasů. Na filmu je skvěle vidět o kolik je oproti Indům moderní MMA drsnější. Šampionát UFC, který byl devadesátých letech na pokraji zákazu a noj v kleci téměř bez pravidel byl označován za kohoutí zápasy s lidmi, je nyní jednou z nejhodnotnějších značek světa. Mimochodem Bharat Khandare je od loňska první Ind v UFC a jsou tam i dva češi. Film Sultan seženete s českými titulky. Je to nejnavštěvovanější indický film roku 2016.
Fotka je z roku 1916. Borec měl výšku 173 cm a váhu 110 kg. Na Inda opravdu těžká váha.

Velký masitý Gama

Velký Gama (The Great Gama) byl slavný zápasník proslulý skvělou technikou s palcátem gada. Neporažený zůstal neuvěřitelných 52 (!) let a je považován za jednoho z nejvýznamnějších zápasníků všech dob. Pozastavme se nad jeho tréninkem: jeho každodenní trénink probíhal na dvoře spolu s dalšími 40 kolegy zápasníky. Každý den si dal nejméně 5000 hindských dřepů (baithak) a 3000 hindských kliků (dands) nebo víc. Obojí vypadá úplně jinak než u nás. Viz videa. K tomu si nasazoval na krk kruhový kamenný límec zvaný gar-nal o váze 90 kg.

Indické dřepy

Od těch našich jsou dost jiné. Koukněte:

Indický klik

Ten je ještě divnější. Spíš si to poskládáte z jógy. Znáte to jako střechu následovanou čatarangou a končící kobrou.

Gamův jídelníček sestával z velkého kalorického nářezu. Denně vypil 10 litrů mléka, téměř kilo drcené mandlové pasty zpracované do formy nápoje spolu s ovocným džusem. Pak ještě 6 slepic (připravených desi způsobem), půl litru ghí, 3 kila klasického másla, 3 kyblíky ovoce a dva kusy skopového (opět à la desi). Vysokoenergetická strava s vysokým obsahem bílkovin, to v bodybuildingu potřebujete. 

Ghí neobsahuje mléčnou sušinu a je čistým mléčným tukem. Tato přečišťená potravina má příznivé účinky na srdce a dokonce snižuje cholesterol.
image
Kámen na krku a pole dance. Zvláštní příprava na to. rozbít někomu dr*ku ? Foto: Profimedia/AFP
Gar nal
Kámen na krku

Indická činka (nal) je velký kámen s úchopem uvnitř. V akharách nejdete velmi lehké kousky od 20 kg až po 150kilogramová monstra. Je to skvělé pro posílení, zvlášť ramen a tricepsů. Dnes je ale nal dost vytlačován vzrůstající oblibou klasických západních činek. Gar nal je varianta s větší dírou bez spojnice. Používá se především tak, že se jím prostrčí hlava a s tím kamenným límcem se pak dělají dřepy.

image
Na soutěž potřebujete něco spektakulárního. Kužely jori z Varánasí. Foto: IndianClubs.com.au
Jori
Cvičení s kužely

A ejhle, pod pojmem cvičení s kužely si představíme nějakou legrační gymnastku estetizovaně a nesmyslně mávající kuželkami. Jak to mohlo tak daleko zajít? Vzniklo to totiž z mávání sekerami a pak taky ze cvičení s jori (johrii). To jsou kužely k posílení zad, ramen a úchopu. Vždy se cvičí s dvojicí jori (5 až 45 kg má každý). Jde o kyvadlové a švihové pohyby, kdy je důležité správné rytmické načasování. Musí být zachovány klidné tělesné dispozice, ústa by neměla vyjadřovat námahu, ale být pořád zavřená, dýchá se nosem pro uchování energie uvnitř těla. 

Úžasná atmosféra ze soutěže:

A tady je video s “vylepšným” jori pobitými hřeby.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat
image
Když je vám teplo, zapoťte se.
Shirshasan
Stoj na hlavě

Zápasníci si tak posilují krk a zvyšují průtok krve do hlavy. Je to převzaté z jógy. K tomu se pak přidávají nůžky, různé kopy atd.

Pharsa
Orání pole

Vezmete motyku a snažíte se překopat arénu. Buď se to dělá za pomoci motyky, nebo ručně holýma rukama. Podobně se dá aplikovat i sekání dřeva. Je to cvičení na posílení kardiovaskulárního systému, síly i úchopu. Na pharsa je skvěle vidět jako kontrast náš zdegenerovaný svět. Výtahem vyjedeme do posilovny a tam šlapeme na kole naprázdno. U Indú to ještě připomíná něco, co kdysi dávalo smysl.

Mallakhamb pole
Balancování na tyči

Oblíbené je ještě cvičení na hrazdě (kushti dip), šplhání po laně a používání takzvané indické činky, což je uříznuté metrové poleno s držáky. Třeba mallakhamb je podivný sport, kdy jednotlivci nebo skupiny balancují v jogínských a gymnastických polohách na velké tyči.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK