Eurovíkendy Španělsko

Dětská jízda v Barceloně. Plus něco pro rodiče.

 • Příroda
  3
 • Památky
  8
 • Party faktor
  10
 • Pro děti
  10
 • Cenová dostupnost
  6
[su_wiloke_sc_company_website]

Jarní prázdniny můžete využít různě. Jestli vás táhne romantika, můžete dát caparty k babičce a ztratit se v Barceloně při procházkách po pravda ještě kapku chladnějších plážích… A nebo víte co? Vyrazit tam i s dětmi! No fakt, Barča se na to jenom třese. 

Možná jste o Barceloně slyšeli blouznit hlavně party nadšence, kteří v podstatě strávili pobyt pod širým nebem. Ale věřte nám, že těch cca 9 milionů návštěvníků ročně tam nejezdí jenom utrácet v barech nebo na hudebních festivalech. Velkou část z těch milionů tvoří i děti. Takže nebudete určitě první ani poslední, kdo si vyrazí do Barcelony i s rodinou. A popravdě, vzhledem k těm milionům turistů ročně už dneska Barcelona jejich příval nejenom hodlá limitovat, ale taky trochu regulovat, kdo se do ní chystá.

Na uječené partičky opilců už dneska nejsou zvědaví nikde. Zato rodinky bývají převážně spořádané a umí pustit chlup.

A proto se v posledních letech dělá dost proto, abyste si výlet s potomky užili možná ještě víc, než bez nich. Nechce se vám táhnout letadlem kočárek? Komu by se chtělo. Proto tu mají třeba suprovou půjčovnu dětských kočárků Backpack Baby. A to je jenom začátek. Je tu fůra lákadel, kterými nepohrdne prvňáček ani pokročilý puberťák. No jen čtěte.

 

Zábavné obzory

Na kopci Tibidabo nad městem (nepadejte do komatu, jezdí tam MHD) chytíte dvě mouchy naráz: úžasný výhled, který můžete ještě trochu nakopnout z věže kostela Temple de Sagrat Cor (jasně, s výtahem, jsme lidi), a lunapak Parque de atracciones, jeden z nejstarších na světě. To by bylo, aby aspoň jedno z toho drobotinu neokouzlilo. A vy při tom samozřejmě neumřete nudou.

. Jestli zamačkáváte slzu v Praze u
Zpívající fontána La Font Mágica. Jestli zamačkáváte slzu v Praze u Křižíka, sem si vezměte rovnou kýbl.

A když už jsme u těch kopců, o kus dál na vrchu Mintjuic najdete zase zpívající fontánu La Font Mágica. Vždycky po setmění (v zimním čase od 7 večer) tu co půlhodinu spustí trochu okázalý, ale o to úchvatnější mix vodního živlu, vizuálních kouzel a hudby. Včetně naší Vltavy od Bedřicha Smetany. Na to nezapomeňte děti upozornit. Teda jestli ji poznáte. 🙂 A nebo jim dejte úkol, ať ji poznají oni! Ať se taky snaží. 

Ať už vás hudba rajcuje nebo ne, určitě byste děti neměli ochudit o třípatrové L’Aquàrium, největší svého druhu na světě. Jako není zadarmo, ale už 90 dní předem můžete koupit lupeny online a se slevou – rodinná varianta (dva adulti 11-65 let a dva infanti 5-10 let) přijde na 60 euro. To zase není na skok z mostu a o všech těch mořských potvorách se vám bude zdát ještě roky, to nám věřte!

Pár lidí už se třeba proslulým 80metrovým skleněným tunelem mezi žraloky radši plazilo.

Děti vás přitom jistě nenápadně natočí na mobil a budete společnou vzpomínku jako víno. Dojednat si můžete i návštěvu krmení chobotnic, tučňáků a rejnoků. Drží je pěkně nakrmené, takže i kdybyste tam zahučeli, nejspíš vás jenom ožužlají a zase vyplivnou.

 

Lovci mamutů

Což nám připomíná jiná zvířátka: v podzemí muzea se slibným názvem Museo del Mamut mají vážně kopice koster, klů i celých mamutů. Jestli na vás nedýchne historie tam, tak pak už asi nikde. Pokud vám taková expozice přijde moc morbidní a nebo zpátečnická, do budoucnosti můžete mrknout v Museu d’idees i invents. To je moderní muzeum vynálezů (často i úplně absurdních). Ale nejoblíbenější muzejní atrakce v Barceloně je určitě vědecko-technické muzeum Cosmo Caixa. Jeho expozice jsou totiž interaktivní a čeká na vás 30 000 m2 zajímavostí, které se přímo třesou, že s nimi budete něco provádět. Takže jestli vás někdy chytil IQ park v Liberci, tady padnete nadšením do mdlob. 

muzeum Cosmo Caixa
Tohle není žádná veverka, ale nějaká potvora z muzea Cosmo Caixa. Celá expozice je interaktivní, tak je možné, že ji před každou skupinou průvodce rozmlátí a návštěvníci ji pak zase musí dát dohromady. Kdo ví, znáte tahle moderní muzea…

Výstavní lahůdkou je Scòpic Miniatur Barcelona, chytrá modelářská expozice katalánského minisvěta, včetně vláčků. Fanoušci námořnictví ocení Museu Marítim v bývalých královských loděnicích. A kdyby ne, táta se může hecnout a zaplatit výletní plavbu na Camp Nou, kde ho vpustí na největší fotbalový stadion v Evropě (on už bude vědět, jaký). Máma může mezitím zavelet k Museu de la Xocolata. K Muzeu čokolády, kde mají čoko Mickey Mouse. A tu rybu z Hledá se Nemo. No a pak je tu čokoládovna Chuerrería a tradiční mléčný bar Granja Viader, který navštěvoval Picasso. A těch kreativních cukráren všude! Těch zmrzlin!

 

Mlsné jazyky nástup!

Španělé vůbec rádi sem tam polknou nějakou tu lahůdku. Chcete dětem ukázat, že hranolky a smažené stripsy nejsou nejlepší jídlo na světě? Nechte je ochutnat ryby a zeleninku v rybářských zónách Sitges a La Barceloneta, u pobřeží v Port Olímpic, v síti El Glop nebo v uličkách El Born… Jenom počítejte s tím, že jestli si na tenhle standard zvyknou, poleze to časem kapku do peněz. A vlastně to budete v Čechách vůbec dost těžko shánět.

No, asi kapku koukáte na peníze. Zvlášť po všech těch atrakcích. Denní menu najdete v restauracích pod heslem: del dia. Za fajn cenu se nadlábnete třeba v řetězci Origon 99,9 %.

A nebo víte co? Jestli máte kde, vařte si. Suroviny jsou tu kvalita a čerstvost sama.

Asi nejslavnější je tržnice La Boquería u korza La Rambla, ale dobře tady nakoupíte všude. Jenom počítejte s tím, že v neděli je siesta, a to jsou skoro všechny obchody zavřené. Ovšem výjimky se najdou. Můžete vyrazit na korzo do přístavu a mrknout do otevřeného MareMàgnumNo a když si pak večer máma s tátou dají lahev Rioji nebo Sangrie, děti se zlobit nebudou. Byly přece na kolotoči. A měly tu čokoládu…

Muzeum čokolády má spoustu lákadel. Tohle sladké kreslení aspoň není moc kalorické. Za prvé je to vlastně kultura a za druhé pomalovaný papír asi děti (na rozdíl od všeho ostatního v tomhle muzeu) nebudou chtít sníst. Díky bohu!

Nevyhazujte za taxíky

Jestli do Barcelony míříte přes letiště El Prat, zkuste to do města vlakem s drahami Renfe. Svezou vás za cenu MHD a užijete si to víc. Pokud jde o tu MHD – ta se tady jmenuje TMB a vyplatí se na ni vícedenní jízdné Hola BCN! anebo T-10, v němž máte 10 člověkojízd (když je vás 5, máte v jednom lístku každý 2 jízdy). TMB je skvěle řešená, kdyby pro vás ale byla i tak málo, zkuste Rental Cars: pronájem auta, které vám přistaví hned u letiště. 

Svižnější pohyb po Barce vám zařídí i vstupné s příplatkem Fast Pass (hlavně u památek). Takový glejt na předbíhání.

Tak jako tak nakupte lístky předem, online, u pokladen se mnohde dělá štrúdl. A stát štrúdl s dětmi, známe to… Jo a když je zase řeč o těch dětech, už ubytování by si člověk rád vybral tak nějak rozumně. Aby to nebylo nad barem a podobně. Barcelona se chystá hodně přiškrtit místně přebujelé Airbnb, pro vaše účely bude ale asi stejně lepší hledat na Ciaobambino.com. Dost se vám to usnadní. 

 

A dál?

Dál už jenom šťastnou cestu. Dávejte si pozor na věci (nekrade se jenom u nás) a hlavně na sebe a svoje děti (místy je tam vážně rušno). A už kvůli nim se určitě nevybodněte na osvědčené cestovní pojištění . Stojí to pár stovek a až budete potřebovat píchnout s banální konzultací u doktora, bude se asistence na telefonu hodit. O placení za tamní pohotovost nemluvě.

Radek Antl

Paty vytahuje občas, ale o to citlivěji na ně našlapuje. Pro výlety s výhledy, co kalibrují náhled na život, ledasco udělá - ale radost mu udělá třeba jen brilantně zalezlá kavárna. Obhájce teorie, že pro cestovatelský zážitek není třeba dalekých cest. Nikdy nehledí ani tak na ráz kraje a jeho krajiny, jako na charakter domorodých, přesto však sní o Islandu, kde skoro nikdo nežije.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK