Tipy a triky

Divné věci, za které vás ve světě zatknou

[su_wiloke_sc_company_website]

Je někde na světě trestné mluvit o pizze? A co hrát si s míčem ve Španělsku? Doba postmoderní byrokratická to s námi sice myslí dobře, ale jak všichni víme, cesta do pekel je dlážděna dobrými úmysly.

 San Pedro, Španělsko 

Nevymočíš se do oceánu a nepohraješ si s míčem

Pokud někdy pojedete na východní pobřeží Španělska, konkrétně do letoviska San Pedro (Murcijský region), dávejte si pozor. Domorodci jsou tam přísnější než obyčejně. Městská rada tam letos odhlasovala spoustu nových vyhlášek. Na pláži je především nově zakázána nahota. Ve vyhlášce se v té souvislosti mluví o aktech exhibicionismu. Dobře, tato pláž je údajně semeniště rodin s dětmi, takže to by se dalo ještě nějak okecat (nahé děti je zřejmě potřeba chránit od pohledu na nahé dospělé). Ale tady to teprve začíná.

Když se mořeplavec Fernão Magalhães vydal obeplout svět, neřešil, že ho někde zabásnou za močení do oceánu. Ale dnes? Nebyla by taková cesta příliš nebezpečná? Co na to zákoník práce? Na fotce liduprázdná pláž El Mojon poblíž San Pedro del Pinatar. Prázdná proč asi?

Na plážích San Pedro del Pinatar je totiž také nově zakázáno hrát míčové hry. Včetně populární a všudypřítomné hry palas (pinkání s dřevěnými raketami). Míčoví recidivisté zaplatí pokutu 750 eur. Pokutu dostanete i při hře na hudební nástroj, nezákonná je teď taky jízda na kole včetně tandemů, populárních mezi turisty. (Počkat, nepřipomíná vám to vyhlášky Prahy 1?) Pokutu 750 eur také vyfásnete, když necháte slunečník bez dozoru, vezmete si s sebou na pláž domácího mazlíčka, nebo vás dokonce hlídka přistihne, že močíte do moře. Docela by nás zajímala vymahatelnost práva u babiček přidřeplých v mělké vodě u břehu. Stránky městského úřadu ve španělštině jsou zde.

Pinkání s míčkem při hře palas? Jak odporně obscénní. Zakázáno! (Pzn. red.: V Izraeli tomu říkají matkot.)

 Velká Británie 

Nepojezdíš opilý na krávě

Kdo pojede do Británie a nevypije minimálně litr domácí whisky, jako by tam ani nebyl. A Britové to vědí. Na to bacha. Mohlo by se stát, že vám v opojení některý z nich poradí, že při jízdě na krávě teprve poznáte, co znamená být pravý ostrovan. Mějte na paměti, že nesmíte. V roce 1872 vešel v platnost zákon, který si jízdu v opilosti na dobytku hlídá. Raději si nebudeme ani domýšlet, jaká katastrofa donutila pány zákonodárce k takovému činu. Pokud se náhodou ocitnete na hřbetě zvířete s nějakým tím promile alkoholu, zaplatíte až 200 liber nebo skončíte na 52 týdnů ve vězení!

Pro případ, že vás přeci jen chytí a budete u soudu potřebovat najít skulinku v liteře zákona, zde je jeho plné znění (anglicky).

 Bangkok, Thajsko 

Nepromluvíš o pizze

Nejen v Singapuru budete mít škraloup za vyplivnutou žvýkačku. Podobně tvrdé vyhlášky platí i v Thajsku, zemi falešných úsměvů. Za vyplivnutou bublinovou gumu můžete být v 50 okrscích hlavního města pokutováni až do výše 3000 bahtů (2000 Kč) a to už je snad výhodnější žmoulat v puse betel.

A jestli máte pocit, že v Thajsku jste už byli hodněkrát a nikdo to tam neřešil, máte pravdu. Tahle městská vyhláška o čistotě platí v BNK už 20 let, ale teprve teď ji policie začala brát vážně.

Thajská ekonomika roste a životní úrověň taky. Letošní Santa nebude chudý, už čeká v centru Bangkoku (fotka 2017). Armádně-královská junta ale posiluje taky.

Thajským cestovním panicům připomínáme ale především místní fixaci na panovníka a jeho symboly. Šlápnout omylem na minci (kde je samozřejmě král)? Do lochu s tebou, hňupe! I korektní BBC tak musela zavřít svou místní pobočku, protože napsala profil panovníka Mahá Vatčirálongkóna Bodindradebajavarangkuna, který se nehodil do krámu místnímu Ovčáčkovi. Zákon chránící krále je totiž v Thajsku zneužíván jako cenzurní nástroj po potlačování opozice.

Došlo to až do tak šílených rozměrů, že vás mohou zavřít, i pokud budete hovořit o pizze. Kontroverzní článek v ústavě má totiž číslo 112 a telefonní hotline na dovoz pizzy od populární společnosti The Pizza Company má číslo 1112. Místní aktivisté (znáte je z demonstrací jako „červené košile“) tak používají slovo pizza jako kódové slovo. Několik lidí už bylo zatčeno za údajné „hanobení krále“ pro pouhou zmínku v SMS nebo v online komentáři.

Kolik bylo to číslo na pizzu?
Thajští domonstranté zvaní “červené košile” protestují proti surové vládní diktatuře. Při potlačení nepokojů v roce 2010 armáda zastřelila 90 lidí a dalších 1900 bylo zraněno. Turistům je to fuk.

Takže až budete příště vtipkovat v Thajsku při baštění pizzy, rozmyslete si, co říkáte. Maximální trest je sice „jen“ 15 let, ale tresty se sčítají. Letos (2017) byl odsouzen muž za urážku monarchie za pouhý post na Facebooku. Dostal 35 let tvrdého thajského lochu.

 Oblast Jižní Austrálie, Austrálie 

Nepřekazíš svatbu

Není lepšího místa pro svatební obřad než Jižní Austrálie. Samozřejmě pro ten váš. Obzvláště v případě, že vám visí na krku vzteklý příbuzný, který chce svazek zatrhnout. V zemi totiž každý, kdo záměrně naruší průběh svatby, dostane peněžitý trest až ve výši 10 000 australských dolarů. Ve výjimečně závažných případech hrozí i trest odnětí svobody na dva roky. Kdyby náhodou narušitel střílel vzteky i po vypuštěných holubičkách, za každou mrtvolu mu vyskočí pokuta o 250 dolarů výš. Na šlechtěné holuby Australané nedají dopustit. A právě proto jim vymezili kousíček zákoníku. Přesné znění zákona o holubech je tady. Zákon o plašení lidských holubic je tady.

 Keňa 

Nezačaruješ bližního svého

Máte rádi čáry máry? Tak v Keni obezřetně. Ne že by čarodějnictví patřilo k absolutním tabu, ale určité právní regulace bylo nutné zavést. Mnoho šarlatánů se vydávalo za šamany. Ti pak za nějaký drobný úplatek prodávali látky, které ubližovaly protivníkům zákazníků. Proto je přísně zakázáno provozovat čarodějnictví za účelem zastrašování, obtěžování či poškozování druhých osob. Jinak si čarujte, jak chcete. Šarlatánům se však nelze divit. Zajisté tak konali na základě strachu z porušení zákona o tuláctví, který se zrušil teprve v roce 1997. Pokud totiž tehdy policista chytil kohokoliv, kdo u sebe neměl pracovní doklad a ani šilink, byl odvlečen do rehabilitačního centra. Čtěte: vězení. Koment zákona od keňské právní kanceláře je tady.

Nahé tělo je v konzervativním regionu Appenzell tabu. Muži se tak musí vybíjet v tradičním zápase zvaném schwingen. Zápoasy se konají výhradně pod širým nebem a musíte mít speciální předpisové odolné kalhoty. Fotka z letošního národního mistrovství.
 Appenzell, Švýcarsko 

Neprojdeš se nahý po Alpách

Švýcarsko je pro spoustu lidí rájem na zemi. Krása švýcarských Alp vás dokonale svede. Proto se konkrétně kanton Appenzell v minulých letech stal oblíbenou destinací zastánců nudistického hikingu. Vše bylo v pořádku, dokud jeden naháč neprošel kolem ortodoxní rodiny s dětmi, která si zrovna užívala piknik poblíž Křesťanského rehabilitačního centra pro uživatele drog (představte si tu scénu).

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Nejvyšší soud muži ve finále nařídil pokutu 100 švýcarských franků (2200 Kč), což je vlastně na ultrakonzervativní region, kde bylo volební právo ženám přiznáno až v roce 1990 (!), ještě směšná částka.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK