Eurovíkendy Německo

Dokonalá i odporná místa v Německu. Znáte z filmu

  • Instagram index
    4
  • Party faktor
    5
  • Dostupnost
    9
[su_wiloke_sc_company_website]

Německo není nuda. Zajeďte se podívat na místa, kde se točila Lola běží o život, Fakjů pane učiteli a Baader Meinhof Komplex.

Tři důvody proč si zajet ochutnat Bratwurst. Mimochodem fotka nahoře je z filmu Baader Meinhof Komplex. Jen aby bylo jasno ?

Fakjů pane učiteli 3 (Fack ju Göhte)

Čeká nás (12. dubna je česká premiéra) další pokračování výborné komediální série o víceméně retardované třídě a jejím víceméně falešném učiteli a (dočasně?) polepšeném kriminálníkovi. Výborný Elyas M’Barek jako učitel Zeki Müller (znáte ho možná i z TV seriálu Turečtina pro začátečníky) za pomoci přiměřeného násilí dosahuje vynikajících výsledků. Bláznivé a vtipné.

Ve školství dnes chybí mužský princip.
image
Bez Chantal by tahle série nebyla to pravé nekorektní.
Škola ve filmu.

Kde to místo teda je?

Škola v celé sérii je ve skutečnosti státní gympl Lise-Meitner-Gymnasium v Unterhachingu kousek pod Mnichovem. Film byl natočen během víkendů a svátků a opravdoví studenti hráli jako komparz.

Tohle je ta opravdová škola, kde se to natáčelo. Bez graffiti a chuligánů. Nebo možná. Foto: Andrea David/ filmtourismus.de

Ve filmu si zahraje i ekofarma Erlebnisbauernhof-Oberlaus Michael Huber, kam se studenti jedou podívat, „jak vypadá kráva“ (webovky farmy tady).

Rozklikněte si mapu a jednotlivá místa:

Diskoška, ze které ve filmu udělali striptýzový bar a Zeki tam někdy i bydlí, je taky v Mnichově a jmenuje se Großraumdisco Klangwelt.

Trailer z podle nás asi nejlepší dvojky (pro změnu se odehrává z větší části v Thajsku) je tady. Mimochodem je to druhý nejnavštěvovanější německý film všech dob! První je “Manituova bota” ?

Der Baader Meinhof Komplex (2008)

Slavný film nominovaný na Oscara (ne, počkejte, byla to jen nominace; my víme, že tahle cena zaručuje jen mainstreamový nevkus) popisuje německé sedmdesátky. Doba tehdy přála terorismu (ostatně kdy nepřeje, že?). Svoje ideály se formou kulek snažily zhmotnit radikální děti nacistické generace. Jejich vůdce Andreas Baader (Moritz Bleibtreu) a jeho společníci se rozhodnou vést válku proti z jejich pohledu novému fašismu (americkému imperialismu kombinovanému se starými nácky kteří zůstali u moci). Sami se dokonce označují za komunistickou městskou partyzánskou skupinu.

No jasně, trochu v tom zabíjení téhle partě RAF (Rote Armee Fraktion) pomáhá i sovětské impérium včetně milovaných Čechoslováků…

image
Scéna z filmu. Na vrcholu popularity asi čtvrtina mladých západních Němců vyjádřila pro tuto teroristickou skupinu své sympatie.
A tahle veselá parta, to je skutečná RAF při soudním procesu. Než se začnete posmívat německou fascinací vrahy, vzpomeňte si na našeho Kájínka. Ten navíc pro svůj komerční úspěch politické ideály už nepotřebuje. V Česku stačí pro slávu jen zabíjet.
A zase film. RAF měla celkem 3 generace a film pojednává o té první.


Tohle je luxusní cestovní pojištění bez kompromisů. A současně na něj od Slávanazdarvýletu máte slevu 50 %, takže si ho může dovolit každý. Dostanete pojištění léčebných výloh bez omezení, pojištění rizik souvisejících s terorismem na pět milionů korun, v ceně je i pojištění cestování letadlem atd. Maximální jistota za 78 korun na den. Klikněte tady a zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50 

Kde to teda je?

Teď vás trochu podfoukneme. Film se točil na spoustě lokací a především tam, kde se skutečně odehrály teroristické útoky. Produkce se dokonce tak sveřepě držela historických detailů, že souhlasily i poznávací značky aut, a kdekoliv to bylo možné, byly ve filmu použity původní dialogy, tak jak je zachytily originální dokumenty. Berlín, Mnichov, Stuttgart a věznice Stammheim v Německu. Pak taky v Římě, kde Baader a Ensslinová uniknou trestu odnětí svobody.

Scény z výcviku německých teroristů arabskými teroristy byly natočeny v Maroku (no dobře, originálně to bylo Jordánsko) a dokonce si dost zahrála i Praha a další místa v České republice. Mnoho budov a ulic u nás totiž stále vypadá, jako vypadaly v Německu letech 1960 až 1970. Pardon?!

Studiové věci se točily ve filmových ateliérech Bavaria Filmstadt. Stejně jako Fakjů pane učiteli. A teď už je to zajímavější. Studio totiž nabízí komentované prohlídky, kde si můžete vyzkoušet i moderovat počasíčko včetně práce se zeleným pozadím (takové to mávání rukama, kdy pak v postprodukci za vámi létají mraky). Hlavní atrakcí jsou tu kulisy z filmu Nekonečný příběh (Die unendliche Geschichte). Nechybí ani 4D kino a spousta dalších kulis.

Projedete se na Falcovi. To je to o čem sníte. Foto: WBF
A na uvádění Počasíčka se tu ani nemusíte svlékat. Foto: WBF

No abychom vás úplně neochudili o nějaké konkrétní neveselé místo, tady to je: 2. dubna roku 1968 Andreas a Gudrun nechali vybuchnout zápalné bomby ve dvou obchodních domech v centru Frankfurtu. Vypálili tak Kaufhaus Schneider Department Store a Kaufhol Department Store. Údajně to byl protest proti lhostejnosti společnosti k vraždám ve Vietnamu. Útočníci dostali 3 roky a získali obdiv spousty „naštvaných“ mladých lidí. Takhle to začínalo.

Vypálený obchoďák ve Frankfurtu jako symbol boje proti pravici. Při většině útoků RAF někdo zemřel.

Rozsáhle jsme zapátrali, ale i přesto za to nemůžeme dát ruku do ohně (sic). Vypálené obchodní domy by ale měly být ty dva na ulici Zeil v centru Frankfurtu, tak jak jsme je označili v naší mapě nahoře. Jak je vidět, kapitalismus to ustál a jede dál.

Lola běží o život (1998)

Příběh loupeže, love story i odhodlanosti ze žhavého roku ’98. Je to mistrovský kousek režiséra Toma Tykwera, který vzápětí uspěl i v Hollywoodu (Atlas mraků, Parfém: Příběh vraha, Hologram pro krále atd.) Hlavní roli hrají červenovláska Franka Potente alias Lola (Bournův mýtus) a videoherní dynamika. Máte pocit, že koukáte stále dokola na jeden hudební videoklip, pokaždé ho vidíte z jiné perspektivy a pokaždé vás zajímá, co bude dál. Celé je to navíc nenápadně prošpikováno odkazy na Hitchcockovo Vertigo.

image
Samozřejmě, musíte se smířit s dobovým oblečením, účesy i animacemi. A rada: dívejte se na to v německé verzi. Pochopíte, že němčina je sexy.

Kde to teda je?

Byt, kde ve filmu bydlí Lola, je v cihlovém činžáku ve vnitrobloku na adrese 13–14 Albrechtstrasse v Berlíně (Schiffbauerdamm). Je to jen kousek přes řeku z nádraží Friedrichstrasse a z druhé strany je zase blízko zajímavé moderní muzeum Sammlung Boros (více v našem průvodci). Z činžáku je dnes kancelářský barák, takže žádné narušené existence tu asi nepotkáte (nebo právě ano? :-)).

image
Tenhle dvůr vypadá i dnes stále stejně (vlevo film, vpravo realita dnes). A je to úplně v centru, pár minut od nádraží Friedrichstraße station. Zaskočte si to okouknout.

Lolin přítel Mani (opět Moritz Bleibtreu) ztratí pytel s penězi na zastávce U-Bahnu (metra) Deutsche Oper. Což je mnohem západněji, v Charlottenburgu.

Tady Mani zapomene v metru peníze. Foto: Ingolf.

Řeku Sprévu přebíhá Lola geograficky nesmyslně daleko na východě města. Je to zastřešený most Oberbaumbrücke. Dnes známá turistická ikona Berlína, ale v době natáčení to bylo ještě něco nového. Most byl totiž díky rozdělení Berlína uzavřen na skoro padesát let (1945–94)!

Ve své podstatě je to überfeministický thriller a současně čistá lovestory:

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat
image
Nádherná architektura a pro vás teď už i emoce.
Lola volá z telefonní budky na rohu ulic Tauroggener a Osnabrücker Strasse. Jenže budku byste tam i v devadesátých letech hledali marně, byla přivezena jen pro film. Stejně jako znak V (vortex) a hodiny. Což jsou odkazy na film Vertigo. Na stejném rohu je samoobsluha, kterou se rozhodnou přepadnout.

Tahle sámoška si říká o vyloupení. Berlín už dnes není místo jako z filmu o běžící Lole. Je monumentálnější, studenější, ale stále nás baví.

Kasino, kde se Lola rozhodne všechno ukončit, je v přední části Německého historického muzea. Ve skutečnosti tam samozřejmě žádný hazard nikdy nebyl, jen filmařská fantazie. Budova dnes prošla výraznou přestavbou.

Pokud vás zajímá Berlín, stáhněte si zdarma našeho průvodce KMENY BERLÍNA tady.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK