Tipy a triky Zdraví

Fakt potřebuju v Evropě cestovní pojištění? A co na Slovensku?

[su_wiloke_sc_company_website]

Každé opuštění domova zvyšuje riziko, a neplatí to jen pro cesty do tzv. nebezpečných zemí. Nabourat se, zranit nebo vážně onemocnět můžete i na Slovensku nebo na “pohodové” dovolené u moře. Jaká jsou rizika?

Cestování člověka vnitřně obohatí, rozšíří mu obzory a přinese nezapomenutelné zážitky. Samozřejmě to ale není zadarmo, a nejde jen o peníze. Každé opuštění domova zvyšuje riziko, a neplatí to jen pro cesty do tzv. nebezpečných zemí. Nabourat se, zranit nebo vážně onemocnět můžete i na “pohodové” dovolené u moře. Nemluvě o rizikových sportovních aktivitách typu potápění, bungee jumpingu, VHT nebo terénní cyklistiky, které člověk nejčastěji provozuje právě jako zpestření zahraniční cesty.

Stačí mi v Evropě univerzální kartička?

Rizika se liší kontinent od kontinentu a zemi od země. Tak třeba v Asii podle dlouhodobých statistik Světové zdravotnické organizace (WHO) zhruba každý desátý západní cestovatel vyhledá lékaře, každý pětistý je zde hospitalizován v nemocnici a každý stotisící zemře. Ale co třeba “bezpečné” Slovensko? Říkáte si, že pro cestu k sousedům se pojišťovat nemusíte, protože jsme pořád “tak trochu jeden stát”? Slovenská horská služba každý rok zachraňuje kolem dvou set Čechů, kteří přecenili své síly nebo se zranili. Její pomoc musíte jako cizinci zaplatit, což se snadno může vyšplhat na statisíce korun. 

A co když mě chytnou zuby?

A co jiné evropské země, kde přece platí kartička evropského zdravotního pojištění, tzv. EHIC? Ano, platí, ale jen nezbytnou zdravotní péči, a ta “nezbytnost” je na posouzení daného lékaře. Představte si, že vás na chorvatské pláži, pod Eifellovkou nebo v norských horách rozbolí zuby. Tamní zubař vám jen napíše léky proti bolesti a doporučí, abyste s vrtáním nebo trháním počkali nadoma. Dovolená tím pro vás samozřejmě končí. I když domů neodjedete dřív, budou to muka.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430
Při závažnějších zdravotních potížích vás navíc evropský lékař požádá o doplatek, který se může vyšplhat až na desetitisíce korun. A nebo se ukáže, že zdravotní zákrok plně hrazený v Česku není hrazený tam, kde to právě potřebujete. Tak třeba ve Švýcarsku EHIC nekryje zubařskou péči a v Itálii nekryje cenu léků. EHIC tedy není alternativou cestovního pojištění, a to ani v Evropě. 

Bez čeho nemám odjíždět?

V žádném případě proto nezapomeňte před odjezdem zařídit cestovní pojištění. A dnes už je to otázka pár minut online. Mluvím z osobní zkušenosti. Před lety jsem v Thajsku onemocněl akutní žloutenkou (viz. náš článek tady). Díky pojistce jsem si mohl dopřát kvalitní (a velmi drahou) nemocnici, kde mne za dva týdny dostali z nejhoršího. Od té doby bohužel vím, že cestování bez zdravotního pojištění je opravdu velkým rizikem. 

S některými neevropskými státy má sice Česká republika uzavřenu smlouvu o vzájemném bezplatném poskytování zdravotní péče, týká se to ale jen státních nemocnic, kde je úroveň péče často katastrofální. Pokud budete mít závažnější zdravotní problémy, přicházejí v úvahu v podstatě jen lepší soukromé nemocnice, kde se za ošetření musí tvrdě platit. Bez cestovní pojistky vás případná nemoc či úraz finančně zruinuje. Jeden den pobytu v kvalitní nemocnici totiž stojí řádově stovky dolarů, náročnější lékařské úkony a operace v přepočtu i statisíce korun. Po návratu domů sice můžete požádat svou zdravotní pojišťovnu o kompenzaci, ta vám ale proplatí jen částku, kterou by bylo třeba vynaložit na obdobné léčení v tuzemsku (v průměru jen asi 10 % sumy, kterou budete nuceni v cizině zasolit „na dřevo“). Pokud budete mít cestovní zdravotní pojistku, všechny tyto starosti odpadají.

image
Robotická sestra z čínské provincie Che-nan. Evropa ekonomicky stagnuje a divocí tygři jako Čína, Indie nebo i Thajsko pro nás začínají být stále dražší. Dnes už si v podobných státech nefotíte nafouklá bříška. Fotíte si sci-fi. Problém v zahraničí bude čím dál více ne v tom jestli mají místňáci dost kvalitní lékařskou péči, ale jestli na to budeme mít. Číňani by ale možná ještě mohli zapracovat na těch vězeňských celách ?
Robosestra se postará o vaše základní vstupní ošetření. Rychle se tam jeďte podívat dokud na to máme. Už teď se ale nezapomeňte jistit.

Základní pojistkou, bez které rozhodně neodjíždějte, je tzv. pojištění léčebných výloh v zahraničí. V závislosti na zvoleném pojišťovacím ústavu a zvolené výši krytí stojí zhruba padesát až sto korun na den. Většinou kryje ambulantní lékařské ošetření, nouzovou přepravu do nejbližší nemocnice, pobyt v nemocnici včetně nezbytných vyšetření, léků a pomůcek a v případě potřeby i váš transport (nebo nedejbože vašich ostatků) do vlasti. 

Při pojištění léčebných výloh v zahraničí si můžete vybrat z celé řady pojišťovacích ústavů, vyplatí se přitom ale opatrnost. Když dojde na lámání chleba, snaží se totiž často některé pojišťovny všemožně vykroutit ze svých závazků (což bohužel vím z vlastní zkušenosti). Velice pečlivě se proto vyptejte na smluvní podmínky (které se mohou ústav od ústavu dost lišit), abyste se vyhnuli pozdějšímu rozčarování. Ještě lepší je vyžádat si podmínky písemně a v klidu si je prostudovat, protože jinak vám může neseriózní prodejce nabulíkovat hory doly. Především by vás měly zajímat tyto věci:

Co si mám ohlídat při výběru pojišťovny? 

Zaplatí pojištovna vaše ošetření či léčení nemocnici přímo, nebo ho budete muset na místě platit vy a teprve doma pak z pojišťovny peníze složitě dolovat? (Některé pojišťovny po vás také mohou vyžadovat spoluúčast do určité výše platby, většinou do pěti set korun).
Hradí pojišťovna v případě potřeby i transport do nemocnice (který se může při nutnosti použití helikoptéry pěkně prodražit), případě vaše vyhledání v nepřístupném terénu a repatriaci vás (případně vašich ostatků) zpět do Česka? Hradí také letenku doprovodné osoby, kterou při repatriaci budete možná kvůli slabosti potřebovat?

Nikdy nevíte jak ta dokonalá dovolená dopadne. Tohle selfíčko si dělala ruská turistka Marina Loginova z dovolené na populárním thajském ostrově Ko Čang (jako kobylkami je už obsypaný i Čechy). Jenže pak si se svým manželem půjčila kolo, selhaly jí brzdy a při pádu utrpěla poraněním mozku. Po dvou operacích zůstává v kómatu.

Co se skrývá za tzv. výlukami z plnění, uvedenými ve smlouvě? Především co to jsou tzv. nebezpečné aktivity, na které se pojištění nevztahuje? Patří sem třeba i jízda na koni nebo řízení auta? Jak je omezena kubatura při jízdě na motocyklu? A patří sem trekking, který některé pojišťovny definují jako „jakýkoli pohyb v horách ve větších výškách než 3500 m“? Připojištění tzv. nebezpečných aktivit je možné, ale potřebujete vědět, že ho vůbec potřebujete. Pořiďte si jej v případě, že jedete lovit tygry, válčit s divochy nebo se chystáte na náročný horolezecký výstup. (Naše speciální brožura se seznamem pojišťovacích vyjímek je ke stažení zdarma tady).

Pokud často trpíte bolestmi zubů, jak je ve smlouvě definováno jejich ošetření? Pojistka obvykle kryje jen základní jednoduché ambulantní ošetření k odstranění akutní bolesti (jednoduchá plomba, provizorní výplň nebo vytržení zubu). Problémem bývá na cestě také dokončení ošetření při další návštěvě zubaře s odstupem, a to i při dlouhodobých pojistkách.

Řada výše popsaných starostí odpadne, pokud se rozhodnete pro nějakou opravdu velkou a solidní pojišťovnu s dlouholetou tradicí. Příkladem je AXA, která byla v mezinárodním klání Interbrand Best Global Brands 2017 vybrána jako nejsilnější značka v oboru pojišťovnictví – a to už devátý rok po sobě (informace o tom v angličtině tady). Cestovní pojištění AXA Assistace je proto sázkou na jistotu.

Jak mi pomůže asistenční služba?

Při nákupu pojištění dostanete průkazku s osobními údaji a identifikačním číslem, kterou se v případě potřeby prokážete v nemocnici. Kromě ní si nezapomeňte vzít nebo stahnout brožurku s informacemi pro zahraniční zdravotnická zařízení, kde je v několika světových jazycích uveden rozsah vašeho pojištění a podmínky smlouvy. Některé pojišťovny mají v každé zemi síť smluvních nemocnic, které vás bezplatně ošetří. Jiné vás vybaví telefonním číslem, na které můžete v případě potřeby čtyřiadvacet hodin denně bezplatně zavolat na účet volaného. Asistenční služba (kde jako u té AXA Assistance je nonstop někdo, kdo mluví česky) pak vámi zvolenému zdravotnickému zařízení pošle platební garanci (tzv. covering letter), ve které se pojišťovna zavazuje k uhrazení léčení. 

Ale pozor – nelze předpokládat, že všechny nemocnice či lékařské ordinace v dané oblasti budou platební garanci automaticky akceptovat. V takovém případě je nutné uhradit péči z vlastních prostředků a vyžádat si účet, který po návratu domů předložíte pojišťovně k proplacení. To samé se týká i menších plateb (zhruba do 50 USD), u kterých po vás asistenční služba může chtít, abyste si je na místě uhradili sami. Kromě originálu účtu si nezapomeňte požádat také o lékařskou zprávu. 

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

V případě potřeby vám pojišťovna zaplatí i nouzový odvoz do nejbližší nemocnice (o tom jsme měli zase dramatický příběh z Madagaskaru). Asistenční služba ale někdy není schopna zařídit a předem zaplatit akutní převoz sanitkou. Nejlepší je proto zajistit si ho na vlastní pěst, třeba ve spolupráci s recepcí hotelu, která bude komunikovat s místní tísňovou linkou v dané zemi. Za odvoz si nechte vystavit účet, který vám pak bude proplacen. V závislosti na vašem zdravotním stavu vám asistenční služba případně zařídí i repatriaci do vlasti včetně zajištění a zaplacení letenky.

Na co si mám dát pozor když jedu s cestovkou?

O pojištění má smysl se podrobně zajímat i v případě, že nejedete do světa na vlastní pěst, ale s cestovní kanceláří. Některé nesolidní cestovky vám totiž sice budou tvrdit, že pojištění je zahrnuto v ceně zájezdu, ale ne vždy je to pravda. Nemusí to totiž nutně znamenat, že byste byli doopravdy pojištěni u pojišťovny. Aby cestovka ušetřila, dává si často jen pro případ nehody stranou část vybraných peněz. Tato suma v případě velkého průšvihu (s nutností nasazení vrtulníku atd.) většinou nestačí. Klienti jedné velké brněnské „dobrodružné“ cestovky se kvůli tomuto podvodu před časem v Nepálu ocitli v ohrožení života. Pokud máte pochybnosti, sjednejte si raději pojištění sami.

Ivan Brezina

Na desítkách výprav do asijských zemí prožil více než tři roky života. Je autorem legendárního cestovního průvodce Cesty na východ (o pozemní trase z Česka do Indie) a jako novinář se specializuje hlavně na cestování. Píše třeba pro přílohu Víkend MF Dnes, také pro Travel Digest, Koktejl nebo Elle. Pro cestovatelský pořad Objektiv České televize natáčí reportáže, kterých bylo až dosud odvysíláno více než osmdesát.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK