Zdraví

Faraonova pomsta. Jak na průjem vybrat správný lék?

[su_wiloke_sc_company_website]

Největším nepřítelem cestovatele je obyčejný průjem, běhavka čili nekorektně řečeno sračka. Náš ultimátní průvodce největší cestovatelskou nemocí.

Na fotce nahoře autor článku Ivan Brezina na kapačkách při žloutence v nemocnici v malajské Melace. Mínus 20 kilo.

V proslulé knize Kurta Vonneguta Jatka č. 5. je následující scéna: „Odkudsi z noční tmy se ozývalo úpěnlivé kvílení. Billy nahlédl do latríny. Kvílení vycházelo odtamtud. Plůtek byl plný Američanů se staženými kalhotami. Kbelíky byly plné nebo byly odkopnuty stranou. Nejbližší Američan kvílel, že už snad vykadil všechno kromě mozku. O chvíli později řekl: ,Už leze, už leze!‘ Myslel tím svůj mozek…“

Bude mít tenhle příběh šťastný konec? Bagdád.

Na cestách po severní a střední Evropě, USA a dalších „čistých“ zemích se něčeho podobného bát nemusíte, ale na cestách po třetím světě je to přesně naopak. V důsledku špatných hygienických podmínek bývá průjem jedním z nejčastějších cestovních zdravotních zádrhelů. Statistiky udávají, že v tropech postihne až 80 % západních turistů. Někteří cestovatelé dokonce tvrdí, že kdo se na cestách alespoň jednou pořádně „nepodělal“, jako by tam snad ani nebyl.

I filozofové řeší s….

Přijde vám tohle téma nechutné? Omyl! Asijské záchody mají stejně jako místní fatálně špinavé vlaky důležitou gnozeologicko-edukativně-filozofickou funkci. Cestovatele, který je s nimi na svém putování kontinentem denně konfrontován, už pak totiž v životě jen tak něco nepřekvapí. Na cestách nahlédl samotné dno existence a vše již přijímá se stoickým klidem, vědom si hluboké pravdivosti výroku českého filozofa Ladislava Klímy: „Člověk jest jen jitrnice naditá hovny.“ V každodenním boji s amébami, virózami a jinými střevními problémy se totiž český cestovatel na asijských záchodcích seznámí s pomíjivostí věcí lidských a bláhovostí odporu vůči všeobecné entropii vesmíru.

Průjem je vlastně očkování

Ve třetím světě to typicky vypadá tak, že vás v průběhu prvních dvou až tří týdnů pobytu postihne nárazový několikadenní průjem, horečka a celková slabost. Organismus se při něm přizpůsobí odlišným hygienickým podmínkám. Bacily ve vašich vnitřnostech se poperou se svými cizokrajnými kolegy, střevní mikroflóra se vymění a vyléčíte se sami od sebe. Po setkání s novými antigeny miniaturních nepřátel získáte odolnost a do konce pobytu pak už budete mít většinou pokoj. Co je zajímavé – při první návštěvě špinavějších částí zeměkoule je atak tohoto typu průjmu nejsilnější, zatímco při vaší další cestě se s ním často už nesetkáte. Potvrzuje se tak platnost výroku německého filozofa Friedricha Nietzscheho: „Co mě nezabije, to mě posílí.“

Je dobré si uvědomit, že průjem (podobně jako horečka) je přirozený obranný mechanismus, kterým se tělo zbavuje škodlivých látek a bakterií. Bezdůvodně ho zastavovat je proto nesmysl. Průjmy lze rozdělit do několika kategorií podle toho, čím jsou způsobeny.

Faraonova pomsta 

Nejlehčí průběh mívá cestovní průjem popsaný výše. V různých částech světa se mu říká různě. V Egyptě je to Faraonova pomsta, v Indii je to Dillíský pupek (Delhi Belly) nebo Gándhíovo poselství, ve Střední Americe Montezumova kletba nebo Útěk gringů, v Íránu Teheránské břicho (Tehran Tummy)…

Sezení na záchodě jste si měli natrénovat doma. Na vtipkování je čas, až když se prů**r přežene.

Cestovní průjem je vyvolán změnou stravy a podnebí, zvýšenou zátěží organismu nebo prostě jen stresem ze změny prostředí. Může být doprovázen lehčí malátností, ale neobjevuje se při něm horečka, zvracení ani bolesti břicha. Léčba není nutná, za několik hodin či dní odezní sám. Lehký cestovní průjem je jediným typem průjmového onemocnění, kde může pomoci podpůrné samoléčení alkoholem.

Odolnější cestovatele tento nejlehčí typ průjmu nepostihuje, a to i proto, že každý z nás je biologický originál s různou střevní mikroflórou a různou citlivostí na změny stravy. Co u jednoho účastníka výpravy vyvolá zažívací obtíže, to se u jiného nijak neprojeví.

Stačí, když jídlo ohřeju?

Je váš průjem častější než třikrát a vícekrát během osmi hodin? Objevuje se ve stolici krev a hlen? Máte horečku (často i nad 38 °C), třesavku a bolesti břicha, doprovázené celkovou slabostí a schváceností? Pak se s největší pravděpodobností jedná buď o otravu bakteriálními toxiny, nebo o průjem způsobený dosud aktivními (živými) bakteriemi či viry.

I mrtvé bakterie vás proženou. Ale kdo by to řešil, když vidí tu dobrotu? Rybí restaurace ve městě (a státě) Kuvajt.
 Otrava toxiny  je způsobena jedovatými látkami, které vylučují některé druhy bakterií. Samotné bakterie už pak v jídle nemusejí být přítomny, ale jejich vysoce stabilní toxiny v něm zůstávají i po převaření. Ani horké jídlo nebo nápoj tedy nemusí být zárukou bezpečnosti. Pro otravu toxiny platí: 1. nástup obtíží je velmi rychlý (toxiny už v jídle jsou, a působí tedy v řádu hodin), 2. chybí horečka (tělo se totiž nebrání živým bakteriím), 3. onemocní všichni členové výpravy, kteří jídlo snědli (u toxinů se neprojeví individuální imunita).

Jak dlouho to ještě musím vydržet?

Na tento typ průjmu nezabírají žádné specifické léky proti bakteriím. Vaše tělo to prostě musí zvládnout samo, což mu bude trvat asi tři až pět dnů. To samé platí i pro virový průjem – žádný lék na viry neexistuje.

Jak poznám, že jsem nakažlivý?

Další možnou variantou je  bakteriální průjem , vyvolávaný celou řadou druhů mikroorganismů. Bývá mnohem dramatičtější než obyčejný cestovní průjem. Nemoc nastupuje prudce (většinou už asi za dvanáct hodin až den poté, co jste snědli podezřelé jídlo nebo se napili z podezřelého zdroje) a na záchod budete běhat mnohokrát denně. Vodnatý a hlenovitý průjem doprovázejí bolesti břicha a hlavy, častá je i celková zesláblost, která vás připoutá na lůžko. Někdy se objeví zvracení a krev ve stolici, pravidlem je vysoká horečka. Pokud nepřesáhne 40 °C, není třeba hledat lékaře. Pamatujte ale, že nemocný bývá nakažlivý pro okolí, takže to od něj může snadno chytit i zbytek výpravy!

Nejen průjem. I návštěva lékárny může být horor. Tokio.

I bez léčení odezní tento typ průjmu za tři až sedm dnů sám. Ke zmírnění průběhu nemoci můžete podávat léky na střevní dezinfekci ( Endiaron , tedy chloroxin, jedna tableta 250 mg třikrát denně, případně  Endiform , což je stejný lék vylepšený látkou proti břišním křečím).

Kdy už mám brát antibiotika?

Krajním prostředkem je nějaké širokospektré antibiotikum, ale pozor, je to opravdu až lék poslední volby! Antibiotikum totiž kromě „zlých“ patogenních vetřelců vymlátí i zcela běžné „hodné“ osazenstvo střev, které nás za běžných okolností před průjmem chrání. Sice vás vyléčí , ale pro další cestu paradoxně oslabí, protože vám rozhodí jemně vyladěnou střevní mikroflóru. Při běžných bakteriálních průjmech se proto antibiotikum nepodává. Když už si ho ve skutečně extrémním případě vezmete, hodí se po dobrání léku jíst živý jogurt, který třeba v Indii koupíte skoro na každé ulici v podobě nápoje lassí.

Jako lék si lassí samozřejmě dávejte ve slané verzi.

Co je nejlepší prášek?

Jaké antibiotikum na opravdu silný a úporný bakteriální průjem zvolit? V českých lékárnách si můžete předem koupit třeba některý z těchto léků na střevní infekce:

 Normix  (účinná látka rifaximin, užívá se 200 mg každých 6 hodin)

 Ercefuryl  (nifuroxazid, 200 mg každých šest hodin)

 Sumamed  (zitromycin, 500 mg jednou denně)

 Entizol  (metronidazol, 500 mg třikrát denně)

 Cifloxinal  (ciprofloxacin, 500 mg 2–3 x denně)

Nezvaní nájemníci

 Amébová dyzenterie  je vyvolávána mikroskopickými prvoky Entamoeba histolytica. V zemích s nižší úrovní hygieny jsou améby dost rozšířeny a třeba v Indii, na Srí Lance nebo v Laosu se s nimi pravděpodobně setkáte na vlastní kůži. My sami jsme améby měli mnohokrát. Nejde o nebezpečnou nemoc, pokud ji ovšem neponecháte dlouhodobě neléčenou (pak totiž mohou améby proniknout ze střeva do vnitřních orgánů a vyvolat vážné zdravotní problémy).

Jako poděkování, že nás čtete, pro vás máme speciální slevu 50 % na cestovní pojištění od AXA Assistance. Klikněte na tento link a zadejte promokód: SLAVANAZDARVYLETU50

Jsem zdravý, i když mi nic není?

Na rozdíl od bakteriálního průjmu nemívá amébová dyzenterie tak prudký nástup a silný průběh, nebývá doprovázena horečkou a průjmy při ní nejsou tak časté a úporné. Typickým příznakem bývá nadýmání. Amébová dyzenterie vás tedy na rozdíl od bakteriálního průjmu většinou nevyřadí z normální činnosti. Také při ní ale nedochází k samovolnému vyléčení. Nákaza může někdy proběhnout i bez klinických příznaků, takže o ní nemusíte vědět. Pak budete nemoc roznášet a budete ohroženi jejími dlouhodobými zdravotními důsledky (viz výše). I proto je po návratu z cesty do nějaké špinavější země důležité nechat si udělat preventivní parazitologický rozbor stolice.

Jak léčit améby?

Pokud máte podezření, že jste dostali améby, a není příležitost nechat si rozbor udělat, můžete se přeléčit sami. Běžné léky proti průjmu (Endiaron) ale na améby nezabírají. Účinnou látkou je  metronidazol , který dostanete v lékárně i bez předpisu v různém dávkování a pod různými obchodními názvy (Entizol, Flagyl, Metrogyl, Monizole atd.). Užívejte minimálně 750 mg třikrát denně po dobu sedmi až deseti dnů. Nejúčinnější je ale  tinidazol  (obchodní názvy Fasygin, Enidazol, Abdogyl atd.) ve vysoké dávce 2000 mg večer jeden nebo dva dny. Podobně lze užít i  secnidazol  (obchodní názvy Secnil, Enirobe atd.), jehož si také stačí vzít k vyléčení améb jednorázově 2000 mg (většinou dvě tablety).

Parazitický prvok lamblie střevní. Mechanicky ničí svým přísavným diskem stěnu tenkého střeva. Pokryjí stěny a zbaví je resorpční schopnosti. Naruší tím trávení. Proto se tomu říká kobercový parazit. Foto CDC / Janice Haney Carr.
Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Bez rozboru stolice nelze podle příznaků od amébové dyzenterie odlišit nákazu tzv.  lambliemi  (parazitickými prvoky Giardia intestinalis). Při podezření použijte k samoléčbě stejné léky jako na améby. Průjmy mohou doprovázet i některé další infekční nemoci (např. cholera, tyfus) nebo parazitární nákazy (škrkavky, ankylostomy atd.), které jsou už ale mimo dosah laické diagnostiky a samoléčby.

Autor vystudoval parazitologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Pomáhá na průjem alkohol? Dočtete se v našem dalším článku tady.

Ivan Brezina

Na desítkách výprav do asijských zemí prožil více než tři roky života. Je autorem legendárního cestovního průvodce Cesty na východ (o pozemní trase z Česka do Indie) a jako novinář se specializuje hlavně na cestování. Píše třeba pro přílohu Víkend MF Dnes, také pro Travel Digest, Koktejl nebo Elle. Pro cestovatelský pořad Objektiv České televize natáčí reportáže, kterých bylo až dosud odvysíláno více než osmdesát.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK