Tipy a triky

Festival býčích žláz… #10 dobrodružství, která byste měli stihnout než umřete (1)

[su_wiloke_sc_company_website]
Život můžete prosedět u počítače, ale existují věci, které vás zvednou ze židle. V této nové rubrice vám poradíme, co podniknout, aby byl váš život pestřejší. Většinu tipů jsme osobně vyzkoušeli!

 Orknejské ostrovy, Skotsko 

Když Bůh stvořil tyhle ostrovy u pobřeží Skotska, nejspíš se zlomyslně usmál. Bylo mu jasné, že lidé budou na skály koukat, dokud nevynaleznou lana a skoby, které jim umožní po nich lézt. Stěnu Old Man of Hoy ročně zdolá jen asi padesát lidí – a to je výzva!

Rozměry stěny Old Man of Hoy jsou impozantní. Skála má 137 metrů. Pro srovnání: ubohá Petřínská rozhledna má necelou půlku, 64 m. Foto: Bob Kerr.

Víc detailů o výstupu na britských lezeckých stránkách UKClimbing.com. Mapa, kde to vlastně je:

 Grindavík, Island 

V islandské vesnici Grindavík dostali geniální nápad. Proč vypouštět do moře bez užitku horkou vodu z geotermálního vrtu, který pohání místní elektrárnu? Na lávovém poli tak vznikl obrovský přírodní bazén, kde se můžete slastně rozvalovat v lázni o teplotě 38–42 °C. Modrou lagunu najdete nedaleko letiště v Keflavíku (západně od Reykjavíku).

Stačí když na to místní vesničtí hipsteři hodí filtr a laguna by si měla změnit jméno. Foto: TBG.

Vstupenky do laguny (od 1200 Kč) koupíte tady. Mapa tady:

 Přimda, ČR 

Chcete bizarní český zážitek? Usedněte na nejstarší český záchod, který najdete na hradě Přimda nedaleko Rozvadova u dálnice D 5. Má studené kamenné sedátko a pochází z 13. století. Ve středověku se mu říkalo výsernice nebo prevét (z latinského locus privatus – soukromé místo). Později z toho vznikla jadrná nadávka „prevít“, doslova „hajzl“.

Sjet po zadku holou skálu a usednout na kanálu. Možná, že za kadění dostanete i razítko od Klubu českých turistů.

Webovky hradu, kde byl vězněn Přemysl Otakar II., jsou tady.

 Filipíny 

Na Filipínách ještě nejsou zakázány ocelové bodce, které mají kohouti na nohou. Střetnutí proto často končí rozsekáním jednoho z ptáků na krvavou fašírku. Filipínci jsou touhle drsnou zábavou úplně posedlí. Kolem kohoutích zápasů se točí sázky, kterými se dá zázračně zbohatnout. Prý…

Malá ochutnávka bojových kohoutů na videu tady: Clinton, Montana, USA 

„Horské ústřice“ – tímhle krycím názvem označují obyvatelé americké Montany smažené býčí koule (pardon, „žlázy“). Ve městě Clinton se každé léto sejde 15 000 pojídačů téhle vyhlášené lahůdky. Přijeďte ochutnat – údajně to zvyšuje potenci. Vstupné je 20 dolarů a za smaženou lahůdku zaplatíte extra.

Webovky motorkářsko-vidlácké akce Montana Testicle Festival tady.

Video soutěže pojídání festivalových „ústřic“ tady:

 Angkor, Kambodža 

Nejúžasnější chrámový komplex v Asii berou útokem davy turistů. Utečte jim a najděte novou perspektivu výhledu na kambodžský historický klenot. Nabízí ji horkovzdušný balon, jehož stanoviště najdete asi kilometr jižně od Angkoru.

Webovky provozovatele letů, který jako jediný má licenci od Letecké asociace ze Siem Reap, jsou tady. Místo zde:

 Grónsko, Dánské království 

Bájná „Zelená země“ Vikingů patří k oblastem, kde se smí skoro všechno. Třeba střílet vysokou, aniž byste museli v zimě tahat ke krmelci seno. Naučíte se zacházet s puškou a využívat psy, ale radíme: na ty psy nestřílejte.

Lovecký lístek si koupíte od Islandského loveckého klubu zde.

 Jezera u Dachstainu, Rakousko 

Po horách leze spousta lidí, ale jen málo se jich tu potápí. V oblasti Dachsteinu se můžete vnořit do řeky Traun se světle zelenou vodou, průhlednou na mnoho metrů. V doprovodu instruktorů uvidíte nejen ryby, ale hlavně zatopené domy a cesty, které kdysi pohltila přehrada. Maximální hloubka je kolem šesti metrů. Výhodou je, že se tu mluví česky (a pod vodou už stačí gesta).

Pro český potápěčský servis Fin-Sub v místě se ponořte sem. Česko-rakouské ubytko tady.

 Tsitsikamma, Jihoafrická republika 

Nebaví vás lesní treky, kde chodíte v temnu a nutí vás to zírat pod nohy? Ztuhlé páteři ulehčíte na výletě přímo v korunách jihoafrického deštného pralesa národního parku Tsitsikamma. Visuté plošiny spojené ocelovými lany si vysnili biologové, kterým dělá rozkoš slídit v ekosystému horních pralesních pater. A z výšky se dá plivat na hlavu opicím! (Tedy samozřejmě tfuj!)

Místní portál cestovního ruchu tady. Mapka parku zde:

 Karákóramský průsmyk, Čína, Pákistán 

Přetížený truck Alího Šáfího pomalu supí do zatáček pod „zabijáckou horou“ Nanga Parbat. Silnice, po které nás veze k čínské hranici, se vzletně nazývá dálnice Karákóram Highway (KKH), ale vypadá jako špatně udržovaná okreska. Pákistánským inženýrům trvalo přes dvacet let, než se prostříleli napříč čtyřmi nejvyššími pohořími světa – Karákóramem, Himálajem, Pamírem a Hindúkušem.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Od roku 1978 je tahle silnice označována za jednu z nejkrásnějších projížděk na planetě. Náklaďáky šplhají stovky metrů nad bouřícím tokem Indu a všude kolem se tyčí zasněžené sedmitisícovky pokryté ledovci. Po KKH se skvěle stopuje stylem „mávneš a jedeš“. Náklaďáky připomínají umělecké galerie: každý centimetr čtvereční pokrývají bizarní kýčovité malůvky.

Víc fotek a informací tady. Mapa silnice tady:

Ivan Brezina

Na desítkách výprav do asijských zemí prožil více než tři roky života. Je autorem legendárního cestovního průvodce Cesty na východ (o pozemní trase z Česka do Indie) a jako novinář se specializuje hlavně na cestování. Píše třeba pro přílohu Víkend MF Dnes, také pro Travel Digest, Koktejl nebo Elle. Pro cestovatelský pořad Objektiv České televize natáčí reportáže, kterých bylo až dosud odvysíláno více než osmdesát.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK