Kulturní šok Urbex Čína

Gigantický reproduktor a hlukové války na Tchaj-wanu

  • Instagram index
    8
  • Party faktor
    3
  • Dostupnost
    4
[su_wiloke_sc_company_website]

Megatlampač Beishan na ostrově Kinmen, který kdysi šířil propagandu přes oceán, našel svůj nový smysl.

Starší ročníky znají něco podobného i od nás. Vysílače rádií Svobodná Evropa a Hlas Ameriky se snažily našincům doručit informace nezkreslené komunistickou propagandou. A psychologická válka fungovala podobně i na Tchaj-wanu, a dokonce donedávna i v Koreji. Znepřátelené protistrany na sebe hulákaly propagandistické hlášky. Argumenty byly samozřejmě patřičně zdůrazněny akustickým tlakem. Přesně podle logiky, kdo víc řve, má větší pravdu.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

A to měli jeden obří reprák?

Bylo jich samozřejmě mnohem víc, ale reprosoustava na Beishanu v Kinmenském souostroví byla jedna z nejhlasitějších. Stavba velikosti třípatrového domu (9 metrů) byla v pozdních šedesátých letech vybudována jako vojenská zbraň. Betonový minipanelák má v sobě 48 otvorů a v každém je umístěný samostatný reprák. Při plném výkonu bylo vysílání slyšet na vzdálenost 25 kilometrů. Díky tomu až do doby, než byl v sedmdesátých letech vypnut, řval antikomunistickou propagandu napříč přelidněnou tchajwanskou úžinou kilometry daleko do Číny.

Byl jednou jeden malý repráček

Ale to už bylo přece dávno

Právě teď ale přišla chvíle na „zombievstání“. Skupina umělců se rozhodla znovuoživit Beishan jako umělecký projekt. Tchajwanský umělec a kurátor Ada Kai-Ting Yang a francouzský umělec Augustin Maurs připravují představení nazvané v překladu nějak jako „Zvukové územní války“. Chtějí v něm zkoumat aspekty hlukové propagandy. Na projektu se taky podílel Wang Fujui, což je jeden ze zvukových pionýrů na Tchaj-wanu. V roce 1993 založil první nezávislou tchajwanskou gramofirmu Noise. Tady je jeho profil ze slavného berlínského experimentálního festivalu zabývajícího se novými médii: Transmediale.

image
Instalovaná technologie byla z dnešního pohledu docela primitivní. Foto: Ada Kai-Ting Yang

A co na sebe ti Číňani řvali?

Místní na tu dobu samozřejmě nevzpomínají moc s láskou. Je to, jako když žijete celý život v kuchyni mezi dvěma extrémně hlučnými a nesnášenlivými rodiči. Oblíbená hláška byla „Naše napařované knedlíky (dim sum) jsou tak velké jako vaše polštáře.“

V sedmdesátkách, když už se ubralo z agresivity, Tchajwanci už občas pouštěli jen tak na půl volume písničky popové hvězdy Teresy Teng (Yeu Jow).

Ostrůvky byly těžce opevněné proti bombardování, vyzbrojené a připravené na komunistickou invazi. Barikády na plážích, dělostřelectvo ukryté v kopcích, podzemní bunkry a tunely, vše neustále v pohotovosti. Dnes Čína doufá, že se jí Kinmenské souostroví podaří obsadit stejně jako Hongkong a Macao plíživou politikou „jedna země, dva systémy“. Dokonce je v plánu postavit most a nabídnout asi 130 tisícům místních obyvatel „třpytivě lákavá pravidla“ zóny volného obchodu. Na prachy se nachytá každý.

Na mapě je to tady:

A jak se dostat do Kinchengu?

Do přístavu Shuitou Harbour jezdí trajekty ze Xiamen na pevninské Číně. Autobusy vyrážejí do Kinchengu ze Shanwai, Shamei, Kinsha, Kinhu a z letiště.

image
V Kinmenu se v podzemí ukrývá spousta věcí. Třeba tohle obrovské vojenské kino Ching-tien Hall zbudované ve skále. 750 míst pro rozjuchané vojáky. Foto: Wikimedia Commons
Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK