Kulturní šok Video

Hypnotické svádění vlnami, které se nikdy nezlomí

[su_wiloke_sc_company_website]

Armand Dijcks objevil novou technologii zobrazení zmrazeného pohybu. Příroda zůstala v úžasu stát.

Mořské vlnění je ze své podstaty nekonečné. Stejně jako elektromagnetické vlny se žene prostorem, obklopuje předměty, ovlivňuje je a nechá se jimi zpětně ovlivňovat. Padající kopce vln znají především surfaři, když čekají na svůj vysněný dokonalý swell, ale v malém je ten pohyb fascinující, i když jen spláchnete vodu v záchodě.

Co kdyby ale ta masa tekutiny nikdy nespadla? A nemyslíme tím mrtvolné ztuhlé štronzo fotky, ale nekonečné pulzování pohybu zastavené v nejdramatičtější chvíli. Ten pocit, jako když hrajete dětskou hru cukr-káva-limonáda a ve vašem energickém pohybu vás zastaví výkřik STOP! Zůstanete na místě, ale chvějete se energií a nedočkavě se těšíte, až se zase rozběhnete. Nekonečno jako pružina smrštěná do singularity okamžiku. A právě tohle dokázal inovátor Armand Dijcks.

Cinemagrafie jsou filmové fotky

Tato sbírka nekonečných vln a mořských krajin vznikla díky fotografiím Raye Collinse, který si už dlouho ujížděl na tvorbě záběrů rozdivočelého moře. Fotky objevil kameraman a fotograf Armand Dijcks, napadlo ho, jak by bylo super je částečně rozpohybovat a udělat z nich nekonečnou smyčku. Dijcks je totiž muž dvou světů. Novátorsky kombinuje nové filmové a fotografické technologie. Jeho nápad byl roztáhnout okamžik trvající setinu vteřiny na smyčku připomínající nekonečno. Těmhle pohyblivým-nepohyblivým obrázkům se říká „cinemagrafie“.

Není to jen obyčejné slow-mo?

Není. Hodně lidí si myslí, že jde o ultrazpomalené záběry. Jenže na to potřebujete superdrahou high-end kameru, jako je Phantom Flex 4K, a několik stovek kilowattů výkonu na světlech, kterými to budete svítit.

Ultrarychlé kamery jsou totiž setsakra žravé na světlo. Podívejte se na záběry na videu níže. Ve 4K rozlišení phantom produkuje 1000 snímků za vteřinu, ve vyšším rozlišení ještě mnohem víc. Pro srovnání: klasický film používá směšných 24 fps. Potřeba světla na scéně je odpovídajícím násobkem frekvence fotek. Vlny by tedy bylo potřeba nasvítit tisícinásobně větším výkonem světla, než jaké je běžné denní. Takže zkuste objíždět s kamionem takovéto výbavy krásná místa v oceánu! A zkuste ta světla dotáhnout na místo v oceánu, kde se přes vás láme několikametrový barel vlny! Tohle prostě neutáhnete ani s neomezeným rozpočtem.

Jak je to tedy udělané?

Armand Dijcks tedy vymyslel něco levnějšího. Napadlo ho využít krátké „obyčejné“ 4K video, se kterým si začal hrát s nástrojem Puppet Warp v klasickém animačním programu Adobe After Effects. Byl překvapen, jak přesvědčivě to vypadalo. Začne se tím, že autor určí oblast, na kterou vás chce upozornit. Ta zůstane pohyblivou a zbytek se vymaskuje a nechá statickým. Pohyb se pak zacyklí a vytvoří se smyčka. Ta se ale musíte udělat tím správným způsobem. Náš mozek má totiž intuitivně celkem jasnou představu, jakým způsobem se vlna pohybuje. Takže stačí jediný náznak nepřirozenosti v přechodu, a nebude to fungovat. Když to ale všechno klapne, vznikají surreálné scenerie.

U Adobe nejspíš nečekali, co s jejich nástrojem Puppet Warp někdo vykouzlí.

Nakonec se to musí zflixovat

Animace obyčejně trvá kolem 4 až 5 sekund. Pak se výsledek zpracuje v nástroji Flixel Cinemagraph Pro, který umožňuje perfektní neviditelné prolnutí obou „konců“. Tenhle program má i srandaverzi pro iOS. Na vyblbnutí stahujte tady. 

Nejlevnější cestovní pojištění v ČR je od Sláva nazdar výletu!

Znáte někoho, kdo jede do zahraničí? Pošlete mu speciální slevu 50 % na cestovní pojištění. Je to dárek od partnera našeho webu, pojišťovny AXA Assistance.

Proč je to vlastně tak sexy?

Důvod, proč nás tenhle druh obrazu tak fascinuje a nemůžeme od něj odtrhnout oči, je vědci označovaný jako kognitivní disonance. Jde o rozpor mezi dvěma vstupními informacemi, které váš mozek obdrží – nepohyblivým obrazem a v něm nečekaném prvkem pohybu. Mozek se snaží přebrat si, na co se to přesně dívá, a plně se tak do obrazu ponoří, dokud tenhle nesoulad sám sobě neobjasní.

Cinemagrafie vám umožňuje plně si vychutnat určitý moment, který byste na fotce neviděli a na videu by vám zase rychle utekl mezi ostatním pohybem. Tak se pohodlně usaďte a nechte se chvíli unášet. Nás tohle vlnobití přeneslo na chvíli k vytouženému oceánu.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK