SNV opener 2 spani3
Létání Zdraví

Jak překonat nejotravnější věc na cestování letadlem

[su_wiloke_sc_company_website]

Jet lag a problémy s cestováním časem.

Je bombastická věc, že se za pár hodin letu, které obyčejně promrháte třeba sezením u kompu, dostanete na jinou část planety, do úplně jiného a pro vás neokoukaného světa. Co je na tom špatně?

Jasně, můžeme se bavit o ekologických aspektech, ceně a hrabání se na letiště. To, co vás ale spolehlivě vyřídí pro prvních pár dní aklimatizace, je přesun v čase. Naše biologické hodiny jsou zmatené ještě několik dnů, než se konečně seřídí s časem místa, v němž se nacházíte. Není divu, evoluce ladila jemný mechanismus vnitřních hodin tisíce let, nepočítala ovšem se vznikem tryskových letadel, které jí do toho velkolepě hodily vidle. Zkoumali jsme, jak se poprat s jet lagem a vyhrát.

Dokonce i nadlidé jako modelka Toni Garrn bojují s touto krutou chorobou.


Jediné cestovní pojištění bez limitů. Přitom od Slávanazdarvýletu máte slevu 50 %, to si může dovolit každý! Co za to? Pojištění léčebných výloh bez omezení, pojištění rizik souvisejících s terorismem na pět milionů korun, v ceně pojištění cestování letadlem atd. Maximální jistota za 78 korun na den. Klikněte tady a zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50 

Jet lag jako označení pro pásmovou nemoc vzniklo až v roce 1966. Novinář Horace Sutton ji v časopise Air & Space popsal jako „slabost ne nepodobnou kocovině“. Trefné. Tryskáče začaly létat tak rychle a tak daleko, že už s nimi naše tělesné rytmy nebyly schopné udržet krok. A problém byl na světě. Jet lag tehdy ještě nebyl žádnou masovou záležitostí, letenku na druhou půlku světa si mohla dovolit jen smetánka. Zato dnes už létá každý druhý a perou se s ním téměř všichni.

Jak to řeší piloti

Svůj trik mají piloti, kteří si někdy v cílové destinaci zkoušejí zachovat domácí časové pásmo a snaží se dělat věci tak, jako by žádnou cestu vůbec nepodnikli. To se ale týká jen rychlých výletů do 24 hodin, kdy snaha přizpůsobit se místnímu času opravdu nedává smysl. „Když však musejí zůstat na místě před cestou zpět déle, už se s tím holt musí poprat podobně jako ostatní,“ říká Petra Edwards, která žije střídavě v Sydney a Hongkongu a jejíž manžel pracuje jako pilot u australských aerolinek.

Zmiňuje přitom i to, že někdo zkouší brát melatonin, což je „hormon tmy“ regulující denní a sezonní rytmy včetně spánkových cyklů. „My ne, protože to redukuje jeho přirozenou produkci,“ dodává. Melatonin se sám o sobě tvoří pouze ve tmě. Nejlepší je tak dostatečně zatemnit místnost, vypnout lampičky a zapomenout i na všechny další zdroje světla jako televizory, mobily a tablety. Ty do ložnice ani na cestách jednoduše nepatří.

image
I když se na jet lag kdovíjak vybavíte, můžete dopadnout takhle. V květnu 2017 zkolabovaly na tři dny IT systémy společnosti British Ariways, což postihlo 75 000 cestujících. Všechno to vzniklo díky šetření. British Airways se totiž své IT rozhodla outsousrcovat v levnější ale nespolehlivější Indii. Fotka z terminálu na Heathrow.
Jakub Kynčl ze zpravodajského serveru Novinky jen loni napočítal 47 letů. Jak to řeší? „Futruju se céčkem, dávám si trojnásobek denní dávky a více. Také nepiju alkohol – začnu s tím den před letem a pokračuju až do chvíle, kdy se srovnám. Přiznávám ovšem, že když letím byznys třídou, tak někdy hřeším. Po návratu nejdu ani za nic spát během dne, když to na mě padne, ale čekám až na přípustný čas. To je pro mě devátá večer a dál, kdy se to už dá dospat do rána. Pokud mám naopak delší den a nechce se mi spát, udělám si hektolitr mátového čaje a snažím se usnout i za cenu čumění do stropu.“ Fotka z letiště v Novém Dillí.

Je to směšné jako rýmička?

Mávat rukou nad jet lagem by bylo krátkozraké. Pár dnů únavy, no a co, říkáte si možná. Jenže únava je tím nejmenším trablem, který je s ním spojený. Podle výzkumníků z Rushovy univerzity v Chicagu může pásmová nemoc vést i k depresím, gastrointestinálním potížím, zhoršenému úsudku, a dokonce i k dlouhodobému snížení kognitivních funkcí nebo narušení menstruačního cyklu. Je toho více, ale nechceme vás strašit. Jedete tam přece pro svoje potěšení.

Cestovatel Tomáš Hájek: „U mě jet lag vždycky přebila touha objevovat novou destinaci“. „Určitě ale pomáhá co nejvíce před cestou odpočívat, obzvlášť když člověk letí na východ. Když jsem letěl do Šanghaje, tak jsme odstartovali ve 14 hodin z Paříže a po 11 hodinách letu přistáli v šest ráno v Číně. Prakticky jsme tak vymazali noc.“ Tomášovi se ale daří v letadle spát, takže s tím nemá problém. Tohle je fotka ze stávky letištního personálu ve Frankfurtu (2013) za větší leteckou bezpečnost. Stávky vleže máme celkově nejraději.

Co doporučují lékaři?

Vědci se naštěstí nezabývají jen tím, co jet lag způsobuje, ale i tím, jak ho přeprat. Některé způsoby jsou náročnější, jiné zase zvládnete levou zadní. Je ale třeba pamatovat na to, že žádný zaručený recept neexistuje. Jsou to vždy jen cesty, které snižují pravděpodobnost pásmové nemoci nebo snižují její dopady:

Půst

S pásmovou nemocí prý zatočíte, když si odepřete jídlo. Podle lékařů z bostonské nemocnice Beth Israel Deaconess Medical Center stačí zhruba 16hodinový půst. Pokud takovou dobu bez jídla nevydržíte, vezměte si na cesty a do letadla jen ořechy nebo zeleninu (v každém případě ale odolejte jakékoliv nabídce jídla a alkoholu na palubě). Samozřejmě je také potřeba pít hodně vody. Fór tohoto nástroje je v tom, že nedostatek jídla zapojuje do hry další systém, díky němuž se spánkový cyklus sladí se schopností obstarat si potravu.

Dieta

Biolog Charles Ehret z Argonne National Laboratory v americkém Illinois vymyslel speciální dietu proti pásmové nemoci. Čtyři dny před cestou začněte střídat cykly hodování a půstu každé dva dny tak, aby poslední postní den vyšel na den letu. Jeho dietu otestovali v roce 2002 američtí vojáci při cestě do Jižní Koreje a zpět. Pravděpodobnost, že budou po návratu trpět jet lagem, tím snížili o 16,2 %.

Odpočinek

Nikdy nevyrážejte na cestu unavení. Naopak si před ní důkladně odpočiňte. V praxi to bývá většinou tak, že se všichni snažíme na poslední chvíli stihnout vše, abychom mohli v „klidu“ odletět. A tak dřeme do noci, prohlubujeme spánkový deficit a na palubu letadla vstupujeme nevyspalí. Jistojisté je, že to na cestách nedoženeme. I dobří spáči často v letadle trpí, protože několikahodinový křik batolete dvě řady za vámi prostě neovlivníte.

Když musíš tak musíš. Růženka ze San Francisca.
Plánování

Vybírejte si lety nejen podle ceny, ale také podle času. Snažte se vyvarovat nočních letů, místo toho létejte odpoledne, když míříte na západ, a ráno, když je vaše destinace na východě. A když musíte letět přes noc, raději si v den odletu ještě zdřímněte. Preventivní šlofík leccos zachrání, říká doktor Charles Czeisler, bývalý šéf americké Národní nadace pro výzkum spánku.

Zůstat svůj

Jednou z možností, zvláště u kratších cest, je vůbec se nepřizpůsobovat novému režimu a jednoduše setrvat ve svém domácím časovém pásmu. Tak jako to dělají piloti při krátkých, zhruba 24hodinových „layoverech“. Odborníci přitom říkají, že se podobný nástroj dá využít i při týdenních dovolených. A tak i když cítíte povinnost přenastavit si hodinky a adaptovat se na místní ruch, zvažte, zda to má smysl.

Polštář a příprava

Čechoameričanka Kristýna Driehaus, která je na cestách více než doma a létá pracovně i soukromě několikrát do měsíce jak po Spojených státech, tak i do Evropy a Asie, říká, že se nespoléhá na to, co jí dají letušky v letadle. „Nemůžu si dovolit zotavovat se z cesty, na místě musím vždy naplno fungovat. Nosím si tedy své jídlo a pití, protože to, co lidé dostávají v letadlech, je většinou rozhodí.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Dělám si na cestu do malé plastikové lahvičky výtažek ze zázvoru, citronu i jiných bylinek a ten pak přidávám do vody, kterou piju celou cestu. Kromě toho si nosím dobrý cestovní polštář, na kterém se dobře spí. Před cestou a po ní také cvičím,“ vypočítává.

Šlofík

Když už řešíte dopady jet lagu, nezapomeňte, že výbornou medicínou po příletu jsou staré dobré šlofíky. Nebraňte se jim. Postačí přitom i krátké, zhruba třicetiminutové zdřímnutí. Nejlepším časem pro krátké zdřímnutí je přitom brzké odpoledne.

Martin Kavka

Martin Kavka

Na volné noze píše pro firmy a pracuje jako hračkářský magnát na půl úvazku. Kromě toho prokrastinuje, sbírá slova a hromadí knihy. Taky běhá - cokoliv od pár kiláků po maratón. Cestuje rád prakticky kamkoliv - daleko i blízko.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK