Dobrodružství Lowcost triky Antarktida

Jak se nejlevněji dostanu na Antarktidu?

  • Instagram index
    10
  • Party faktor
    2
  • Dostupnost
    1
[su_wiloke_sc_company_website]

Půl roku je tam tma a celý rok zima. Super! Jak se tam dostat?

Zdejší podnebí je drsné, nejnižší naměřená teplota byla -93 °C (Zkuste si to představit, až si zas příště budete stěžovat, že je venku pět pod nulou). Turistika je tu tak možná jedině během antarktického léta (říjen–březen), kdy se na některých místech šplhají teploty i do plusových hodnot. To se hodí, zvlášť pokud potřebujete pořídit hromadu fotek tučňáků.

Většina expedic tak odjíždí s příchodem šestiměsíčního období temna – antarktické zimy. To bývá venku průměrně kolem -60 °C a noc končí zase až s příchodem jara. Zůstává tu pár stovek nejotrlejších výzkumníků, kterým nevadí postrádat půl roku denní světlo a ani moc nových tváří, protože bývá dost obtížné se sem kvůli bouřím (je to největrnější kontinent na světě) a brutálně nízkým teplotám dostat.

Místní léto je tu pro turisty rajská zahrada.
image
Ať už připlujete luxusní lodí nebo přiletíte.

Jak se tam dostanu?

Dostat se na Antarktidu není tak náročné, pokud máte dost peněz. Počítejte s tím, že pod 130 tisíc za cestu se dostanete těžko. Naprostá většina lodí vyjíždí z argentinského města Ushuaia (touroperátor je třeba chilská cestovka Antarctica XXI, dostanou vás tam letecky i lodí. Odkaz na plavby třeba s Polar Cruises je tady). Ekonomičtější je tak nechat se tam zaměstnat. Ani nemusíte být žádný koumák, každá expedice potřebuje kuchaře, elektrikáře nebo uklízečku. Jak si sehnat práci na Antarktidě, zkuste mrknout na něco jako Jobs.cz, jmenuje se to Indeed. Nebo si přečtěte víc informací o práci na Antarktidě na Cool Antarktica. Poptávka ale značně převyšuje nabídku. Nejste očividně jediný zoufalec, který by chtěl na chvíli vypadnout z kanclu.

Když tam pracujete, podmínky jsou poněkud více spartánské.

Můžu na tom naopak ještě vydělat?

Pokud máte ambice realizovat se přímo ve výzkumu, Česká republika má už deset let na Antarktidě vlastní polární stanici. A je tam navíc docela teplo (dokonce tu loni naměřili teplotní rekord 17,8 °C), jinak ale je to kolem plus deseti v létě a kolem minus třiceti v zimě. Jestli jste vědec nebo nadšený student, můžete se zkusit zapojit do přípravy další expedice 2017/2018, aktuální info si pohlídejte na webu Polární výzkum Masarykovy univerzity v Brně, která má český polární výzkum na starosti.

image
Stanice Amundsen-Scott South Pole Station byla vybudována 18 americkými námořníky v roce 1956. Od té doby je permanentně obývána. Geodetický dóm – stavba ve tvaru kulového vrchlíku – přibyl v roce 1975. Tohle místo je ale uprostřed kontinentu, 100 metrů od jižního pólu. Pokud sem přijedete lodí koukat po tučňácích, dostanete se sem jedině přeletem letadlem.
A takhle necool to vypadá uvnitř kulovitého dómu.
Opět vědecká stanice Amundsen-Scott na jižním pólu. V roce 2003 byly přistavěny nové moderní budovy na nožičkách (Elevated Station). V létě je tu přes 200 lidí, přes zimu jich zůstává asi 80. Stanici docela nemoderně dodávají energii generátory poháněné motorem na kerosin.
Na místech kde se neochomýtají dvoudenní turisté základny přes léto fungují skoro jako normální město. Tohle je vědecká stanice McMurdo.
image
Krása McMurdo ráno po bouři.
Jsme zpátky u oceánu a rozjuchaní turisté tu řádí…
…a pózují.
A nakonec sledujeme moderní instagramový lov velryb. Je to pořád stejné jako to zpíval Ivan Mládek: Velryby nevědí, že tůristi nemaj’ zbraně. Ale až jednou procitnou, počíhají si někde na ně.
Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Další články o Antarktidě na Slávanazdarvýletu.cz vyjdou během několika dní. Objednejte si náš newsletter nebo nás zalajkujte na FB, ať vám nic neunikne.

Simona Ondráková

Hledá se. Postrádá orientační a několik dalších smyslů. Zkusila vejšku, práci, bohémství a nyní zakládá farmu zvířat. Autorka několika nikdy nenapsaných blogů.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK