Češi žijící v cizině Tipy a triky Afrika

Jaké je cestování pro samotnou holku v Africe?

[su_wiloke_sc_company_website]

Alena Machálková se rozhodla procestovat Afriku. Sama, často stopem a někdy až bolestivě pomalu. Jaké to je, cestovat sólo ženská po černém kontinentu? Naše rady.

Na fotce nahoře je sakalavská žena v Morondavě na Borneu.

Ve zkratce – nic nemožného, nic nebezpečného a nic až tak rozdílného od např. jihovýchodní Asie. Sama jsem tu procestovala asi 12 států a nejnebezpečnější příběhy mám stejně z brněnského nádraží a německých dálnic. Ale pár tipů, rad se vždy hodí.

Jako sólo holku (ženu) cestovatelku vás ve většině Afriky budou vnímat v různých oblastech různě. Řekla bych, že jsou tu asi 3–4 různé možnosti:

  1. Jižní Afrika – tam je to úplně stejné jako v Evropě, občas nějaké to zapískání na ulici či sjetí pohledem, ale jelikož mentalita týkající se genderových stereotypů je tady víceméně evropská, nikdo z vás jako sólo cestovatelky nebude paf. A rozhodně se nemusíte bát jiného zacházení proto, že jste žena.
  2. Střední Afrika – tvrdím, že tohle je no go zone (pro začátečníky), a to pro jakékoliv pohlaví. Ti, co tam jezdí, už by o Africe měli něco vědět. Jestli o Africe moc nevíte, touhle oblastí nezačínejte. Jde tu spíše o konflikty než o rozdíly žena-muž.
  3. Severní Afrika –vnímání žen tu ovlivňují kultura a náboženství, a to tak, že na vás často budou vrhány pohledy, pokud jste i jen trochu více vyzývavě oblečena. Muži tam na to nejsou tak moc zvyklí a osobně mi přijde, že je to nejtěžší region Afriky, kde jako sólo cestovatelka můžete cestovat. Musíte mít zkrátka ostré lokty a vědět, jak poslat nové pouliční kamarády asertivně třeba do tmy.
  4. Východní Afrika – nikde se nemusíte zahalovat (možná jen před sluníčkem) ani se bát pohledů a popískávání na ulicích, pokud vyjdete v kraťasech. Muži jsou tu na ženy zkrátka zvyklí. Typický strach pramení z toho, že se ženy bojí znásilnění či jiného násilí. Tady to ale funguje jinak. Muži se tu totiž budou snažit, abyste se do nich zamilujete nebo aby se z vás stali noví nejlepší kamarádi. Vše je to proto, že místní kluci odmalička slýchávají příběhy bílých dobrovolnic a cestovatelek, které se zde zamilovaly, vdaly a se svým novým mužem se přestěhovaly do Evropy. Život v Evropě s bílou ženou je zkrátka sen mnoha místních mužů a není to nutně kvůli penězům. Oni se opravdu chtějí zamilovat a mít takový svůj european dream. Některým ke štěstí stačí to, že budete kamarády na Facebooku. Mít bílého kamaráda je za pět bludišťáků, ale mít bílou kamarádku je rovnou za zlatého. Jejich status mezi přáteli tím rázem stoupne. Takže jako sólo cestovatelka budete mít hodně pozornosti, ale nic nepříjemného to není.
image
Hererská žena ze Swakopmundu. To je přístavní město v západní Namibii. Swakopmund je jedno z mála míst v Africe, kde se mluví německy.

Teď tedy, jak se té (ne)chtěné pozornosti zbavit.


Sjednávat si cestovní pojištění stále znova na každou cestu je neskutečná otrava. Pořiďte si pojištění celoroční! Díky našemu webu teď máte 50% slevu. Celý rok za 806 Kč nebo celá rodina (dva dospělí + všechny děti) už za 1214 korun. Obrovsky ušetříte! Klikněte tady a zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50 a zaškrtněte dlouhodobé pojištění / platba ročně. 

Úsměv za úsměv a ostré lokty na ostré jazyky

Nemusíte se bát být agresivnější, pokud vám něco přijde nepříjemné. Většinou na vás bude nenápadně upřeno více pohledů (jako bílý člověk jste přeci jen něco nového), a tak při sebemenších problémech vám přispěchá spousta lidí na pomoc. Když jsem ještě sama neuměla být příliš asertivní, během mých prvních dní v Mombase se ke mně při procházce po ulici přichomýtl náhodně procházející mladík. Několikrát se mě zeptal, odkud jsem, kolik mi je, co dělám atd. atd.Tehdy mi to přišlo příliš nucené (a když se vás takhle zeptá na každé ulici jeden člověk, je to i dost otravné), a tak jsem se mu hned od začátku snažila naznačit, že mu číslo nedám, že to nemá cenu a že nemám důvod. Nebyla jsem příliš asertivní, ale zrychlila jsem chůzi. Toho si všiml jiný mladík a geniálně přispěchal na pomoc. „Jééé, tady jsi Beato, já tě hledal!“ Pomalu se přiblížil, naklonil se a mrkl na mě. Když mi to vše došlo, rychle jsme se objali a stačily tři kroky, a můj dotěrný ctitel byl pryč. S Mohamedem jsem se pak pustila do řeči a o dvacet minut později jsem už s jeho mamkou a třemi sourozenci seděla u úžasného oběda. Pak jsme se rozloučili a ani ten FB jsme si nevyměnili. Zkrátka lidé jsou opravdu milí a nikdo vám nebude chtít ublížit, někteří mladíci ale mají nereálné představy o Evropankách, a proto si myslím, že na počkání rozdávají čísla a Facebooky.

No a pokud už si fakt nevíte rady, jak se nějakého ctitele na ulici zbavit, stačí zmínit, že spěcháte za svým přítelem či manželem.

Najdi si místního kamaráda

Nejlepším způsobem, jak se zbavit nechtěné pozornosti (a také jak poznat místní kulturu a dostat tipy na levné a dobré jídlo), je si najít místního kamaráda. Nebojte se občas to číslo někomu dát. Každý už chápe, že to, že dostanou od někoho číslo, ještě neznamená, že spolu hned chodíte. Mnoho lidí opravdu chce mít jen kamarády cizince. Lidé jsou zkrátka opravdu zvědaví, jak to u nás v Evropě funguje. Když se po ulici budete procházet s místním (ať už je to žena, nebo muž), žádosti o čísla se sníží na nulu.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

Na ramena – pod kolena

Co se oblečení týče, moje rada se týká pouze konzervativních oblastí, které jsou převážně v severní a západní Africe. Nemusíte to kdovíjak hrotit, ale nikomu neublížíte, pokud budete mít zakrytá ramena a sukně nebo kalhoty alespoň pod kolena. Na jihu a východě Afriky to nemusíte řešit vůbec.

Kapsáři jsou všude

Přestože místní jsou opravdu hodní a nápomocní, buďte obezřetní v přeplněných místech a autobusech. Kapsáři si nevybírají podle pohlaví, ale podle toho, kdo má nejvíce otevřenou tašku.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Holky to mají lepší

Vlastně jak nad tím tak přemýšlím, holky to mají v Africe mnohem lepší. Když stopuju v Africe já, strávím čekáním u cesty průměrně o polovinu méně než mí evropští kamarádi, zastavuje mi mnohem více rodin, žen a starších lidí a mnohem častěji mě lidé dovezou přímo před hostel nebo na adresu kamarádů. To právě proto, že si všichni myslí, že to pro holku musí být nebezpečné, a tak se vám všichni snaží pomoci mnohem více. Muži jsou přeci silní a umí si poradit. Ženy by neměly spát na zemi, tahat těžký batoh nebo sedět na nepohodlném autobusovém sedadle a tak dále. Všichni se budou chtít ujistit, že vám nabízí maximální možné pohodlí – na úkor cestovatelů opačného pohlaví.

A ještě jeden bonus: účty v restauraci za vás budou platit kamarádi, naopak u bílých mužů se očekává, že účet platí oni.

Alena Machálková

Posledních 6 let strávila studiem, prací a cestováním hlavně v Africe, Asii a Jižní Americe. Založila neziskovku Bookfeeding Project, která se snaží zpřístupnit vzdělání komunitám v Africe a Asii pomocí knihoven. Momentálně cestuje z nejjižnějšího bodu Afriky, aby ukázala, že ne všechno, co se o tomto kontinentu říká, je pravda.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK