Češi žijící v cizině USA

Jaké to je, mít firmu v USA? Zkušenosti Honzy Beránka

[su_wiloke_sc_company_website]

Média poslouchá zrychleně, je to IT vizionář a jeho firma má pobočky v Kalifornii a New Yorku. Ptáme se Honzy Beránka jaké to je, podnikat v USA.

Co přesně dělá tvoje firma U+_, neboli dříve Usertech?

Pomáháme startupům nebo firmám, které do nich investují, vyvinout jejich produkt.

Jako že se za ně modlíte?

Řeknou si, že chtějí něco inovovat nebo postavit, a my navrhneme varianty, odhadneme cenu, a když je to pro ně zajímavé, nejdřív testujeme, jestli to vůbec někoho bude zajímat.

Takže dnes už nestačí mít dobrý nápad?

Většinou jsou to lidi, kteří jsou v něčem dobří a chtějí z toho postavit firmu. Mají nápad, ale nevědí, jak to bude drahé a složité, jestli to lidi budou chtít používat a jaký zvolit nejlepší postup. Za poslední dva roky jsme takhle pomohli postavit asi čtyřicet firem.

Park High Line v New Yorku. Dva kilometry dlouhá procházková trasa je postavená nad ulicemi NY na kusu bývalé nadzemní dráhy.
Základem úspěchu je vybrat si tým se smyslem pro humor.
Máte pobočky v New Yorku a San Francisku, je rozdíl mezi východním a západním pobřežím, co se týče byznysu?

Na západě jsme teprve chvilku, ale dělají tam daleko víc esenciální věci. Něco jako základní výzkum. Západní pobřeží vymyslí něco jako peer-to-peer ekonomiku a východní udělá peer-to-peer hotdogs. Na západě jsou to víc geekové a vynálezci, kdežto východní pobřeží to celé vezme a udělá okolo toho byznys.

Jak může česká firma radit lidem, co mají dělat v Americe?

Protože ten princip, jak to tu funguje, je všude stejný.

Jaký je nejzásadnější rozdíl v tom, když chci rozjet podnikání tady a ve Státech?

Největší rozdíl je v implicitních očekáváních těch lidí. Je velký dopad v tom, když se s někým na něčem dohodneš, řeknete si stejná slova, ale ta stejná slova znamenají pro každého něco jiného. Myslíš si, že ses na něčem dohodnul, ale pak zjistíš, že ses na ničem nedohodnul. Když si tady řekneme: Jo, jdeme dělat na webu Sláva nazdar výletu, tak v 90 % případů to znamená, že na tom jdeme dělat. V Americe je to tak 30 %. Mají s tím problém i Finové, Angličani, Němci a všichni Evropané, se kterými se o tom bavím.

A co teda dělají, když na tom nedělají?

Oni to nemyslí tak vážně, jako to myslíme tady v Evropě. Dokud není podepsaný kontrakt, žádná dohoda neplatí. Když ti někdo v Evropě řekne, že je něco super a že s tebou chce dělat, tak je to fakt super a myslí to vážně. V Americe to neberou tak vážně. Znamená to, že se ještě baví s osmi dalšími a vlastně na to zatím nemá peníze.

Tak to musí být celkem psycho, ne?

Oni to jen chápou jinak. Prostě ti řeknou, že je to super, ale není to pro ně závazek. Zase jsou ale oproti nám daleko diplomatičtější. U nás ti rovnou řeknou, že je to na h***o, ale tam ti řeknou spíš: Hele čekali jsme něco trochu jinýho. Proto i my děláme z naší strany detailnější specifikaci, víc s nimi mluvíme a ptáme se radši na každou blbost.

Fotky z IT Mekky jsme prostě museli použít.
Na co se má člověk připravit, když chce rozjet byznys v Americe?

Na to, že ho to bude stát spoustu peněz a hrozně dlouho se mu bude zdát, že se nic neděje. Čeká ho hrozně moc zbytečných diskusí o věcech, co nikam nevedou. Potká sto lidí a s jedním to nějak dopadne. Amerika je prostě hra velkých čísel. Sto zajímavých firem u nás a tisíc tam. Praha má milion lidí a jenom na Manhattanu je přes den 11 milionů. Všechno to, co děláš, tady vynásob deseti, a když si k tomu přidáš bullshit, tak krát 20. A to je to množství schůzek, které absolvuješ, aby ses vůbec dostal na nějaký počátek.

Je velká nevýhoda nebýt místní?

Je jedno, odkud jsi, v momentě, kdy tam párkrát uděláš dobrou práci. Lidi si o tom začnou říkat. Ve skutečnosti tam totiž takových schopných lidí až tolik není. Lidi tě začnou doporučovat, a tak vzniká byznys. Ale pro člověka odsud to může být hrozně frustrující. Musíš se daleko víc snažit a musíš u toho hlavně dlouho vydržet.

Rozjíždíš pobočky v USA, chodíš s Čechoameričankou a chystáš se tam odstěhovat úplně. Těšíš se na to, nebo to děláš pro peníze?

Já bych tu neměl jak růst. Já osobně a firma taky.

Koukáš zrychleně na filmy, abys ušetřil čas?

Filmy mě nebaví, na ty koukám jenom v letadle. Poslouchám hodně audioknihy a ty opravdu poslouchám zrychleně.

Jak moc zrychleně?

Každá je nastavená jinak, takže různě. Ale relativně rychle. Když to pustím ostatním lidem, tak jsou dost překvapení. Takhle jsem prošel VŠE, že jsem si nechal všechno číst a u toho sem dělal něco jinýho. Třeba jsem si uklidil. Málokdo ví, že na iPhonu je čtení už asi 8 let součástí systému. Jakýkoli text, který tam je, tak jde přečíst. Umí to i česky. V nastavení jde aktivovat to, že když swajpneš dvěma prsty dolů (ukazuje mi), tak začne číst všechno, co tam je.

Jak nastavit funkci počítačového čtení na iOS? Cesta je: Nastavení/Zpřístupnění/Čtení/Přečíst obrazovku a je to. Objeví se vám na displeji tohle meníčko, kde si želvou zpomalujete nebo králíkem zrychlujete předčítající paní. Překvapivě hlas nezní ani moc roboticky.
Nejoblíbenější gadget?

Boosted Board (elektrický longboard na fotce) a iPhone. Na tom dělám na cestách třeba 90 % svojí práce.

Tobě opravdu stačí na práci iPhone?

Když potřebuju dělat něco delšího, tak si samozřejmě vytáhnu notebook. Ale většinu věcí řeším na iPhonu.

Honzův Boosted Board je elektrický skejt, který má maximálku 35 km/h, vyjede až 25% stoupání a brzdí rekuperačně. A hlavně, Praha ho ještě nestihla zakázat.
Ovládáte to dálkáčem přes bluetooth. A mimochodem, Boosted Board má skvělé brzdy!
Má dnes ještě smysl něco outsourcovat v Pákistánu a Indii?

ČR verus Pákistán versus Ukrajina… tam je jim to úplně jedno. Původně řešili náklady a teď řeší kvalitu. Všichni to v Indii vyzkoušeli a zjistili, že to nefunguje. Z toho, co vidím, naše služby rozhodně nejsou levné, i když stále stojíme míň, než bychom měli stát, ale to je strategie vstupu na trh.

Je Amerika pořád napřed?

Spíš tady u nás nejsou dostupné ty samé služby. Ve Státech můžeš mít všechno hned. Kouknu na něco na Amazonu a druhý den to mám. A tam je to takhle se vším. Na telefonu mám Apple Pay a nemusím nosit peněženku. To tady není, ale to je tím velkým trhem.

Proč rovnou Amerika, proč ne nejdřív Evropa?

Protože v Evropě ti řeknou: Jsi z východní Evropy, musí to být levné. V Americe ti řeknou, že by to mělo být levnější na začátku, pak ale uděláš dobrou práci a už nikoho nezajímá, odkud jsi. Tam je každý odněkud.

Husky.
Co na Američanech nemáš rád?

Nemám rád tipování (pozn. redakce: americký systém dýšek a skrytých poplatků). To nastavení jejich kultury tak, že nikdy nevíš, kolik za tu službu nakonec zaplatíš. Vidíš na lístku, že to bude stát 10 dolarů. Deset to ale nebude, protože tam není napsaná daň. Ta je v každém státě jiná, takže to bude třeba 11 dolarů a pak se automaticky počítá 20 % ceny navíc, když je to služba dobrá. Ceny jsou úplně nerelevantní. Mně nevadí platit víc, ale vadí mi ten princip toho, že ten člověk v restauraci nemá vlastně šanci bez dýšek vyžít. A když ta služba nestojí za nic a ty jim dáš míň, tak jsou samozřejmě nepříjemní.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat
Na jakém jídle si tam nejvíc ujíždíš?

Je tam hlavně obrovský rozdíl v kvalitě samotných potravin. Dokud jsem nejedl ovoce v Americe, tak jsem nevěděl, jak může ovoce chutnat. Ale to je třeba i v Německu, jen tady máme shity a akorát to nevíme. Já mám rád asijská jídla a tam dostaneš asijské asijské jídlo, ne evropské asijské jídlo. A na západním pobřeží je dost Asiatů, jelikož to tam mají blíž, a tím pádem i ta asijská kuchyně je tam lepší.

Co se můžeme od Ameriky naučit?

Třeba takovou základní věc. A to když někdo udělá chybu, nebrat to jako něco negativního, ale jako něco, z čeho se můžeš poučit, a podle toho se posunout dál. Když podnikáš, děláš chyby neustále, a pokud si z nich nic nevezmeš, nikdy nic nepostavíš. Musíš zjistit, proč se ta chyba stala a jak to udělat, aby se nestala znova. Ale v Čechách máme jako národní sport stěžovat si a pomlouvat. Něco se nepovede a řeknou: Koukej na něj, jak to podělal, debílek, stejně na to nikdy neměl. Tady je pořád úspěch sprosté slovo. Jestli jsi úspěšný, tak jsi to musel nakrást, jak jinak bys to udělal? V tomhle bychom si měli přenastavit myšlení.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK