Dobrodružství Interview Video Mali

Jaké je nejkrásnější místo v Africe? Mali, Núbijská poušť, Somaliland nebo Egypt?

[su_wiloke_sc_company_website]

Tentokrát ve videu vyzpovídáme cestovatele Alberta Fikáčka, jaké je to v poloprezidentské republice Mali. Klikněte na fotku se samozapalovacím slonem nahoře, ve videu najdete všechno, včetně ukázky místní TV show v bambarštině.

Albert tam byl ještě před tím, než se tam začalo bojovat, a poznal pro nás krásy této africké země a taky spoustu dalších částí Afriky o kterých ve videu mluví taky.

Pzn. redakce: omlouváme se, ale nepovedlo se nám zpacifikovat našeho redatora Honzu Strmisku. Prostě se musel do videa svléknout pro větší africký efekt 🙂

Teď je v Bamaku stále ještě napjatá situace. Na stránkách našeho Ministerstva zahraničních věcí se v doporučeních pro turisty dozvíte, že v Mali byl loni 20. listopadu teroristický útok na hotel Radisson Blu v Bamaku a MZV nekompromisně varuje, že v krajině panuje výjimečný stav. „Jezděte tam jen ve zcela nezbytných případech… blablabla.”
Jenže pak se na tu vládní stránku podíváte pořádně a všimnete si, že je tam malinkými písmenky datum uveřejnění příspěvku 2015. Takže útok byl už před třemi roky…

Na obhajobu našich úředníků ale musíme říct, že v Mali je dusno stále. My jsme ale optimisté a chceme o téhle krásné zemi vědět co nejvíc. Už teď jsme připraveni na cestu.

Bamako fotbal, Afrika, FIFA
V Mali je mnoho různých etnik: Fulbové, Bambarové, Malinkové, Tuaregové, Dogoni… A taky fotbalové fanynky. Mezinárodní zápas v Bamaku.

Co je v Mali tak skvělého?

Velká mešita v Djenné (na poutací fotce k našemu videu nahoře) je největší stavba z hlíny na světě. Samozřejmě si ji hlídá UNESCO. Zaobleným liniím fasády dominují tři věže vysoké 11 metrů, na vrcholku je pštrosí vejce… A samozřejmě muezzinský tlampač.

Sloni: K jezeru ve městě Gossi každý rok (obyčejně v lednu) přijde velké stádo slonů, 600 kusů, z Burkina Faso. Plundrují úrodu a přichází po dálnici. Jde o nejdelší sloní migraci na světě. Lze si zaplatit místo na pozemku od místňáků. Tam si dřepnete a sledujete, jak sloni plundrují jejich úrodu. Je to pro vás dost dekadentní?

Gao je de facto hlavní město nezávislého státu Azavad. Patří k nejodlehlejším městům na světě. Okolo je jen Sahara.

Znáte někoho, kdo jede do zahraničí? Pošlete mu slevu 50 % na cestovní pojištění od našeho partnera AXA Assistance.

Kmen Dogonů z doby kamenné. Po staletí byli od zbytku světa odříznuti a současně chráněni skalami Falaise de Bandiagara. Jejich vesnice na úpatí hor z hliněných budek jsou originálním záznamem tisíciletí uplynulých věků. Pěšky se plazíte od vesnice k vesnici mezi baobaby a jezery s posvátnými krokodýly.

Kolik to tam stojí? (2017)

Jídlo v levné restauraci: 62 Kč (130 Kč platíme v ČR)
Menu v McDonald’s: 135 Kč (129 Kč v ČR)
Pomeranče (1 kg): 48 Kč (36 Kč v ČR)
Voda (1,5l): 17 Kč (13,5 Kč v ČR)
Krabka cig. M. (nemůžeme napsat název značky, kvůli cenzuře FB): 29 Kč (100 Kč v ČR)
Lístek na MHD: 37 Kč (24 Kč v ČR)
Benzín: 29 Kč (30 Kč v ČR)
Lístek do kina: 123 Kč (179 Kč v ČR)
Nájem malého bytu v centru: 6 200 Kč (14 900 Kč v ČR)

Ceny jsou v průměru nižší, ale ne zas až tak drasticky, jak bychom čekali. Většina místních musí vyjít s mnohem horším životním stylem, než na jaký jsme zvyklí my. Průměrný plat je tam totiž pouhých 2 800 Kč! (25 300 Kč v ČR).

Zpáteční letenka vás dnes přijde na 15 000 korun (na brněnském Kiwi s Turkish Airlines). To je skvělé za tak velké dobrodružství. Ale my jsme vás varovali.

albert fikáček, slavanazdarvyletu, expedition club brno
Cestovatel Albert Fikáček z našeho videa procestoval velký kus planety, ale taky se třeba na voru z PET lahví plavil přes Středozemní moře (Expedice Vichr). Jestli se s ním chcete potkat, zajděte do brněnské cestovatelské klubovny Expedition Club.

Náš tip na dnešní večer je antimotivační thriller inspirovaný převratem v jihovýchodní Asii. Film se jmenuje Převrat. Když Owen Wilson zrovna nedělá přihlouplé ksichtíky, překvapivě dokáže odehrát i dospělý film. Tohle se klidně v roce 2014 mohlo odehrát v Mali.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK