Zdraví

Jaké očkování potřebuju na cesty?

[su_wiloke_sc_company_website]

Bude to jen včelička? Všechno o očkování

Existují dva extrémy. Řada cestovatelů očkování fatalisticky vůbec neřeší s tím, že náš osud je stejně kdesi předurčen. Hypochondři si do sebe naopak nechají nabodat všechno, co jim ziskuchtiví doktoři poradí. Pravda je kdesi uprostřed a při jejím hledání je dobré zapojit zdravý rozum.


Pořiďte si pojištění celoroční! Díky našemu webu teď máte 50% slevu. Sjednávat si cestovní pojištění stále znova na každou cestu je totiž neskutečná otrava. Takhle budete mít celý rok za 806 Kč nebo celá rodina (dva dospělí + všechny děti) za 1214 korun. Obrovsky ušetříte! Klikněte tady a zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50 a zaškrtněte dlouhodobé pojištění / platba ročně. 

Skoro žádná ze zemí světa nevyžaduje od cizinců při příjezdu povinné očkování. Výjimkou je vzácná situace, kdy cestovatel přijíždí do Asie z oblastí střední Afriky a Jižní Ameriky, kde se vyskytuje žlutá zimnice. Další výjimkou je žlutá zimnice v některých státech subsaharské Afriky a Střední a Jižní Ameriky. Ve všech ostatních případech je jen na vás, jestli se pro očkování rozhodnete, nebo ne.

Na poslední chvíli to nejde

Pokud chcete mít očkování proti více nemocem, měli byste očkovací středisko kontaktovat alespoň šest týdnů (ale lépe dva měsíce) před odjezdem, protože mezi jednotlivými očkováními je třeba dodržet určité intervaly. Den po očkování můžete mít přechodné lehčí zdravotní problémy (teplota, únava atd.). Jde o běžný vedlejší efekt. Očkování je totiž vlastně velmi slabým projevem nemoci, před kterou vás má ochránit. Ve vašem těle se po něm vytvářejí obranné látky, což se někdy neobejde bez drobných obtíží.

Někdy je moc až příliš

Před cestou do světa přicházejí v úvahu nejrůznější druhy očkování proti celé řadě nemocí. Při rozhodování je ale dobré vzít rozum do hrsti. Opravdu je daná konkrétní nemoc v dané oblasti tak rozšířená, aby mělo očkování smysl? V doporučeních níže jsem proto bral v úvahu i lékařské statistiky, ze kterých můžete sami odhadnout míru rizika. Anglické názvy nemocí uvádím pro případ, že byste snad měli v cizině podezření, že některou z nich trpíte. Při debatě se zahraničním lékařem se to pak může hodit.

Přesně tohle může špatně dopadnout.
Dvě žloutenky

Očkování proti hepatitidě typu A (infekční žloutenka, A hepatitis)

I když se rozhodnete očkování proti ostatním nemocem vypustit, v tomto případě rozhodně neriskujte. Žloutenka typu A je totiž jednou z nejrozšířenějších cestovatelských nemocí. Lékařské příručky sice jako ochranu před žloutenkou doporučují dodržování pravidel hygieny, tuto zásadu ale při cestování do exotických zemí prakticky nelze splnit. Na naší roční cestě do Asie v roce 1994, kdy ještě nebylo v Česku očkování proti žloutence dostupné, jsme jí z šestičlenné výpravy onemocněli tři, z toho jeden s dlouhodobými vážnými zdravotními následky. Já to naštěstí nebyl, ale o mé bizarní osobní zkušenosti jste se už dočetli tady.

Žloutenka A se hodí i doma

Očkování sestává ze dvou dávek vakcíny. Aby se stihla vytvořit imunita, musíte si ho nechat udělat nejpozději dva týdny před odjezdem. Investice se vyplatí i proto, že infekční žloutenka je v současnosti na vzestupu i v Česku. Není to žádná exotická nemoc – podle statistik Státního zdravotního ústavu (SZÚ) si za posledních deset let infekční žloutenku z ciziny přivezlo 381 Čechů, zatímco doma ji chytlo 4390. Očkování proti této nemoci dnes kromě očkovacích stanic běžně zajišťují i někteří obvodní lékaři. Stojí kolem 1200 Kč za jednu dávku.

Béčko nemusíte

Očkování proti hepatitidě typu B (sérová žloutenka, B hepatitis) je naproti tomu ve většině případů zbytečné. Nemoc se totiž přenáší pouze krví a tělními tekutinami. Nakazit se tedy teoreticky můžete jen nedokonale vysterilizovanými injekčními stříkačkami, akupunkturními jehlami, zubařským zákrokem či pohlavním stykem. Běžní cestovatelé se proto bez tohoto očkování obejdou. Podle SZÚ si za posledních deset let sérovou žloutenku z ciziny přivezlo 90 Čechů, zatímco doma se jí nakazilo 3049 (hlavně narkomani). K dispozici je ale dnes už i kombinovaná vakcína, chránící před hepatitidou A i B zároveň. Samotné očkování proti hepatitidě B stojí kolem 900 Kč.

Cholera, tyfus, encefalitida, meningokok

Očkování proti choleře (cholera)

Riziko nákazy je extrémně nízké (statistiky uvádějí jedna k půl milionu). Podle SZÚ se za posledních deset let v cizině cholerou nakazili jen dva čeští občané. Protože je navíc získaná ochrana dost nespolehlivá a vydrží jen krátce, nebývá toto očkování pro běžné návštěvy exotických zemí doporučováno. Smysl má jen u záchranářů, zdravotníků a dalších rizikových profesí. Stojí kolem 1100 Kč.

Očkování proti břišnímu tyfu (typhoid)

Poskytuje ochranu asi tři roky, ochrání vás zhruba ze 70 % a musí se udělat nejpozději tři týdny před odjezdem. Statistiky udávají, že onemocní zhruba jeden z třiceti tisíc neočkovaných cestovatelů. Ročně se v cizině tyfem nakazí zhruba tři čeští cestovatelé (za posledních deset let jich podle SZÚ bylo pětatřicet). Očkování se doporučuje, jen pokud míříte do oblasti, kde se tyfus skutečně vyskytuje, a hodláte se tam pohybovat mimo velká města. Stojí kolem 600 Kč.

Očkování proti japonské B encefalitidě (japanese encephalitis)

Podle druhu použité vakcíny poskytuje ochranu jeden až tři roky. Pozor – název nemoci neznamená, že se vyskytuje jen v Japonsku! Můžete ji dostat zejména v oblastech jihovýchodní Asie, ale rozšíření sahá od východního Pákistánu až po Tchaj-wan a Japonsko, občas i po tichomořské ostrovy a severní Austrálii. Mezi cestovateli ze všech západních zemí je zhruba jen pět případů ročně, podle SZÚ mezi nimi byl za posledních deset let jen jeden Čech. Japonská encefalitida ale často bývá smrtelná. Ve městech je riziko nákazy minimální, očkování bývá doporučováno jen při dlouhodobém pobytu ve venkovských oblastech. Stojí kolem 2400 Kč.

Očkování proti meningokokové meningitidě (meningococcal meningitis)

Poskytuje ochranu pět let. Nemoc se vyskytuje na celém světě. Podle statistiky SZÚ je dokonce riziko nákazy v Česku mnohem vyšší než třeba v Asii a v řadě dalších oblastí světa. Za posledních deset let si meningitidu přivezlo čtrnáct Čechů, zatímco doma se jich nakazilo 847. Vzhledem k tomu, že jde o velmi závažnou nemoc, má smysl očkování zvážit, i když se nikam nechystáte. Speciální očkování před cestou není nutné, jinak stojí kolem 700 Kč.

Žlutá zimnice, klíšťovka a „běžné“ nemoci

Očkování proti žluté zimnici (yellow fever)

Při běžné návštěvě řady zemí světa je zbytečné. Pořiďte si jej jen v případě, že se chystáte do střední Afriky nebo Jižní Ameriky (např. při cestě kolem světa). Ochrana vydrží deset let. Nezapomeňte si nechat vystavit potvrzení (tzv. yellow fever vaccination certificate), které po vás budou některé země při tranzitu z výše uvedených oblastí požadovat. Podle SZÚ za posledních deset let žlutou zimnicí neonemocněl žádný Čech. Očkování stojí kolem 800 Kč.

Očkování proti klíšťové encefalitidě

Pro běžné cesty do exotických zemí není třeba. Nic ale nezkazíte, pokud si ho necháte udělat tak jako tak, protože klíšťovka se běžně vyskytuje i v Česku. Podobně je tomu i s očkováním proti vzteklině – nechte si jej udělat jen v případě, že se v cizině chystáte pracovat se zvířaty (zoologové, veterináři, ale třeba i jeskyňáři, protože vzteklinu přenášejí také netopýři). Pak si budete muset nechat píchnout tři dávky během měsíce.

Očkování proti tetanu (tetanus)

Funguje asi deset až patnáct let a spolu s očkováním proti tuberkulóze (tuberculosis), záškrtu (diphtheria) a dětské obrně (poliomyelitis) je u většiny z nás prováděno už v dětském věku. Po určité době se ale při cestách do rizikových oblastí doporučuje přeočkování. U svého ošetřujícího lékaře si proto před cestou nechte překontrolovat, zda nemáte některá z těchto očkování propadlá. Například tuberkulóza je na rozdíl od Evropy ve třetím světě poměrně rozšířenou nemocí.

image
Mezinárodní očkovací průkaz tahejte na cestách pořád s sebou. Nebo si ho alespoň vyfoťte a mějte někde v cloudu.
Co nutně potřebuji a co můžu vynechat?

Na otázku, která z výše uvedených očkování zvolit, neexistuje jednoznačná odpověď. Záleží to totiž na řadě faktorů: na oblastech, které se chystáte navštívit, na roční době, na okamžité epidemiologické situaci v konkrétní zemi a oblasti, na aktivitách, kterým se tam hodláte věnovat…

Poraďte se proto s lékařem, ovšem s vědomím, že:

 1.  ne každý český obvoďák zná aktuální epidemiologickou situaci v místě, kam jedete, a riziko má tendenci spíš přeceňovat,

 2.  ve finančním zájmu lékaře je, aby vám prodal pokud možno co nejvíc druhů očkování, protože z nich má provizi a objektivní informace jim kazí výnosný kšeft se strachem.

Rozhodně byste ale neměli odjíždět bez očkování proti infekční žloutence a proti břišnímu tyfu. Nechci nikomu radit, aby ostatní očkování zanedbal. Riziko, že se na cestách do zemí s nižší úrovní hygieny s některou z dalších nemocí setkáte, je statisticky mnohem menší než třeba nebezpečí autohavárie.

Kam pro očkování?

Očkování před odjezdem do zahraničí provádějí v Česku krajské a okresní hygienické stanice, větší nemocnice a soukromá centra cestovní medicíny. Jejich přehled najdete na zdravinacestach.cz, ockovani-zahranici.cz, centrumcestovnimediciny.cz nebo ockovacicentrum.cz.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Vakcíny lze také koupit v každé větší lékárně (někde jen budete muset na jejich objednání několik dní čekat) s tím, že vám je pak píchne váš obvodní lékař.

Autor vystudoval parazitologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy.

Ivan Brezina

Na desítkách výprav do asijských zemí prožil více než tři roky života. Je autorem legendárního cestovního průvodce Cesty na východ (o pozemní trase z Česka do Indie) a jako novinář se specializuje hlavně na cestování. Píše třeba pro přílohu Víkend MF Dnes, také pro Travel Digest, Koktejl nebo Elle. Pro cestovatelský pořad Objektiv České televize natáčí reportáže, kterých bylo až dosud odvysíláno více než osmdesát.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK