Dobrodružství Tipy a triky

Jakou pomoc můžu očekávat od české ambasády? Nejen když mě chytnou s balíkem heroinu

[su_wiloke_sc_company_website]

Ostrůvek domova, kamarádi v neštěstí nebo ignorance? Mýty a realita českých zastoupení v zahraničí.

Ostrůvek domova v neznámém a cizím světě. Místo, kde vám najdou ztracené kufry, vrátí vám ukradenou šrajtofli a vysekají vás ze všemožných průšvihů. “Kasička”, ze které nám dosypou chybějící kapesné na dovolenou. A ještě nás k tomu pozvou na hovězí polévku, svíčkovou na smetaně a ledovou Plzeň, protože za to je přece platíme z našich daní, ne?
O českých ambasádách a jejich možnostech pomoci našincům v cizině kolují ještě mnohem naivnější, nesmyslnější a hloupější představy. Zkusme se na to podívat reálně. K čemu všemu můžete naše zastupitelské úřady použít můžete a k čemu ne?
1Průšvihy a okradení
České ambasády vedou dobrovolnou registraci krajanů. Telefonická nebo e-mailová informace, ve kterých oblastech cizí země se budete pohybovat, jaká je adresa vašich příbuzných a u které zdravotní pojišťovny jste pojištěni, pomůže českému konzulovi rychleji vyřešit různé nepředvídané události na cestách i doma (např. úmrtí v rodině).
image
Ambasády jsou skvělé místo pro demonstrace. Jste, a současně nejste na území státu, který by vás obyčejně okamžitě za nežádoucí názor eliminoval.

Nahlašte se do systému

Dobrovolně se ale můžete zaregistrovat také přímo na stránkách českého ministerstva zahraničí tady. Zdejší systém Drozd slouží k „rychlé pomoci českým občanům v nouzi a účinnému organizování pomoci v případě přírodních katastrof i sociálních nepokojů. Systém umožňuje rozesílání hromadných e-mailů a SMS všem zaregistrovaným osobám, které se v daném cizím státě nacházejí. Tím jim umožňuje poskytovat  různé důležité informace nebo je včas varovat před hrozícím nebezpečím.“
Taky si můžete stáhnout appku pro Android nebo iOS. Můžete si zapnout sledování polohy a tím MZV automaticky zjistí vaši polohu. Nebo své cesty zadáváte manuáně. Notifikace vám ukazují aktuální varování a můžete si stáhnout taky info o jednotlivých státech offline. To jsou většinou adresy nemocnic.

Seženou vám peníze a dostanou vás domů

Pokud budete okradeni o veškeré peníze a platební karty, může vám česká ambasáda zprostředkovat tzv. nouzový prodej valut. Vaši příbuzní či známí ale peníze musejí předem složit na konzulárním odboru ministerstva zahraničí v Praze. Ambasáda nemá prostředky, ze kterých by vám mohla půjčit (dřív se to prý celkem běžně dělávalo, jenže někteří lumpíci peníze nevraceli). Tento kanál lze ale použít jen ve zvláště naléhavých případech a jen k zaslání částky, která stačí k vašemu návratu domů. Ukradli vám i pas a další doklady? Česká ambasáda vám buď zařídí vystavení nového pasu doma v republice (což ale trvá neuvěřitelně dlouho), nebo vám do čtyřiadvaceti hodin vydá tzv. náhradní cestovní průkaz. Ten platí maximálně šest měsíců a stačí k leteckému návratu domů. Pokud se ale chcete vracet z větší dálky přes více států po zemi nebo pokračovat v cestě do dalších států, můžete mít problémy. Některé státy do něj totiž odmítají udělit vstupní víza.
2Informace o aktuální bezpečnostní situaci? (s otazníkem!)
Míříte do některé ze zemí s nižší úrovní bezpečnosti, případně do země, kde právě probíhají nepokoje nebo konflikty? Na aktuální situaci se můžete informovat po příjezdu na české ambasádě, ale je v tom malý háček. Většina našich konzulů a diplomatů má o zemích svého působení hluboké znalosti, podrobně sleduje místní politický vývoj a je schopna vidět bezpečnostní situaci realisticky. Jejich rady a doporučení je proto třeba brát vážně a důsledně se jimi řídit. Občas přitom ale kupodivu padnete na naprostého mimoně, který nejen že ví o dané zemi pendrek, ale navíc zřejmě nikdy neopustil bezpečné zdi ambasády a v tomto ghettu žije s pocitem, že všude kolem hrozí bílému cizinci okamžitá smrt.

Berte úředníky s rezervou

Jeden ze zaměstnanců české ambasády v Dillí mi v roce 1992 v Indii důrazně doporučoval bydlet jen v mezinárodních hotelech a jíst jen v pětihvězdičkových restauracích. Všude jinde prý budeme přepadeni a chytneme smrtící nemoci. Také se divil, jak jsme se mohli odvážit putovat do Indie po zemi sami a kde že proboha máme cestovní kancelář, která by přece měla ručit za naši bezpečnost?
V poetickém cestopise Jaroslava Lhoty O horách, řekách, slonech a lidech (Adventura 1998) je roztomilá pasáž, v níž český velvyslanec v Pákistánu žertuje, že je prý v zajišťování návratu umrlých cestovatelů do vlasti v zinkových rakvích docela zběhlý. Vysvětluje, jak podle jeho názoru nezávislé cestování většinou končí: „Nejčastěji sem chodí takové ty dívenky, co sem vyrazily hledat východní moudro. Čekají, že tady první den potkají svého gurua, který je nechá prozřít, a místo toho je hned před letištěm rovnou o všechno okradou. Než dorazí na ambasádu pro náhradní pas, tak chytnou pořádnej průjem – vy ho taky chytnete – a sem už přijdou docela zmoudřelé. My je pak většinou už jen posadíme do letadla a pošleme je na jejich náklady zpátky k rodičům.“
Demnostrace před českou ambasádou v Havaně. Kubánci se smějí i když jsou naštvaní.


Sjednávat si cestovní pojištění stále znova na každou cestu je neskutečná otrava. Pořiďte si pojištění celoroční! Díky našemu webu teď máte 50% slevu. Celý rok za 806 Kč nebo celá rodina (dva dospělí + všechny děti) už za 1214 korun. Obrovsky ušetříte! Klikněte tady a zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50 a zaškrtněte dlouhodobé pojištění / platba ročně. 

Dobrodružní, ale ne hloupí

Na slovech pana velvyslance je samozřejmě velký kus pravdy. Podobných naivních dívenek potkáte v Asii mnoho a řada z nich opravdu končí výše popsaným způsobem. Zároveň se tu ale objevuje typicky úřednická představa, že by nesvéprávné dětičky raději měly zůstat sedět doma, nejezdit bez dozoru do „nebezpečných“ zemí a nepřidělávat českým ambasádám práci.
Základní myšlenka nezávislého cestování je ale jiná: svéprávní dospělí lidé dokážou se základní znalostí možných rizik sami posoudit míru případného nebezpečí a dosah svých činů. Když vím, že mi za ilegální cestu stopem do Tibetu hrozí vysoká pokuta a vyhoštění, že za kouření marihuany v Indii můžu jít i na pár let „bručet“ a že na Srí Lance nebo v Thajsku dokonce existuje nebezpečí šlápnutí do sloního hovna, je jen na mém osobním uvážení, jestli se rozhodnu to riskovat a nést případné důsledky.

Nejde o život, pokud nejde o život

Naštěstí už dnes ale neplatí slova cestovatele Svena Hedina z roku 1893: „Osobám, které se chtějí neoprávněně dostati do Lhasy, bývá uťata hlava.“ Pár nezkušených holčiček bude možná v Asii okradeno a dostane průjem. Nesrovnatelně víc českých cestovatelů se ale díky podstoupení nepříliš vysokých nástrah a nepohodlí naučí samostatnosti a zodpovědnosti. Informace některých českých velvyslanců, kteří ze země svého působení viděli jen ulice hlavního města (a to ještě jen přes kouřové sklo diplomatické limuzíny), vám možná klidu nepřidají. „Voni nám sem poslali nezkušený mladý lidi, který tady budou okradený a přijdou o život, a já se teď o ně musím starat!“, lamentovala prý česká konzulka v jedné nejmenované asijské zemi po prvním vydání mého průvodce Cesta na Východ. Zřejmě netušila, že je za svou starost o české cestovatele placena z jejich daní. Znovu ale opakujeme, že na rady a informace od naprosté většiny českých konzulů je možno se plně spolehnout a měli byste se jimi řídit. Jak ale rozlišovat mezi bláboly a relevantními údaji o skutečně nebezpečných místech je opravdu těžké poradit.
3Vystavení doporučujících dopisů
Míříte po zemi z jedné cizí země do jiné a budete si víza vyřizovat až na místě? Tahle situace nastává třeba v případě, že jste na cestě delší dobu. Víza vystavená v Praze vám pak mohou propadnout, protože jejich platnost je časově omezena. Některé ambasády pak mohou vyžadovat doporučující dopis z velvyslanectví ČR. Většinou je to jen formalita a náš konzul vám ho vystaví na počkání.
4Ukládání pošty
Už jen pro zajímavost a vzpomínku zmiňuju pomoc, kterou české ambasády poskytovaly v zemích třetího světa začákem 90. let. E-maily ani sociální sítě tehdy ještě neexistovaly a pro spojení s domovem jsme proto na delších cestách museli používat klasické dopisy, které nám příbuzní odesílali na poste restante (uložení k vyzvednutí na jméno) hlavních pošt v jednotlivých metropolích. Jenže v Indii, Pákistánu, Malajsii a dalších zemích pošta nefungovala příliš dobře a dopisy se často ztrácely.
Na roční cestě po Asii nás tehdy napadlo nechat si poštu posílat na adresy českých ambasád. Fungovalo to skvěle – dopisy s nápisem “Embassy of Czechoslovakia” se asi zloději ukrást neodvážili. Český konzul nám navíc vždycky uvařil kafe a pokecal s námi o tom, co je doma nového a na co si v dané zemi máme dát pozor…
Dneska už je to ale nesmysl. Domů prostě napíšete mejl nebo zavoláte.
Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Jakou pomoc můžete očekávat od české ambasády?

– vystavení náhradního cestovního průkazu při ztrátě pasu
– poskytnutí informací, případně pomoci při obstarání finančních prostředků
– informování příbuzných při nehodách a úmrtích (ale jen v případě, že byly ambasádě ohlášeny)
– poskytování kontaktních údajů pro nezávislý výběr lékařů, zdravotnických zařízení, advokátů a tlumočníků
– pomoc při repatriaci nemocných, zraněných nebo zemřelých
– v případě omezení osobní svobody předávání informací příbuzným a zprostředkování právního zástupce na náklady zatčeného
– pomoc při zajišťování návštěv uvězněných osob (ale jen v případě, že omezení svobody bylo ambasádě ohlášeno)
– upozorňování místních orgánů na zjevná porušování práv našich občanů
– podnět k pátrání po pohřešovaných
– zprostředkování různých velmi naléhavých informací postiženým nebo jejich příbuzným
 – zajištění ochrany nezletilých dětí, které se nacházejí v zahraničí bez doprovodu

Co pro vás naopak česká ambasáda udělat nemůže?

– platit účty za hotelové a jiné služby, pokuty, poplatky za pobyt v nemocnici a kauce při omezení osobní svobody
– financovat další pobyt v zahraničí při ztrátě finančních prostředků
– vykonávat činnosti, které mají v náplni práce komerční instituce jako jsou banky, cestovní kanceláře, zdravotní pojišťovny, advokáti, tlumočníci a detektivní kanceláře
– vykonávat činnosti poštovního či pracovního úřadu
– poskytovat pomoc při obstarání víza cizího státu a zaručit vstup na území cizího státu, pokud občan nemá platný pas, resp. vízum
– garantovat lepší péči v nemocnicích či lepší zacházení ve věznicích, než je jinak místní standard v dané zemi
– provádět šetření protiprávního jednání, zasahovat do probíhajících soudních řízení a vyvíjet činnost jako obhájce u soudu
– přebírat náklady pátrací nebo záchranné akce a náklady repatriace zemřelých do vlasti nebo náklady pohřbu v místě

Ivan Brezina

Na desítkách výprav do asijských zemí prožil více než tři roky života. Je autorem legendárního cestovního průvodce Cesty na východ (o pozemní trase z Česka do Indie) a jako novinář se specializuje hlavně na cestování. Píše třeba pro přílohu Víkend MF Dnes, také pro Travel Digest, Koktejl nebo Elle. Pro cestovatelský pořad Objektiv České televize natáčí reportáže, kterých bylo až dosud odvysíláno více než osmdesát.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK