Kulturní šok Počasí Maledivy

Jeďte na Maledivy, než půjde tropický ráj ke dnu

[su_wiloke_sc_company_website]

Jak rychle se potopí tento nejníž položený stát na světě? Nejnovětší výzkum ukazuje překvapivý obrat.

Na ostrově Villingili v souostroví Maledivy je nejnižší nejvyšší vrchol na světě. Tyčí se do závratných 2,4 metru od hladiny moře. A ani zbytek souostroví na tom není o moc lépe. Výška většiny ostrovů je jen metr nad mořem, a tak jsou Maledivy první na ráně při současném vzestupu hladiny oceánů. Častým argumentem návštěvy tohoto místa je tak přicházející potopa a pro lokály hrozba hromadného exodu. Opravdu se to stane?

To je to místo fakticky tak křehké?

Maledivy se skládají z asi 1200 ostrovů korálového útesu (a tady je náš článek o tom, co je to vlastně přesně ostrov). Útes je složen výhradně ze sedimentů produkovaných organismy, jako jsou korály, mlži a plži, kteří žijí na korálových útesech v okolních vodách. Je to kombinace křehkého ekosystému a velice nízké elevace. Ta většinou dosahuje jen pár desítek centimetrů nad hladinou oceánu, a tím dělá Maledivy jedním z nejvíc ohrožených míst na světě před přicházejícími klimatickými změnami.

image
Na fotce nahoře: Soutěž z turnaje Neymar Jr's Five na ostrově Hulhumalé. Pět na pět hráčů bez brankáře a vítěz bere letenky na finále do Brazílie. Tam se zatím nic nepotápí. Foto: Profimedia.

Jak se ty korály ale dostaly nahoru na pevninu?

To je právě to zásadní. Vlastně nedostaly. Podle nového geofyzikálního výzkumu britské Northumbria University (shrnující text je dostupný tady) ke vzniku souostroví došlo někdy před 1600 až 4200 lety (což není tak dávno). Tehdy byla hladina moří asi o půl metru výš, než je dnes. Kromě toho v tom hrají roli vzdálené obří bouřky. Ty byly tak silné, že dokázaly rozbít tehdejší korálové útesy a trosky schránek živočichů a písek postupně naplavil tyto ostrovy.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

Takže nás to čeká znovu?

Ano. Klimatické změny opět zvednou hladinu oceánů a opět způsobí superbouře a velké vlny. Podle vědců by to ale mohlo znovuvytvořit vhodné podmínky pro zpevnění a zvýšení současné pevniny. Reliéf těchto ostrovů je tedy dynamičtější než to, na co jsme obyčejně zvyklí. To vše by Maledivy mohlo posílit a měly by být fyzicky odolnější. 

image
Ráj, který vyrostl na pohřebišti korýšů. Foto: Profimedia
Maledivy je řetězec 19 korálkových atolů, což je celkem 1196 ostrovů rozesetých na délce 800 km

Tak proč ti lidi tak plaší?

Toto pozitivní zjištění se týká samotných ostrovů, ale ne už tak lidí, kteří na nich bydlí. Přicházející velké vlny budou ničit budovy a infrastrukturu, stoupající voda zasolí zásoby podzemní pitné vody, místa se mohou stát neobyvatelnými. 

Navíc dlouhodobý pozitivní efekt zpevnění, o kterém píšeme, je striktně podmíněn naprosto zdravou populací korálů (aby bylo z čeho stavět). To samo o sobě začíná být ale také problém. Oceány jsou čím dál kyselejší, znečištěnější i teplejší. Už dnes se i na Maledivách masově setkáte s problémem blednutí korálů (coral bleaching), což je jakási předsmrtná fáze tohoto složitého symbiotického ekosystému. Průšvih vzniká, když (nejspíš díky teplejší vodě) korálové polypy vypudí řasy, které žijí uvnitř jejich tkání. Ty jim ovšem dodávají 90 % energie, takže tím korály nakonec samy sebe vyhladoví a… umřou. Není to nic malého. Ve Velkém bariérovém útesu je už mrtvých 25 % korálů a situace se zhoršuje raketovou rychlostí.

A nemůžeme si nějak pomoci sami?

Kreativním nápadům se meze nekladou. Bývalý prezident Mohamed Nasheed v roce 2008 oznámil plán, podle nějž stát zakoupí pozemky jinde a obyvatele přesune do bezpečí. S novým prezidentem Abdullou Yameenem ale přišla i nová strategie. Vláda se rozhodla Maledivy udržet a opevnit. Teď se tedy pracuje na různých geoinženýrských projektech, které s tím mají něco dělat. Tak trochu jako už od 16. století vodu tekoucí do bot řeší Nizozemci stavbou hrází a čerpadly. V případě Malediv jde o podobnou technologii, jako když arabové postavili svůj umělý ostrov Palm Jumeirah v Dubaji. Přírodě se pomůže čerpáním písku na útesy. Jenže tato docela brutální technologie není nijak šetrná k současným korálům a ty o to rychleji hynou…

Obrovský projekt umělého ostrova jménem Hulhumalé už vzniká poblíž hlavního města Malé. Na půlmetrovou mělčinu se nanášejí 3 metry písku, takže vzniká ostrov vysoký 2,5 metru. To je tedy výrazně víc než okolní přírodní ostrovy. Za pět let (2023) už tu má bydlet 130 000 lidí.

image
Stavební dělník s bagrem na umělém ostrově Hulhumale. Ostrov byl původně rekultivovaný z laguny. Maledivská populace totiž roste tempem 2,9 procenta, takže ročně tu potřebují místo pro dalších 8000 obyvatel. 99% státu zabírá voda. Foto: Profimedia
A jsou tady i další futuristické stavby. Holanďanné navrhli a staví plovoucí golfový ostrov. Tedy nulové riziko stoupající hladiny oceánu. Hřiště bude mít 27 jamek na třech ostrovech propojených skleněnými tunely. Jen 5 minut jízdy rychlým motorovým člunem od hlavního města Mali. Foto: Profimedia, Ferrari
A jsou tady i další futuristické stavby. Holanďanné navrhli a staví plovoucí golfový ostrov. Tedy nulové riziko stoupající hladiny oceánu. Hřiště bude mít 27 jamek na třech ostrovech propojených skleněnými tunely. Je to jen 5 minut jízdy rychlým motorovým člunem od hlavního města Mali. Foto: Profimedia, Ferrari
image
A pro ty z vás, kdo nemáte peníze, ještě několik fotek místních odpadků. Filmařka Alison Teal z Havaje se svým týmem ukazuje odvrácenou tvář ráje. Foto: Profimedia

Ale to na to mají místní tolik peněz?

Právě že ne a je to velký politický problém. Peníze sem totiž pumpuje Saúdská Arábie. Maledivská vláda chce Saúdům zapůjčit atol Faafu, do kterého patří 23 ostrovů, na 99 let. Mají za to dostat 10 miliard dolarů, což je trojnásobek HDP Malediv. Bude ale potřeba odstěhovat 4000 lidí. A to není zdaleka všechno. Hlavně se zdá, že nakonec nepůjde o pronájem, ale o úplný prodej, a to je už něco docela jiného. Arabským finančním mogulům nejde jen o rekreaci, ale i o vojenskou základnu pro zabezpečení své obchodní trasy do Číny. Nacucané ropné tankery teď po cestě ohrožují piráti.

iamge

Takže to tam těm chudákům zdevastují Saudové?

Ne, tímto tempem si ten ráj zdevastují sami. Jen za letošní rok maledivská vláda plánuje otevřít více než 50 turistických středisek. Takže ať už je spláchne voda, nebo zadusí arabské nebo čínské peníze, je na čase vyrazit a vidět. Dokud je co.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK