Tipy a triky USA

Trek po slavných místech z počítačových wallpaperů

[su_wiloke_sc_company_website]

Na neupravenou fotku s názvem Bliss denně zírala miliarda lidí. Kde to přesně je?

V lednu 1998 jel fotograf Charles „Chuck“ O’Rear, pracující pro National Geographic po americké dálnici číslo 121. Tak jako už mnohokrát před tím, se řítil za svou přítelkyní do San Francisca krajem Sonoma. Jenže tentokrát jeho pozornost upoutal kopec podál cesty. Po čerstvém dešti byla vlhká tráva nacucaná barvou a obloha byla poseta nadýchanými bílými mráčky. Chuck zastavil a scénu vyfotil na svůj středoformátový foťák. Použil Fujifilm Velvia (soupeř známého filmu Kodachrome). Tenhle materiál je mezi krajinkáři oblíbený pro velmi silnou saturaci (tedy právě barevnou “nacucanost” :-). Koupíte třeba u Škody tady. Chuck tvrdí, že když fotky prodal slavné agentuře Corbis (kterou v roce 1989 založil Bill Gates a ve 2016 ji prodal Číňanům), neprovedl na nich vůbec žádné úpravy!

Takhle to místo vypadalo v roce 1998 a tak si ho taky pamatuje celý svět.
A stejné místo letos v létě. Všude jsou vinice.
Jeho fotka s názvam Bliss poznamenala miliardu životů. Kdo z nás to má? Dnes už sedmdesátník Chuck O’Rear.

Kolik ten portrét kopce Microsoft stál?

Autorská práva na fotku byla odkoupena za neznámou částku. Nicméně zaručeně to byla jedna z nejdražších fotografií všech dob. Když chtěl Chuck poslat negativy novému majiteli, nikdo je nebyl ochotný pojistit. A tak musel Chuck sednout na letadlo a odvézt je osobně.

Kde všude to bylo nainstalované?

Díky masivní vlně pirátství byl  Windows XP (2001)  nejrozšířenější operační systém všech dob. Hlavně v Asii se v době jeho největší slávy nenašel počítač, na kterém by nebyla pirátská kopie XPéček. Od roku 2001, kdy Microsoft použil fotku na desktop XPéček, na jeho fotku denně zírala více než miliarda uživatelů.

V době uzávěrky našeho článku Chuck právě dostal zakázku na tři nové krajinářské wallpapery. Tentokrát pro mobily a zakázku si zadala Lufthansa. Tahle fotka je focená v Peek-A-Boo Slot v Utahu.

Chuckovi bylo nedávno umožněno vycestovat do Severní Koreje. Tvrdí, že tam byl na prohlídce elektrárny a na monitorech samozřejmě jeho kopec. Stejně tak viděl v Bílém domě desítky počítačů s XP a svou fotkou. Na XPéčkách běží do dnešního dne samozřejmě spousta bankomatů a nezměnilo se to ani přes hysterii v roce 2014, kdy na to začaly média poukazovat (viz. video BBC z letošního roku, jak hacknout bankomat).

A ostatně, všem nám LETOS v létě vyrazilo dech představení největší a nejmodernější lodě britského námořnictva. HMS Queen Elizabeth britskou vládu stála 3,5 miliardy liber a její palubní počítače běží na XPéčkách! Stavba lodi se totiž objednávala před 20 lety a nikoho za celou dobu nenapadlo zakázku updatovat. Nic proti skvělé fotce, námořníci jistě potřebují občas vidět pevnou zem, ale díky všeobecně známým dírám v už nepodporovaném operačním systému by mohl palubní počítače bitevníku hacknout kdejaký sedmiletý špunt.

Kde přesně to je? Tam, kde je logo Microsoftu. Popis oblíbených míst Apple najdete níže.

Okopíroval krajinkářský nápad Apple od Microsoftu?

Ano. V historii si obě firmy ukradly už kdeco, tak proč ne nápad na krajinky z Kalifornie na desktop? Apple tak v roce 2013 pro názvy svých operačních systémů opustil názvy kočkovitých šelem (puma, tygr, panter, jaguár, levhart sněžný…), a definitivně přešel na názvy legendárních míst v Kalifornii a jejich fotky, stejně jako úspěšný vzor z Microsoftu. Poslední název verze OSX High Sierra už sice vypadá trošku impotentně, nicméně poslouží nám jako přehled míst, na které chce Apple upozornit. Pokud jedete do Kalifornie, funguje to jako skvělé tipy na výlet.

Dokonalá příroda podle Apple:
 OSX Yosemite (rok 2014)  byl první OSX, kdy Apple odstoupil od pojmenovávání jmény ze zvířecí říše.

Yosemitské údolí někdo v Apple doslova miluje…
…a docela to chápeme. Legendární tunel sekvojí v Tuolumne Grove.
A ještě zimní kýčovka: opět národní park Yosemite.
 Operační systém El Capitan (rok 2015)  přinesl vestavěné fotky stejnojmenné 900 metrů vysoké brutální skalní stěny v Yosemitském údolí. Dlouho se předpokládalo, že ji není vůbec možné zdolat. Jako první to dokázal až v roce 1958 lezec Warren Harding. U wallpaperů je vtipné, že u použitých fotek Apple zapomněl vymazat EXIF data. Tedy ty skryté informace, které dokáží fotku lokalizovat a dozvíte se z nich všechny zajímavosti o nastavení foťáku.

Počítačová obrazovka z OSX El Capitan.
Tuhle fotku vyfotil belgický fotograf Alexandre Eggermont na stěně El Captain. Spolu se svými dvěma přáteli zdolávají tento obří žulový masiv.
 Operační systém OSX Sierra byl uveden v roce 2016.  Apple se o rok dál posunul o kopec vedle.

Takhle to vypadá na počítači a to místo je…
…fotka vrcholu Lone Peak od Dona Smitha. Svítání vyfotil z pohoří Alabama Hills. Jeho blog je tady. A pro fotomaniaky: foťák Canon 1DsMKIII, sklo 70-200mmL, f/16, 1/4, ISO 100, polarizační filtr).

A jsme v současnosti,   aktuální applovský OS je High Sierra (2017) .

Tentokrát v Apple okopírovali styl Jolandy a její hodně budeš někde.
Fotka je vyfocená odspoda z jezera North Lake. Je to kousek od dálnice číslo 168. Nejlépe to místo vypadá teď na podzim.
Stejné jezero. Národní park High Sierra v Kalifornii. Krása!
Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Takže inspiraci máte, vypněte komp a šup do přírody. A nebo si alespoň stáhněte nový wallpaper ?

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK