Eurovíkendy Zdraví Španělsko

Kdo může za žvýkačková jezera?

  • Instagram index
    10
  • Party faktor
    8
  • Dostupnost
    9
[su_wiloke_sc_company_website]

Na světě existuje několik podivných růžových jezer. Nejbližší je ve Španělsku. Proč tam mám vyrazit?

Protože buď hledáte něco exotického, máte rádi růžovou, čekáte, že sůl podraží jako máslo, anebo prostě hledáte něco opravdu zdravého. Tohle místo ve Špáňu totiž extrémně zdravé je. Svým způsobem.

Brutálně slaná voda dvou španělských jezer láká k línému povalování na hladině a je to levnější než výlet k Mrtvému moři. S potápěním nepočítejte, slaná voda vás vytlačí na hladinu.
image
Ještě do prosince jsou tady velmi příjemné teploty kolem 21, a dokonce až 27 stupňů. Torrevieja je jen 50 kilometrů jižně od Alicante. Další podobné růžové jezero je až v Senegalu.

Město all inclusive

Španělské jezero Laguna Salada de Torrevieja je hned vedle moře. Takže tenhle pink zážitek můžete spojit i s klasickou koupačkou nebo all inclusive drinky místních resortů. Z mapy vidíte (odzoomujte si vloženou mapu níže), že mezi touto žvýkačkovinou a mořem je ještě stotisícové město Torrevieja, takže návštěva bude zábavou i pro městské turisty. Ještě v osmdesátých letech to tady byla jen rybářská vesnice spojená s těžbou soli. Žilo tu chabých 12 tisíc obyvatel. Španělský turistický zázrak ale všechnu romantiku nemilosrdně rozmetal, a tak tušíte, jak moc kromě hradní věže (jako okopírované ze hry šach) zbytek města vypadá.

Nebojte se, že se tu budete jen brodit v bahně. Torrevieja je hned vedle.
Slaná jsou obě jezera. Větší Laguna Salada de Torrevieja i menší Laguna Salada de la Mat. Nejlepší je přijet na ulici Calle de las Lavandores a odtamtud to máte jen 100 metrů k vodě.

Jsou ta jezera fakt zdravější než moře?

Voda v jezerech je plná nejenom soli, ale i spousty léčivých látek. WHO místo vyhlásila za jedno z nejzdravějších na světě. Unikátní mikroklima oblasti je doporučováno na všechny ty populární ekzémy, lupénky, slintavky, revma, ale i na onemocnění srdce. V podstatě jde o dokonalé přírodní lázně.

Tak proč je to teda růžové?

Může za to velmi speciální jednobuněčná řasa. Není to ale nic tak obyčejného jako nějaký český zahnojený rybník. Vysoké koncentrace soli jsou totiž obyčejně smrtící pro většinu živých organismů, jenže právě v tomto jezeře u Torrevieja žije ve vodě unikátní řasa Dunaliella salina, která obsahuje vysoké množství beta-karotenu (provitamin A). Zválcováni marketingem o něm samozřejmě všichni víme, že má skvělé antioxidační účinky a používá se v kosmetice a zdravotnictví.

Ale jak to, že tam něco přežije?

Všechno se to točí kolem archaebakterií (halobacteria). Archea v řečtině znamená starobylý a přesně tak to je. Tyto organismy na světě existují už 3,5 miliardy let, a dokonce se předpokládá, že byly úplně prvními živými organismy na Zemi (nepotřebují pro život organické živiny). Spekuluje se i o tom, že mohou žít na Marsu.

Každopádně jsou jedinými živými organismy na Zemi, které mohou existovat ve vodě s vysokou koncentrací soli. Řasa Dunaliella totiž má uvnitř buněk vysokou koncentraci draselných a sodných iontů, což jí umožňuje přežití i v tak extrémním prostředí, jako je sůl. Jasně červený pigment buněk tak řasy chrání před slunečním zářením a umožňuje ho přeměňovat na energii. To červené je totiž právě ten beta-karoten, po kterém tolik prahneme.

image
Zábavnější než návštěva kosmetického salónu. Foto: blog.sunmaster.co.uk
Na rozdíl od zelených rostlin (využívajících na přeměnu sluneční energie chlorofyl) Dunaliella na přeměnu energie používá protein bakteriorhodopsin. Nejde ale o fotosyntézu, protože se nevytvářejí sacharidy… Prostě je to složité ?
Bakteriorhodopsin je pozoruhodně podobný světlocitlivému barvivu rhodopsinu v tyčinkových buňkách lidských očí, které nám umožňuje vidět v tlumeném světle. Když vlezete ze světla do tmy, ve vašich očích se postupně zvyšuje koncentrace rhodopsinu. Sůl v očích s tím nemá nic společného.

 

V okolí Torrevieja jsou továrny na těžbu soli. Tam vás samozřejmě nepustí.
Velmi zvětšený nákres (2000x) na to, jak vypadá život v kapce místní solanky. To červené jsou tyčkovité slanomilné bakterie (Halobacterium) a ty věci s bičíky jsou halofilní zelené řasy Dunaliella salina. Celé to zoo se koupe mezi kvádrovými krystaly chloridu sodného.
Je legrační, že v češtině se růžová řasa Dunaliella řadí do třídy s názvem zelenivky (Chlorophyceae). Že by vědci tak nesnášeli Barbie?
Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Kolik mě ten výlet bude stát?

Vstup k jezeru je (zatím) úplně zdarma. Vzduch nasycen jodem, minerálními látkami a solí vás za chvíli nabije energií. Ezoteriky místo láká k meditacím čištění aury, ostatní se mohou zdravotně vyválet v bahně. S sebou si vezměte staré plavky a láhev s vodou na lehké opláchnutí. Naneste na sebe černé bahno z laguny, nechte 10 až 30 minut zaschnout a pak lehce opláchněte. Klidně opakujte každý den. Jen pozor na vodu v očích. To je opravdu masakr.

Pozor, přímo u jezer není žádná turistická infrastruktura! Vezměte si vodu.

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK