Kulturní šok

Kdo z vás to má? Co ukrást v hotelu

[su_wiloke_sc_company_website]

Každého z vás už určitě někdy na hotelovém pokoji při pohledu na zástup miniaturních lahviček šamponů a mýdel popadl záchvat kleptomanie. Může se to stát i těm nejčestnějším. Zaplatili jste za pokoj, takže máte přece výhradní právo na jeho kompletní vybavení. Probudí se ve vás sběratelská vášeň a najednou pozorujete sami sebe, jak procházíte všechny šuplíky a postupně si přivlastňujete životně důležité nezbytnosti. Tak třeba tahle krabička párátek by se mi mohla ještě hodit! A hele, bible v maďarštině, super suvenýr! A tyhle závěsy by mi pasovaly do ložnice! Do cesty se vám může postavit maximálně náhlý nával morálky. Nebo velikost vašeho zavazadla.

I zbožné národy kradou

V globálním souboji jsou některé národy „levicovější“ než jiné. Hotelové znárodňování tak kupodivu není specialita morálně zkaženého postsocialistického bloku. Podle výzkumu společnosti Hotels.com mají nejvíc nenechavé prsty Argentinci. Téměř tři čtvrtiny z nich si už někdy přibalily do kufru část hotelového vybavení. Jen o něco méně se drží zkrátka Španělé a Singapurci, následují je Němci a Irové. Naopak nejsilnější morální kodex mají Norové, Kolumbijci nebo Jihokorejci (tady najdeme příležitostných lupičů jen asi třicet procent).

Tohle je fotka zlaté vany za milion dolarů. 80 kilo čistého zlata v japonském hotelu Kominato Mikazuki ve městě Kamogawa.
A voilà! Vana je fuč. Tohle je stejné místo, lázně hotelu Kominato, 30. května 2007. Vana byla ukradena dosud neznámými zloději. Nejspíš ji roztavili a její malilinkatá část byla použita na výrobu japonského čipu ve vašem mobilu. A nebo ji štípnul Strýček Skrblík.

Všechno, co není přivázané, berem

„Lidi jsou schopní ukrást úplně cokoli. Župany, háčky na kabáty, ložní povlečení, ručníky, polštáře, univerzální ovladače, jednorázová sedátka na WC. Zkrátka všechno co, v pokoji najdou,“ říká manažer David E. z nejmenovaného globálního řetězce hotelů. Přitom platí pravidlo, že čím větší hotel, tím méně se lidé ostýchají si cokoli přivlastnit. Přeci jen v malém rodinném penzionku, kde vám snídani připravuje paní majitelka, si toho tolik nedovolíte. Čím větší anonymita, tím větší pokušení.

Vybrakujte ten hotel!

A co nejčastěji mizí v našich taškách? Podle ankety mezi majiteli hotelů ze všeho nejvíc frčí toaletní potřeby. Protože co už je jednou použité, by se stejně vyhodilo, a je tedy lepší tomu prodloužit život a znárodnit to. Podobně vnímáme drobné předměty s logem hotelu jako tužky, bloky nebo třeba pantofle. Hoteliéři by vám vlastně měli děkovat, protože až příště vytáhnete nově pořízené psací potřeby na schůzce, budete propagovat jejich podnik. A zadarmo!

Tohle je fotka hotelového pokoje v Nanjingu (Čína). Ubytoval se v něm pan Li, který kradl měděné rozvody v desítkách místností. Nejdřív si rezervoval pokoje v sedmém patře a poté co zjistil, že je ochranka opravdu slabá, za dvě noci vykuchal 60! pokojů. Nakonec na něj přeci jen došlo, právě ve chvíli když sebevědomě zrecykloval elektroinstalaci i ve vlastním pokoji.

Co vzít, a nekrást?

Žádný slušný hotel se při vašem odjezdu nebude pídit po lahvičkách šamponu ve vašem zavazadle nebo provádět inventuru ručníků v pokoji. Určitě s vámi nikdo nebude diskutovat o tom, jestli je pro vaši pokožku hlavy vhodné spotřebovat deset lahviček šamponu na jedno umytí. Jsou to ztráty, se kterými se počítá. Majitelé doufají, že když si něco vezmete, tak až to doma použijete, vzpomenete si na ně. Chtějí, abyste si kvůli té lžíci na boty za osmdesát korun příště zamluvili pokoj za pět tisíc za noc.

Obraz Andyho Warhola za 300 000 dolarů štípl zloděj z pětihvězdičkového hotelu W Hong Kong.

Nebát se a (ne)krást

V úvahu samozřejmě přicházejí i ostřejší zážitky. Opuštěný vozík pokojové služby? To zní jako výzva. Nacpěte si kapsy bambuckým máslem pro tu nejhebčí pokožku a pleťovým peelingem s pískem z Mrtvého moře. Od každého aspoň tři lahvičky a honem chodbou pryč, než se objeví svědci. A i kdyby vás načapali, tak prostě řeknete, že vám zrovna na pokoji všechno došlo a nechtěli jste s tím otravovat na recepci. Pravá loupež začíná až u ručníků. Ty už byste si domů brát opravdu neměli. A jaký postih vám hrozí za těch pár gramů froté? Většina hotelů vás kvůli tomu na policejní stanici nepožene, spíš si vaše jméno zapíší na černou listinu nebo hodnotu chybějících předmětů strhnou z vaší kreditní karty.

Sem tam to ale lidem neprojde tak snadno. Například v Japonsku zatkli mladý pár za krádež ručníků a popelníku. Jedna žena v Nigérii byla zase odsouzena ke třem měsícům vězení za přivlastnění si dvou osušek s logem hotelu Hilton. Takže byste se možná měli ještě rozmyslet, než zabalíte tu předložku na záchod.

Toto je krádež penisu. Hlavní hrdina je padesátiletý úspěšný obchodník Liu z města Chang-čou, což je hlavní město provincie Če-ťiang. Takže onen Liu si našel mladší třicetiletou milenku jménem Zang. Neustále jí sliboval, že se se svou ženou rozvede… Osudovou noc se normálně zapsali v hotelu a pak už jen spolubydlící slyšeli křik a viděli nahého zkrvaveného muže běžet po chodbě. Vyběhl na ulici a hledal lékaře, penis a nůžky zůstaly ležet na posteli. Policie nechce prozradit, jestli byla chlouba přišita zpátky.
V Las Vegas zloději odřízli koberce z podlahy v celém jednom patře(!) hotelu. Jsou nadobro fuč.
Hitparáda 10 nejoblíbenějších lupů

1. Ručníky a povlečení
2. Baterie, žárovky
3. Jídlo a pití
4. Příbory
5. Rámečky od obrazů
6. Umělecké předměty
7. Závěsy
8. Nádobí
9. Knihy
10. Bible

Najdou se samozřejmě i kreativci, kteří si očividně vzali za cíl ukořistit co nejabsurdnější věc vůbec. To, že pod světlem je největší tma, dokazuje například partička tří „stěhováků“, kteří z jedné hotelové haly zvládli ukrást piano. Další host to dotáhl tak daleko, že přijel se stěhovací dodávkou a vzal si prostě všechno. A v jednom pražském hostelu s hořkým pobavením vzpomínají na hosta, který během týdne ze svého pokoje po částech propašoval celou palandu. Ale všichni pořád dopadli lépe než majitel hotelu, kterému ukradli jeho vlastního psa.

Kromě populárních zlodějských klišé, jako jsou čórky čísla pokoje, sprchové hlavice a zrcadla, tu máme ale i jinou ligu. Našli se borci, kteří se neplatonicky zamilovali do 3,5metrového modelu letadla Concorde (Best Western), nebo gentleman, který odtáhl hotelový mramorový krb z luxusního hotelu Four Seasons Beverly Wilshire (kde se natáčel film Pretty Woman). Když uloupili koncertní klavír Colin Bennet (Starwood Hotel Group), manažer vzpomíná, že mu hned bylo jasné, že něco chybí, ale nemohl si uvědomit, co to je. Pak si ale vzpomněl, že recepcí procházeli tři muži v montérkách tlačící před sebou křídlo. Nikdo je už nikdy nespatřil.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Bacha na zabezpečení

Některé hotely se snaží krádeži předejít tím, že si pořizují bezpečnostní RFID mikročipy a opatřují jimi luxusní ložní prádlo, aby věděli, kde se zrovna nachází. Pokud si pak takové prostěradlo nacpete do tašky, u vstupní brány na vás čeká celkem nepříjemná a těžko obhajitelná situace.

Britská policie stále pátrá po těchto mužích. Vyloupili londýnský hotel Marriott’s Courtyard na letištním terminálu Gatwick. Pohodáři nejdřív ukradli univerzální klíč a pak vyčistili 53 hotelových pokojů od přebytečných šperků a hotovosti.

Pokud tedy řešíte, co se ještě sluší vzít si domů na památku, většinou funguje použít svůj vlastní zdravý úsudek. Pokud váš úsudek za moc nestojí, zeptejte se prostě na recepci. Ale tím se samozřejmě připravíte o příjemné mrazení v zádech, když si na sebe navlékáte všechny svršky z kufru, aby se vám tam vešel ten heboučký hotelový župánek.

Simona Ondráková

Hledá se. Postrádá orientační a několik dalších smyslů. Zkusila vejšku, práci, bohémství a nyní zakládá farmu zvířat. Autorka několika nikdy nenapsaných blogů.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK