Dobrodružství Syrová příroda Urbex Vietnam

Klauny nahradili krokodýli. Opuštěný zábavní park ve Vietnamu

  • Instagram index
    7
  • Party faktor
    2
  • Dostupnost
    4
[su_wiloke_sc_company_website]

Až budete někdy poblíž Hue, populární destinace UNESCO ve středním Vietnamu, půjčte si skútr a vyrazte na okraj města. Pouhých 8 kilometrů z centra je zdecimovaný vodní park Ho Thuy Tien. Zábavnější než nový.

Jak se tam dostat?

Když jsme plánovali cestu, trochu jsme měli obavu, jestli se dostaneme opravdu dovnitř. Na internetu se šířily informace, že kvůli velkému množství čumilů je park bedlivě střežený a je skoro nemožné se do něj dostat. Při příjezdu k hlavnímu vchodu jsme opravdu narazili na závoru a nekompromisního hlídače, který se nenechal obměkčit a dovnitř nás nepustil. Díky maps.me (díky bohu za ně) jsme ale našli ještě postranní vchod, na mapě označený jako „free entrance“ a zkusili štěstí. Cesta vedla skrz vesnici a přes louky a pole a dodávala parku punc nedostupnosti. Finální úzká prašná cestička přímo do areálu sice nebyla zatarasena závorou, ale muž s páskou s nápisem guard byl i tady. Nejdříve se tvářil stejně nepřístupně jako jeho kolega, bankovka v hodnotě 20 000 VND (v přepočtu asi 19 Kč) strčená do kapsy jeho košile ho ale nakonec přesvědčila.

image
Pokud chcete ušetřit, zkuste jet do parku kolem poledne. V tu dobu totiž není po hlídači ani památky – nejspíš má pauzu na oběd. Socha draka na ostrůvku je místní vrcholná atrakce. Tahle fotka je z období sucha.
Dominika předstírá jízdu do jámy lvové.
image
Je to inspirováno logem Nike. Ten swoosh zvuk, než z klouzačky vlítneš přímo do tlamy krokodýla.
Pro mladé je to tu ideální místo zevlování. Něco jako místní Stalin.
A tady je vietnamské Dračí doupě ve 3D:Pořiďte si cestovní pojištění celoroční. Ušetříte a nemusíte na to myslet. Díky našemu webu teď máte 50% slevu. Celý rok za 806 Kč Klikněte tady a zadejte slevový kód: SLAVANAZDARVYLETU50 a zaškrtněte dlouhodobé pojištění / platba ročně. 

Proč je to tady prázdné?

Park byl otevřen v roce 2004. Náklady na výstavbu se vyšplhaly na cca 3 miliony dolarů a Hue Tourism Company měla s tímto zábavním komplexem pro vietnamskou střední třídu evidentně velké plány, nakonec se ale ukázalo, že zářivá budoucnost z reklamních letáků nikdy nepřišla a ještě nedostavěný park byl chvíli po uvedení do provozu zase uzavřen. Ostatně známe to i od nás. Deset let chátrání už oslavila megalomanská Galerie Moda u Prahy a ještě starší je ruina outletového centra Exit 66 u Lokte.

Takže ve Vietnamu je to hezčí?

Vodní park Ho Thuy Tien byl postaven kolem stejnojmenného jezera. Atrakce jsou od sebe vzdálené často i 10 minut chůze po rozbitých cestách přes borovicové háje. Je to tu dost rozlezlé. A i pokud praží slunce, atmosféra je postapokalypticky stísněná. Opuštěné a posprejované tobogany, bazény plné špinavé vody a všudypřítomné popadané listí úplně neláká na představu přespání nebo potulovaní se tu v noci.

Bývalý letecký simulátor.
Je neuvěřitelné, co všechno si v tropech za pouhých 10 let příroda vezme zpátky. Černý vyhladovělý krokodýl se koupe v zábavním parku. Foto převzato od Courtney Lambert. Tihle kluci už tam nejsou.
Terárka, ve kterých majitelé chovali krokodýly. Nakonec je pustili “na svobodu”.
image
Vlastně je to jako podivná botanická zahrada v polystyrenových kulisách zarostlých džunglí.
Zábavná ostuda místního plánovaného cestovního ruchu. Já chci k Vánocům slona!

Thuy Tien znamená v překladu kopretina. Ty tady ale nenajdete, spíš mech a hlavně hromady odpadků, které tu po sobě zanechávají vietnamští mileniálové. Graffiti samozřejmě pokrývají všechny budovy v parku.

https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

Je tam nějaká bomba, co bere dech?

Nejambicióznější stavbou komplexu je obří akvárium ve tvaru draka vynořujícího se z jezera. Podobá se havarované kosmické lodi. Jako většina správných mimozemských objektů sedí pěkně ve středu temného umělého jezera.

Uvnitř jsou akvária (některá nerozbitá a stále plná vody), v nichž byli v dobách největší slávy vystavováni krokodýli a po uzavření parku byli jen tak bezstarostně vypuštěni do jezera. To se nelíbilo západním turistům navštěvujícím park načerno. Místní průvodci jim předváděli tři podvyživené krokodýly jako bonusovou atrakci. Stačilo jim hodit kuřata, a rozvášnění zápaďáci byli nadšení / respektive znechuceni krmením. Takže po tlaku turistů na organizace PETA a WWF vietnamská vláda krokodýly nechala odvézt do národního parku v severním Vietnamu.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

Jaká je budoucnost vodního parku Ho Thuy Tien, je ve hvězdách. Možná ale kdyby se na jeho prohlídku zase začalo vybírat regulérní vstupné, vydělával by i víc než za svého provozu.

Dominka Cigánková

Dominika zrovna teď brázdí Vietnam. Na skútru.

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK