Kulturní šok Japonsko

Kočičí ostrov

[su_wiloke_sc_company_website]

Co je lepší než kočičky? Ještě více kočiček! Na japonském ostrově Tashirojima převyšují kočky počet lidí a vstup psům je zakázán.

Nestalo se to náhodou. Kočky sem lidé původně přivezli pro hubení škůdců na morušových farmách. Díky tomu, že tu číči neměly žádné přirozené predátory, rychle se přemnožily. V osmnáctém století pak trend pokračoval, protože to tu začali používat rybáři jako základnu na přespání. A jaké lepší krmítko než rybářskou loď by si kočky mohly přát? Byla z toho láska z obou stran. Kočky rybáře následovaly všude, kam se hnuli s vidinou rybích pamlsků a naopak rybáři si tak oblíbili kočky, že je začali téměř uctívat. Podle kočičích nálad předpovídali počasí i velikost úlovku.

Uctívají kočky stejně jako my zápaďáci?

Dokonce mnohem víc. Ostrované sami sebe přesvědčili, že krmením a péčí o kočky dojdou štěstí a bohatství. Ve městě je dodnes 50 kočičích památníků a ikon včetně opravdové kočičí svatyně (Neko-jinja 猫神社, tady je odkaz). Když Japonci něco milují, jdou do toho naplno. Ve vesnici najdete i domy ve tvaru kočičí hlavy a štít střechy ve tvaru kočičích oušek. Když pak v roce 2011 zasáhla ostrov tsunami, místní (později) tvrdili, že kočky ničivou vlnu samozřejmě předpověděly. 

image
Stále je to rybářský ostrov, ale už tu vládnou miniaturní šelmy. Foto: Profimedia, AFP
https://www.axa-assistance.cz/cestovni-pojisteni/?externalpartner=10000430

A co na to všechno říkají psi?

Psům je samozřejmě vstup na ostrov Tashirojima (Tashiro-jima, 田代島 a nebo jen Tashiro) zakázán. Pro ochranu koček a možná i psů. Jaký psí sebevrah by ostatně chtěl vlézt na ostrov plný divokých koček?

Mimochodem další verzí názvu ostrova je Manga Island podle populárního uměleckého stylu. Oficiální stránky a mapa ostrova jsou tady. Otevře se vám to rovnou v českém překladači.

Paní Kazuko Hatakeyama krmí asi 20 koček. Průměrný věk ostrovanů je přes 70 let. Foto: Profimedia, AFP
Paní Kazuko Hatakeyama krmí asi 20 koček. Průměrný věk ostrovanů je přes 70 let. Foto: Profimedia, AFP

To jsou opravdu všechno divoké kočky?

Místní se o kočky starají a miciny jsou i dobře živené. Jsou přece pokládány za krále. Současně se ale na rozdíl od naší kultury nepokládá za vhodné věznit je ve svých domovech a brát je za „domácí“.  Snad i my někdy pochopíme, že princip vlastnění živých tvorů pod záminkou „pro jejich dobro“ je špatná věc.

A kolik tam tedy žije lidí?

Počet lidských obyvatel se na ostrově Tashirojima scvrknul za posledních padesát let z 1000 na pouhých 100. A to tu navíc dožívají už jen starci. Mladí nejspíš šopují někde po Akihabaře. Koček je přes 400. S tím, jak se ostrov postupně vylidňuje, stává se z toho čím dál větší kočičí přesilovka.

image
Mají tu i kočičí svatyni věnovanou kočce mučednici zabité padajícím kamenem. Tohle jsou kolegyně plačky. Foto: Profimedia, Barcroft Media
Jedna zrzavá a pak ty další kočky:

Mám tam vyrazit na výlet?

To rozhodně! Tashirojima má nádhernou venkovskou atmosféru. Na jihu je i legrační místo pro přespání. Od dubna do října se tu dají pronajmout chatičky v kočičím designu v krásné přírodě. Ubytko se jmenuje Manga Island (マンガアイランド) a udělejte si raději rezervačku nejméně týden dopředu. Stránky jsou samozřejmě jen japonsky, ale můžete poslat i mail v angličtině (tasirojima@aol.com).

Na ostrov se dostanete z města Ishinomaki (Sanriku), trajekt vyráží 3x denně. Je to ideální místo pro dovolenou na kole, mořském kajaku i pro koupačku a šnorchlování (je tu křišťálově čistá voda). Jestli tam vyrazíte, na Tashirojimě to není nic moc se sámoškami, proto pamlsky pro kočky kupte raději ještě na pevnině.

Vedle je pak i další podobný ostrůvek Ajishima, taky porostlý subtropickou vegetací, jen bez koček.

Spočítejte si cenu cestovního pojištění s 50% slevou od Sláva nazdar výletu!
Na kolik dní jedete?
Kolik Vám je?
Kam jedete?
 
Chci se hned pojistit
Sleva bude automaticky započítána.
Pošlete mi slevový kód
Cestujete později? Pošleme vám slevový kód do emailu.
Připomeneme se 4 dny před odjezdem.
Odeslat

V Japonsku jsou ale hned dva ostrovy, kde vládnou kočky

Skoro stejný příběh jako Tashirojima na severu má i druhý japonský Kočičí ostrov neboli Aoshima. Mrňavý ostrov v prefektuře Ehime obývá 13 lidí a 140 koček. V roce 1945 tu žilo 900 rybářů, ty jsou fuč a kočky zůstaly. Tenhle ostrov je víc masovka a má úplně jinou atmosféru. Kočky byly podle listu Ehime Shimbun dokonce vykastrovány, aby to přemnožení nebylo horší. Prostě tentokrát žádné královské pocty. Pořádají se sem i výlety s plechovkou tuňáka jako vstupenkou. Lodě vyráží z přístavu Nagahama, naproti vlakové zastávce Iyo-Nagahama Station. Kočky v přístavu neoblomně trvají na předložení vstupenky.

A jestli nemáte na cestu do Japonska, zkuste přemnožené nutrie v Praze u Podolské vodárny. Foto: autor
A jestli nemáte na cestu do Japonska, zkuste přemnožené nutrie v Praze u Podolské vodárny. Foto: autor

Jan Strmiska

V Indii si koupil motorku Royal Enfield 500. Než ho o ni okradli, projel pět indických států. Přešel sám pěšky íránské hory, miluje Karpaty, oceán, jihovýchodní Asii i cesty za surfařskými spoty kamkoli. Roky testoval holky a měl na starosti módu v Maximu, šéfoval časopisu T3 (Tomorrow's Technology Today) a vyvinul elektronickou hudební pilulku Audiopill

MRKNĚTE NA NÁŠ INSTAGRAM

[wiloke_footer_instagram]
Sláva Nazdar Výletu CREATIVE DOCK